WEEKBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. ALLERLEI. BINNENLAND. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 6 Jan. 1910. Hoogste barometerstand 776.2 m.M. te Maastricht, laagste 742.7 m.M. te Seydisljord. Verwachting tot den avond van 7 Jan. 1910. Zwakke wind. Gesteldheid van de lucht: Nevelig tot betrokken, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Dezefde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 777 m.M. Vorige stand te 12 uur 774 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 42 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 42 gemeester, in Gresy de kerk in het openbaar voor afbraak verkocht zal worden. Binnenkort zal men, zegt Barrès, zich iets dergelijks op allerlei plaatsen in Frankrijk zien herhalen. Zal de minister-president lijdelijk toe zien, dat een schat van de beschaving en van het geestelijke leven vernield wordt Barrès zal, wanneer de Kamer bijeenkomt, den minister-president vragen, wat de regeering denkt te doen, om schilderachtige bouwwerken als de bedoelde kerken te beschermen. AMERIKA. De Araerikaansche afgevaardigde Huil heeft in de Kamer van Af gevaardigden een voorstel ingediend tot benoeming van een parlementaire commissie, die een onderzoek zou in stellen omtrent de noodzakelijke kos ten voor levensonderhoud, in de Ver- eenigde Staten. Deze commissie zou voor de eene helft bestaan uit leden van de Kamer en voor de andere helft uit leden van den Senaat. In de toe lichting tot zjjn voorstel doet de heer Huil uitkomen, dat sedert de invoering van de hooge beschermende rechten de kosten voor levensonderhoud on rustbarend zjjn gestegen. Hij berekent, dat alleen in het jaar 1909 de prijzen van levensmiddelen en verbruiksartikelen gemiddeld 20 proc. hooger zijn geworden, hetgeen uitsluitend is toe te schrijven aan de werking van het tarief, terwijl deze verhooging geenszins wordt goed ge maakt door de vermeerderde in komsten. De voorsteller verklaarde overtuigd te zijn, dat het onderzoek duidelijk de noodlottige werking van de thans gevoerde tarief-politiek zal aantoonen. hieromtrent werd medegedeeld, schijnt het inderdaad vrij zeker, dat de aan vankelijk vastgestelde termijn der in voering van de nieuwe tarieven, nl. 1 Juni a. s., zal worden overschreden en wel ten gevolge van de enorme uitgebreidheid der voorbereidende werkzaamheden. Zoo moeten o. m. natuurlijk alle kaartjes overgedrukt, en nieuwe kilometerboekjes ingericht worden. Dagelijks komen gedeelten van het nieuwe tarief, dat door de Regeering reeds is goedgekeurd, bij den Raad van Toezicht ter heoordee- ling in. De vertraging, welke de invoering vermoedelijk zal ondervinden, schijnt voorts ook het gevolg te zijn van het feit, dat niet alie spoorwegmaat schappijen even vlug aan de voorbe reiding ten behoeve van de invoering der nieuwe tarieven arbeiden. Een uitsluiting in de Bouwvakken. De ledenvergade ring der Algemeene Patroonsvereeni- ging te Amsterdam besloot gisteravond al haar leden te verplichten, hun niet bij de gecontracteerde werklieden-or ganisaties aangesloten metselaars en opperlieden Zaterdag a.s. ontslag aan te zeggen tegen Zaterdag 15 dezer voorts om ook de leden der gecon tracteerde metselaars- en opperlieden- vereenigingen op nader te bepalen datum te ontslaan, indien hun houding naar het oordeel van het bestuur en commissie van advies daartoe aanlei ding geeft; ten slotte aan enkele met name genoemde metselaars en opper lieden verlof te geven om te bljjven werken. Drankwet. Tot dusver werd aan art. 67 der Drankwet een zoo danige uitleg gegeven, dat de voor stationswachtkamers geldende vergun ningen voor den verkoop van sterken drank met 1 Mei zouden komen te vervallen en mitsdien niet voor ver plaatsing in aanmerking komen. Thans echter heeft de minister van binnenlandsche zaken aan den inspec teur van de Drankwet in de 3de in spectie te kennen gegeven, dat, indien de bedoelde vergunningen tijdig wor den overgeschreven, aan de bedoeling van art. 67 der wet is voldaan. Die overschrijving behoeft niet onmogelijk geacht te worden, omdat het artikel ook aldus gelezen kan worden, dat de bedoelde vergunningen vervallen, in dien z« met 1 Mei nog gelden voor de wachtkamers. Zaterdag a.s. zal hier ter stede het geneeskundig onderzoek plaats hebben van jeugdige personen en vrouwen, die werkzaam zjjn in letter- zetterjjen en drukkerijen. Dit onder zoek zal worden gehouden door Dr. C. F. Smit, arts te 's Gravenhage des ochtends om 10 uur in het Gemeente gebouw in de Breedestraat. Tot bestuurslid der afd. Amers foort van de „Vereeniging tot verple ging van halfverweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin" is gekozen de heer A. P. Schröder, notaris alhier, die de benoeming heeft aangenomen. Zaterdag 8 Januari a. s. des avonds te acht ure zal de heer Dr. E. Kruisinga leeraar aan de H.B.S. aihier, in het Hotel „De Zwaan" eene lezmg houden voor de afdeeling Amers foort e.o., van het Ned. Ond. Genoot schap, welke lezing ook toegankelijk is voor niet-leden. Onderwerp: „De waarde van de klankleer voor den onderwijzer. We herinneren aan de lezing van Dr. P. W, Ruysch morgenavond in Amicitia over „Volks- en Sehool- baden." Jammer, dat deze bijeenkomst samenvalt met de eerste cursusver gadering van Mr. H. Ph. Gerlings voor de afdeeling van den Bond van Vrouwenkiesrecht, die zeker ook wel de noodige belangstelling zal trekken. Deze cursus wordt in „Ons Huis" ge- houden. De commies der posterijen 4de klas J. L. Lucassen is verplaatst van Amersfoort naar Amsterdam (telegraaf kantoor). Het programma voor het concert Woensdag 12 Januari door Aldo Antonietti in Amicitia te geven luidt als volgt 1. Concert E. moll op. 64 Mendelssohn Allegro mollo appassionato. Andante. Allegro vivace. 2. Chacone Vitali (1644-1692). 3. Introduction et Rondo Capricioso Saint Saens. 4. a. Melodie Glück. b. Menuetto Handel. 5. Zigeunerweisen Sarasate. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen N. de G., die zich schuldig heeft gemaakt aan mishan deling. Op het politiebureau is gede poneerd een hondeketting, die i p den openbaren weg gevonden is. Het comité „Ter wille van het kind" alhier, heeft f 67 afgedragen voor den bouw van een nieuw ko loniehuis, zijnde het batig saldo van de uitvoering der Utrechtsche Onder wij zers-Tooneel vereeniging. Delegrange's doodel.jke val. Groote ontsteltenis heerscht er natuurlijk in de Fransche pers over het noodlottig ongeval, den sympa thiekeu aëronaut Delagrange Dinsdag middag overkomen. Terwijl enkele nieuwsgierigen reeds in den vroegen ochtend naar her vliegterrein kwamen, was het hun weldra duidelijk, dat er geen sprake van vliegen, vanwege den dikken mist, die over het aerodroom hing, kon zijn. Toen echter even na twaalven de zon doorbrak, de over volle treinen aanrukten, ging Dela grange gauw iets aan het buffet ge bruiken, waarnaar hij zich klaar maak te om te gaan vliegen. Wel woei het toen vrij ferm, doch niet zoo hinder lijk, dat Delagrange maar een oogen- blik het ergste kon vreezen De motor liep echter niet naar behooren het nazien liep echter vlot van stapel, en weldra vloog de monoplaan op 20 meter hoogte weg, met een buiging naar links. Tweemaal legde hij het volle circuit af. En de derde maal ging in, 12 minuten was Delagrange reeds in de lucht. Het was precies 2.35. Eeusklaps zien de verschrikte toeschouwers, terwijl Delagrange juist over zijn hangar zal gaan vliegen dat de linkervleugel niet meer werkt, de rechter recht de hoogte in gaat en de machine plots naar beneden komt ploffende wielen raken het eerst de hangar, dan slaat het geheele toestel om en met een verschrikkelijken smak zien de verschrikte toeschouwers Dela- grango naar beneden vallen, terwij! de restanten der machine hem letter lijk komen verpletteren. Een angstgeschreeuw volgde, en toen was het doodstil. De toeschou wers vlogen als bezetenen op de plaats des onheils toe, terwijl Dela- grange's trouwe helpers, weenend van aandoening, hun meester stervend van onder de verplette; de vliegmachine haalden. Nog leefde hij een oogenblikje, twee snel opeenvolgende hikken en er was een einde aan zjjn moedig leven. De oorzaak van het ongeluk kon men niet met zekerheid vaststellen. Op het oogenblik van het ongeluk, vloog Delagrange met een snelheid van 75 K. M. in het uur, en had de wind een snelheid van 6 meter per seconde. —Een ontsnapping uitde gevangenis. Uit de gevangenis te Saint-Gilles bij Brussel had in den afgeloopen nacht een sensationneele ontsnapping plaats. Zekere Pellaert, die wegens zwendeiarij en verduiste ringen tot een bedrag van 350,000 I francs, tot 12 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, is er in geslaagd, zeide hij tot zjjn kamerdienaar hem een uur later te wekken. Om 7 uur klopte Losheck, de kamerdienaar, dan ook aan de deur en geen antwoord ontvangende, trachtte hij die te ope nen, maar slaagde daarin niet. De graaf De Bombelles riep ver volgens graaf Hoyos en baron Vescera, en men besloot toen de deur te for- ceeren, wat ook gedaan werd. De gordijnen, zeide baron Vescera, waren geheel neergelaten, vier bran dende kaarsen waren aan hun einde toe. De aartshertog lag dood Uitge strekt op het bed, een kleine opening aan den rechterslaap. Op het tapijt- lag de revolver. De barones zagen wij zoo gauw niet, haar lichaam was namelijk van het hxrfd af tot de voeten toe omwik keld door een wit laken. 0| het nachttafeltje stond een glas met zil veren lepeltje. Zij had vergif ingeno men. Vier verzegelde brieven en één, dien men open had gelaten, waren achtergebleven. Om acht uur van dienzelfden morgen verrrok de graaf De Bombel les naar Weenen. Hjj reed daarbij twee paarden dood. Het lijk van barones Marie werd in een eenvoudige houten lijkkist gelegd, die door het woud heen werd over gebracht naar het kerkhof van Hei- ligkreuz. Alleen' mijn moeder en ik waren er bij tegenwoordig. Men verzocht ons daarna het land te verlaten. BELGIË. Beernaert, minister van staat en de vader van de grondwetsherziening van 1894, ondervraagd over de door een Gentsch blad opworpen kwestie betreffende het huwelijk van koning Albert, heeft gezegd, dat het ontbre ken van het koninklijke besluit, dat het huwelijk goedkeurde, een theore tische inbreuk op de letter der grond wet is, maar niemand zou thans ge rechtigd zijn om een zoo formeel aan vaard en goedgekeurd feit weder in discussie te brengen. FRANKRIJK. De nationalistische afgevaardigde Maurice Barrès vestigt in een brief aan den minister-president diens aan dacht erop, dat, op last van den bur- Burgemeester van Am sterdam. Wij lezen in Het Volk: „Wij vernemen, dat de onderhande lingen tusschen de Regeering en mr. Kappeijne v. de Capello nog voort duren. Men is tot overeenstemming gekomen op alle punten, behalve de bezoldiging. Mr. Kappeijne zou niet minder dan f30.000 a f 40.000'sjaars eischen, terwijl mr. Van Leeuwen f SOOO genoot. In den Gemeenteraad schijnt een meerderheid te vinden te zijn om de bezoldiging tot f15.000 te verhoogen. Electrische centrale. Men meldt uit Zutfen Gisterennamiddag vergaderde een 80-tal afgevaardigden, burgemeesters, wethouders en raadsleden uit 38 gemeenten der Graafschap, ter bespre king van plannen van de heeren mr. Kakebeeke en Hofstede Crull en Willink, betreffende het aansluiten van die gemeenten aan een interpro vinciaal kabelnet voor de levering van electrische stroomen voor verschil lende doeleinden. De burgemeester van Zutfen leidde de bijeenkomst, waarin de heeren Kakebeeke c.s. inlichtingen gaven en waarin veel sympathie werd betuigd mot de voor gedragen plannen. Op voorstel van mr. Van Everdingen, Raadslid te Terhorg, werd besloten, dat voor noemde 3 neeren, nadat zij eveneens een bijeenkomst zullen gehouden heb ben te Zwolle en vermoedelyK te Enschedé, met de dagelijkscbe bestu ren van verschillende gemeenten, in opdracht van deze bijeenkomst uit- noodigingen zullen zenden aan iedere gemeente om een vertegewoordiger af te vaardigen naar een volgende bijeenkomst, waar uit al de daar aanwezige vertegenwoordigers een centraal comité zal worden gekozen, die deze aangelegenheid nader zal onderzoeken met behulp van een des kundige en daarvan rapport uit te brengen aan de gemeenten. De heeren Hofstede Crul en Wil link hebben op zich genom.-n in eene brochure op populaire wijze nadere inlichtingen te geven. Spoorwegtarieven. Naar aan het (Vad. ter bevoegder plaatse

De Eemlander | 1910 | | pagina 2