WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 7 Jan. 1910. Hoogste barometerstand 779.5 m.M. te Munchen, langste 743.6 m.M. te Seydiefjord. Verwachting tot den avond van 8 Jan. 1910. Zwakke wind, uit Z.lijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Meest betrok ken of nevelig, opklaring in het Zuiden, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Dezefde. Barometorstand te AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 777 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 42 Laagste hedennachtF. 37 Hedenmiddag 12 uurF. 42 in overeenstemming met de wenschen des volks zal worden opgelost. Het is niet mogelijk dat Kreta zal terugko men tot den toestand van vóór Sept. 1908 en het kan evenmin nog lang in den tegenwoordigen zwevenden toe stand blyven. Het volk van Kreta is in de school van het lijden sterk geworden en tot politieke rijpheid gekomen. Het zal zich de welwillende gezindheid dei- beschermende mogendheden waardig toonen. Van dezelfde plaats, vanwaar de wensch naar vereeniging met Grie kenland werd uitgeroepen, moet de dringende aanmaning tot het volk uitgaan om de orde te bewaren en broederlijk met de Mohammedanen samen te leven maar ook een verzoek aan de mogendheden om ten spoe digste den vorigen wensch van het Kretenzer volk naar vereeniging met Griekenland te vervullen. DUITSCHLAND. Op het te Berlijn vergaderde con gres der Pruische socialisten is met algemeene stemmen een motie ten gunste van algemeen rechtstreeks ge heim stemrecht voor alle mannen en vrouwen boven de 20 jaren aange nomen. De partij, zoo werd verder verklaard, zal zich met niets anders tevreden stellen dan met volledige toekenning van zulk een stemrecht en zij zal daarnaar streven met alle haar ten dienste staande middelen. Voorts werd besloten, gelijktijdig in alle gemeenten een beweging ten gunste van het algemeen stemrecht te beginnen. GRIEKENLAND. Reuter seint dat een brand het koninklijk paleis te Athene vernielt. De oorzaak is nog onbekend de ko ninklijke familie is niet aanwezig, doch vertoeft op het buitenverblijf Tatol. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Weensche Volksblatt deelt mede, dat de schuld van luitenant Hofrichter in de bekende vergiftigings zaak bewezen is. Hofrichter zou de cyaankali gekregen hebben van een brandweerman, wiens broeder dro gist is. SPANJE. De republikeinsche senator Sol y Ortega gaf te kennen, dat z. i. de volgende verkiezingen 60 a 70 repu blikeinen in de Spaansche Cortes zul len brengen. Deze republikeinsche party zal niet nalaten het der Regee ring lastig te maken. In monarchistische kringen heerscht een algemeene gedruktheid, omdat men er eigenlijk geheel hetzelfde denkt. Vervroegdewinkelslui- t i n g. Op verzoek om publicatie door de Staatscommissie voor den Midden stand gedaan, tegelijk met de indie ning by de Regeering van het door deze commissie uitgewerkte wetsont werp op de vervroegde winkelsluiting, is gunstig beschikt. Is het Vad. wel ingelicht, dan moet het ontwerp ten aanzien van de door het Nationaal Comité voor vervroegde winkelsluiting wenschelyk geachte regeling zeer gunstig zjjn en derhalve besloot het Comité een krachtige actie over het geheele land in het leven te roepen, zoodra de inhoud van het wetsontwerp der Staatscommissie zal zyn openbaar gemaakt. „Ons Belang". De voorzitter der onderofflciersvereeniging Ons Be lang verzocht onlangs den minister van justitie een onderzoek in te stel len betreffende de getuigenverklarin gen omtrent het onderzoek naar aan leiding van het request van het oude bestuur van Onderlinge Voorzorg om trent beweerde uitgeoefende pressie van Ons Belang in verband met een mogelijke ontneming der Koninklyke goedkeuring aan laatstgenoemde ver eeniging. Thans is bericht ontvangen, dat er naar het oordeel der regeeriDg op 't oogenblik geen redenen aanwezig zijn tot ingrijpen in het rereenigings- leven en dat er overigens geen ter men bestaan tot inwilliging van het verzoek. Gezondheid in degra- fischevakken. Te Amsterdam is door de tuberculosefondsen in grafische vakken in Den Haag en Amsterdam opgericht de Vereeoiging tot bevor dering der gezondheid in de grafische vakken in Nederland. Deze vereeni ging beoogt de bestrijding der tuber culose, de verbetering van den ge zondheidstoestand in de grafische vak ken in het algemeen en de ondersteu ning van de aan tuberculose lijdende leden van den Typografenbond in het bijzonder. Het bestuur zetelt te Am sterdam. Spoedig zullen afdeelingen der vereeniging worden opgericht, terwijl het voorts in de bedoeling ligt, een eigen orgaan uit te geven. Openluchtsamenkomst van vrijziunig-godsdiens- tigen. Krachtens besluit van de laatste, te Alkmaar gehouden verga dering der Vereeniging van Vrijzin nige Hervormden in Noord-Holland, zal de proef worden genomen met eene openluchtsamenkomst van vrjj- zinnig-godsdienstigen van alle prote- stantsche gezindten. Tot dit doel heb ben zich een aantal heeren en dames vereeuigd tot een provinciaal comité. Dit comité heeft thans tot de vrij- zinnig-godsdienstigen in Noord-Hol land eene circulaire gericht, in welke het o.a. zegt „Wie, die zijn tyd kent en begrijpt, moet niet tot zijn leedwezen erken nen, dat al is er in vele kringen eene verblijdende belangstelling in onze vrijzinnig-godsdienstige beginse len en prediking waar te nemen niettemin groote scharen zich van kerk en godsdienst vervreemden en dit niet, omdat eene afwijkende over tuiging hen hiertoe noopt, maar om dat zij, afgeschrikt door eene predi king als de orthodoxe, waaraan zy ontgroeid zyn, onverschillig zijn ge worden. Het gevolg is, dat zij gees telijk armer worden of opgaan, niet zoozeer in hun bestaanstryd als wel in eene jacht naar stoffelijk welvaart." Volkstelling. De oud- hoogleeraar dr. P. van Geer somt in het Vaderland macht van bezwaren op tegen de inrichting der telkaarten ten dienste der volkstelling, die thans wordt gehoudeD. Of schrijft hy uit deze volks telling iets goeds zal voortkomen, kan op goeden grond betwijfeld worden. Schatten van geld en arbeid zal zjj kosten, doch het resultaat evenals bij de vorige tellingen, mager zijn. Af wijkingen met de telling van 'den burgelijken stand zullen zich ook nu voordoen en op rekening van de on nauwkeurigheid van den laatstge noemden gesteld worden. Ten onrechte, want uit zulk een ingewikkeld stelsel van telling met zyn omhaal kan geen betrouwbare uitkomst verwacht wor den. Om een goede telling te verkrijgen moeten in de eerste plaats alle noo- delooze vragen, als die welke op het kerkgenootschap, op het beroep, op het blind- of doodgeboren zyn, ter zijde worden gelaten, alle omslag over boord worden geworpen, om zich te bepalen tot enkele zóo scherp gestelde vragen, dat elke nadere toelichting over bodig wordt. Dat kan geschieden op telkaarten, niet grooter dan gewone speelkaarten, die gemakkelijk zijn in te vullen en even gemakkelijk voor de samenstel ling te hanteeren. Alle overbodige vragen werken de onnauwkeurigheid in de handdaarom is het hier ge volgde stelsel het gebrekkigste dat bij mogelijkheid kan toegepast worden. Onder protest, uit naam van zoo- velen die gelijke moeilijkheid bij het invullen der kaarten ondervinden, meende ik hierop bij voorbaat de aandacht te moeten vestigen. Bij Kon. Besluit van 5 dezer is aan den heer H. J. de Ligt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den voogdijraad te Utrecht en is als zoodanig benoemd mevrouw M. M. Havelaar, geboren van Beek Cal- koen te Utrecht. Invoerrechten. Het „Alg. Hbld." verneemt, dat weldra, in ver band met de verhooging van den ge distilleerd-accijns, by KoninklijK be sluit ook het invoerrecht zal worden verhoogd op aether sulfuricus en andere stoften, genoemd in het Kon. besluit van 17 Mei 1S77, „Staatsblad" no. 106. Ook bestaat het voornemen om den uitvoer van likeuren enz. op anderen voet te regelen, zoodat de vergoeding voor den accijns van de daarin voor handen suiker niet meer zal worden gegeven in den vorm van teruggaaf van gedistilleerd-accijns. Voorts zou de thans bestaande onderscheiding in fijne en andere likeuren vervallen. PRO EN CONTRA. Serie V. No. 10. Het beroepsgeheim van den arts. Pro: Dr. H. Pinkhof. Con tra: Dr. Ch. Valentino. Hollandia-' Drukkerij, Baarn, f0.40. In deze brochure komtdr. H. Pink hof tot de conclusie, „dat het beroeps geheim voor geen andere dan de ge zondheidsbelangen mag wijken, en dan nog slechts in zeer bijzondere geval len, die bijna steeds kunnen worden vermeden." Dr. Ch. Valentio spreekt daarentegen de hoop uit, „dat van nu aan de mannen der wetenschap, om hun discipelen den weg te wijzen, de over uiging trachten te vestigen, dat het beroepsgeheim niet is een onver gankelijk principe, maar een bekla genswaardige concessie aan thans ge zaghebbende verkeerde meeningen en dat het zyn lot is, te verdwijnen, zoo dra het volk, beter ingewijd, zijn eigen belangen beter zal begrijpen." In de godsdienstoefening in de Remoustrantsche Kerk zal Zondag morgen de Doopbediening plaats heb ben. In de sociëteit „Veteeniging" wordt Zondag a.s. van 3 tot 5 uur een café concert gegeven, den leden en hunnen dames aangeboden door de Amersf. Mandolinen club „Arion". Zaterdag 15 Januari a.s. des namiddags 3 uur zal in het Nuts- gebouw te Baarn, een bijeenkomst worden gehouden voor het onder wijzend personeel uit het arrondisse ment Amersfoort. Deze vergadering is belegd om hen, die werkzaam zyn by het Lager onderwijs in het arron dissement, of die krachtens hun ambt of functie in aanraking kwamen met den nu afgetreden arrondissements- scboolopziener, den heer L. B. Fikkert, in de gelegenheid te stellen -van hem afscheid te nemen. De luit. kol. D. W. de Jager van het Ce Regiment Infanterie in aange wezen als voorzitter van de Commis sie, W6lke op 7 en 8 Januari te Gor- cum de jongelieden zal onderzoeken, die dingen naar het getuigschrift van lichamelijk geoefendheid en militaire bekwaamheid. BARNEVELD. Als een bewijs van hoeveel beteekenis onze eiermarkt is, kan dienen, dat iu het afgeloopen jaar 8,250.600 eieren ter markt aan gevoerd zijn, zoodat onze markt thans als de grootste eiermarkt van ons land beschouwd mag worden. De laagste gemiddelde prijs per maand werd besteed in Mei, namelijk f4 per 100 stuks en de hoogste ge middelde pry's in November en wel f9 per 100 stuks. ZWEEDSCHE ZAAIZADEN VAN SVaLOF. Het is een feit van algemeene be kendheid geworden, dat de zaaizaad- vereeniging^ voor Zweden in haar laboratorium en op de proefvelden te Svklof van de voornaamste graan soorten, erwten en wikken een aan tal nieuwe variëteiten heeft opge kweekt, die zich van alle vroeger bekende soorten onderscheiden door dat ze Systematisch homogeen zyn, d.w.z. dat alle planten van zulk een soort, wat hunne erfelijke eigenschap pen betreft aan elkander gelijk zyn. Verder is het ook bekend, dat van deze variëteiten, nadat ze jarenlang met elkander en met de beste andere vergeleken zijn, de meest voortreffe lijke, voor verschillende Zweedsche omstandigheden meest geschikt, dooi de „algemeene Zweedsche zaaizaad- maatschappij" op groote schaal wor den vermeerderd en ten slotte in den handel gebracht. Dit resultaat is be reikt door de medewerking en de groote belangstelling van de Zweed sche landbouwers in de zaaizaad kwestie en ten slotte is de Zweedsche zaaizaadmaatschappij zoover gekimen, dat ze in binnen- en buitenland groote hoeveelheden prima zaaizaad levert. De prijzen van Svklof zaden zijn wel is waar hoog, maar zijn volkomen gemotiveerd door de strenge controle die op alles wat wordt afgeleverd wordt uitgeoefend. Zonder nader in te gaan op de we tenschappelijke methode van zaadver edeling die te Svalof worden toege past, en waarbij de homogene soorten worden gekweekt, telkens van eene moederplant uitg iande nadat de vele vormen waaruit de rassen van onze landbouwgewassen zijn samengesteld nauwkeurig zijn nagegaan eu bestu deerd, kan gezegd worden dat juist het uitgaan van eene moederplant de groote homogeniteit waarborgt. Svklof heeft agenten in verschil lende landen, in ons land deden de zaden in het vorig jaar hunne intrede en werden ter kennismaking toege zonden aan de besturen van alle land-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2