WEEKBERICHT. UIT DE PERS.' STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. Thermometerstand Langs den Weg. MEDEDEELINGEN VAN HET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 3 Jan. 1909- Hoogste barometerstand 776.0 m.M. te Munchen, (laagste 742.6 m.M. tc Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 4 Jan. 1909. Zwakke tot matige Z.-W.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken, en nevelig, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 770 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagste hedennachtF. 42 Hedenmiddag 12 uurF. 48 Gamizoens verandering. Naar wij vernemen zal m 1911, wan neer de nieuwe kazerne te Harderwijk gereed zal zijn, het 3e bat. van het 4e reg. infanterie te Gouda overgaan als 4e bat. van het 9e reg. van dat wapen en te Harderwijk in garnizoen komen. Het 4e bat. van het 9e reg. inf. te Utrecht gaat dan over als 3e bat. van het 4e reg. maar blijft te Utrecht in garnizoen. Gouda wordt dan bfj gevolg als garnizoensplaats opgeheven. HET OUDE LIEDJE. De Tijd, bet R.-K. hoofdorgaan, schrijft naar aanleiding van den uit slag in Wijk bij Duurstede: „Wanneer wij decfjfersvan de laatste en die van de periodieke verkiezing met elkaar vergeleken, dringt zich als spontaan een onaangenaam gevoel aan ons op. De anti-revolutionnair behaalde dezen zomer omstreeks drie maal meer stemmen dan zijn vrijzin nige tegenstander, terwijl de Katho liek, eveneens tegenover een vrij-libe- raal geplaatst, thans slechts met 600 of met 1/5 van het stemmental boven de tegenpartij uitkomt. „Als men ons (evenwel) vraagt, of w(j tevreden zijn, of de trouw der anti-rev. en Christ.-Hist, kiezers ons is meegevallen en glansrijk de vnur- proof heeft doorstaan, dan moeten w(j, willen wij aan de oprechtheid tegen over onze bondgenooten niet te kort schieten, beslist neen antwoorden. De door ons in rekening gebrachte factoren mogen niet onbelangrijk zijn, zij kun nen het enorme verschil niet verkla ren van de cijfers der laatste en der vorige verkiezing. Dit te minder, om dat baron De Wijckerslooth in het algemeen en voor het district Wijk bij Duurstede in het bijzonder een zoo uitnemend geschikt man was. Met den besten wil van de wereld kunnen wij dan ook de gedachte niet van ons afzetten, dat onze bondge nooten zich bij deze verkiezing minder door het zuivere beginsel en oprechte trouw, dan door een onbewust anti papisme en een soort revanche-idee lieten leiden. Dat betreuren wij." Verschenen is het adresboek van de firma J. G. Slothouwer. Men zal zich misschien de snoe vende circulaire herinneren, waarin de firma dit boek aankondigde en waarin werd afgegeven op het adres boek van de Eemlander. En wat bljjkt nu? Dat voor het grootste deel het adresboek van de Eemlander van het vorig jaar is ge volgd. Merkwaardige zaken zijn er thans uit Slothouwer's adresboek te putten. Precies dezelfde fouten die in het oude adresboek van de Eemlander voor kwamen, komen in dit nieuwe van de firma Slothouwer voor. De geheele Westsingel i3 genommerd zooals de nommering was in het oude adresboek van de Eemlander dus nu glad verkeerd. Voorletters van personen, die in ons oude adresboek door een vergissing verkeerd waren opgenomen, piijken thans o, wonderlijke toevalligheid precies zoo in het adresboek van de firma Slothouwer. Waarlijk, men had wel reden zoo'n toon aan te slaan in die circulaire 1 Ten slotte zij vermeld, dat de be- roepslijst, die de vereeniging „Handel en Nijverheid" had verzocht,ontbreekt. Ons adresboek verschijnt Donderdag. De Amersfoortsche tram ver voerde in de maand December van het afgeloopen jaar 9S55 passagiers, tegen 8642 inj dezelfde maand 1908, dus een vermeerdering met 1213. De opbrengst vervoer bedroeg f 496.60 tegen f432,25 in 1908, dus een Ivoor uitgang met f 64.35de totale op brengst was f506.20 tegen f441.85 dus eveneens een vermeerdering van f64.35, terwfjl de dagkilometer op brengst met 1.15 steeg, te weten van f 7.92 in 190S, tot f9.07 in 1909. De heer Dr. Ruysch, Hoofdin specteur van de Volksgezondheid, zal in de sociëteit „Amicitia" alhier, op Vrydag den 7en Januari a.s. des avonds te S ure, eene lezing houden over „Volksbaden." Is men gewoon om als eischen voor eene goede volksgezondheid te stellen, zuivere lucht, zuiveren bodem, zuiver drinkwater, men moet niet vergeten dat een zindelijk lichaam een belang rijken invloed heeft op onzen gezond heidstoestand. Welk een groot aantal menschen lijden niet aan allerlei soor ten van huidziekten, die dikwijls ver oor aakt worden door het woekeren van schimmelplanten op onze huid. Houdt men die ziekte rein, verwijdert men geregeld het stof en de doode huidschubbetjes, de schimmelplantjes, die ons toevallig besmetten, vinden een onvruchtbaren bodem, woekeren niet voort, en worden door eene doel matige wassching verwijderd. Allerlei kwaadaardige besmettelijke ziekten, o.a. typhus, cholera, pest kunnen door vlooien en luizen van den eenen lijder op zijne gezonde omgeving overge bracht worden. Bovendien is eene reine huid noodig voor de goede warmteregeling van ons lichaam en de kans van kouvatten wordt veel geringer. Alleen personen onbekend met de meest eenvoudige stellingen der ge zondheidsleer kunnen het gewicht van „Volks- en Schoolbaden" onder schatten. Dr. Ruijsch, de voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging voor Volks- en Schoolbaden, zal zoo vriendelijk z(jn Vrijdag deze belangrijke zaak hier in te leiden, om zoodoende hier voor te bereiden de oprichting van een Volksbadhuis. Voor de leden der afdeeling Amersfoort van den Bond van Vrou wenkiesrecht en belangstellenden zal Mr. H. Th. Gerlings uit Utrecht een cursus huiden over „Het strafrecht in 't algemeen en zooals het vroeger was," „Het strafrecht zooals het thans is," „De strafrechthervorming." De cursus wordt gehouden in „Ons Huis", Korte Gracht. Vrijdagsavonds 7 Jan., 14 en 21 Jan. om 8 uur. Leden hebben vrijen toegang. Vijjdag 14 Januari a. s. houdt de Centrale Anti-revolutionnaire kies- vereeniging in het district Amersfoort een algemeene vergadering in lokaal „de Zaaier." (Amersfoortsche Kroniek en Critiek.) XXIX. Een rustige kalme nieuwjaarsdag, zonder weerga bijna. Wel heeft de huisbel het hoogste woord gehad en werd ons een heil en zegen aange boden daar velen voor hun gansche leven genoeg aan zouden hebben maar op den openbaren weg zag men nagenoeg geen dronken lieden. Een deel van de eer mag zeker wel aan het Ainerstoortsch Drankweercomité worden toegekend, dat, het moet ge zegd, uitstekend z(jn roeping vervult. Het jaar is onder gelukkige voor- teekonen begonnen een prachtige dag met zonneschijn het was nauwelijks winter. Het was alsof de natuur zich had vergist en Maartsch weer wilde geven in Januari. Het is toch maar waar, dat de jaren elkander niet gelijken. Verleden jaar op 1 Januari vorst en sneeuw meer dan te veel en ditmaal kwam men in de verzoeking z(jn winterjas weer uit te trekken om in het lichtere „kleedingstuk, dat voor „den keer der seizoenen" dient, zich te voegen bij het zeer groot aantal wandelaars, dat naar buiten trok, den Berg op of de Barchman Wuytierslaan afnaarBirk- hoven. Zelden is hier op nieuwjaars dag zulk een exodus van wandelaars aanschouwd. Velen onzer, die den oudejaarsavond gebruiken om eens afrekening met zich zeiven te houden, zijn uit hun ernstiger stemming gerukt geworden, door de plichten die zij ais gezinshoofd hadden te vervullen ten opzichte van de volkstelling. Dat wordt er ook al niet eenvoudi ger op en het zou me niet verwonde ren, als het hoofddoel door al die vragen, die met een telling niets te maken hebben, er minder door werd bereikt. Wat in 's hemelsnaam heeft het met de volkstelling te maken of iemand Luthersch, Hersteld Luthersch, Her vormd, Gereformeerd, Portugeesch Is raëlitisch, enz. enz. is. Laat die kerk genootschappen daar zelf een onder zoek naar instellen als ze er belang by hebben, zou ik zeggen. En wat kan de volkstelling er baat bij hebben of ik aardewerkfabrikant of pannenbakker ben diamantslijper of diamantklover, vellenblooter of hui- denzouter, of ik blind ben of doof ge boren Als het bureau voor de statistiek of andere inrichtingen dergelijke vra gen beantwoord willen zien, laten ze ons dan op andere tijden tabellen ter invulling zenden, inplaats van nu op een goedkoopje of gratis meè te rijden met de volkstelling. Stel u voor, dat ik me vergis en in plaats van f(jnspinner in een garen- fabriek eens invul grof3pinner, word ik dan gestraft met hechteninis van ten hoogste veertien dagen Want natuurlijk dat is echt Nedorlandsch staat boven alles op de kaarten de bedreiging met bechte- nisstraf of geldboete, voordat men nog weet, wat voor papier men in handen heeft, 't Doet denken aan de bedrei ging by 't gebruik van de noodrem in onze treinen ook daar leest men eerst de strafbedreiging b(j misbruik en dan hoe men de rem in werking kan stellen. 'k Heb een kamertje, dat ik bad kamer noemer staan kuipen voor kuipbaden. Is dit nu werkelijk een badkamer 'k Heb het als zoodanig beschouwd, maar als 't nu eeDS mis is? Veertien dagen tuchthuis? Hon derd gulden boete M(jn oudejaarsavondmijmeringen zijn er door gestoord. Een pantoffelheld, die in verzoeking kwam, de vraag of zijn vrouw doof stom is, met „was 't maar waar" te beantwoorden, verkeerde tevens in twijfel of h(j als „hoofd" van het ge zin moet worden beschouwd. Enfin we [zijn er weer voor tien jaren af. Wie weet welke vragen er dan weer by komen. Misschien wel de vraag „Zijt ge abonné van het Nieuws?" „Zoo ja, ontvangt ge dit nog den avond van den dag van het verschijnen, of den volgenden ochtend? Deze volkstelling zal moeten uit maken of we er by de periodieke ver kiezingen in 1911 twee of vier leden meer bij moeten kiezen. Komen we boven 25000 dan zullen de burgers naar vier nieuwe candidaten moeten uitzien. Ik zei daar even dat het jaar onder gelukkige voorteekenen begonnen is. Daaronder reken ik ook een nieuwtje, dat in den nieuwjaarsmorgen tot m(j kwam, meldende dat er goede vooruit zichten zyn op een eigen drinkwaterlei ding, Naar men m(j meldde, zyn dejuit- komsten van het voorloopig onderzoek bijzonder gunstig en kunnen we over enkele maanden reeds voorstellen in deze zaak, destjds door het raadslid, de heer. Gerritsen, aangebonden, te gemoet zien. Men moet er in geslaagd z(jn een terrein voor prise d'eau in de onmiddellijke nabijheid te vinden. Meer mag ik er op het oogenblik niet van melden. Intusschen neem ik deze gelegen heid te baat mijne geachte lezers en lezeressen mijn hartelijke geluk- wenschen aan te bieden bij de intrede van 1910. FLA.NOR m.g. BARNEVELD. Aan het station van den Centraal-spoorweg wilde dezer dagen een reiziger zich naar het uri noir begeven, toen hjj opeens in een pas geopenden beerput stapte en daar in met een zijner beenen tot ver boven de knie wegzakte. Met behulp van het stationsperso- neel heeft men gepoogd hem voor zoover dit mogelijk was te helpen om zich te reinigen. Natuurlijk was de reiziger over het gebeurde ten zeerste ontdaan, en zeker zal hij niet nalaten eene klacht bij de Maatschap pij in te dienen. Men was aan het station bezig eene der putten, die verstopt was, te her stellen doch op het oogenblik dat de reiziger binenkwam was daar niemand aanwezig om hem of anderen te waarschuwen. BAARN. In de Donderdagavond door het Nutsdepartement gehouden ver gadering werd tot tijdelijk tweede-se cretaris gekozen de heer A. Beets, ter vervanging van den heer J. D. F. v. d. Veen, die om gezondheidsredenen bedankt heeft. De afd. Baarn en Omstreken van de vereeniging Volksweerbaarheid bestaat niet meer. Donderdag 23 Dec. is aan haar kwijnend bestaan een einde gemaakt. „Mij beleefd inuwgunst aanbevelend". In de „Limb. Koerier", op een zeer in het oog loo- pende plaats, de volgende advertentie Aan Heeren Kiezers voor Leden der Provinciale Staten, in het District Heerlen. „Door velen Uwer Candidaat ge steld en in staat geacht de belangen van Limburg in het algemeen en van het district Heerlen in het bij zonder in de Provinciale Staten te behartigen, vermeen ik met gerust heid die candidatuur te mogen aan vaarden.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2