DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MAANDAG 3 JANUARI 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. FEUILLETON. BINNENLAND. Hoofdredacteur B>. G. RIJKENS. HET DOODENMASKER. No» 1. DE EEMLANDER ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad i'4.Franco per post id. f 6.60. Per 3 maanden id. f1.Franco per post id. fl.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Van 1 Buiten PRIJS DER ADVERTENTIEN tot 6 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) T ot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 to Amsterdam. DE GROOTVIZIERS-CRISIS IN TURKIJE. Hakki-Bey, die bestemd was groot- visier te wordeo, blijkt niet aan den leiband van de Jong-Turken te willen loopen. Hij heeft „ophelderingen" ge vraagd, alvorens te beslissen over de aanvaarding van het groot-vizierschap Hakki moet het Comité te verstaan gegeven hebben, dat het eerste recht van den kabinetsvormer bestaat in het kiezen van zijn medewerkers. Dat wil zeggen, dat hij niet voornemens is, hinderlijke inmenging van de heeren achter de schermen te gedoo- gen. Het gerucht gaat zelfs, dat hij voorwaarden gesteld heeft, en dat daartoe behoort de uitoefening van de rechtspraak door de burgerlijke ïechters en niet door de militaire rechtbanken tijdens het heerschen van den staat van beleg. Daarentegen zou de Jong-Turksche partij er op staan, sommige leden van het nieuwe ministerie te mogen aan wijzen. Naar 't heet, ligt het in de bedoeling dat de portefeuilles van binnenlandsche en buitenlandsche za ken, financiën en justitie in dezelfde handen zullen blijven. OOSTENRIJ K-HONGARIJE. Te Graz moest dezer dagen de zit ting van het parlement worden ver daagd wegens een soort... bierrevolutie. In den Landdag zou nl. een voorste! worden behandeld om de bierbelasting te verhoogen tot 4 Kr. per H.L. Het voorstel had de woede opgewekt van bierbrouwers en kasteleins en deze kwamen nu in grooten getale betoo- gen voor het gebouw van den Land dag, waar zij zulk een helsch leven maakteD, dat de zitting moest worden Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 71) Téphany was door deze bezorgdheid getroffen, ofschoon zjj niet kon uit maken of Sir Japhet's belangstelling eenig en alleen uit zijn beroep voort kwam. In ieder geval was het zeer vriendelijk dat hij zich barer herin nerde. Buiten de consultkamer scheen hij minder ontzagwekkend. Zjj beant woordde zijn vragen. Hum 1" En uw uitspraak, Sir Japhet?" Ik zal naar Boz Braz komen, en, als u het goed vindt, een onderzoek instellen. Daarna zal ik u mijn oordeel kunnen mededeelen. We zullen zien. U ziet er goed uit. De lucht uit het land uwer geboorte, doet u goed. Uw ongesteldheid is iets zeer bizonders. Ik heb er veel over gedacht." Dus was de belangstelling toch uit het beroep voortgekomen. Ik schreef u rust voor," vervolgde opgeheven. Door de politie werd daarna de menigte op het plein voor het par lementsgebouw uiteen gedreven. FRANKRIJK. Te Ambert (Dep. Puy-de-Dóme) is een geestelijke tot 200 fres. boete veroordeeld, omdat hij van den kansel af had medegedeeld, dat de kinderen, die door de bisschoppen verboden leerboeken voor geschiedenis zouden gebruiken, niet tot de H. communie toegelaten zouden worden. De advocaat-generaal Durand, van Montargis, die van afdreiging wordt beschuldigd door den landeige naar Boivin, heeft voor het gerechts hof te Orleans terechtgestaan. Hij ontkende de ongeteekende brieven ge schreven te hebbenmaar het bleek, dat h(j acht jaren geleden een met hem bevrienden rechter op dezelfde wijze geld trachtte af te persen. Er wordt nu nog een onderzoek tot opheldering van de feiten ingesteld, alvorens de uitspraak gedaan kan worden. GROOT BRITANNIË. Te Londen treedt met 8 Januari een nieuwe Zondagsdienst voor post en telefoon in werking. Er worden Zondags geen brieven bezorgd, maar om 't toch den menschen in andere deelen van het land mogeljjk te maken Zondagochtend menschen (aan de telefoon aangesloten) te Londen te bereiken, kan men een brief rich ten aan het hoofdtelegraafkantoor met opdracht aan het opgegeven adres de ingesloten boodschap te telefonee- ren. Het tarief is 3 stuiver voor 30 woorden. Behoudens andere aanwij zing wordt er getelefoneerd 's och tends om 8| u. Sir Japhet, terwijl hjj langs zijn kin streek, omdat physieke en geestelijke opwinding de oorzaak van de ziekte was. Zangers moesten altijd flegma tische personen zijn, en de beroemde onder hen zijn het ook. Wanneer kan ik u komen opzoeken Morgen ochtend, als u zoo goed zoudt willen zijn." H(j verscheen den volgenden morgen met zijn onheilspellend zwart taschje vol glimmende instrumenten. Het on derzoek duurde een poosje en was zeer onaangenaam en nog al pijnlijk. Toen het afgeloopen was, glimlachte Sir Japhet geruststellend. „Ik geloof dat we op den goeden weg zijn," zei hij tegen Hachie, die er bij was, „maar publieke vervoermiddelen moeten flink gebouwd zijn. Deze keel zou nooit bestand zijn tegen Wagner." Maar gelooft u, dat zij weer naar het tooneel zal kunnen terug- keeren Als het zoo blijft voortgaan, zeer zeker, maar we moeten voor zichtig zijn, heel voorzichtig." Wanneer mag ik weer zingen?" vroeg Téphany. Uw keel is nu een beetje ge voelig, niet waar Dat moet eerst weer heelemaal beter zijn. Over een SPANJE. De Staatscourant bevat een Kon. Besluit waarbij de begrooting Jvoor 1910 voor een jaar wordt verlengd, en waarbij machtiging wordt verleend tot het aankoopen van een bestuur baren luchtballon. AMERIKA. Ook in de Vereenigde Staten zal dezer dagen de gewone) tienjaarlijksche volkstelling plaats hebben. Men stuit daar echter op de moeilijkheid, dat men tegen een salaris van 15 doll, per week geen voldoend aantal tellers kan krijgen. Er is n.l, op het oogen- blik in Amerika zulk een overvloed van arbeid, dat werkloosheid zoo goed als niet voorkomt, zoodat voor het betrekkelijk geringe bovengenoemde loon bijna niemand wil werken. De heer Durand, de chef van dienst voor de volkstelling, heeft daarom een beroep gedaan op de welwillendheid van de Amerikaansche burgerij en hun verzocht hunne medewerking te verleenen, opdat de volkstelling gere gelder voortgang zou kunnen hebben. Wegens het toenemend belang van de Vereenigde Staten in het Verre Oosten en de moeilijkheden, die het beheer van de vloot, zooals die thans is ingericht, oplevert, heeft het departement van marine besloten de Stille Zuidzeevloot te verdeelen in twee vloteneen Aziatische vloot en een Stille Zuidzeevloot. De huisindustrie. In een gehouden congres van den Bond van Nederlandsche kleedermakers- patroons waarin de voornaamste firma's van ons land verterenwoor- paar dagen moogt u eens een paar eenvoudige liederen probeeren. Ik ben van plan om de eerste veertien dagen mijn tenten op te slaan te Pont-A ven, en dus zal ik nog wel eens in de gelegenheid zijn om u te komen op zoeken. Voor dat ik weer terugga, kunt u geregeld aan lichte oefeningen beginnen. Ik hoop u in het volgend seizoen in La Bohème te hooren." Zij heeft zooveel moed en geduld aan den dag gelegd," zei Machie be wonderend, „ik vind bepaald dat zij een belooning verdiend heeft." Hum," zei de groote man. „Ik haal altijd graag een stelregel aan, dien u ook wel zult kennen de na tuur deelt geen belooning of straf uit: bij haar is alleen kwestie van oorzaak en gevolgen." XII. Mooi weertje, juffrouw 1" Léon Bourbis wees naar het kalme water in den zeeboezem en de zacht getinte lucht daar boven. Er was dien nacht veel regen gevallen, maar die wolken, welke zich nog niet hadden ontdaan van hun watervracht dreven statig weg in zuidelijke richting. Téphany had een uitnoodiging van Michael aangenomen om een bezoek digd zijn is de volgende motie aangenomen De besprekingen tusschen besturen van den Bond van Ned. Kleederraa- kerspatroons en den Ned. Bond van mannelijke en vrouwelijke arbeiders in de kleedingindustrie, bijeen in een vergadering in het American Hotel te Amsterdam, hebben er toe geleid dat samenwerking ter bereiking van het gemeenschappelijk doel, de be vordering van de afschaffing der huis industrie in het kleedingbedrijf, mo gelijk en gewenscht is. Als resultaten van genoemde be sprekingen is verder gebleken dat de navolgende wettelijke middelen doel treffend kunnen zijn le. Registratie der huisarbeiders. 2. Het benoemen van een looncom- missie ter vaststelling van minimum loonen. 3. Scherp toezicht op de werkplaat sen der huisarbeiders met verbod van werken, wanneer deze niet aan be paalde eischen voldoen. 4. Verbod van arbeid in woningen waar een besmettelijke ziekte heerscht. Verder zijn de besturen van oor deel, dat het, ter bevordering van de afschaffiing der huisindustie, wensche- lijk is, dat de patroons zooveel mo gelijk eigen werkplaatsen o[ richten." Snel recht. Voor het Am- sterdamsche hof werden Vrijdag in een civiele quaestie de pleitdagen be paald op Februari1911. De lintjesquaestie. Het bericht uit de Telegraaf over de samen stelling van een Raad van Eer in zake de lintjes-quaestie wordt van bevoegde zijde verklaard te zijn onjuist, met de mededeeling tevens ,'dat de zaak nog niet zoover gevorderd is. De Tel. is niet gelukkig met zijn „nieuwtjes" van de laatste tijden. te gaan brengen aan de visschers- vloot. Machie, die altijd last had van zeeziekte, had beslist geweigerd om mee te gaan. Z(j heschen al vroeg hun zeilen. Téphany was niet meer alleen geweest met Michael sedert den dag, waarop zij boos was gewor den dat hij onverschillig scheen te zijn onder het feit dat Hère Pouldour Yannik bestal. Later had hij zichzelf voorgehouden dat Michael wel op de een of andere manier tusschen beiden zou komen, en dat zij 't hem niet te vergeefs gevraagd had. Voor het oogenblik was de toestand in de hut dezelfde of indien er een verandering gekomen was, was het niet ten goe de. Yannik zag er slechten bleek uit zij vermeed Téphany en men zag haar niet op de kade met Léon staan praten. Michael nam het roer, terwijl Léon en de jongen zich bezig hielden met de groote, bruine zeilen. Téphany ging naast Michael zitten. Op eens zei hü Ik heb gedaan, wat ge gevraagd hebt, ik heb er mot Père Narcisse over gesproken. (Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1