DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 3. WOENSDAG 5 JANUARI 1910. 7e JAaRGANG. Hoofdredacteur R. Cr. RIJKENS. Het jaar 1909. FEUILLETON. U ET DOODENMASKER. BUITENLAND, ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco por post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.—Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederon regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnoment belangrijke korting.) Tot plaatsing van adverlentiën en roclamos van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend'' gerechtigd het Algemeon Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau 0. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 to Amsterdam. Het is de gewoonte aan het begin van het nieuwe jaar het oude nog eens de revue te laten passeeren en te zien wat het gebracht heeft. Het afgeloopen jaar is rijk geweest aan belangwekkende gebeurtenissen. Het Drievoudig Verbond had in 1909 dertig jaren bestaan. Het heeft ook nu weer bijgedragen tot het behoud van den vrede. Van tijd tot tijd voor spelden de staatkundige profeten dat het niet lang meer zijnen over 't ge heel zoo gunstigen invloed zou kun nen uitoefenen. Italië toonde telkens neigingen om uit den band te sprin gen je i over te gaan tot eene andere combinatie van groote staten, waartoe in de eerste plaats Frankrijk en Rus land en vervolgens ook Engeland be- hooren. De samenkomst van den Tsaar met den koning van Italië te Rac- conigi trok in dit verband de aandacht. Men wees ook op een ander voor den Bond bedenkelijk verschijnselop de tweedracht in Oostenrijk-Hongarije, op den strijd der nationaliteiten die het land verzwakt. Toch heeft juist Oostenrijk, de oude keizerstaat, een groote rol gespeeld in het vorige jaar. Zoo de vrede een oogenblik ernstig bedreigd scheen, was het door eene daad van de Oostenrijksche regeering die de sinds lang door hare troepen bezet' e Turksche gewesten Bosnië en Iierzegowina annexeerde. Die annexa tie, waarbij Turkije zich wel moest neerleggen, gaf aanleiding tot groote beweging in de Slavische wereld, in de eerste plaats in het altijd onrus tige Servië. Oostenrijk had den schoonen droom van een groot Servisch rijk zoo wre id verstoordTe Belgrado wapende men zich en de kroonprins George hield brandstichtende toespraken zeer tegen den zin van Koning Peter, die minder oorlogzuchtig was. Toen echter bleek, dat men niet op de hulp van Rusland kon rekenen en Oostenrijk ernstige maatregelen nam, verminderde de geestdrift aanmerkelijk. De kroonprins werd het slachtoffer van zijne dapper heid. Hij deed afstand van zjjLe aan spraken op den wankelender: Servi- schen troon en kan voorloopig geen kwaad meer. De vorst van Boelgarjje maakte van de gelegenheid en van de troebeleu in Turkije gebruik om zich tot Tsaar te proclameeren. In Turkije, zooals men weet, had Sultan Abdoel Hamid, niet tevreden met zijn lot, eene tegenomwenteling bepioefd. Zij mislukte. Het grooten- deels uit officieren bestaande comité dat de Turksche toestanden wilde hervormenbehaalde met de troepen uit de provincie eene overwinning op de verdedigers van den Sultan. En deze werd afgezet, gevangen genomen en naar Saloniki gevoerd, terwijl Mo hammed V den troon besteeg. Intusschen hadden ook de Grieken van een naar het scheen gunstig l oogenblik willen gebruik maken om een hunner nationale wenschende aanhechting van Kreta te verwezen lijken. Maar de Porte, thans in handen van de Jong-Turksche partij, die Bos nië en Herzegowina, aan het Rijk had zien ontrukken, die had toegezien dat vorst Ferdinand zich de koningskroon op het hoofd zette, wilde Kreta niet afstaan. Nogmaals scheen ernstig de vrede bedreigd. Turkije wapende zich. Maar daar de mogendheden de wen schen van Griekenland niet onder steunden en men te Athene begreep, dat een nieuwe oorlog met het ster- Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 73) De jongen sloeg een kruis. Bourbis sprak nog over koning Gradion en zijn dochter, over haar lot en over het lot der verdorven stad Ys, die verzonken was, om voor haar zonden te boeten, zooals de steden in de vlakte. Gelooft gij daaraan Léon vroeg zij. Zeker, mademoiselle. Meer dan één visscher heeft de torens der stad gezien en de klokken hooren luiden, als het kalme zee is en volle maan." Door een vreemden samenloop van omstandigheden, begon er juist op dat oogenblik een klok te luiden, de klok van Nivez, en dat geluid was zoo gedempt, dat het Téphany was of het werkelijk uit een betooverde stad van den bodem der zee opsteeg. De kust, die nu flauwer te onderscheiden was, begon iets onwezenlijks en on tastbaars te krijgen. Alleen de boot en het water schenen tastbare en zichtbare dingen te zijD. Op eens zei Michael in het Engelsch„die een voudige menschen houden evenveel van de geheimzinnige dingen die zij niet kunnen zien als van het luiden dier klokken." Toen zij weer te Bos Braz terug waren gekomen nam Michael Tépha- ny's uitnoodiging aan om te blijven soupeeren, maar hij ging dadelijk na den eten weg, aangezien hij wilde terug loopen naar Pont-Aven. Toen hij langs de hut van Mère Pouldour kwam, zag hij licht branden iD de keuken en door een kier van de deur zag hij de oude vrouw zitten bieien. Hij dacht dat ze waarschijnlijk op Yannik zat te wachten die misschien uit was met Léon. Een plotselinge opwelling bracht er hem toe, om naar binnen te gaaD, een praatje te maken met de oude vrouw en, als de gelegen heid er zich toe aanbood, iets te zeg gen ovei het geld. Een mooie avond, tante De oude vrouw knikte zonder haar breiwerk neer te leggen. „Ja, u hebt wel gelijk, mijnheer, het is een mooie avond 1 Een avond voor een minnend paar." kere Turkije tot nieuwe nederlagen zou leiden, dreef men de zaken niet tot het uiterste. De ondervonden te leurstelling echter ging over in ver ontwaardiging wegens de houding der regeering, die naar men meende, met meer beleid had kunnen verkrijgen wat men verlangde. Evenals in Turkije kwamen in Griekenland de officieren in beweging. Zjj vormden een verbond, dat zich boven de regeering stelde en den kouing niet ontzag. Het- einde van den strijd is nog niet te voorzien. In Rusland zagen velen met bezorgd heid naar het Oosten, naar Japan, dat, zeide men, gevaarlijke plannen koes terde. Intusschen werden de onder handelingen, met Japan aangeknoopt, onderbroken door den moord op prins Ito. In Spanje gaf de oorlog tegen Ma rokko, waar de nieuwe Sultan Moe- lay Hafld zjjn gezag bevestigde o.a. door de overwinning op den Roghi behaald, aanleiding tot betreurens waardige gebeurtenissen in Catalonië en meer bepaald in de hoofdstad van dat gewest. De regeering van den heer Maura beweerde, dat een der hoofdschuldigen was de ook buiten Spanje hekende Francisco Ferrer en zij liet hem na een proces dat met zijne veroordeeling eindigde, maar zijne schuld volstrekt niet bewees, ter dood brengen, tot verontwaardi ging van zeer velen in Europa. Spanje heeft daarbij dit gewonnen dat een einde is gekomen aan het régime van Maura. In Duitschland volgde de heer von BethmaDn-Hollweg Prins von Bülow op als Rijkskanselier. Zjj optreden heeft geen buitengewonen indruk ge maakt. De nieuwe man bleek de man te zjjn van de nieuwe meerderheid in den Rijksdag die het Zwarte Blok J,a als ik nog twintig wasl Maneschijn en een vrijer!" Die gelukkige Yannik!" Ja, zij is zeker gelukkig, dat zottinnetje, als zij het geluk maar wilde grijpen, als het zich aanbiedt I" Die laatste woorden werden op brommerigen toon uitgesproken. Mi chael voelde dat zij erg verontwaar digd was en merkte tegelijkertijd, dat de onde vrouw een klein beetje onder den invloed was van den drank; ze was niet bepaald dronken, maar wat men in Bretagne noemt cidralisee. Maar zjj heeft het toch vastge grepen Michael sprak op vragenden toon, benieuwd of hij een eerljjk antwoord zou krijgen. Mère Pouldour keek hem achterdochtig aan, tot dat zij bedacht dat hij een vriend van Carne was. Alle s;hilders hadden natuurl jk dezelf de ideën op sommige punten. Zjj riep dan ook op deftigen toon uit Zij is stapelgek. Verbeeld u mijnheer, die zottin heeft de kans om 500 francs in haar spaarpot te doen en zjj weigert om die kans aan te nemen. Wat zegt u daarvan 500 francs 500 francs monsieur, geen cent meer of minder. En bij de heilige wordt genoemd. Het schijnt dat onder hem van de groote hervormingde wijziging van het Pruissische verkie zingsstelsel, niet veel zal terecht komeD. De nieuwe belastingen door de conservatieven en hunne bondge- nooten doorgedreven, hebben vele be drijven zeer benadeeld. In Groot BritanDië eindigde het jaar temidden van een heet gevecht tusschen de regeering en hare tegen standers. Tengevolge van de verwer ping der financieels voorstellen der regeering door het Hoogerhuis is het Parlement ontbonden en er m «eten thans nieuwe verkiezingen voor het Lagerhuis plaats hebben die het land in rep en roer brengen. De heer Taft trad op als president der Vereenigde Staten en de heer Roosevelt ging np de leeuwenjacht in Afrika, maar de oogen zijner me deburgers bljjven op hem gericht. Nederland om in een kort over zicht ons kleine vaderland niet te vergeten verheugde zich in de geboorte van eene prinses. BELGIË. De Liberté van Gent publiceert een artikel, waarin gezegd wordt, dat het huwelijk van Prins Albert goedgekeurd had moeten wordsn door een Konin klijk Besluit, dat nooit openbaar werd gemaakt. Wanneer dit K. B. bestond, zou het onmiddellijk gepubliceerd moeten wor den en in het tegenovergestelde geval moeten de Ministers Ljj urgentie de toestemming der Kamers vragen om den Prins, die intusschen Koning is geworden, van een onverdiende ver- Maagd, als zij er duizend voor vroeg, dan zou hjj het ook geven. Hjj is totaal gek. God weet, wat hij aan haar ziet. Toen ik zoo oud was als zjj, was ik mooier. Mag ik mijnheer een glas cider aanbieden. De cider is van het jaar bijzonder lekker." Michael dronk en klonk met haar. Hij hield zich zelf voor, dat hij een gemeen misbruik maakte van haar gastvrijheid. De oude vrouw ver volgde Luister eens, mijnheer, u is een artiest en dus zult u het begrijpen. Uw vriend, mijnheer Carne, heeft Yannik gevraagd om hem een kleinen dieust te bewijzen een kleinigheid. Hjj wil haar wit vel uitschildoren, dat volgens hem zoo fijn en blank is, dat een schilder er gek van zou worden. Hij geeft niks om dat zottinnetje, behalve als model. Er zjjn naar Pont- Aven schilders gekomen die maar laten wo daar nu maar niet over spreken. Mijnheer Carne heeft Yannik gevraagd, om een paar van haar klee- ren uit te doen; niet alles 1 Niet verder dan het middel. Ik zal er, even als altijd, bij tegenwoordig zjjn. Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1