WEERBERICHT. Thermomet» rstand BINMENL -iiN O. UIT DE PERS. ÖTadoJNIEUVVÖ. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 15 April 1909. Hoogste barometerstand 763 2 rn.M. te St. Mathieu; laagste 747.0 m.M. te Memel. Verwachting tot den avoud van 10 April 1909. Wind: Zwakke tot matige Noorde lijke tot W.-lyke wind. Gesteldheid van de luchtAfwis selende bewolking, waarschijnlijk droog weer. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 :n.M. Vorige stand te 12 uur 754 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 56 Laagste nedennacht F. 37 Hedenmiddag 12 uur F. 53 trouweloosheid, die men tegen poli tieke journalisten inbracht, hebben het gezag van het Jong-Turksche Comité helpen ondermijnen. Bovendien had de moord op Hassan Fehmi in uitgebreiden kring de verontwaardiging gaande gemaakt. Het bljjkt waar, dat Nazim-pasja, de minister van justitie, en de afge vaardigd Arslan-bei en in het geheel ongeveer twintig andere menschen omgebracht zijn. Te Sofia zijn, volgens den corres pondent van de Daily Mail daar, de volgende bijzonderheden over de ge beurtenissen te Konstantinopel ont vangen Tegen middernacht werd er plotse ling alarm gemaakt. Een minuut later waren de straten van Stamboel vol soldaten, die door onderofficieren aan gevoerd weiden. De troepen haastten zich onder het geroep van„Lang leven de Sultan en de Koran I Weg met de grondwet 1" naar het parle mentsgebouw. De burgerij verkeerde in een paniek. De soldaten omsingelden het parle ment en zetten schildwachten en patrouilles uit, om de toegangswegen af te sluiten. Een andere afdeeling troepen, ook onder aanvoering van onderofficieren, snelde naar de verschillende kazernen om de hoofdofficieren in hechtenis te nemen en te boeien. Dinsdagochtend waren de kazernen vol gebonden en hulpelooze officieren, terwijl de sol daten opgeruimd als bevryde gevange nen over straat liepen en van hun wapens gebruik maakten, al naar het hun inviel. De winkels zijn alle ge sloten. De Koustantinopelsche correspon dent van de Köluische Zeitung, die in Peru woont, seinde gisterenochtend 10 uurVau den kant van Stamboel is gisterenavond ratelend geweervuur te hooien geweest, dat tegen midder nacht verstomde. Edhempasja, de nieuwe minister van oorlog, heeft de troepen gekalmeerd, die daarna naar hunne kazernen zyn afgetrokken. Kort te voren waren de drie bataljons van den bevel voerenden generaal Mach- moed Moechtar pasja van het Seras- kerat met muziek naar de muiters overgegaan. In Pera beerschte een onnoodige paniek. Sommige ambassa des hebben vrouwen en kinderen op genomen. Dat de Sultan zich nu zelfbewuster voelt, blykt uit den tekst van den iradé, die straffeloosheid toestaat. Het Keizerlijk decreet, dat Tewfik Pasja tot grootvizier en Zia Eddin tot Sbeik Oel-Islam benoemt, gelast strikte nakoming van het Scheriaat, het be houd van de grondwet, ten einde de veiligaeid en den vooruitgang van regeering en volk te handhaven en het welzijn van alle onderdanen van den Sultan te bevorderen. Het decreet eindigt met de hulp der Hoogere Machten in te roepen b(j de pogingen van den grootvizier. Het nieuwe ministerie wordt alge meen als een overgangskabinet be schouwd, dat ten slotte zal leiden tot den terugkeer van Kiamil Pasja en Nazim Pasja, de beide meest popu laire mannen, respectievelijk als groot vizier en Minister van Oorlog. DUITSCHLAND EN ITALIË. De voornaamste gebeurtenis, die in de Paaschdagen o i internationaal politiek gebied heeft plaats gehad, is ongetwijfeld de ontmoeting te Venetië geweest, tusschen den Italiaanschen Minister van Buitenlandsche Zaken Tittoni en den Duitschen Rijkskanse lier Von Bülow. De Italiaansche pers bespreekt deze samenkomst natuurlijk druk. Over de strekking dezer ontmoeting loopen de meeningen natuurlijk wel eenigszius uiteen. Terwijl de Tribuna betoogt, dat het een hoffelykheidsbezoek is ge weest, dat echter een zeer hartelijk karakter droeg en derhalve als bewijs kan dienen van de vriendschappelijke verstandhouding tusschen beide Rijken, meent de Giornale d'ltalia, dat tijdens het onderhoud niet alleen de a.s. ont moeting tusschen den Duitschen Keizer en den Keizer en den Koning vau Italië is geregeld, maar ook allerlei andere quaesties, nl. betreffende de positie van Italië ten aanzien van de internationale aangelegenheden van Duitschland. De beslaande gevoelens van Duitsch land jegens Italië, aldus laatstgenoemd blad, zijn wel niet vijandig te noemen, maar toch getuigen zij van een merk bare onzekerheid. Duitschland heeft wel degelijk be grepen, dat het Italiö s belangen be nadeelde door in de Balkancrisis zich zoo onvoorwaardelijk aan Oostenryk's zjjde te stellen. De a.s. samenkomst tusschen Keizer Wilhelm en Koning Victor Emanuel, moet nu dienen, eindigt het blad, om de zwarte wolk te doen afdrijven. GROOT BRITANNIË. Te Londen staakt het personeel van de Vereer.igde Tramwegmaatschap pijen. Al spoedig breidde deze staking zich uit en binnen enkele uren was het aantal stakers tot 1000 aange groeid. Vooral de districten der weste lijke voorsteden van Londen o.a. Hampton-Court en Richmond, waar heen tijdens de Paaschdagen duizen den plegen te trekken, leden enorme schade. Overigens vonden de trambeambten juist daarin aanleiding, om deze dagen met hun eischen voor den dag te komen. Zij willen erkenning van hun vakvereeniging door de directieên en maximum-arbeidsdag van 12 uur. Uitdrukkelijk werd door hen ver klaard, dat zjj niet aan het werk zul len gaan, voordat deze beide eischen worden ingewilligd. De beweging geldt niet de Londen- sche gemeentetram, maar uitsluitend wordt gestaakt op de lijnen van boven genoemde particuliere Maatschappij. FRANKRIJK. De marine-commissie van de Fran- scbe Kamer heeft haar onderzoek te Toulon beëindigd. Het resultaat is in zooverre bevredigend, dat zij de over tuiging mee naar huis neemt, dat er genoeg deugdelyk personeel bij de marine is, dat bij goede leiding en deugdeljjk beheer de Fransche vloot kan maken tot hetgeen z(j behoort te zijn. Maar het aantal wantoestanden is' legio. Eenheid ontbreekt, in alle opzichten, samenwerking bestaat niet, alles wat administratie is functioneert slecht of verkeerd, de verantwoorde lijke man is nooit te vinden, munitie- voorraden b.v. zijn of niet of gedeel telijk of ter verkeerder plaatse aan wezig. De leveranciers maken onge hoorde prijzen, leveren al te dikwyls slecht materiaal en werken ongeloofe- ljjk langzaam. Wie zal de Hercules zijn die dezen Augiasstal reinigt. VENEZUELA. De Parysche correspondent van de N. R. Ct. seint: De medewerker van het Journa', die met Castro naar Amerika getrok ken was, om Castro's avonturen te beschrijven en die bij de terugzending van Castro naar Europa mevrouw Castro naar Venezuela had willen volgen, is, bij het eveneens mislukken van dit tweede plan, thans te Willem stad terechtgekomen. Hij seint van daar, dat het onmo- gelyk is, zich een denkbeeld te vor men van de strenge maatregelen, die de Venezolaansche Regeering genomen heeft, om het Daderen van eenig lid der familie Castio te verhinderen. Een groot gedeelte van de openbare meening in Venezuela zou ontevreden zijn over de al te besliste inmenging van de Vereenigde Staten in Vene zuela's binnenlandsche zaken. Deze inmenging zou echter geschied zyn op verzoek van de Venezolaansche Re geering. Over het algemeen moet de toestand in Venezuela vry verward zyn. PERZIË. De Lokal-Anzeiger verneemt uit Teheran, dat de toestand te Tabris onveranderd is. De stad is kalm en de levensmiddelen worden goedkooper, omdat de troepen van den Sjah zelfs proviand in de stad binnensmokkelen. Eiken dag komen ook overloopers van de belegeringstreepen in Tabris aan. De nationalisten hopen op een spoedig ontzet van do stad. Er zijn al onder handelingen tusschen de nationalisten te Tabris en de regeering te Teheran gaande, maar, wat de uitkomst ervan is, is nog niet bekend. De gevechten zijn al sedert dagen gestaakt. Naar vei- luidt, heeft Sattar Chan stellig ge weigerd, de stad over te geven. Hij heeft geantwoord, dat zyn gewapende aanhangers nog voor weken over schietvoorraad en levensmiddelen be schikken en van plan zijn, zich tot het uiterste te verdedigen. De Landdag te Tabris geniet het vertrouwen van alle inwoners. Bij Kon. besluit zyn benoemd tot hoogheemraad van het hoog heemraadschap van den Lekdijk Be- nedendams en van den IJseldam, jhr. mr. D. De Blocq van Haersma de With, te De f-ilt; tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap ,au den Lekdijk Boveadams, mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe, te Soest. Limburgsche manieren. De R.-Kath. bladeu melden uit Val kenburg Ingevolge de oproeping, vergaderden Paaschmaandag 60 70 kiezers te Valkenburg, ten einde een kiesver- eeniging op te richten. De heer Theodoor Dorren, oud-wet houder van Valkenburg, opende de bijeenkomst. Weldra ontspon zich tusschen den leider, gesteund door het oud-Raadslid Caselli, en het grootste deel der ver gaderden een levendig debat over de quaestie, welke kleur de kiesvereeni- ging zou hebben. Beide heeren be toogden, dat een ieder lid der kies- vereeniging kon worden, die de R.- Katbolieke beginselen op politiek ge bied onderschryftverschillende aan wezigen deelden deze zienswijze. Anderen verdedigden hst goed recht, de kiesvereeniging onder R.-Katholieke vlag te laten strijden. Bij stemming verklaarde zich de grootste helft voor een R.-Kath. orga nisatie. Toen het zich noemend „voorloopig bestuur," de heeren Dorren en Caselli, het pleit dus had verloren, stelde het der vergadering voor, de bijeenkomst te verdagen, regens... het gaan bren gen van een serenade. Hiertegen werd echter geprotes teerd niet tegen het brengen van de serenade verschillende aanwezigen waien lid van deze muziekv.-reeni- ging doch om deze tj gebruiken als motief om de vergadering te kun nen sluiten. Plotseling verklaarde evenwei de heer Caselli de vergadering voor g ■- sloten. Er ontstond een hevig tumult. Zondag wordt opnieuw vergaderd. Er was ook belangstelling van bui ten Valkenburg. DE PAPENDRECHTSCHE ZAAK. De Nederlander schrijft Men vraagt ons een oordeel uit te spreken over de Papendrechtsche zaak. Wy zullen ons daarvan onthouden. Onmogelijk is het, zulks te doen zon der volledige en zeer nauwkeurige kennis der feiten en die bezitten wy niet en kunnen wy niet bekomen. Alleen dit staat, naar ook ons uit volkomen betrouwbare bron geworden mededeelingen, vast, dat de president der zitting een oogenblik zyn kalmte verloren heeft en zich heeft uitgelaten op eene wijze, die ook wij betreuren, al heeft dit met partijdigheid hoe genaamd niets uit te staan. Voorts voegen wij hieraan toe, dat ook ons uit dit proces wederom ge bleken is, dat onze strafverorderiog onvoldoende waarborgen biedt voor eene volkomen objectieve behandeling van strafzaken. Aanklager en beschul digde staan niet als gelijkgerechtigde partyen tegenover elkaar, en de tusschenkomst van den voorzitter bij het stellen van elke vraag, die de verdediger wenscht te doen, achten wij beslist verkeerd. Herziening van onze strafvordering, waarop zoo dik wijls reeds de aandacht gevestigd werd, achten wy dringend noodig. Daaruit volgt niet, dat de bovenbedoelde zaak niet objectief is behandeld, doch al leen, dat de waarborgen daarvoor ont breken, tengevolge waarvan het ver trouwen in de rechtspraak verzwakt. Mej. F. M. E. L. van Kooten slaagde gisteren te Utrecht voor het examen onderwijzeres. By het examen, gehouden 13 en 14 April te Amsterdam van wege de Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Neder land, slaagde de heer A. B. van der Klein, ouderwyzer aan de school Beek straat alhier, voor het diploma A (karton en klei). Deze examens worden thans afge nomen onder Rijksscbooltoezicht. Dit is de eerste Amersfoortsche leerkracht, die zulk een diploma verwierf. In een der lokalen van het Hoofdbestuur der Poster, en Te'egr. in den Haag werd gisteren aanbesteed het byspannen van vier draden aan de palen van de lijn langs den spoor weg Amersfoort—Zwolle, het uit voeren van daarmede in verband staande werkzaamheden en het ver richten van eeniga onderhoudswerken aan die lyn. Laagste inschrijver: J. Romein, Schiedam, f 3525. By het te Amsterdam gehouden nationaal kegelconcours behaalde in den personeeleo wedstrijd de heei W. Ittmann den 7den prijs met 42 houten. Met ingang van 24 dezer wordt de militie-tweede luitenant C. W. E. van Hoek van het 2e bataljon 8ste regiment infanterie te Geertruiden- berg overgeplaatst bij het 4e bataljon van het korps te Arnhem. In het café De Arend hield Dins dagavond de Kon. Bond van Oud- Onderofficieren eene vergadering. Nadat de gewone huishoudelijke zaken waren afgehandeld en de notulen der vorige vergadering waren gearre steerd, las de secretaris, de heer L. J. Krook, eene nabetrachting voor over de beide vorige vergaderingen, waarbij hy tevens kennis gaf, genoodzaakt te zyn, zyne functie van secretaris neer te leggen. Aan de orde komt bestuursverkiezin gen. Met bijna algemeene stemmen worden herkozen als voorzitter de heer H. S. Valkenburg, en als be stuursleden de heeren D. v. Buuren (2e voorzitter) en G. van Ede (pen ningmeester). Deze heeren wenschen de aanneming van hunne herbenoeming tot de vol gende vergadering in beraad te houden. Gekozen worden als adviseur voor de onbereden wapens de heer R. Meijer, adj.-onderoff. der Infanterie, en voor de bereden wapens de heer H. H. J. van Vlugt, adj.-onderoff. der Huzaren. Ook deze beide heeren wenschen huune benoeming in beraad te houden. Voorts nam de heer H. S. Valken burg het correspondentschap van het „Orgaan" wederom op zich. In de vacature Hassing, als cories- pondent voor stoffelijke belangen, kon niet worden voorzien. Niemand der leden kon de volstrekte meerderheid bekomen besloten werd dit punt tot de volgende vergadering aan te houden. Aan de orde komt de algemeene vergadering. Het bestuur wordt opgedragen den beschrijvingsbrief, waar o. m. voor stellen tot statutenwijziging op voor komen, in behandeling te nemen. Als afgevaardigde naar die algemeene ver gadering wordt bij acclamatie gekozen de heer L. J. Krook, die deze benoe ming aanneemt. Van de ingekomen stukken komt in behandeling een schryven van de „Oranjevereeniging", om deel te nemen aan een fakkeloptocht ter gelegenheid van de „blijde gebeurtenis". Het be stuur stelt voor, om bijzondere reden, aan deze festiviteit, oiet deel te nemen mocht de vorgadering daartoe even wel toch besluiten, dan zal het be stuur zich wei gedwongen gevoelen er zich buiten te houden, terwyl ook het vaandel niet beschikbaar gesteld kan worden. Het bestuursvoorstel wordt goedgekeurd en besloten dien „blijden dag" feestelijk in besloten kring te herdenken, waarbij de af deeling op den dag zelf de noodige attentie zal schenken aan een voor het Nederlandsche Volk zoo blijde gebeurtenis. Nadat de ontslagname van den se cretaris besproken is en de beslissing dienaangaande tot een volgende ver gadering is aangehouden, wordt de vergadering gesloten. A. D. De luchtleiding van de Rijks- telephoonlijn ArnhemUtrecht, is van af het dradenhuisje tot aan 't station alhier, heden vervangen dooreen onder- grondschen kabel. Dit alles met 't oog op den aanleg van een plantsoen, tegenover het station en by den ingang van den nieuwen weg naar Birkhoven. Door de politie is een gesigna leerde aangehouden, die nog drie dagen te goed had. Hij is naar Utrecht overgebracht, HANDEL EN NIJVERHEID. Gisterenavond hield de vereeniging „Handel en Nijverheid" haar jaarver gadering in de Zwaan, onder voor zitterschap van den heer S. J. van Duinen. Na opening door den Voorzitter leest de secretaris de notulen der vergadering van 11 Maart 1909, die worden goedgekeurd. 1. Jaarverslag. De secretaris leest hierna het jaar verslag 1908 '09 voor, waaraan we het volgende ontleeneu. Bestuursvergaderingen werden er 13 gehouden, die zich altyd kenmerk ten, ook bjj meeningsverschil, door onderlinge waardeeriug en streven naar samenwerking. Niet alle be stuursleden wonen echter geregeld de vergaderingen bij. Algemeene maandvergaderingen wer den er 11 gehouden, één is er uitge vallen, waarvoor de lezing van ds. Vunderink over het „Arbeidscontract" plaats had. Het getal leden, dat gemiddeld de vergaderingen bijwoonde was 16, te genover 17 het vorig jaar en 24 het jaar daarvoren. Ernstiger medewer king van de zijde der leden zou het Bestuur aangenaam zijn. Het ledental bedroeg op 1 April 190S, 204, op 1 April 1909, 19S dus verminderd met 6 leden. De ont vangsten hebben over het loopend boekjaar bedragen f547.46, de uitga ven f571.55, zoodat er een nadeelig saldo is f24.09. Door de afdeeling incasso werden behandeld 42 vorderingen tot een be drag van f 1223.40. Hiervan werden betaald 18 vorderingen tot een bedrag van f 386.90. Oninbaar waren 10 vor deringen. Er werden 85 informatiën verstrekt. Aan de op touw gezette reclame „Amersfoort als woonplaats" is steeds doorgewerkt en is ze thans zoo ver ge vorderd, dat de commissie binnenkort kan meedeelen of de uitgave al of niet zal doorgaan. In den loop van het jaar trad de vereeniging toe tot de „Vereeniging tot bestrijding van den woeker." Aan de Oianjeveieeuiging en aan den al hier gehouden wedstryd van de steno grafenclub „Groote" werd een zilveren medaille aangeboden. Op uitnoodiging van „DeEemlander" werd een bespreking gehoudeu om trent het uiet plaatsen van adverten ties in zake vliegende winkels echter zonder resultaat. Het rapport van de commissie in zake gesplitste bestekken is gereed en kan eerstdaags te gemoet worden gezien. De werkzaamheden betreffende voor lichting omtrent de wet op het Arbeids contract, de verdieping van den Eem- mond en de Glasverzekering worden hierna gememoreerd, als ook de lezing van den inspecteur van „Fatum." Het resumé van het verslag kan lulden: „de Vereeniging „Handel en Nijverheid" begint meer en meer een belangrijke vereeniging te worden." De Voorzitter zegt den secie- taris hartelyk dank voor zyn uitvoerig en nauwkeurig verslag. Hy hoopt, dat hy nog lang zyn krachten aan de vereeniging zal geven, want alles wat hy onderneemt wordt door hem met veel zorg uitgevoerd. Applaus 2. Rekening en veiantwoor- ding vau den penningmeester. De heer J. S. J. de Jongh brengt namens de fihancieele commissie ver slag uit. De bescheiden zyn nagegaan en in de beste orde bevonden. Vorig jaar was het nadeelig saldof74.176 en niettegenstaande nog schulden vaD vorige jaren zijn voldaan, is thaDS het nadeelig saldo gereduceerd tot f24,09. De co omissie zegt den penning meester dank voor het beheer en hoopt, dat de vereeniging zoo voort zal gaan als tot nu, zoowel wat ledental als het financieel beleid betreft. Applaus De Voorzitter dankt eveneens den penningmeester voor al hetgeen hy voor de vereeniging ddet, waarna de rekening wordt goedgekeurd. 3. Bestuursverkiezing. Herkozen worden de aftredende bestuursleden, de heeren S. J. van Duinen, M. R. N. Oosterveen, G. Berns en T. C. V. ter Maat. De beeien Van Duioen en Berns nemen de benoeming aan, aan de andere heeren zal bericht worden gezonden. 4. Ballotage. Een negental beeren worden als lid der vereenigiug aangenomen. 5. Ingekomen stukken. Ingekomen zijneen bulletin van „Onderlinge Brandverzekering" over verzekeringen van Gemeentewege, en een schrijven van den Bond omtrent

De Eemlander | 1909 | | pagina 2