mm DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 18. BUITENLAND. FEUILLETON. HET DOODENMASKER. BINNENLAND. ÈEMLANDER Hoofdredacteur E. CL RIJKELJS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f 6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. PRIJS DER ADVERT ENTIEN Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advortentiën en reclames van buiten hot kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerochtigd het Algemeen Binnen- cn Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y.ALTA,Warmoesstraat 76 78 te Amsterdam. FRANKRIJK. In den loop der beraadslaging in de Kame-- over de interpellaties in zake het openbaar onderwijs, zeide minister Briand gisteren, dat men niet moet trachten het staatsouderwys in een formule op te sluiten. Ik heb kunnen denken aldus verder de minister dat de sprekers van de rechterzijde ronduit zouden zeggen, dat zij den staat niet het recht van onderwijs toekennen sedert de staat van de kerk gescheiden is. Ik ben de aanleidende oorzaak van het conflict geweestik heb woorden van geruststelling ge sproken, de kerk antwoordde er op met oorlogszuchtige woordeo. Er zijn katholieken,bevorderaars van onlusten, die iets anders zoeken dan vrijheid, die niet den vrede willen, omdat deze een hindernis vormt voor hun slagen. Briand zeide voorts, dat de aange bonden strijd het resultaat is van een door de tegenstanders der repu bliek in ouderling overleg vastgesteld plan. Hjj kwam op tegen de beschuldi ging, dat de meerderheid misbruik heeft gemaakt van haar macht. De bisschoppen waren wispelturig en voelden dit zoo goed, dat zjj voorbe houd maakten. Minister Briand betoogde verden, dat nimmer stelselmatig recht is en zal worden geweigerd aan de katho lieken, maar de regeering is besloten de onderwijzers te verdedigen tegen ongerechtvaardigde aanvallen. Maandag voortzetting. De Senaat heeft naar de leger- commissie verwezen een voorstel Humbert, dat de bij het leger in het moederland ingedeelde gevaarlijke apachen naar de Afrikaansche straf- Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 87) Dat is heusch prachtig," zei Téphany tegen zichzelf maar zjj rilde terwyl zij er naar keek. Zy liep weer naar het raam en keek naar buiten. Haar gezicht begon weer te gloeien, terwijl zij aan Furic's vraag dacht en zichzelf dwoDg om ze te beantwoorden. Ja, zjj had Michael lief. Niet met de maagdelijke, de liefelijk sentimen teels liefde van een meisje onder de twintig neen zij had den nieuwen Michael lief, maar zij voelde dat zij hem ook zou kunnen haten. Zy merkte nu dat zij de vrouw haatte die tus- schen hen gekomen was Michael's stappen op de trap schud den haar wakker uit haar overpein zingen. Zjj keerde zich om en zag hem op den drempel staan, terwijl hij haar met een zonderling onbeschrjjf- lijk-droevige uitdrukking op zijn ge- bataljons verwezen wil zien. Humbert zegt in zjjn toelichting, dat de tegenwoordige toestand een gevaar voor het publiek oplevert en dat men daarom niet mag wachten tot wijziging van de militiewet. POLEN. Een Poolsch blad schildert in le vendige kleuren den toestand in de ge vangenissen te Waischau. Alleen in de gevangenissen van Warschau zitten 5000 menschen opgesloten. Hun toe stand is onbeschrijfelijk. Zij zijn op gesloten in ellendige hokken zonder lucht, licht of ruimte. Alles is er even vuil en verwaarloosd. En er wordt geen onderscheid gemaakt tus- schen ontaarde misdadigers en poli tieke verdachten. Allen worden over één kam geschoren. De schrijver van het artikel oppert het denkbeeld een vereeniging op te richten tot hulpver schaffing aan de gevangenen. GROOT BRITANNIË. Bij de verkiezingen was de stand der partijen te middernacht als volgt 430 zijn verkozen, waarvan 1S4 uni onisten, 157 liberalen, 59 Iersche nationalisten en 30 arbeidsmannen. De winst der liberalen bedraagt 12, die der unionisten 72 en die der arbeiderspartij 3 zetels. TURKIJE. Over de oorzaak van den brand in het Parlementsgebouw heerscht nog geen zekerheid, maar men heeft toch een sterk vermoeden dat er kwaad opzet in het spel is geweest, en men denkt inderdaad aan een wraakoefe ning van een of" ander fanatiek ge- loovige, wien het verblijf der volks vertegenwoordigers in het paleis waar uit de beheerscher der geloovigen was verdreven, e6n gruwel was. zicht aankeek. Het spjjt mij, dat ik je heb la ten wachten." Zonder te groeten en zopder een hand uit te steken, zei zij kortaf Mr. Carne heeft het plan opge geven om Yannik uit te schilderen." Heeft hjj je dat van morgen verteld Ja. Jij had 't hem gevraagd, Michael Ja." Je hebt zeker gewichtige bewijs gronden bijgebracht Ja, ze waren gewichtig genoeg." Téphany ging aarzelend voort, ter wijl ze voor zich keek Ik hoop dat je mijn naam er buiten gelaten hebt Was het niet natuurlijk om hem te zeggen, dat, als hij wenschlejouw achting te verwerven, dat hij dan zijn bezoeken te Bos-Braz moest maken Téphany keek hem nu dapper aan. Maar je hebt hem aangemoedigd om te gelooven dat hij, als een 'oe- looning voor zijn wegblijven te Bos- Braz, iets anders dan achting zou kunnen verwachten. Hoe durfde je hem dat te laten gelooven Is het dan niet waar?" Waar Het zou nooit waar Toen de brand uitbrak, was er ge lukkig geeu vergadering, wegens de Grieksche feestdagen, maar enkele commissies uit de Kamer hielden zitting. Een lid van een dier com missies ontdekte rook en weldra bleek dat het plafond der eerste verdieping brandde. De brandweerlui, die anders de wacht houden, waren er niet, de pomp gaf geen water en daarenboven kon men de trap naar het dak niet vinden. Er werden boden naar alle kanten gezonden, maar voor er hulp kwam opdagen stond heel de bovenste verdieping in brand. De parlements leden moesten door den Senaat het gebouw verlaten. Een half uur later was heel het gebouw verloren. Staatscommissie werk loosheid. Binnenkort zuilendoor de Staatscommissie over de werkloos heid vragenlijsten verzonden worden voor een uitvoerig onderzoek naar den omvang en de oorzaken der werkloos heid in alle bedrijfstakken over de laatste vijf j jen. Die vragenlijsten zullen worden gericht aan Kamers van Koophandel, Kamers van Arbeid, vereenigingen van werkgevers, vak- vereenigingen, algemeone werklieden- vereenigingen en verder aan alle ver eenigingen, commissies en comité's, die zich met werkloosheid bezighou den of daarmee in aanraking komen. De commissie is er van overtuigd, dat dit onderzoek slechts dan resul taat zal hebben, wanneer zoowel werkgevers, arbeiders als belangstel lenden hunnen steun verleenen ter verkrijging van juiste kennis der fei telijke toestanden. Om de goede invulling der vragen lijsten te bevorderen is het bureau kunnen zijn. Nooit nooit!" Hij is toch een goede jongen." Al was hjj de allerbeste, wat zou mij dat kunnen schelen. Je hebt hem en mij een berg van verdriete lijkheden berokkend." Het spijt mij. Ik zelf geef niets om Carne. Ik wenschte iets voor jou te doen." De betrouwbaarheid van Michael's toon ontwapende haar. Maar wat was het een vernederende gedachte dat het in Michael's hoofd was opgekomen dat zij om hem treurde en dat hij dus iets moest doen, een poging wagen om haar een echtgenoot te bezorgen. Als je wezenlijk geloofde dat ik zij zweeg, ze werd verlegen. Toen vervolgde zy half lachend, half boos: „Stel je voor, jij een huwelijks makelaarMisschien ben je niet alleen schuldig, die lieve, dolle Machie, och Michael, zij gaat met Mr. Kaets trouwen." En gij zult weer optreden?" Optreden bracht zij er met moeite uit. „Wie vertelde je dat?" Carne sprak er over. Hij dacht zeker, dat ik het wist. Waarom ver telde je dat niet aan een ouden vriend?" Heeft die oude vriend, toen wij elkaar weer ontmoetten naar rajjo der commissie versterkt met S ad junct-secretarissen, die voor schrifte lijke maar ook voor mondelinge in lichtingen ter beschikking staan. Daar het wel niet mogelijk is allen te bereiken, die in staat en bereid zijn om de Staatscommissie voor te lichten, stelt zij het op prijs, dat ieder, die gegevens heeft, doch geen vragenlyst ontving, aan het bureau een lijst aanvraagt. Vooral geldt dit voor de vereeni gingen, commissies en comité's voor werkverschaffing of het verleenen van hulp by werkloosheid. Opgave der adressen van de besturen aau het bureau der Staatscommissie Nieuwe Uitleg no. 12 te 's-Gravenhage, wordt gaarne tegemoet gezien. H e t D u e 1. In de afdeelingeu der Eerste Kamer werd bjj de be handeling der begrooting van Oorlog algemeen goedgekeurd, dat de Minister zich onomwonderf tegen het duel heeft uitgesproken. Sommige leden meen den echter, dat de Minister den com mandant van het 3de regiment huza ren, die aan een duel heeft deelgeno men, en zich daardoor schuldig gemaakt heeft aan een strafbaar feit en daarom ook gevangenisstraf heeft ondergaan, niet in het leger had mogen hand haven. Zij wezen daarbij, vooreerst op het moedwillig, met voorbedachten rade overtreden der wet door een persoon, die, als overheid over anderen gesteld, dezen eerbied voor de wet moet in prenten en ten anderen op het oud, gelukkig niet meer zoo veelvuldig toegepast gebruik onder militairen, om hem, die de uitdaging weigert aan te nemen, al is hij de partij, die het onrecht leed en al is zijne wei gering gegrond op zijn godsdienst zooals bjj alle Roomsch-Katholieke verleden gevraagd Ik deed dat niethet is al te waar. Ik wensch je van ganscher harte geluk." Téphany aarzelde. Zy glimlachte flauwtjes en knikte toestemmend en voegde er dadelijk aan toe Heeft Mr. Carne je verteld dat mijn stembanden waren aangedaan en dat is waarschijnlijk nooit meer in het publiek zingen zal?"" Neen. Is dat waar? Mijn arme, kleine Téphany?" Onwillekeurig was hij dichter naar haar toegekomentoen hij vlak bij haar was, bleef hy op eens stilstaau, de glans verdween uit zjjn oogen. Een oogenblik lazen de man en de vrouw in elkander's ziel. Téphany ging naar de deur. Gaje heen vroeg Michael beklemd. Wij ontbijten om twaalf uur. Wil je niet met me mee gaan Ik ben op mijn fiets gekomen en jij hebt er ook een." Werkelijk, ik Er vloog een trotsche trek over haar gezicht. Ais je een betere afspraak hebt Furie komt dadelijk." Stel dat dan uit." {Wordt termlgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1