DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 91 DINSDAG 20 APRIL 1909. 6e JAARGi G. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDEB". Hoofdredacteur R. Cr. RIJKENS. Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: BREEDESTRAAT 18. Als de verkiezingen naderen. FEUILLETON. DR. XAYIER. BUITENLAND. DE EEMLANDEB Abonnementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1 - 1.40 - 0.05 Telefoon Interc. 62. Prijs dor Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel] (Bij abonnement belangrijke korting.) - 0.08 - 0.10 Tot plaatsing van advertentiën en reelaraes van buiten liet. kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandseli Advertentiebureau II. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—7,8 te Amsterdam. Als zekere Junidag in het gezicht is, schijnt een zonderlinge druk op de geesten te worden uitgeoefend. Een staatsman, zelt journalist, heeft van de schaduwen, die deze Junidag vooruitwerpt, een duiding gegeven, weinig vleiend voor zijn journalistieke ambtsbroeders en de Minister Heems kerk, de oudere n.l., getuigde dat men dan belooft de maan van den hemel te halen. Inderdaad, er komt dan een zonder linge stemming in de geesten. Ver warrend in hooge mate is dan wat men hoort verkondigen, zoodat lang zamerhand verdoezeld wordt, wat in electrisch licht op de hoeken der straten ieder in het oog behoorde te springen, n.l.; hedeD wordt beslist of Nederland de volgende vier jaren vooruitstrevend zal worden bestuurd dan wel of het conservatisme zyn sleurgang zal voort zetten. We hebben jaren gekend metover- vulde programma's van actie, pro gramma's, die later toch de regeering, uit de verkiezingen ontstaan, niet heeten te binden, omdat deze moest steunen op een coalitie en dus aan de wenschen van elk der samenstellende deelen dier coalitie niet kon voldaan worden. Bjj de verkiezingen viel steeds een opschuiving links op te merken, maar in de Regeeringsprogramma's deed behoudender strooming zich gevoelen, al hielden deze progamma's ook nog zooveel beloften in. Zoo staan wij ook thaDS weer voor de Juni-verkiezingen en elk der par tijen tracht voor hare wenschen de kiezers warm te maken, terwijl poli tieke vrijbuiters hun best doen om de verwarring, die reeds op staatkundig gebied bestaat, voortdurend grooter te maken. Grondwetsherziening ter betere re geling van het kiesrecht heeft reeds vele jaren op den voorgrond gestaan, maar niettegenstaande een vraagstuk als dit elk ander moet primeeren, hebben de meeste partijen er nog andere naast geplaatst en bekampt Naar het Engelsch van MAX PEMBERTON. 66) De menigte op straat ging snel uit een toen het vonnis was uitgesproken, de vrouwen naar hun huizen, de mannen naar hun café's. Als er nog een ongewone rusteloosheid in de stad heerschte, kon meD er op straat niet veel van merken. Tegen negen uur zag het plein voor het stadhuis er weer gewoon uit, afgezien van de patrouilles der lijfwacht en van de gendarmes. Het was een zoele lente nacht. Een mild briesje droog het ge lui der kerktorens voort en het maan licht scheen in de straten en op de open pleiDen. In de gevangenis zelf was geen ander geluid dan dat van de kapelklok en van de voetstappen van den schildwacht. Naar mate het later werd en niemand bij haar kwam, begon Esther's angst alle beschrijving te boven te gaaD. Zouden zy het haar nooit vertellen, zou niemand medelijden met haar hebben Die vraag werd heel onverwacht beantwoord door niemand anders dan men elkander juist op deze punten, zoo al niet van lagere orde voor ons volksleven, dan toch niet vatbaar voor een behoorlijke beslissing, al vorens het Kiesrechtvraagstuk zijn oplossing gevonden hééft. Zoo moet de verwarring langzamer hand ten top worden gevoerd en de voornaamste vraag, die de kiezers te beslissen zullen krijgen in Juni, geheel worden verdoezeld. En nog heeft de groote virtuoos op liet klavier der volksconscientie zijn gebruikelijke de- putaten-rede niet uitgesproken I Zoodra ook deze zyn orakeltaal heeft doen hooren, zal zeker de zui vere tegenstelling, die allen, wien het om een werkelijke volksvertegenwoor diging te doen is, moeten wenschen, de tegenstelling democratisch of niet geheel vertroebeld zijn, en staat te vreezen, dat wy in de Kamer zullen zien een scheidiDg naar andere grond begrippen. Wel moet het een zonderling be lemmerend gevoel zijn, dat democra tisch denkende staatslieden bekruipt, wanneer zij zich door conservatieve organen zien aanbevelen en moeten zij in hun ziel de vernederende ge dachte voelen kiemen, dat de conser vatieven van hun liefde voor de democratie al heele geringe gedachten koesterden als zij het er bij vernieuwing zelfs op durven wagen, hen bij hun geestverwanten aan te bevelen, omdat er toch van verwezenlijking van hun democrati sche idealen geen sprake kan zijn, daar zij in het gareel moeten blijven loopen door de conservatieven van hunne coalitie huQ aangespannen. Maar het schijnt ter rechterzijde nu eenmaal noodzaak geworden, dat men ter wille der coalitie zich speent van democratische daden. Schoolstrijd en nog eens schoolstrijd blijkt nog altijd een behoorlijk cemeDt om allen saam te binden, gelijk het tot schade der democratie over zoovele jaren een hecht cement is geweest, dat in de linker zijde democraten en conservatieven bijeenhield. Zou het resultaat voor rechts niet op den duur hetzelfde zijn als het voor de linkerzijde ge weest is? Wij moeten het afwachten, maar geljjke oorzaken hebben ook in de door dr. Xavier zelf die om tien uur naar het paleis kwam, met een lan taren in zijn hand en zonder escorte. Esther vond dat hjj haar cel binnen kwam als een gestalte uit een nacht merrie, maar zij deinsde niet terug, zij was zichzelf volkomen meester. „Mevrouw," zei hij, „het spijt mij zeer, dat ik u hier moet vinden." Zjj boog haar hoofd en wachtte totdat hij verder zou gaan. Toen de soldaat twee kaarsen had binnengebracht, verzocht de hertog haar te gaan zitten. „Deministerraad wil het zoo," zei hij, terwyl hij zijne handen op zijn rug legde en in de cel heen en weer liep als iemand die ernstig nadenkt. „Ik heb geprotesteerd, maar zij wilden niet naar mij luiste ren er zijn kwade tongen aan het werk geweest, mevrouw, zy' doen u de eer aan van u voor een spion te houden." Zjj lachte ietwat bitter. „Zeer gevleid," zei zy, „ik wist niet, dat ik daar genoeg verstand voor had." „Dan is u buitengewoon bescheiden, mevrouw. Ik zou zeggeD, dat u te veel verstand hebt, om zoo iets te zyn, en ik ben een scherp beoordeelaar van hersenen." De nieuwe hoedanigheid scheen hem een vloeiende aanwinst toe, en hij bleef dan ook voor haar staan om politiek veelal geljjke gevolgen en al schynt Nemesis in de politiek wel eens wat langzaam, ook op dit gebied komt hare vergelding met onfeilbare zekerheid. De vrijzinnig-democraten hebben tot nu toe den staatkundigen strjjd ge voerd met eerlijke wapenen en hunne beginselen steeds op den voorgrond geplaatst. Helder en duidelijk is voortdurend uiteengezet wat zij wenschen te be reiken. Nimmer hebben zij geaarzeld voor hun meening uit te komen. Hunne voorgangers zyn steeds be reid bevonden om ook de wetenschap pelijke grondslag hunner theorieën bloot te leggen en te verdedigen, en zeker niet zonder succes. Het is hun Dimmer in de gedachte gekomen te beloven de maan van den hemel te halen, noch den verkiezings strijd te vertroebelen, eerlijk en op recht zijn zy voor het volk getreden. Zjj vragen thans van de kiezers steun voor hun optreden een op treden, dat zy meenen te zijn in het waarachtig landsbelang. Er zijn er velen in don lande, wier rechtsgevoel hen aanspoort onze party te 3teucen, maar die nog aarzelen, omdat zij bevreemd gemaakt zijn, dat zjj daardoor zouden spelen in de kaart der sociaal-democratie. Deze vrees is opgewekt door de politieke vrijbuiters, waarvan boven sprake is, in strijd met de geschiedenis van den dag, die iets anders heeft doen zien. Wie kennis neemt van den sociaal democratische pers weet dat deze geen partij zoo sterk bestrijdt als juist de onze, dat de sociaal-democratische leiders tegen het optreden der vrij zinnig-democraten voortdurend strij den, omdat zjj weten dat onze zege praal beteeken t vernietiging van hun invloed. Maar bovendien. De pblitiek kan zeker veel, de wet geving kan vele sociale nooden ver minderen, misschien ten deele weg nemen, maar zy kan den vooruitgang op den duur niet tegenhouden. In de maatschappij werken tallooze krachten mede tot wijziging of ver betering van den socialen toestand, soms op een veel meer revolutionnaire wijze, dau de meest roekelooze wet- er nog eens op terug te komen. ,Ja," vervolgde hjj, evenals iemand die zich zelf van een aangenaam attri buut ovortuigt. „Ik ben een beoor deelaar van hersenen mevrouw, ik ken verstandige vrouwen. Die kennis brengt mjj van avood hier een eenvoudig man van zaken, die zaken komt doen." Hij begon weer op en neer te loo pen en keek naar haar met half ge sloten oogen waardoor hjj zien kon, hoezeer zij leed. Zij zou jaren van haar leven gegeven hebben om een antwoord op haar vraag te krijgen, maar zjj kon hem niets vragen. Toen hjj voor de tweede maal voor haar bleef stilstaan behandelde hij haar op eens heel onbeschaamd. „Ge zjjt verstandig genoeg voor wat ook," zei hjj, „verstandig genoeg en mooi genoeg, mjjn klein Engelsch dametje. Ja, dat heb ik gezegd toen ik u voor het eerst, zeven maanden geleden, zag een knappe vrouw die een schoonheid kan worden, een verstandige kop, die eiken man, die niet de wilskracht heeft om er weer stand aan te bieden, kan boeien, re- geeren en leiden mijn diagnose was juist, mevrouw. U hebt me trouw gediend ik zou in heel Europa geen beter werktuig hebben kunnen vinden." Hjj lachte gedempt, en hief de kaars gever zou durven doen. Spoorwegen, telegrafen en telefonen hebben het verkeer even groDdig veranderd als de stoommachines de voortbrenging, en wie kan zeggen welke gevolgen de luchtvaart zal hebben op ecomo- miscb, krijgskundig, en fiscaal gebied I Laat daarom de vrees voor her vormingen niemand weerhouden om zyn stem uit te brengen op die partij, die de wetgeving in overeenstemming wil brengen met de nieuwere rechts- behoeften. Integendeel, want door te stemmen op de candidaten der V.-D. zal hjj medewerken om de schokken, die de nieuwe uitvindingen anders wellicht zouden hebben, zachter te doen zijn. Er is eon verschrikkelijke klove tusschen rechtsbewustzijn en recht ontstaan, onderwerpen wachten op regeliDg, laat u niet weerhouden om mannen naar de volksvertegenwoordi ging af te vaardigen, die deze klove willen dempen. Maar vooral laat gezorgd worden voor eene krachtige linkerzijde, want met enkele stemmen meerderheid is er tegen het conservatisme niets te be ginnen. De Juni-stembus zal u de gelegen heid geven om te getuigen van het geen ook in u leeft, laat u niet in de war brengen. Past op uwe neuzen, o kiezers V. D. DE TOESTAND IN TURKIJE. De troepen uit Saloniki en Adria- nopel staan thans vlak voor de hoofd stad. Zij hebben een punt gekozen, van waaruit zjj direct een aanval op Yildiz Kiosk, het verblijf van den Sultan, kunnen doen. Aan de Lokal-Anzeiger werd Zon dag uit Konstantinopel gemeld, dat de Jong-Turken in Tsjataldzja den sleutel van de vestinglinie om de hoofdstad io handen hebben. Toen daar de com missie uit de Kamer aankwam, ont ving haar Moechtar bei, bevelhebber van de voorhoede, met de barsche vraag: „Brengt gij het hoofd van den oude Zoolang gij niet met dat hoofd komt, kan er niet onderhandeld wor- op om naar haar gezicht te kijken, maar zjj keerde zich met een toornig gebaar af en deed hem hare vraag, niettegenstaande haar besluit. „Ik wou dat ik een man wasl" riep zij bitter uit, „het is heel ge makkelijk om een vrouw te beleedi- gen die geen vrienden heeft. Als mjjn echtgenoot in vrjjheid was „Weet u dan dat hy vrjj is." Een oogenblik lang flikkerde er een woeste hoop in hare oogen. Was hij gekomen om haar dat te zeggen Was zjjne onbeschaamdheid maar een sluier Al haar trots begaf haar, toen zy bedacht dat het wel eens zoo zou kunnen zijn. „Ik weet niets," antwoordde zjj. „Hoe zou ik het kunnen? Wien gaat het iets aan, of ik het weet?" „Mjj, mevrouw, mjjne genegenheid heeft mij hierheen gestuurd." „Dan vind uwe genegenheid hier geen dankbaarheid." Zij keerde zich om en keek hem aan. Hij zette de kaars neer en snoot de pit met zijne vingers. Zijn taak bleek lastiger te zijn dan hij gedacht had. Hij was verbaasd over hare zelfbe- heersching. „Ik beD hier gekomen slechts nieuws te vertellen," zei hjj eindelyk. „Aha, het is slecht nieuwsja dat is waar u zoudt niet hier zjjn, als dat niet zoo was. Zjj veroordeelen den". De commissie had naai Saloniki willen doorreizen, maar werd terug gezonden. Volgens een telegram uit Uskub is er op aandringen van het 2e en 3e legerkorps een nieuw centraal Jong- Turksch comité gevormd, dat de reactie, niet de liberale part'j, zal bestrijden. De correspondent van de N. Y. Herald te Konstantinopel seinde Zon dag, dat de sultan Zaterdagavond acht stukken zwaar geschut nabij Jildiz Kiosk op hoogten had laten opstellen. De sultan tracht de opvatting te ver breiden, dat hij met de heromwente ling niets te maken heeft, maar nie mand gelooft dat. Tot Zaterdag waren het de leden van het Jong-Turksche comité die zich schuil hielden, Zondag waren 't hun tegenstanders. In de Kamer bleken Zaterdag de Jong-Turken het sterkst. Een verslaggever van het Berliner Tageblatt heeft Zondag te Saloniki met En ver bei gesproken. Die zei, dat er geen bewjjzen waren voor de mede plichtigheid van den sultan. Die zou wel oppassen, zich niet de vingers te branden. De indrukwekkende betoo ging van het heele land voor de grondwet had bewerkt, dat destaats- greep mislukte. Voorloopig, zeide En- ver bei vervolgens, zenden wij dertig bataljons naar Konstantinopel. De aan biedingen van vrijwilligers wijzen wij af. Maar hun betooging is grootsch. De opstand is geen nationale bewe ging, zelfs geen godsdienstige. Maar voor 't vervolg zullen wij zorgen, dat 't niet meer gebeurt. Verder seint Reuter allerlei berich ten en geruchten, die men echter wel zal doen met onder voorbehoud te aanvaarden. Hier volgeD er eenige Het Neues Wiener Tagblatt ver neemt, dat de sultan met h6t Jong- Turksche comité over zyn afstand van den troon onderhandelt. Maar zou Enver 'oei dat niet weten Zon dag zei die nog tot den man van het Berliner Tageblatt, dat de sultan te zeer op zijn troon gesteld was om zich met de muiterij der troepen bloot te hebben gegeven. Van den anderen kant verneemt het N. W. Tagblatt, dat de Jong-Turken nu strenger tegen den sultan zullen optreden dan in Juli. mfm echtgenoot en u is de eerste om mij dat te vertellen. Dank u wel, ik ben u zeer verplicht." Hare stem was ietwat zenuwach tig geworden en de ironie van het verdriet deed haar niet op haar voor- deeligst uitkomen. Xavier greep die gelegenheid gretig aan, in de meening dat hy er van kon profiteeren. „U schept er behagen in om mijne beweegredenen verkeerd te begrypen", zei hy als iemand wien een groot on recht wordt aangedaan „het is waar, dat ik niet hier zou zyn als mijn vorst vrygesproken waswaarom zou ik dat ook De voorzichtigheid zou my op vleugelen van den wind naar Lon den gevoerd hebben, mevrouw Ik ben geen martelaar, verre van dion Mijn persoonlijke veiligheid is my veel waard, dat verzeker ik u. Neen, in geval van vryspraak zou ik nu niet als uw weldoener voor u staan." „Myn weldoener Zyn wy kinderen, dat u dat woord gebruikt „Weblijven altijd kinderen, mevrouw ten minste degenen onder ons, die suc ces hebben in het leven. De wereld is zeer eenvoudig, geloof dat maar ge rust. De grootste mannen zijn degenen, die goed begrypen, hoe eenvoedig de meerderheid vao hun medemenschen is. Wordt vervolgd!)

De Eemlander | 1909 | | pagina 1