DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 5. VRIJDAG 7 JANURIJ910. 7e JAAaRGANG. FEUILLETON. HET DOODENMASKER. BUITENLAND. Hoofdredacteur H>. G. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS paus DER ADVERTENTXEN Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers fO.05. "Van 1 Buiten tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel het Kanton Amersfoort per regel abonnement belangrijke korting.) meer f0.08. fO.10. (Bij Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76 78 te Amsterdam. CHRISTELIJK. Een der treurigste gevolgen van het drijven van Dr. Kuyper is ge weest, dat er haat is gezaaid tüsschen de landszonendat er een verbit tering als in jaren niet gekend •was, heelt post gevat in de harten van eene partij, die zichzelf „christe lijk" noemt en van de andere, die door de eerste als „paganistisch" is gescholden. Onder „christelijk" verstaat Kuyper speciaal zjjn geloof van dogma's, die veelal geheel vreemd zijn aan Jezus leer. En hij eischt voor zich op het recht om elke belijdenis te veroor- deelen, die niet met dezijne oveieen- stemt als niet, „christelijk". Hoe dit heeft doorgewerkt kan men liet best zien als men tegenwoordig eens in de Staatscourant de berichten nagaat omtrent Koninklijk goed gekeurde vereenigiugen. Tal daarvan, zelts geitenfokkersvereenigingen, zijn getooid met het epitethou „christelijk." Zoo was het woord „christelijk" op weg om in misorediet te geraken, terwijl bet misbruiken ervan tevens hen bleef ergeren, die zich tot de christenen rekenen, maar in politieken en anderen zin daartoe door volge lingen van Dr. Kuyper niet worden gerekend. Reeds eenige jaren geleden is de Nederlander, het blad van den heer de Savorin Lohman, opgekomen tegen het bedrijf om alle groepen der linkerzijde onder de tegenstanders van den Christus te rekenen. Zij hield zulke tegen stellingen voor hoogst gevaarlijk, om dat deze onwillekeurig het volk leiden tot verkeerde gevolgtrekkingen. En daarom is het verblijdend dat thans ook prof. Fabius het gebruik van het woord „christelijk" als een politieke onderscheiding afkeurt. Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 74) Zij sprong trillend op en keek om zich heen om te weten te komen waar die onbekende stem van daan kwam. Wees maar niet bang, ik ben het Ossory 1" Hij kwam naar haar toe. „Als ge in ongelegenheid zjj, mag ik je dan helpen Zij schudde droevig haar hoofd, nog te ontsteld om te kunnen spreken. Ik kan misschien wel raden wat je moeielijkheid is," vervolgde hy. Zij verzamelde al haar moed en keek hem aan. Men heeft je gevraagd om als naakt model te dienen?" Monsieur wie heeft u dat gezegd Je grootmoeder." Zelfs in het flauwe maanlicht kon Michael zien dat haar gezicht opbel- In het jongste nommer van zijn „Studiën en Schetsen", komt hij er voor uit, dat hij de voorkeur zou ge ven aan het gebruik van het woord „anti-revolutionnair." Zeker, het is reeds in zwang als naam van een be paalde groep, maar dit bezwaar is niet onoverkomelijk. Reeds Groen zei, dat anti-revolutionnair de naam is voor eene politieke richting, „die niet binnen de grenzen der Hervormden, zelfs niet der Protestantsche gezind heid, beperkt is. Het gebruik van het woord „Cnris telijk' wordt gedrukt door het bezwaar dat het „vaak weinig Christelijke la- lading dekt." Bovendien vraagt prof. F. of men onder de Christelijke par tijen ook de Cnristen-socialisten moet rangschikken, waartoe hij voor zich weinig neiging heeft. En het denkbeeld, dat Cnristelyke partijen zich in den strijd tegen de vrijzinnigheid moeten verbinden, zoo daarmee worden bedoeld niet bepaalde partijen, maar alle, die beweren op positief Christelijken bodem te staan, klinkt meent prof. F. tojh vreemd voor wie weet, dat alle scha keeringen der vrijzindigheid ook be kend zijn in Christelijk gewaad. BELGIË. De nieuwe koniLg der Belgen heeft, zooals aan de „Figaro" uit Brussel wordt geschreven, in de door hemzelf geredigeerden tekst der troonrede, op aandringen der ministers, een vry groote verandering moeten aanbren gen. Koning Albert moet volgens het eerste ontwerp zijner redevoering het voornemen gehad hebben te verkla ren, dat het de plicht van een con- derde. Zy was schijnbaar bang geweest dat Carne gebabbeld had. Arme grootmoeder!" zei ze zuchtend. Je hebt geweigerd, niet waar?" O, ja mijnheer, verscheidene ma len. Maar maar...." Het was om medelijden te krijgen met haar besluiteloosheid en haar verdriet. Michael zei niets. Hef was gemakkeiyk te gissen wat er in haar omging het instinkt van te gehoor zamen en misschien vóór alles het hartstochtelijk verlangen om haar grootmoeder geen verdriet te doen! Yannik Ja, mynheer 1" Ik ga je een zeer ernstige vraag doen en ik doe je die hier op deze plek, waar jj een oogenblik geleden op je knieën laagt. Je wilt graag met Léon trouwen, niet waar, dat is een hartewensch van je?" Al sprekende nam hy haar handen in de zyne, hield ze stevig vast en keek haar onderzoekend aan. De uit drukking harer oogen was schuchter en bedroefd, maar volmaakt eerlijk. Ja, ja mynheer, En als ik doe, wat men mij vraagt en Léon komt het te weten, dan zal hij niets meer met mij te maken willen hebben. stitutioneel heerscher was „op ondub belzinnige wyzo te betuigen van de nieuwe richting in de politiek en zich in dienst van de meer democra tische neigingen van den tyd te stel len." De clericale ministers moeten Ko ning Albert er toen opmerkzaam op gemaakt hebben, dat hij met een dergslyke verklaring bindende belof ten zou afleggen, welker nakoming hem misschien onmogelyk zou zyn. Slechts tegenstrevend en hoogst on willig moet de koning de betreffende passage eindeiyk hebben geschrapt. Men is te Brussel nog steeds bezig met inventariseeren van Koning Leopold's nalatenschap. Koning Albert heeft de advocaten der prinsessen en de executeurs van het testament aan gespoord, zich zoo toegeeflyk en ver zoenend mogelyk jegens elkander te gedragen, om alle aanleiding tot nieuwe schandalen te vermydsn. Iu het annexatie-verdrag van den Congostaat is een artikel, waarby aan Koning Leopold een grondgebied van 40.000 hectaren in Mayumbe (Beneden- Congo) als particulier eigendom wordt toegekend. Die gronden moeten nu het eigendom van zyne drie dochters zyn. ZWEDEN. Het denkbeeld van een tunnel onder de Oostzee, ter verbinding van Zweden en Denemarken, neemt meer en meer vasten vorm aan. Een plan ter uit voering daarvan, door den hoofdinge nieur Quistgard ontworpen, zal, naar men bericht, eerlang aan het Zweed- scbe parlement worden voorgelegd. De tunnel zou Kopenhagen met Malmoe verbinden. Hij zou eigenlijk uit twee deelen bestaan. Het eene zou beginnen aan het Zuidelijk einde van het eiland Amager en uitkomen ^p Dat weet ik. De tranen stroomden langs haar wangen, Zyt ge vanavond hier gekomen, omdat ge je zelf zwak voeldet of omdat ge voeldet dat de anderen sterker waren dan gij Ja mijnheer." En toen voegde zy er op vertrouwelijken toon. met kin- derlyken eenvoud by„de Maagd voldoet natuurlijk niet aan al onze gebeden, maar soms toch wel, ja vaak I Ik ben hier verleden zomer geweest, omdat ik toen zoo wauhopig was, dat ik mijn poppen niet kon verkoopen. Welnu haar stem klonk triomfan- telyk vóór het eind van de maand had ik ze allemaal verkocht." Ik denk", -ei Michael ernstig, dat je gebed van vanavond ook wel verhoord zal worden. Ga nu maar gauw naar huis." Hy stree'de haar handen voordat hy ze losliet. Zy keek hem dankbaar aan, want ze had vertrouwen in zijn woorden, vervolgens keerde zy zich om en was weldra verdwenen. XII. YVONNE MAAKT EEN TOE SPELING. Carne zat den volgenden morgen het eiland Saltholm, en het tweede zou van de Oostkust van dat eiland onder zee loopen naar de Zweedsche kust bij Malmoe. Er is sprake van een militair ver bond tusschen Zweden en Denemar ken, in verband met den tunnel. Maar zy zou ook voor het verkeer tusschen Zweden en de overige Europeesche landen van belang zijn, vooral wan neer er ook een tunnel werd gemaakt onder de Groote Belt door en als de Kleine Belt werd overbrugd. Zoo zou de réis van Hamburg naar Malmoe drie uren worden verkort. RUSLAND. De te Kief in hechtenis genomen kolonel vo.n Giers een der naaste bloedverwanten van minister Stoly- pin welke officier beschuldigd woidc als korpsintendant in verloop van twee-jaren den Russischen Staat voor f 600.000 bestolen te hebben, is thans onder sterk militair geleide naar Mos- kau overgebracht. Behalve de kolonel zyn nog vele ondergeschikte ambte naren gevat, die tienduizenden ver duisterd hebben, en er zullen nog vele andere ambtenaren in hechtenis wor den genomen. KRETA. De voorzitter der opnieuw samen geroepen volksvertegenwoordiging van Kreta, president Michalidakis, heeft een zeer toegejuichte redevoering ge houden, waarin hy zei, dat de onver wachte vertraging in de oplossing der Kretenzer-quaestio het bijeenroepen van de Kamer noodzakelyk had ge maakt, om maatregelen te nemen voor de verkieziDg der nationale vergade ring, opdat men op alle gebeurlyk- heden voorbereid zou zijn. Men is algemeen overtuigd, zvo zei hy verder, dat de quaestie van Kreta als naar gewoonte te ontbijten in de oude eetzaal, die nog steeds voor het eerste maal gebruikt werd. Aan het eind der tafel zaten vijf aardige, jonge dames, zeer onderne mende dilettanten, die op een kunst reis uit waren en tot over hunooren verliefd op de kunst. Zy praatten vroolijk en hoopvol over hun „werk". Voor dat het twaalf uur was, zouden ze waarschijnlijk wel wanhopig zijn, maar hun jeugd, gevoegd by het uit stekende eten van Yvonne, zou hen weldra tot nieuwe pogingen aanzetten. Zij keken belangstellend naar Carne, omdat Johnnie Keats, die altyd laat opstond, ben verteld had, dat hy een genie was, en zy keken ook naar een nog al schilderachtig uitziende Schot, die heel vertrouwelyk praatte met sir Japhet. Carne luisterde ook naar de woor den van dien Schot, omdat deze ver klaard had, dat een vérblijf van één maand te Pont-A ven hem vier honderd pond 'sjaars waard was. Hy maakte weinig schilderyen iu Bretagne, maar hij verkocht er veel, vooral aan Ame rikanen. (If'ordl vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1