DE EEMLANDER ilfit DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 11. VRIJDAG 14 JANUARI 1910. 7e JAARGANG. Hoofdredacteur B>. G. RIJKENS. BU1TEJNLAND. FEUILLETON. HET DOODENMASKER. BINNENLAND. Bureau - BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f 6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post id. fl.40. Afzondorlijke nummers f0.05. PRIJS DER ADTERTENTIEN Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten hét kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeon Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. De Rijksdag is deze week met stille trom bijeengekomen. Hij bevatte trouwens de zittingen, [die door een lange Kerstvacantie waren afgebroken Er staan onderwerpen op het pro gramma, die op groote belangstelling van de zijde van het publiek kunnen rekenen. Er is sprake van den zonderlingen toestand in de beide Meckelenburgen. De Pruisische kieswet is nog een zeer liberaal werk in vergelijking van de wijze, waarop in Mecklenburg het volk is vertegenwoordigd. Het is in 't geheel niet vertegenwoordigd. Meck lenburg wordt geregeerd door wat men daar de „ridders" noemt. Welke eigenaardige heeren daaronder zijn, weten de lezers van Frits Reuter. Maar zij maken regen en mooi weer in ,de beide groothertogdommen. Alle pogingen om een einde te maken aan de middeleeuwsche toestanden stuiten af op hunne weerstand. In den Duitschen Rijksdag is meermalen over de zaak gesproken, maar „de ridders" geven niets om den Rijksdag. Het is thans zoover gekomen, dat de groot hertogen, die liberaler zijn dan hunne reactionnaire ridders, een beroep heb ben, gedaan op het Rijk. Het Duitsche Parlement zal zich ernstig hebben bezig te houden met Mecklenburg- Schwerin en Strelitz. Er zyn andere onderwerpen. Er is ook nog de geschiedenis van de be ambten in Kattowitz die door de re geering zijn gestraft omdat zy het hadden durven wagen in eene provincie van gemengde bevolking op een Poolschen candidaat te stemmen. De liberalen gevoelen niet veel voor de Polen, die altijd zich aansluiten bjj de Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 80) Dat was een teleurstelling voor hem, maar zijne oogen glinsterden toch van belangstelling en nieuwsgierigheid. Yvonne's goede woorden verwonder de hem, totdat hjj zich herinnerde, dat zij veel omgang had gehad met ontwikkelde, beschaafde menschen. Zij was van boerenafkomstzij had een werkzaam loven geleid, een onvrucht- baren bodem bebouwend, evenals hare voorouders gedaan hadden. Maar zij had bloemen geplant tusschen de kool. Spreekt ge over liefde?" vroeg hij zachtjes. Ik spreek over eerzucht, mon sieur." Dat woord trok zjjn aandacht. Hij maakte een onrustig gebaar, de aan leiding harer woorden gissend. Ik ben zenuwachtig," vervolgde zjj, „en dus voel ik sympathie voor alle eerzuchtige menschen, vooral als conservatieven, maar zij vinden terecht dat hier inbreuk is gemaakt op de rechten van staatsburgers. En dan heeft men de verhouding; n in Elzas Lotharingen, die niet onbesproken zullen bljjven. De heer van Bethmann- Hollweg zal weldra ondervinden dat zijn ambt geene sinecure is. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het is den heer Lukacz niet gelukt, het onmogelijke mogelijk te maken. Zijn kabinet, dat Zondag j.l. gecon solideerd zou worden, ligt in duigen. En graaf Khuen-Hedervary gaat gelijk voorspeld werd het nu nog eens probeeren. Men weet wat dat zeggen wil. Graaf Khuen zal niet, zooals Lukacz, naar overleg en overeenstemming streven, m-iar beproeveu te regeeren met een ministerie dat geen aanraking heeft met het parlement. Dat is zeer ern stig, en de Koning moet wel diep doordrongen zijn van de onmogelijk heid, een uitweg te vinden, nu hij dezen weg inslaat. Een uitweg is die nieuwe weg niet er is alle kans dat hij uitloopt in een blinde ste6g. Want de Kamers zullen nu wel ontbonden moeten worden maar daarna Het schijnt uit de stemming in Hongarije wel op te ma ken dat, wat ook de uitkomst moge zijn van deze proefneming, een ver sterking van het overwicht der Kroon niet zal voortkomen uit de algemeene verkiezingen. PORTUGAL. Een Reuter-telegram uit Lissabon spreekt de geruchten van een samen zwering legen Koning Manuel tegen. Niemand, zoo wordt in een ander be richt verzekerd, denkt er aan, het leven van den jongen, sympathieken Koning te belagen. zij jong zjjn. Mijne vrienden ik heb vele vrienden gehad zijn allen eerzuchtig, evenals u monsieur. Zij komen hier en zij houden van het eenvoudige leven in deze kleine wereld, maar hunne gedachten vertoeven daar ginds in de groote wereld. Zij genie ten van het tegenwoordige, omdat zij zoo voortdurend en zoo vol vertrouwen aan de toekomst denken. Ik kan hen daarover niet laken, omdat ik het zelf ook gedaan heb. Of liever ik doe het nog," zjj lachte even. Ik woon in gedachten in een hotel dat grooter is dan mijn dépendance." Ik heb ook mijne luchtkasteelen," zei Came. Een van de jonge mannen die hier heen kwam, was een genie en dat is het mooiste wat er op aarde te vinden is. En omdat hij zoo'n groot talent had, dacht hij er niet over om de kunsthandelaars en de kunstkenners te vriend te houden. Hij trachtte het zichzelf naar den zin te maken. Maar dat was heel moeilijk. Hij vernielde zijn werk bjjna altijd en begon steeds weer opnieuw." Ja, ja," zei Carne, „dat is de eenige manier." Ongelukkig genoeg was hjj erg arm en kon hij hier niet vinden wat Volgens een berichtgever van de Imparcial zou het gerucht zijn oor sprong danken aan een zenuwachti- gen jongen soldaat, die, 's nachts op schildwacht in het paik bij het Ko ninklijk paleis, gemeend had een schaduw voorbij te zien glijden. Het park werd dien nacht en den volgen den morgen doorzocht en er werd niemand gevonden maar de schaduw groeide alras in de vruchtbare ver beeldingen van oververtellers tot een drom van gevaarlijke samenzweerders aan. SPANJE. Te Madrid hebben officieren een betooging gehouden onder de vensters van het militaire blad, dat een veld tocht tegen de regeering is begonnen naar aanleiding van de aan de troe pen te Melilla toegekende belooningen. In verband met deze gebeurtenis zijn terstond krasse maatregelen genomen en zijn de kapitein-generaal en alle bevelhebbers der korpsen, waartoe de officieren, die aan de bedoelde betoo ging hebben deelgenomen, behooren, uit hunne functies ontzet. GROOT BRITANNIË. Aan de Engelsche kolenmijnen is de toestand wel verbeterd. Van de 200,000 mijnwerkers, die leeg liepen, zijn er ongeveer de helft weer aan 't getogen in Durham een 40,000 man, in Northumberland een 5000. Maar de ontstemming is nog groot en men spreekt van een algemeene staking ter verijdeling van het drie-ploegen- stelsel, dat de patroons willen invoe ren om de nadeelen van de wet op den achturigen werkdag af te weren. NOORWEGEN. Men zal zich misschien herinneren, dat bij de verkiezing voor het Stor- hij zocht. Anderen hadden het gevon den maar hij niet. Wie kan de ver klaring vinden voor die dingen?Eens op een dag vertelde ik hem dat hij Pont-Aven moest verlaten. Ik voelde dat hij misschien in Corbéhan, in het meest woeste gedeelte ervan, zou vinden wat hij hier tevergeefs zocht. En eindelijk overreedde ik hem." Zü zweeg een oogenblik. Carne die ai verscheiden verhalen over hare edelmoedigheid had gehoord zei tot zichzelf dat zjj zeker wel het geld verschaft had voor dien tocht in de wildernis. Yvonne vervolgde mat: Hij vond een bijzonder mooi meisje. Hjj schreef het mijhij was er geheel van vervuld. Hij zond mij een schetsje van haar en verzekerde rnjj dat zijn kans gekomen was. Toen u Yannik zaagt, dacht u dat misschien ook, niet?" Ja," zei Carne beslist. Er zijn kansen en kansen, mon sieur. Er zijn er, die een fatsoenlijke man en een fatsoenlijke vrouw voorbij moet laten gaan. Dat meisje was geen model, dat wist mijn vriend, maar zijn eerzucht verleidde hem er toe om haar te nemen, te gebruiken te misbruiken. Ik kan u nog twee dingen vertellen. Zijn eerzucht doodde haar ting, dat Dinsdag voor 't eerst bijeen is gekomen, geen enkele der vrouwe lijke candidaten tot lid gekozen is. Alleen bracht in een Kristianiaasch district de onderwijzeres Anna Rog- stad het zoover, dat zjj verkozen werd tot plaatsvervangend lid. Als verte genwoordiger voor dat district zit nu Bratlie, de leider der conservatieven, in het Storting. Maar als hij, wat men verwacht, minister van oorlog wordt, moet in het Storting mej. Rogstad hem vervangen. Zij is libe raal, maar behoort tot de vrijzinnige linkerzijde, die met de conservatieven verbonden is. Anna Rogstad zal dus de eerste vrouw worden, die het Noorweegsche volk in de wetgevende vergadering vertegenwoordigt. Vrouwen en Grondwets herziening. De leden van het bestuur der „Vereeniging tot verbe tering van den Maatschappelijken eu den Rechtstoestand der Vrouw in Nederland" hebben in een adres aan H. M. de Koningin de aandacht van Hare Majesteit gevestigd 'op de wenschelijkheid, dat bij de vermoede lijk eerlang te verwachten benoeming eener staats-commissie voor Grond wetsherziening het vrouwelijk element niet worde voorbijgegaan of uit gesloten. „Bij de beraadslagingen der eventueel te benoemen commissie zullen" zeggen adressanten „niet alleen op het gebied van Staat en Maatschappij vele gewichtige vraag stukken behandeld worden, bij welker oplossing de vrouw zeer groot belang heeft immers de vrouwen in Neder land maken iets meer dan de helft der bevolking uit maar zal ook bij enkele grondregelen ter sprake Doodde haar?" Ik kan geen vragen beantwoor den, monsieur. U moet me op mijn woord gelooven zijn eerzucht doodde haar en vervolgens hem." Zjj drukte hare lippen bijna heftig op elkaar. Hebt u me dat ter wille van Yannik verteld?" zei Carne, onder den indruk van het vet haal eu van haar ontroering. Jaen ter wille van uzelf." Carne keek haar onderzoekend aan het was onmogelijk om aan hare eer lijkheid te twijfelen. Yannik is een kans die ik zal laten voorbijgaan," zei hij met een poging om een luchtigen toon aan te slaan. Ik moet er bij wijze van zelf verdediging bijvoegen dat ge u onnoo- dig ongerust hebt gemaakt over haar," Yvonne trok een koppig gezicht „maar ik begriji uwe gevoelens en ben instaat ze te deelen." Hij stak zijne hand uit, die Yvonne drukte, terwijl ze allebei opstonden. Op het oogenblik dat zij van elkaar gingen, zei hij Gjj zjjt niet de eenige die mjj gevraagd heeft om de kleine Yannik aan haar lot over te laten. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1