WEERBERICHT. BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. Tliermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 5 Jan. 1910. Hoogste barometerstand 775.7 m.M. te Manehen, jlaagste 743.5 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 6 Jan. 1910. Zwakke tot matige meest ZW.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: nevelig tot betrokken, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 774 m.M. Vorige stand te 12 uur 774 m.M. GRIEKENLAND. Kolonel Zorbas heeft zich laten intervieuwen door een correspondent van de Matin en verklaarde, dat nu alles rustig is. Wij hopen, aldus de kolonel, die Griekenland regeert, dat de Kamer de door ons voor nationale verheffing voorgestelde maatregrlen zal goedkeuren. Mavromichalis is een eerlijk man. Wy gelooven, dat de crisis definitief afgeloopen is. De officierenbond eischt geen speciale maatregelen tegen de Grieksche vertegenwoordigers in den vreemde. De publieke opinie toont te hunnen opzichte groote ontevredenheid, omdat zij nalatig zijn gebleven deRegeeiingen waarby zij zijn geaccrediteerd, van den waren binnenlandschen toestand van Griekenland op de hoogte te stellen. Er is dus geen quaestie van ontslag geven maar van liet aannnemen van een wet, die een leeftijdgrens voor de diplomaten vaststelt. De nieuwe spoorweg tarieven. Naar aan de N. Ct. bij informatie is gebleken, is de invoering der nieuwe spoorweg-tarieven ook dit jaar nog niet té verwachten. Een datum is nog niet vastgesteld echter is 't j iet onmogelijk, dat zij begin 1911 zullen ingevoerd worden. wetgeving gaat beheerschen. Dit thema werkt de heer v. Hou ten in zijn brochure verder uit. - Tentoonstelling Huis- v 1 ij t. Door het Bestuur van de Na tionale Tentoonstelling voor Huisvlijt, die, uitgaande van den Volksbond, tegen Drankmisbruik, in den zomer van 1910 te Schevemngen zal ge houden worden, is aan het Bestuur van den Haagschen Kunstkring ver zocht onder zijn werkende leden een prijsvraag uit te scbryven, voor het ontwerp van een Reclameplaat, ten dienste dier tentoonstelling. De Reclameplaat moet niet alleen op duidelijke wyze op die tentoon stelling zelve en haar doel de volle aandacht vestigen, doch tevens, door haar voorstelling, de Tentoonstelling voor Huisvlyt in sociaal-etbischen zin 1 ropageeren, zooals de Volksbond haar verstaat. Voor het beste, aan de gestelde voorwaarden voldoende en ter bekro ning waardig gekeurd ontwerp wordt uitgeloofd een prijs van f 250. De ontwerpen moeten voor of op 25 Jan. a. s. zijn ingediend by den secretaris van den Kunstkring, TELEGRAMMEN AAN DEN LIJDER. Aan dr. Kuyper werd 1 Jan. ari, naar de antirev. Rotterdammer meldt, o. a. ook net volgende telegram ge zonden „Godes zegen toegebeden 1910. Bemoediging lastercampagne. Bestuur Prot.-Chr. Spoor- en Tramwegper- soneel, K. GRE VELING, Voorzitter" Het trekt de aandacht, dat het juist Do (antirev.) Rotterdammer is, die sedert eenigen tyd de verknocht- heidstel'grammen aan dr. Kuyper publiceert. In De Standaard, het orgaan van den leider, dat vroeger met graagte deze draadberichten plaatste, zal men ze tegenwoordig te vergeefs zoeken. Er was een tyd, dat er in De Rotterdammer minder waardeering van den Standaard-redacteur te lezen was. Maar alles kan verkeeren... (Vad.) DE KAMERVERKIEZING TE WIJK BIJ DUURSTEDE. De anti-rev. „Rotterdammer" mel ding makende van do klacht van „De Tyd", dat, „de bondgenooten zich by de verkiezing te Wyk by Duurstede minder door het zuivere beginsel en oprechte trouw, dan door een onbe wust anti-papisme en een soort re vancheidee lieten leiden", is van oor deel dat de „hulde" in de laatste alinea aan de leiders en bladen der anti-rev. en christ.-bist. gebracht voor hun ijver, geenszins het „zalfje" kan zyn, waardoor de herhaalde verwijten, die „De Tijd" den „bondgenooten" naar het hoofd slingert, kunnen wor den „goedgemaakt". Vóór de candidaatstelling heet het, zegt „de Rotterdammer," dat het hun om niet anders te doen is, dan „om buit te behalen" en als zy dan afstand gedaan hebben vau hun toege kende rechten en zei ven meegewerkt hebben, dat de roomsch katholiek gekozen werd, zy het dan niet met zulk eon stemraencijfer als telkens de anti-revolutionair verkreeg, dan wordt er geschreveü, dat „onze bondgenoo ten zich hebben laten leiden door een soort revancheidee." „De Tyd", die telkens het geduld der roomsch-katholieke kiezers zoo op den voorgrond heeft geschoven bij de verkiezingen in Breukelen en Wyk- bij-Duurstede, zou het blad bescheiden- lijk willen aanraden op hare beurt niet te veel van de bondgenooten te eischende boog kon wel eens te sterk gespannen worden. De postbestellingen zijn nog danig in de war. En in plaats dat het langzamerhand beter wordt, wordt het er slechter op. Zoo waren couranten en brieven, die reeds gisterenavond op het kan toor waren afgestempeld tusschen 8 en 9 uur hedenmorgen kwart na ne gen nog niet in het bezit der geadres seerden. Er is blijkbaar veel te weinig hulp personeel gerequireerd voor deze dagen. Ook zag men brievenbestellers op den Nieuwjaarsdag hun kaarten met gelukwensch aanbieden en op ant woord wachten. Iets dat op dien dag stellig niet mag en ook niet moest geschieden. Er hapert hier iets aan de directie. Bij de lezing van dr. Ruysch over Volks- en Schoolbaden op a.s. Vrijdag in Amicitia zullen lichtbeelden worden voorgesteld door den heer W. van Boven, inspecteur der Volks gezondheid Door de Nedeilandsche afdeeling der Theosofische Vereeniging is op Donderdag 13 Januari a s. een open bare bijeenkomst uitgeschreven in de Remonstrantsche kerk, alwaar inej. C. W. Dijkgraaf de vraag zal behandelen „Wat is Theosofie". De onderofficiers sociëteit „Eens gezindheid" houdt Zaterdag 15 Jan. a.s. een feestelijke vergadering met dames in de Arend. De huidige stand van het Natio naal Schietconcours, uitgeschreven door de Vereen, tot Vrjjw. Oef. in den Wapenhandel, welk concours wordt gehouden op de banen van bet Hotel „de Wereld" te Deventer is zoo, dat de heer L. B J. Serré, alhier, No. 7 staat met 291 punten (98 97—96). De heer L. Th. van Zwol staat No. 11 met 289 punten (97 —96—96) en de heer G. J. Wennekendonk No. 12 met 286 punten (9795 94). Ds. J. L. F. de Meyere alhier is beroepen als predikant bij de Ev. Lutherscbe Gemeente te Haarlem. Ten bewijze dat het einst is met de militaire Ivliegproeven in de omstreken van Amersfoort, kan dienen, dat de plannen voor gebouwen hiertoe benoodigd, reeds ten stadbuize zijn ingediend. —Door de po'itie alhier is een minder jarig meisje, dat te Zalt-Bommel zwervend was aangetroffen, naar de ouderlijke woning te Winterswijk teruggebracht. RADIUM EN PLANTENLEVEN. Het is van algemeene bekendheid geworden, dat het radium wonderbare, tot nu toe onbekende werkingen op het dieren- maar ook op het planten leven uitoefent. Van talloozo proeven geeft het tijd schrift van de landbouwkamer voor de provincie Siiezië de resultaten der gewichtigste weder. Deze proeven hebben bv. beslist bewezen, dat ra dium den groei van planten, die aan de straling van het element zijn bloot gesteld, tot op het drievoudige be spoedigen kan, daartegenover is liet ook iu staat den groei volkomen te doen ophouden, zoodat die eerst we der begint, wanneer de radiumema- uatie gestaakt is. Deze kracht van liet radium bemerkt men zelfs nog in den bodem, aangezien alle planten bare wortels uitstrekken i'i de richting van bet punt, waar de proefnemer bet radium heeft begraven Door de onder zoekingen ten opzichte van het radium wordt ook de nieuwe leer betreffend de in den bodem werkzame bacteriën op geheel andere banen gebracht, want de radium emanatus werken onder be paalde omstandigheden vernietigend op verschillende bacteriën in andere ge vallen vermeerderen de bacteriën zich onder radiumbehandeling ongeloofelijk. Toch beboert, de radium behandeling, zal ze dieneu tot verhooging van de levensenergie der planten, aan de individualiteit der planten te worden te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 48 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 44 vallenverklaring van den Troon te bevrijden. De Soir bevestigt, dat het door de Liberté van Gent bedoelde K. B. niet bestaat en dat de toestemming der Kamers dringend vereischt is. FINLAND. Men seint uit St. Petersbuig aan Daily News, dat volgens berichten uit Helsingfors, de Russische Regeering op het spoor zou gekomen zijn vau een reusachtige Finsche samenzwering. Kisten, die werden ingevoerd als inhoudende bureaumeubelen, bevatten geweren en munitie. Op die wijze zouden 3000 Winchester-jacbtgeweren en revolvers en een millioen patronen zyn ingevoerd. Voor enkele dagen werd getracht den trein van St. Petersburg naar Helsingfors te doen derailleeren een aanzienlijke troepenmacht bewaakt nu de lijn. Dit zal wel een door de Russische Regeering verzonnen bericht zyn,en einde dwangmiddelen te kunnen mo- tiveeren. TURKIJE. Turkije wil een vloot bouwen, maar zijn financiën laten niet toe om dit met den gewensebten spoed te doen. Derhalve worden de benoodigdo som men gedeeltelijk door particulieren bijeengebracht. De officieren van het geheele leger hebben besloten hun traktement van twee dagen te bestemmen als bijdrage voor den vlootbouw en ook bet bur gerelement, zoowel te Konstantinopel als in de provincie, heeft zich niet onbetuigd gelaten. De Vlootvereeni- giug is dan ook reeds in staat dezer dagen een som van 150,000 pd. als eerste bijdrage voor bet koopen van een oorlogsschip aan de schatkist te doen toekomen. De regeering harer zijds zal ten behoeve van den bouw van schepen van binnenlandsche lee- ning uitschrijven en de chef van den generalen staf der marine is Maandag naar Genua vertrokken om deu Turk- sctien kruiser, die aldaar in aanbouw is, te bezichtigen waarna hij naar Engeland zal gaan ten einde daar de Dreadnoughts in oogenschouw te nemen. De notabelen van Drama hebben besloten aan het rijk een torpedojager aan te bieden. Kinderkleediug. HetSoc. Wbld. schrijft De Raadsdebatten over voeding en kleeding in de Octobennaand van dit jaar, hebben geen verandering gebracht in de positie die de gemeente Amsterdam inueemt op b-t terrein der kindervoeding, ze hebben wel haar taak ten aanzien der kinderkiee- ding gewijzigd. Hadden volgens het „Reglement" enz. van 3 Februari 1904 gesubsidieerde vereenigiügen recht op een bijslag, gelijkstaande met bet bedrag uit eigen middelen aangewend enkel voor schoeisel (klom pen, school- en straatpantoffels), de Raad hoeft beslist, dat zij voortaan een dergelijke steun ook zullen ont vangen voor onder- en bovenkleereu. Naast eiken gulden door de gesubsi dieerde vereenigingen verstrekt, legt de gemeente voorlaan haar gulden. Yau deze wijziging profiteert in de eerste plaats de vereeniging Voor het Schoolkind en verder de bekende Vinceutiusvereeniging, die voor voe ding en kleeding beide subsidie genieten uit de gemeentekas. Regel is nog als voor negen jaar, dat de aime zijn schoolgaand kind zelf kleedt, en wordt er thans wat meer geld voor kleeding besteed dan destijds het voordeel van afne mende haveloosheid en geregelder schoolbezoek staat er tegenover. Wie de hoofdstad des lands verge lijkt met andere gemeenten, zal moe ten erkennen dat ze op dit gebied een vrij goed figuur maakt. Opper vlakkig bezien mogen den Haag, Groningen, en Utrecht in betere con ditie verkeeren, de bedragen düitr besteed zijn vry gering en met steeds voldoende om iu alle behoeften te voorzien. „In den zomertijd kost liet veel moeite kleeding te krijgen", klinkt dan ook een stem uit een dier drie plaatsen. Het wetsontwerp tot bestrijding van zedeloos heid. Van de hand van mr. S. van Houten, die nog altijd even onver moeid de pen voert, is een brochure verschenen „Bedenkingen tegen het Ontwerp-Nelissen tot bestrijding van Zedeloosheid" (Haarlem, Tjeenk Wil link). De schrijver noemt dat wets voorstel in den aanhef van zyn ge schrift een staal van 't geen de heerschap pij der „Christelijke rechtsbeginse len" duidelyker gezegd „Katho lieke rechtsopvattingen" ons volk dreigt te brengen, wanneer het onder overwegend Katholieken invloed staande deel der rechterzijde de

De Eemlander | 1910 | | pagina 2