|JPJ| DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS. No. 16. DONDERDAG 20JANUaRI 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. FEUILLETON. HET DOODENMASKER. BINNENLAND. Hoofdredacteur R. RIJKEÏJS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. PRIJS DER ADVERT ENTIEN Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meor f0.08. Buitou het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend'' gerechtigd het Algemeen Binnen- cn Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoosstraat 76-78 te Amstordam. FRANKRIJK. De gisteren door ons vermelde rede van minister Briaud in de Kamer en daar door de linkerzijde zoozeer toe gejuicht, was een antwoord op de aan vallen door de rechterzijde, bjj de in terpellatie over de neutrale school, gedaan op h.-t wetsontwerp dat de regeering voorbereidt tegen de ouders, die de op deze scholen gebruikte leer boeken niet voor hun kinderen wen- schen. De rechts-republikein Lefas onder wierp deze leerboeken aan een scherpe critiek. Hy betoogde dat deze leerboeken van een twijfelachtige moraliteit wa ren en sommigen zouden anti- patriottische leeringen bevatten. Ja, hjj ging zoover om er op te zinspelen, dat de vermeerdering van het aantal deserteurs aan deze leerboeken zou te wijten zijn. De linkerzijde barstte op deze woor den uit in een hevig protestgeroep, terwijl de rechterzijde applaudiseerde. De heer Berteaux riep dat het aan tal deserteurs volstrekt niet vermeer derde. Ten slotte vroeg de heer Lefas wat do regeering dacht over de u.onopoli- satie van bet onderwijs door den Staat. SPANJE. Op het bjj den minister-president Moret ingediende adres om amnestie voor de gevangenen van Montjuich welk adres bij de jongste demon stratie aan generaal Weyler werd overhandigd is thans het an'woord bekend geworden. Moret verklaarde, dat hij ten opzichte der gevangenen een aantal gunstige maatregelen had genomen, maar dat hjj vooralsnog geen Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 85) Ik moet voorzichtig zjjn met wat ik zeg, omdat u Bretonsch bloed in uwe aderen hebt. Maar u zult u toch niet verbeelden dat Yannik even fijngevoelig is als u? Dat is bespotte lijk. Hare bezwaren waren gemakke lijk genoeg overwonnen." Hij trok minachtend zijne schouders op en lachte terwijl hy op uitdagenden toon vervolgde „Ik hebhaar niets gevraagd, dat zij niet gaarne heeft willen doen." Maar daarom verander ik toch niet van meening." Dat weet ik, dat merk ik wel, en heb ik dus geen belooning verdiend, nu ik mijn plan heb opgeven Hebt u dat dan terwille van my gedaan Ik heb de hoop opgegeven om dezen zomer een groot schilderij te maken, een en alleen om u genoegen te doen." amnestie kon veriaenen, omdat daartoe de medewerking van het parlement noodig zou zijn en dit veel tjjd en formaliteiten zou eischen. Intusschen zou hij de adressanten zooveel moge lijk ter wille zijn door een aantal individueele gratie-verleeningen, waar schijnlijk ter gelegenheid van den verjaardag des Konings op 29 dezer. Een besluit tot niet voltrekking van het vonnis tot ophanging, is ten gunste van den republikeinschen sena tor Solyortega afgekondigd, veroor deeld wegens deelneming aan de troe belen in Juli jl. TURKIJE. Een brand in het Tschiragan-paleis, den zetel van het parlement, heeft dit geheel en al verwoest. De brand is veroorzaakt door het springen van een verwarmingstoestel in de zaal van den Senaat, en werd door een hevigen wind aaugewakkerd De vergaderzalen van Kamer en Se naat zijn geheel verwoest. Het vuur bereikte vervolgens detroon-zaal. Een drietal werklieden zjjn gewond. De schade wordt geraamd op tien millioen Turksche ponden. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De Hongaarsche premier graaf Khuen Hedervary, die gekommandeerd was een Ministerie bijeen te halen, en die daaraan heeft voldaan, beeft eer, langdurig onderhoud gehad met den Aartshertog, Troonopvolger. Deze tot dusver ongebruikelijke audiëntie veroorzaakt in politieke kringen een geweldige beroering, meldt de Matiu. Wekerle werd eerst vyf maanden na de vorming van zijn Ministerie door den Troonopvolger ontvangen. Men meent nu, dat de Troonopvolger - ijn opvattingen aan den premier wil op dringen. Dat is heel edelmoedig van u, mijnheer Carne. Ik dank er u voor van uit het diepste mijne ziel." Ik verlang meer dan een bedankje," zei hij kalm. En als als dat onmogelijk is Hy nam met een vlugge beweging bare handen in de zijne. Waarom onmogelijk fluisterde hij teeder. Laat me als het u blieft los!" Ik had u meer tijd moeten gun nen." Zyn volhouden begon haar on rust aan te jagen. „Ja, ik ben te haas tig geweest. Ik zal u nu alleen laten maar ik ben niet verslagen, maar voor het oogenblik teruggedreven, juffrouw Lane. Dat is te zeggen, als u niet al met een ander geëngageerd is." Dat ben ik niet," zei Téphany. Dan hoop ik vast, dat myn liefde op den duur door u beantwoord zal worden. Ik beb u verdriet gedaan neem me dat niet kwalijk 1" Hij nam zyn hoed af en ging heen, even vlug als hij gekomen was. Zoo dra Téphany alleen was, trachte zij orde te brengen in hare gedachten. Zy vroeg zichzelf af of zy in Carne een valsche hoop had opgewekt. Neen. Zy had belang in hem gesteld. Zijne leven digheid, zijn spontane, temperament- In Hongarije bereidt men zich voor op een zeer heftigen politieken strijd. Het schijnt vrijwel zeker te zyn, dat het nieuwe Ministerie met een motie van wantrouwen begroet zal worden. Plaatskaar te n uitauto- m a a t. Met het oog op de invoering der nieuwe reizigerstarieven, hebben de Spoorwegmaatschappijen besloten, in den geest als voor perronkaarten, ook voor het buurtverkeer de plaats- kaarten automatisch verkrijgbaar te stellen. Ten einde de reizigers aan die nieuwe wijze van uitgifte, mede aan het meebrengen van gepast geld te gewennen, zullen deze automaten bij wyze van proef reeds dit voorjaar aan de voornaamste stations geplaatst worden. Aandoenlijk. De anti-rev. kiesvereeniging Nederland en Oranje I te Rotterdam zond het volgende schrijven aan dr. A. Kuyper „De anti-rev. kiesvereen. Nederland en Oranje I, te Rotterdam in leden vergadering bijeen, kan niet nalaten op haar eerste vergadering in het nieuwe jaar te betuigen haar trouw en aanhankelijkheid jegens u, onzen leider. Zij bidt u by het klimmen uwer jaren Gods on misbaren zegen toe en geeft u de verzekering, dat Rotterdam's anti-revolutionnairen in district I geschaard blijven om u, niettegenstaande de lastercampagne." Maatregelen tegen spe len. Do N. R. Ct. bevestigt een ge rucht, volgens hetwelk dezer dagen enkele officieren van den Haag naar andere garnizoenen overgeplaatst zul- volle natuur hadden haar aangetrok ken, omdat zy er zich mee verwant gevoelde. Doordat zij over Carne dacht, begon zij weldra ook over Michael te denken. Michael had er zeker met Carne over gesproken, had hem gewaarschuwd. Wat had hy gezegd 7 Welke argu menten had hy gebruikt De ethische kant der zaak, hoe mooi ook voorge steld, had Carne klaarblijkelijk zeer koud gelaten. Hy had eerlijk bekend dat hy een geliefkoosde illusie in den steek had gelaten, ter wille van iets dat hem meer ter harte ging. Welke reden had Michael aangevoerd? Zij bracht zich de zekere houding van Carne te binnen toen hij zoo snol naar haar toe kwam loopen. En de man was geen dwaas. Hij scheen een ver overing en geen afwijzing te verwach ten. Waarom? Terwijl zy voor zich overtuigd was, dat zy hem nooit aan gemoedigd had. Op eens doemde de waarheid op uit haar nevelige gedachten. Michael had Legen Carne gezegd dat het opofferen van de eene eerzucht het tot stand komen van een andere ten gevolge zou hebben. Michael had hem naar haar toegezonden. Haar beschroomdheid maakte plaats len wordens wegens het veelvuldig bezoeken van speelhuizen. Het verstand komt met het ambt. Een benoeming tot eei ste-klerk, dezer dagen door den Mi nister van Landbouw gedaan, doet vermoeden, zoo schrijft L. en V. dat door dezen Minister het voorzit terschap van een Christelijke jonge- lingsvereeniging wordt gelijkgesteld met een einddiploma Hoogere Burger school. Zooals 'lid van de Eerste Ka mer kan worden wie „eene of meer hooge en gewichtige openbare betrek kingen heeft bekleed." Het rapport van B. en W. inzake de motie-Rijkens luidt in zyn geheel als volgt Naar aanleiding van de in uwe ver gadering van 26 October 1909 door den heer R. G. Rijkens ingediende motie inzake de combinatie van de betrekkingen van Gemeente-genees heer en Directeur van het St. Elisa beths Gast- of Ziekenhuis en de daar over gehouden discussies hebben wy de eer U het volgende te berichten. Gelijk U bekend is uit ons antwoord op de verslagen van de afdeelings- vergadermgen gehouden op 4 en 6 October 1909 (zie bijlage Raad no. 362) achten wij, op de gronden in dat ant woord medegedeeld, de combinatie van de twee genoemde betrekkingen on- gewenscht. Wij gaven U daarby tevens in overweging, in deze zaak eene be slissing te nemen, zoodra de benoe ming van den betrokken Gemeente geneesheer expireert (1 Maart !9Uj. Na de indiening van deze motie hebben wij met den heer Jorissen e6ne bespreking over deze zaak gehad. voor boosheid. Een vurige begeerte om Michael ts bezoeken, om hem dade lijk te spreken, en te berispen over viel haar. Haastig pakte zij haar schilderbenoodigheden bij elkander en kwam zy, door niemand opgemerkt, in haar kamer. Van uit baar raam kon zij de minnenden in den laan zien. Zy zaten naast elkaar, hun gezichten straalden van geluk. Téphany keerde het raam driftig den rug toe. Zij bedacht vervolgens dat Carne langs het pad aan de rivier naar Pont- Aven zou terugkeeren. Daar zij hem niet wilde ontmoeten, moest zij of den weg nemen of haar bezoek aan Mi chael uitstellen. Zy vatte dadelijk het plan op om op haar fiets te gaan. Toen Téphany de trap naar het atelier van Michael opging deed zich iets voor, van de grootste beteekenis voor haarzelf, ofschoon zij daar niet het geringste vermoeden van had. Op den grond voor het atelier lag een zilveren penning, een Krim-medaille. Téphany raapte ze op in de meaning dat zy van Michael zou zijn, die zulke dingen soms wel eens kocht. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1