DAGBLAD VOOR, AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 6. ZATERDAG 8 JANURI 1910. 7e JAAARGANG. BUITENLAND. FEUILLETON. HET DOODENMASKER. Hoofdredacteur H>. G-. ÏIIJKEÏJS. ifill Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad i'4.—Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. fl.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.; Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is ..uitsluitend'' gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y. ALIA,Warmoesstraat 76 76 te Amstordam. Bij dit nnrumer behoort een Bijvoegsel. RUSLAND EN JAPAN. De geruchten over het gevaar van een nieuwen oorlog tusschen Rusland en Japan willen maar niet zwijgen, ondanks de officee'.e tegenspraak. Eu nu komt het Russische Ryksraadslid Glesmer, onlangs van een reis in China en Japan teruggekeerd, in het verslag v tn die reis de vrees voor het oorlogsspook versterken. Hij beweert, te hebben waar genomen dat Japan zich toerust om in 1911 gereed te zyn voor een oorlog met Rusland, die waarschijnlijk door Japan verklaard zou worden. De toestand van Rusland in Azië is niet benijdenswaardig, zegt Glesmer, en hij raadt den Russischen diplomaten aan, zich met de Chineezen bevriend te maken. Dergelijke waarschuwingen vallen echter, naar het schijnt, bij de Rus sische regeering niet in goede aarde. Althans de chef der aideeling voor het Verre Oosten aan het Ministerie van buitenlandsche zaken, De Plangon, is geschorst, omdat hij in e6n memo randum aan den minister van oorlog heeft beweerd, dat Japan aanstalten maakt om Rusland aan te vallen. DUITSCHLAND. In de Duitsche pers heerscht thans vrij groote opschudding om een cor respondentie tusschen den gouverneur van Elzas-Lotharingen, den heer Zorn v. Bulach, en den R. K. bisschop van Metz, mgr. Benzier. De bisschop had een aanschrijving gericht tot de R. Katho lieke onderwijzers in het Rijksland, waarin hij dezen bij hun intrede in Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 75) Volgens Johnnie Keats, hield Angus m'Vittie mogelijke koopers aan de praatmevrouw deed hetzelfde met de echtgenooten en juffrouw van m'Vittie met de dochters. Carne zat zich morrend te ergeren over alles wat hij den Schot hoorde zeggen. Op eens hoorde hy Téphany's naam uitspieken. Mjjn vrouw zegt, dat we een nachtegaal in Pont-Aven hebben." Zingen die dan in Juli, mijnheer m'Vittie 7" Zij bedoelt Marie de Lautrec, de nieuwe zangeres. En incognito. Zij is hier als juffrouw Lane." Dus de steen was eindelijk aan het rollen een bijna niet te vermijden iets nu de heele wereld naar Pont- Aven kwam. Sir Japhet kuchte be scheiden. Ik ken die jonge damehet is Daar is gebleken, dal de thans beschikbare ruimte, in onze DAMESHOEDENZAAK LANGESTRAAT 48, onvoldoende is, wordt tegen het a.s. Zomerseizoen een groote MODELSALON volgens de eischen des tijds ingericht en aan de thans bestaande toe gevoegd. Begin FEBRUARI nemon de werkzaamheden eene aanvang en zullon van af heden dc neg voorhanden zijnde WIIV TER ARTIKELEN tegen uiterst lage prijzen UITVERKOCHT worden. Minzaam aanbevelend, J. II. IV. AU F UF.H BKIWKE, 48 LANGESTRAAT. dan Duitschen onderwijzersbond op het hart drukte, dat zij niet aller eerst van den Staat, doch van hun geestelijke superieuren instructies had den te ontvangen en uit te voeren. Naar aanleiding van dit 3tuk, dat als een aanval op de bevoegdheden van 't Duitsche rijk in zake het on derwijs werd beschouwd, richtte de heer Zorn von Bulach een schrijven tot den bisschop, waarin diens optre den werd afgekeurd. De bisschop antwoordde, dat hij het als zijn recht en zijn plicht beschouwde de aandacht der R.kathoiieke onderwij zers in zijn diocees te vestigen op de gevolgen welke hun intrede in den onderwijzersbond voor hun godsdiens tig leven hebben kon. In de perspolemiek, die naar aan leiding hiervan is ontstaan, wordt de leiding genomen, eenerzjjds door de R. katholieke Germania, die een herha ling van den „Kulturkamf" in Elzas- Loth ringen voorspelt, anderzijds door de Tagliche Rundschau, die de regee ring aanspoort nu eens voet bij stuk te houden tegen de „clericale stoutig heden." FRANKRIJK. Wij hebben eergisteren medegedeeld dat de moordenaars van mevrouw Gouin waren ontdekt en reeds de een vriendin van me Maar toch geen patient, naar ik hoop Een vriendin mijnheer m'Vittie. Juffr. Lane is hier geboren. Als u haar geheim ontdekt hebt, houdt het dan als het u belieft voor u." Hij stond op en ging de kamer uit. Carne zat er over te denken of Té- phany onder zijne behandeling was geweest. Op dat ocgenblik kwam Yvonne de kamer binnen en bleef even staan om een praatje te maken, toen zij Carne zag. Carne stond na hare anciens het meest in haar gunst. Hij had haar beloofd, dat hij een paneel voor haar zou beschilderen en hij hield erg veel van Pont-Aven. Yvonne praatte graag met alle schilders. Maar gedurende het seizoen had zij het veel te druk om aan iets naders te denken dan aan hare werkzaamheden. Carne met zijn scherpe opmerkingsgave giste onmiddellijk,dat zy een bizondere reden had om hem aaD te spreken. Is u tevreden, mijnheer? Gaat alles goed Alles gaat heel goed," antwoord de Carne. Yvonne keek om zich heen. De jonge dames waren even geleden de kamer uitgegaan. Men kon ze hooien misdaad hebben bekend. Het zyn twee soldaten van het 31e regiment infanterie, met natne Graby en Michel. De ontdekking geschiedde naar aan leiding van een m-dedeeling, welke de zoon van mevrouw Gouin ontving van een vroegeren soldaat van het 31e reg. inf., die op den avond van den moord beide, in den troep ter slechter Daatn en faam bekend staande vroegere strijdmakkers, op het perron van Melun had gezien. Tot zyn ver bazing gingen zy den eerste en twee deklasse waggon binnen, terwijl zij toch waarschijnlijk geen eerste of tweede klasse reisden. Aan het station te Parijs was hy ze weer voorhijge- loopeD, juist op het oogenblik dat Graby zijn maat aanspoorde tot spoed, om den trein naar Meluu terug niet te missen. Bij het lezen der kran onverslagen over den moord had hy zich deze ontmoetiDg herinnerd en al dadelyk vermoed, dat de beide vrienden er wel eens iets mede te maker, konden hebben. Ten slotto had hij, voorname lijk op aandrang van een tante, die vroeger bjj de familie Gouin in be trekking was geweest, besloten de justitie van een en ander op de hoogte te s'ellen, hetwelk leidde tot een confrontatie, waarby de soldaten door de mand vielen. lachen, terwijl zij hunne parasols en scbilderdoozen uitzochten op de lange, groene bank buiten." Aan het eind der tafel zaten twee heeren druk te redetwisten over het al of niet moderne van de techniek van Leonardo da Vinci. Yvonne ver volgde op gedempen toon Hebt u te' Bos Braz iets goeds gevonden Carne fronste zijn voorhoofd. Hij was er niet zeker van ot hare toespeling op Yannik of op TépbaDy gemunt was. Te Bos Braz is alles goed, behalve de cider misschien." Yvonne's slimme oogen flikkerden. Carue's ontwijkend antwoord zei haar veel. Te eerlyk om er langs omwegen te komen, vervolgde zy U hebt de kleine Yannik voor u doen poseeren Carne trok zyn schouders op. Doen Is dat een verkeerde uitdruk king Er is geen kwestie van dwaDg geweest, dat verzeker ik u. Hoe wist ge het? Ik heb getracht het geheim te houden. De menschen slaan altijd zooveel onzin uit. ik hoor altyd alles," zei Yvonne, Uit het verhoor van de beide mis dadigers bleek nog het volgende Het ongelukkige slachtoffer hadden zij nooit gekend, haar naam lazen zij pas in de kranten. Zy waren naar Parys gegaan met het plan, hier of daar hun slag te slaan, en waren een gemengde waggon le en 2e klasse binnengegaan, in de hoop daarin iets van hun gading te vinden. De gangen doorwandelend, zagen zij in een coupé een dame alleen zit ten, wier kleeding en uiterlyk hen plotseling op een gedachte bracht. Zij keken elkaar aan en hun be sluit was genomen. Zacht slopen zy naar hun slachtoffer toe, trokken de kap over de lamp, grepen de sluime rende vrouw aan en wierpen haar op deD grondde een worgde haar, de andere trapte haar op het hoofd. Weldra verroerde zy zich niet meer; geen der reizigers had iets bemerkt. Graby ging zijn hadden wasschen, die vol bloed zaten. Michel wierp het ontzielde lichaam uit het portier, waarby hjj zich de vingers knelde, zoodat het bloed er uit liep, dat hij afveegde aan een der gordyntjes. De tasch van mevrouw Gouin be vatte een beurs met 5 francs. De ringen nam Michel mee naar zijn vriendin te Parijs, waar hij ze onder een dakpan verborg, waar ze dan ook zyn teruggevonden. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Het drama van Meyerling houdt de Parijsche bladen nog bezig. Na het verhaal van Dr. H. in de Matin, dat waarschynlyk uit de omgeving van graaf Mattachich afkomstig is, her innert Adolpbe Aderer in de Éclair aan het feit, dat hy reeds in 1902 den dood van kroonprins Rudolf naai de voorstelling van ingewijden geheel overeenkomstig de mededeelingeu van zacht grinnekeud en vervolgde op ernstigen toon „Het is jammer voor haar en voor u misschien ook." Voordat hy kon antwoorden, was zjj de kamer uit. Catne ging voort met ontbijten, stak een pijp op en begaf zich op weg naar Bos Braz. Toen hij de molens voorbij was, ontmoette hy Ossory. Michael zat dicht bij h6t pad, maar hy had nog geen streek gedaan. De twee mannen be groetten elkaar vrij hartelijk. Michael zag er uitgeput en mager uithet was zoo erg, dat Carne vol sympa thie zei Ge ziet bleek, Ossory." Ik heb een ellendigen nacht ge had. Ik vermoed, dat gij niet eens weet, wat een slapelooze nacht is?" Hij keek den jongen man onder zoekend aan. Niet? Nou, ik heb van nacht toch niet bepaald geslapen als een os. Ik heb een groot schilderij in myn hoofd, dat maakt onrustig, hé?" Ik heb u iets te zeggen ik moet u een gunst vragen." Ossory's zenuwachtigheid uitte zich in korte gebaren. Carne ging op een grooten steen zitten. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1