WEEKBERICHT. Tliermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Do Bildt, 18 Jan. 1910. Hoogste barometerstand 779.8 m.M. te Horta, laagste 7264. m.M. te Thorshaven. Verwachting tot den avond van 19 Jan. 1910. Krachtige W.lijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbewolkt, tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag 12 uur F. 41 gewordeu is. De militaire overheid doet geheimzinnig over het geval, maarde Parijsche couranten zijn er toch achter gekomen. DUITSCHLAND. Niet enkel in België, ook in Duitsch- land is men heel boos over het ont worpen gewijzigde tarief van invoer rechten in Frankrijk. De Duitsche pers moedigt de campagne, die in handels kringen tegen het tarief begonnen is, ten zeerste aan. De Freisinge Zeitung schrijft dat door dit tarief de Fransche markt geheel gesloten zal worden voor de meeste Duitsche producten. De bladen dreigen met maatregelen van weerwraak, die tot een waren tarieven-oorlog zouden kunnen leiden. De sociaaldemocratische kies- rechtbetoogingen zijn Zondag in heel Pruisen zonder stoornis afgeloopen. Op straat hielden de betoogers zich rustig. Overal zjjn lange moties aangeno men, die het verlangen naar een kies recht in Pruisen uitspraken, nog uit gebreider dan het kiesrecht voor den Rijksdag. SPANJE. Zondag is te Barcelona een betoo ging gehouden, ten gunste van de politieke gevangenen. 100.000 personen trokken in optocht de straten rond, zonder in het minst de orde te verstoren. Aan den civielen gouverneur werd een petitie voor Moret, den premier, overhandigd, waarin dezen verzocht wordt den gevangenen gratie te ver leunen. Toen de gouveineur opmerkte, dat dit niet kon geschieden, zonder een goedkeurend votum der Cortes, werd hem gezegd Moret in naam der be toogers uit te noodigen de conserva tieve Cortes te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Daarna verzocht de leider van den optocht de bet >oging van af het bal kon van het paleis van den gouver neur kalm en rustig uiteen te gaan. Hetgeen geschiedde. TURKIJE. De Neue Geselscbaftlicbe Corres- pondenz meldt, dat de Turksche Re geering een vervolging heeft ingesteld tegen de Duitsche Rjjksbank, om haar te dwingen de millioenen van Abdoel Hamid uit te keeren. Zooals men weet, had de Bank in dertijd met den Sultan gecontracteerd, dat de millioenen niet dan op vertoon van een zeker zegel uitbetaald zouden worden. Dit zegel is nu zoogenaamd verloren, hoewel Abdoel Hamid de gelden aan den Staat had afgestaan. De Porte heeft nu in overleg met de Bank een vervolging tegen (jaar ingesteld, ten einde uitbetaling der gelden mogelijk te maken. SERVIË. Kroonprins Alexander heeft zjjn plan om aan een Duitsche hoogeschool te gaan studeeren opgegeven. De reden daarvan is te zoeken in den naijver tusschen dien prins en zijn broeder George, den gewezen kroonprins. Prins George is nog altijd zeer bemind bij het leger en hij heeft veel aanhangers onder de officieren terwijl Kroonprins Alexander, bedeesa van aard, nog geen g-legenheid heeft gehad om zich po pulair te maken. Prins George wil zich niet van huis laten zenden, hoe veel moeite men zich ook daarvoor aan het hof gegeven heeft, en om nu niet zijn broeder vrij spel te laten voor al'e kuiperijen, wil ook kroon prins Alexander het land niet ver laten. Prins George heeft intusschen weder opzien gewekt door zijn weinig vor stelijk gedrag. Toen hij Vrijdagavond op het hofbal den prefect van Bel grado, Alimpitsj, opmerkte, riep hij den Russischen dragoman toe, terwijl hij met den vinger naar den prefect wees: „Kijk me dien hond eens aan De Prins riep dit zóó luid, dat Alim pitsj het kon verstaan. De prefect ging terstond naar den eersten minis ter Pasjitsj waarbij hü nogmaals den Prins ontmoette en uitgescholden werd en na zich over het gedrag van den Prins te hebben beklaagd, verliet hij bet bal en diende zijn ont slag in. De prefect is al vroeger op een feest aan het hof door Prins George be- leedigd. Hij vroeg toen ook zijn ont slag maar op dringend verzoek der regeering trok hij zijn aanvraag weder in. De Regeering heeft ook thans het verzoek van de hand gewezen en be sloten den Koning voor te stellen, den prins voor een tijdlang naar het buitenland te zenden. GROOT BRITANNIË. De stand der verkiezingen was gis terenavond 11 u. 55 als volgtGe kozen zijn86 unionisten, 70 libe ralen, 14 candidaten van de Labour- partij, en 13 nationalisten. De unionisten winnen 34 zetels, de liberalen 7, de Labourpartij 1. Over het algemeen valt er nug geen conclusie te trekken. De beursmen- schen vatten den uitslag der verkie zingen van Zaterdag op als teleur stellend voor de unionisten, hetgeen tengevolge had een gevoelige reactie in consols, en een daling in andere eerste klasse waarden, b.v. in Engel- sche sporen. Hieruit zou men dus mogen op maken, dat de liberalen er goed voor staan. Ziekenverpleging. De Christelijke Bond voor Ziekenverple ging te Amsterdam heeft gemeend de aandacht van de geneesheeren te moeten vestigen op het feit, dat ve len zonder voldoende opleidiDg zich als particulier verpleegster of verple ger aanmelden, wat niet kan zijn in het belang der verpleging, terwijl het publiek hierdoor wordt misleid, door dat de zieken aan ongeoefenden wor den toevertrouwd. Door c!en Bond wordt er op gewezen, dat, wil men de kwakzalverij bestrijden, hier het kwaad in de kiem moet worden ge dood,' en dat de bestrijding in deze het best kan geschieden door de doc toren. De tarieven der Spoor weg-Maatschappijen. Naar wij met zekerheid vernemen, is thans door de beide maatschappijen aan den Minister van Waterstaat voorgesteld de nieuwe tarieven in werking te doen treden op 1 Januari 1911. (N. Ct.) D e 1 i n t j e s-z a a k. De Haag- sche Kouter in de P. G. Ct. schrijft o.a. „De Tweede Kamer zal naar ik verneem bjj haar terugkomst allereerst eenige dagen sectiewerk verrichten en onder meer het enquête voorstel-Troelstra inzake de lintjes-historie ter hand te nemen. In verband daarmede ziet men dagelijks met klemmend ongeduld uit naar de mededeeling dat de eereraad samen gesteld is en zijn taak gaat aan vangen. Doch er zijn die gelooven dat het niet met 't in het leven roepen van dat eeregerecht wil vlotten en dat bijna alle mannen van naam en be- teekenis, die er voor aangezocht zijn, voor de eer bedanken. Mij is verzekerd dat er ook onder de leden der rechter zijde zijn, die, nu eenmaal 't voorstel voor de parlementaire enquête is ge daan, van oordeel zijn dat het in 't belang der waardigheid van ons land en voor den „aangeklaagden" staats man zelf geraden is het aan te nemen en niet in een eereraad een toevlucht te zoeken. De meerderheid van rechts zal evenwel niet voor het voorstel te vinden zijn. En toch zou een verwer ping voor Dr. Kuyper in hooge mate ongewenscht zijn, want mij is van zeer wel ingelichte zijde, verzekerd, dat, mocht het voorstel-Troelstra wor den afgewezen, de zaak-Kuyper-Leh- mann niet van de baan is, maar in een veel scherper vorm dan tot hiertoe opnieuw zou worden aan de orde gebracht. De teere quaestie wordt hoe langer hoe pijnlijker." DE LINTJES-QUAESTIE. Dr. Bronsveld komt in zijn Kroniek in de „Stemmen voor waarheid en vrede" nog eens terug op de decoia- tie-zaak. Hy schrijft De raad van eer, waarvan sprake was ook in de „Standaard", is er nóg niet. Wel aanvaardt di. Kuyper hulde betuigingen, waarin gesproken wordt van een tegen hem ondernomen „las- ter-campagne", maar hij, zoo wel als zijn geestverwanten en bondgenooten schijnen den tijd nog niet gekomen, om zijn naam te zuiveren. Toch is dit laatste een vereischte, ook volgens den heer de Savornin Lohman. Wat „de Klaroen" over deze zaak in 't midden heeft gebracht, kwam toch niet van een zijde, die recht gat om te spreken van „wraak". Een eer lijk christenhart sprak er zich in uit. Maar dr. Kuyper bewaart het stilzwij gen, en de hoofden zijner party schij nen hem niet te kunnen bewegen, om zich andermaal te verdedigen. Indien hij had gewild, zou deze geheele droe vige zaak reeds lang uit de wereld zijn. Nu gaat zy meê uit het oude jaar naar het nieuwe. Het lid der Tweede Kamer, mr. Troelstra, wil nu een parlementaire enquête uitlokken, en het voorstel daartoe is ingediend, 't Wordt nu in de afdeelingen onderzocht. Maar, zoo vervolgt dan de beer Bronsveld na een persaanhaling: Of de Kamer besluiten zal tot het instellen van een enquête De heer de Savornin Lohman heeft reeds een ex ceptie gereed, ofschoon ook hij meerder licht noodig acht. In liet optreden van dezen gezaghebbenden volksvertegen woordiger zijn dikwerf twee fazen waar te nemen. Eerst keert hij zich tegen zjjn geestverwanten, en doet hij denken aan een egel, die met opge stoken stekels komt aanrennen. Hy brengt dan vaak schrijnende wonden toe. Zij, die gewoonlijk zjjn tegenstan ders zjjn, Ijlen toe, en denken in hem een bondgenoot te vinden, maar plot seling heeft een metamorfose plaats, en eindigt de heer Lohman met steun en stem te geven aan hen, die hij eerst zoo scherp kritiseerde. Wjj moeten nu nogmaals zeggen de decoratie-kwestie is nog niet op gelost. DEN GULDEN WINCKEL. Negende Jaargang No. 1. Hol- landia-Drukkerij, Baarn. Inhoud: Jacob van Lennep, door I. Esser (met illustratie en facsimile van een brief)Engelsche Letteren, door Simo-i B Stokvis (met portret) Onze SchrijversBij Jan Eigenhuis, door Aty Brunt (met portret)Kant- teekeningen bij de Literatuur van den Dag, door Gerard van Eckeren Let terkundig leven uit de Tijdschriften Leestajel. Aan het jaarverslag van de ver- eeniging „Liefdadigheid" ontleenen we het volgendeDe inkomsten be droegen f 793 aan contributie en f 443.50 aan buitengewone giften, ter wijl door het overlijden van de vrucht gebruikster, het legaat van wfjlen mej. C. J. Bakker, ad. f 1000 vrij kwam. Aan onderstand werd uitgegeven voor een bedrag van f 1437.S2. Door de zorgen van mevrouw PrinsWaller zijn vele kledingstuk ken uitgereikt. Zy' is by haar vertrek naar Den Haag vervangen door me vrouw Fortuyn Drooglever. Yan verschillende ingezetenen wer den onfvangeu 1255 spyskaartjes, die door de zorgen van den heer N. G. v. d. Stadt zijn uitgedeeld. Het ledental daalde van 232 tot 221. We herinneren aan de bijeen komst van de afdeeling van den Nederl. Protestanten Bond morgenavond in de Remonstrantsche kerk te houden, waarin prof. dr. B. D. Eerdmuns zal spreken overDr. Kuyper's stelsel. Volgende week Dinsdag zullen de Hagespelers in Amicitia een voor stelling geven van „Macbeth." Vrijdag a.s. wordt in Amicitia ei n vergadering gehouden met het doel, in verband met de onlangs ge houden lezing van Dr. Ruijsch, eene afdeeling van de Nederlandsche Ver- eeniging voor „Volks- en Schoolba- den" te constitueeren. By het Nationaal Schietconcours te Deventer staat in den vastebaan wedstryd de heer R. J. van Eimeren no. 9 met 293 punten en de heer L. B. J. Serré, no. 14 met 291 punten. De bekende hoofdklassespeler Jhr. H. Strick van Linschoten zal Zaterdag a.s. in de Zwaan voor de Schaakvereeniging „Amersfoort" een simultaan-seance geven. Voor belang stellenden is de toegang vrij, terwijl zij, zoo de plaatsruimte^ het toelaat, ook kunnen meespelen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Donderdagavond een openbare vergadering ten Raadhuize. RAADSSTUK. B. en W. hebben den Raad hun rapport doen toekomen betreffende de motie van den heer Rykens inzake de combinatie van de betrekkingen van Gemeente-geneesheer en Direc teur van het St. Elisabeths Gast- of Ziekenhuis. Ten aanzien van deze motie ves tigen zij er de aandacht op, dat deze in haar tegen woordigen vorm naar hun meening niet kan worden aan genomen. Gelijk reeds in de vergadering van 26 Oct; 1909 is betoogd, zal, na eventuoele wijziging van de instructie van den Gemeente-geneesheer, niet een oproeping van sollicitanten kunnen plaats hebben, alvorens de betrokken ambtenaar in de gelegenheid gesteld is, zich te beraden of hij al dan niet onder de gewijzigde instructie werk zaam wil blijven. Ten slotte geven B. en W. te ken nen dat zij het wenschelyk bljjven achten, in deze zaak eene beslissing te nemen, wanneer de benoeming van den betrokken geneesheer expireert. Uit een uittreksel uit de notulen der vergadering van B. en W. op Donderdag 11 Nov. 1909, waarbij de

De Eemlander | 1910 | | pagina 2