WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Kerk en Schoolnieuws. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 1Q.50 uur. De Bildt, 8 Jan. 1910 Hoogste barometerstand 776.5 m il. te Munchen, laagste 789.6 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 9 Jan. 1910. Zwakke tot matige Z.lijke tot Z.W.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Lichtbewolkt, droog weer, na«htvorst Temperatuur: Dezetde. Barometerstand te AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 779 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 45 Laagste hedennachtF. 28 Hedenmiddag 12 uurF. 40 Dr. H. geschilderd heeft. De lezing dat de kroonprins bü een drinkgelag met een champagneliesch of met een stok dood is geslagen, was toen in omloop. Zij zou ook overeen komen met de uitlating van graaf Nigra, dat de hoofdwonde was toe gebracht met een groot en tamelijk zwaar voorwerp, vermoedelijk een flesch. Daar graaf Mattachieb tegelijk met prinses Louise Woensdag te Parijs is aangekomen en blijkbaar voor langeren tyd in een huis aan de Avenue de Boulogne zijn intrek heeft genomen, verwacht men nog meerdere onthul lingen van Dr. H. Het Sanatorium te Put ten. Den löen Februari zal't 10 jaar geleden zfj n dat bet eerste Neaerland- sche Sanatorium voor longlijders te Putten op de Veluwe zijn eerste pa tiënten opnam. In den heginne onder leiding van arts Haenljes, die begon met een 17- tal patiënten, werd het aantal patiën ten vermeerderd met een 13-tal, zoo dat toen arts Middelburg in 1901 als mede-directeur-geneesheer werd be noemd bet aantal patiënten 30 was. Daarna werd in 1904 aan de inrich ting verbonden een afdeeling voor mindervermogende patiënten ton ge tale van 37, dat later nog werd ver meerderd met een tiental, zoodat op 'toogenblik plaats is voor een kleine tachtig patiënten. Werkloosheid te Gro ningen. Gelukkig was de werkloos heid te Groningen in 1909 niet zoo groot als in 1908. Wei zijn er op dit oogenblik nog 800 werkzoekenden op de Gemeente:yke Arbeidsbeurs inge schreven, maar toch was het aantal aanvragen om arbeid by lange na niet zoo groot als in 1008. De Gemeentelijke Arbeidsbeurs een gemeentelijke instelling van nog jongen datum heeft goede orde gebracht in de aanbiedingen en aan vragen om werk. Zoo werden er in 1909 niet minder dan '2400 personen geplaatstde aanbieding was ruim 0000. In 1980 werden 1967 geplaatst, een vooruitgang, welke wy met ge noegen kunnen eonstateeren. Volkstelling. Den 6den de-er waren bij verschillende inge zetenen van Bathmen nog geen kaar ten voor de volkstelling uitgereikt. RijkspensionneeringGe- m ee n t e-ambtenaren. Men schrijft on Bij de gemeente-ambtenaren waren betreffende hunne peusioneering door de tegenwoordige Regeering groote verwachtingen gewekt. De regeeriug zette het door het vorig Ministerie aangevangen omvangrijk wetenschap pelijk onderzoek voort, loopende over ongeveer 47000 ambtenaren. De minis ters van binnenlandscbe zaken en van financiën verklaarden by de be handeling der straatbegrooting voor 1909 uitdrukkelijk, dat het in de be doeling der regeering lag deze zaak „tot een goed einde te brengen*. Een geheel bevredigenden indruk verkreeg ook eeue commissie uit bet hoofdbe stuur van den Nederlandscben Bond van Gemeente-ambtenaren bij een door genoemde ministers toegestane particuliere audiëntie. Thans echter is bij belanghebben den algemeen ongerustheid gerezen door bet niet noemen van de zaak in de troonrede en bet gesprokene door minister Heemskerk by de jongste begrootingsdebatten. Deze ongerust heid pijnigt hen te meer, omdat het hier geldt de vervulling van hun diersten hartewenscb vele jaren heb ben zy daarvoor gestreden moeiten noch kosten weiden daarbij ontzien belangrijke offers voor pensioensbij drage willen zy zich gaarne getioos- ten. En algemeen, zoowel in als buiten de Staten-Generaal, worden de billijk heid en het hoogst dringende erkend van deze regeling, aan de politiek ten eenenmale vreemd. Voor enkele dagen noemde zelfs minister Heemskerk het „eigenlijk een schande, dat er ambte naren vast aangesteld zijn, die geen pensioensrechten hebben." Maar de minister sprak ook van zijn vrees voor kostenbezwaren „als de zaak voor de kamer komt". Den gemeente ambtenaren bekruipt nu de vrees naar wij hopen en vertrouwen ten onrechte dat de regeering niet zoo spoedig als na het ingesteld onderzoek maar eenigszins mogelijk is hare voor stellen zal indienen en dat dus steeds meer slachtoffers van het groot gemis dezer noodzakelijke regeling zullen vallen Een afdoende geruststellende vei- klaring door de regeering bij de be- grootingsbehandeling in de Eerste Kamer is zeker hoogst gewenscht te achten. Burge i eester eD Wethouders van Amersfoort maken bekend dat tot nadere aankondiging te Amersfoort alleen die varkens op trichine onder zocht zullen worden, welke te Amers foort in de bebouwde kom z(jn ge fokt en gehouden dat hij, die voornemens is een der gelijk varken te slachten, hiervan kennis moet geven op het bureau van politie dat uitsluitend het vleesch van deze varkens vaD het stempel van den keurmeester voorzien zal worden. - Zooals men weet heeft, op aan sporen van den heer D. Gerritsen, de Kamer van Koophaudel een verzoek gericht tot het bestuur der H. IJ S. M. om op het tweede perron West zijde van liet station alhier' een abri op te richten voor wachtende reizigers. Wij kunnen thans raeêdeelen, dat dit verzoek is ondersteund door het col lege van Burgemeester en Wethouders en door de Vereeniging „Handel en Nijverheid". We vestigen de aandacht van belanghebbende ouders op de in dit nummer voorkomende advertentie, omtrent toelating van leerlingen tot de Zondagschool van de Afdeeling van den Ned. Prót. Bond. Woensdag 10 Januari a.s. zal prof. dr. B. D. Eerdmans voor de plaatselijke afdeeling van den Ned. Prot. Bond spreken over „Dr. Kuyper's stelsel" en niet over „de Theologie van Dr. Kuyper," zooals eerst was aangekondigd. Tevens kan reeds worden meege deeld, dat Dr. J. A. Beijerman 18 Fehr. zal komen spreken over „Onsterfelijk heid." Hedenmorgen om 7 uur brak brand uit bij den kleermaker P. Kikkert aan het Monikkenpad, door het vallen van de lamp. Door het krachtig optreden der buren werd het vuur gelukkig spoedig gebluscht. De kinderen die boven sliepen werden bijtijds naar beneden gebracht. Kleer makerstafel en eenig goed zyn ver brand. Vei zekering dekt de schade. Morgen wordt op bet H. V. C.- terrein achter „Rustoord" de plaatse lijke ontmoeting H. V. C. I—Quick II gespeeld. Wanneer deze ontmoeting een herhaling wordt van hetgeen wij op het Quickterrein te zien kregen, dim is het voor de H. V. C.'ers op passen. Weliswaar is het verschil in stand op het ranglijstje zeer groot, doch het verschil in kracht in deze competitie is zeer gering. Enfin H. V. C.'ers spoelt met het noodige vuur en geeft u geheel, want dan is ook een nederlaag eervol. De voor Zondag vastgestelde wedstrijd Voorwaarts II—H. V. C. II te de Bilt, word op verzoek van Voorwaarts en met goedvinden van II. V. C. afgelast. VOLKS- en SCHOOLBADEN. Niet groot was de opkomst van belangstellenden gisterenavond in Amicitia, by de lezing van Dr. Wr. P. Ruysch over „Volks en Schoolbaden." Onder de aanwezigen merkten we op de beide wethouders, eenige gemeente raadsleden on den gemeentesecretaris. De voorzitter van de Gezondheids commissie, Dr. H. W. Schreuder, opende met een kort welkomstwoord de bijeenkomst, waarna dr. Ruysch het woord verkreeg. Spr. vestigde de aandacht op het toenemend gemeen schapsgevoel, meer en meerkomende menseden tot de overtuiging, dat de weg van het laisser faire, laisser aller moet worden verlaten. Daaraan is het dan ook toe te schrijven, dat de stryd tegen het alcoholisme, tegen de tuberculose e.d. overal medestanders vindt, terwijl bet feit, dat door te leven onder goede hygiënische om standigheden het volk veredelt, liet ras sterker wordt, meer enmeer er kend wordt. Daarom vinden die vei- eeuigingen zoo'n krachtigen weer klank bij ons volk. Een volk, dat ge zond is, kau een gelukkig volk zyn, maar dao is bovenal noodig, reinheid. Waar die betracht wordt, ten opzichte van woning, water, lucht en lichaam is gezondheid. De reinheid vau het lichaam beoogt de huid te houden in goeden staat. Dit is noodig omdat de huid is de warmteregelaar van het lichaam, de verzamelplaats van allerlei smetstoffen, en waar de hui'! rein wordt gehouden is ook de lucht rein. De huid is het elegante omhulsel, dat een kostbaren inhoud omsluit en alleen door het goed verzorgen van het samengesteld kunstig organisme is het mogelijk een voortdurende wisselwerking te onderhouden tusschen de huid en dien kostbaren inhoud. Door de huid rein te houden kan men verschillende ziektekiemen vernielen terwijl een goede bloedswerking er door bevor derd wordt. Spr. zet daarna uiteen het verschil tusschen warme en konde baden, wijzende op de noodzakelijkheid van het geregeld baden. Verwaarloozing van de huid wreekt zich altijd, hetzij aan de edele deelen, hetzy door storing van het acclimatisatievermogen, maar nog meer door gevaarlijke huidziekten. Bewezen is dat scabiës, lepra e.d. ziekten krachtig bestreden worden door reinheidook zal favus op de scholen zich minder spoedig uitbreiden, wanneer de kinderen schoon gehouden worden. Ook hierom is de zindelijkheid zoo aan te bevelen omdat favus ook by dieren voorkomt en door contact met die dieren zou de verspreiding in de hand worden gewerkt. Hoe de dieren meewerken tot ver breiding van ziekten blijkt bij pest en typhus. Bij de pest wist men langen tijd niet, hoe de ziekte voortgeplant werd, tot Engelsche doctoren hoorden in Voor-Indië, dat de Inlanders geen doode ratten ipbeurden, wanneer ze nog warm waren, daar ze dan pest kregen. Op die ratten huist nl. de vloo, die het bloed opzuigt, waaiiu de pest-bacillen zyn. Wordt de doode rat koud, dan springt de vloo af op het eerste het beste lichaam dat alsdan besmet wordt. Bactorologisehe onderzoekingen heb ben dat aangetoond en ook klinisch is het bewezen, dat de rat de ziekte verspreidt. De Duitsche school heeft geleerd, dat hetzeltde voorkomt by vlektyplius en de luis. En op de Internationale Sanitaire Conferentie te Parijs deelde een Amerikaansehe afgevaardigde mede, dat, de gele koorts niet wordt voortgeplant door de kleeren der lijders maar noor insecten. Hit deze vast; gestelde feiten blijkt wel van hoe overwegend belang het is ook in dit opzicht de reinheid te betrachten. Tot behoud van de gezondheid is het dus noodig, dat de huid normaal en krach tig werkt en van evenveel belang is, het, dat de huid wordt ondaan van alle vuil. Hoe kunnen we daarin voorzien Do militaire hygiene is hierin voor gegaan. Vooral na de tentoonstelling in 1884 te Berlijn, waar sproei- baden waren geëxposeerd, vond het baden mter ingang, eD thans is in Duitschland bijna geen plaats, waar niet behoorlijk daarin voor zien is. Na de voordeelen van de sproeibaden aangetoond te hebben, wijst Spr. er op dat ons land nog bijna bij alle andere landen ten ach ter is. De Nederlanders, ofschoon den naam hebbende van bijzonder zinde lijk te zyn, verdienen dien roem ten opzichte van het lichaam niet. Zeer juist blijft nog steeds de opmerking van Liebig, dat de cultuurstaat der volkeu, afgemeten kan worden naar het zeepverbruik. Toch komt ook in ons land verbe tering. De vereeniging voor Volks- en Schoolbladen is 10 jaar geleden opgericht en telt nu ongeveer 700 leden. In tal van plaatsen heeft ze reeds meegewerkt to^ het in het leven roe pen van afdeelingen en het verkrijgen van schoolbaden. Spr. hoopt, dat ook in Amersfoort zal worden ingezien, dat het belang van de gezondheid eischt, dat deze zaak wordt ter hand genomen, dat d9 overtuiging zich zal vestigen, dat de bevordering der rein heid een eerste eisch is voor de hand having der gezondheid en tot weriDg van besmettelijke ziekten. Hierna worden door den heer van Boven lichtbeelden op het doek ge bracht, afbeedingen van bestaande inrichtingen on ontwerpen die in ver band staan met het baden, waaruit bleek, dat met betrekkelijk geringe kosten al veel te bereiken is. Met een woord van dank aan de Sprekers sloot Dr. Schreuder hierna de vergadering. Een aantal personen teekenden op de lijst voor het lid maatschap, zoodat ook in Amersfoort wel spoedig een afdeeling zal worden opgericht. PREDIKBEURTEN op Zondag 9 Januari 1910. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur. Ds. J. L. F. de Meyere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10£ uur. Ds. I. Hooykaas. Doopbediening. DOOPSGEZINDE KRING. Logebouw van Persynstraat 1. Geen dienst.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2