STADSNIEUWS. WEERBERICHT. Thermometerstand Kerk- en Schoolnieuws. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 22 Jan. 1910. Hoogste barometerstand 768.1 m.M. te Val ent ia, laagste 751.7 m.M. te Wisby. Verwachting tot den avond van 23 Jan. 1910. Meest matige N.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, waarschijnlijk sneeuwbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 750 m.M. te Amerstoort. Hoogste gisterenF. 39 Laagste hedennachtF. 25 Hedenmiddag 12 uurF. 37 officieren het geval is niet slechts elke bevordering, maar elk langer verblijf in het Nederlandsche leger onmogelijk te maken. Mocht men, aldus vroegen deze le den, uit de handhaving van bedoelden hoofdofficier opmaken, dat ook het legerbestuur v.tn oordeel is, dat een officier in het leger in het algemeen gedwongen is een duel niet af te slaan en dat daarom het aannemen van een duel niet van invloed kan zijn op de beoordeeling van een offi cier Men zou gaarne het gevoelen van den Minister hieromtrent verne men en meer in het bijzonder wenschte men de vraag te stellen of de Minis ter geen bezwaar zal maken wanneer een officier een duel afslaat en of hij in dat geval dien officier de hand bo ven het hoofd zal houden. Andere leden, hoewel afkeurende, dat bedoelde hoofdofficier de wet ge schonden heeft, konden toch niet in zien, dat hij wegens dit feit niet in het leger zoude kunuen blijven. Het misdrijf is door de ondergane straf geboet. Alweer een. De Zutph. Ct. verneemt, dat binnenkort door den Raad behandeld zal worden het voor stel van B. en W. tot invoering van een progressieve inkomstenbelasting. Is het blad goed ingelicht dan is 't voorstel bij het onderzoek in de af deelingen van den Raad over 't alge meen gunstig ontvangen. Gisterenavond werd in den foyer van Amicitia een vergadering gehou den, bijeengeroepen door de Gezond heidscommissie, met her doel te komen tot oprichting eener afdeeling van de Ned. Ver. voor Volks-en Schoolbaden. De vergadering werd geleid door Dr. H. W. Scb reuder, die in zjjn ope ningswoord deed uitkomen, dat de omstandigheden thans gunstig zijn om een bedoelde Vere. niging op te rich ten. Het gemeentebestuur is vrijwel van vaste opinie, dat een schoolbad voor onze gemeente dringend noodig is. En bij de discussies in de afdee- lingen van den Raad is gebleken, dat bij vele leden dit streven krachtigen weerklank vindt, hetgeen veel hoop op slagen geeft. De voorzitter geeft in overweging een afdeeling te stichten en een bestuur te kiezen, dat de verdere regeling op zich kan nemen. Eenige heeren kun nen zich hiermee niet vereenigen en zouden liever eerst een exposé zien van hetgeen men zich voorstelt om daarna de mogelijkheid van slagen te bepalen. Ook het verkiezen van een bestuur wordt niet wenscheljk geoor deeld, daar de opkomst niet groot was en mogelijk nieuwe leden zullen toetreden die gewenschte krachten in het bestuur zullen blijken. Ook de verhouding tot deNederl. Vereeniging is niet duidelijk genoeg, waarom be sloten wordt een Vereeniging op te richten en later over aansluiting te oordeelen. De gezondheidscommissie zal, nadat eerst een poging is gedaan om meerdere leden te werven, nogmaals een vergadering bijeenroepen. Aan de Industrie- en Huishoud school vangen met Februari weder kookcursussen aan voor dames en dienstboden. By de ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden verkooping werden de volgende perceelen in veiling gebracht Een koffiehuis aan de Langestraat no. 85, opgehouden voor f 4300. Een winkelhuis tevens woonhuis aan de Kamperbinnenpoort no. 2, op gehouden voor f 4100. Een woonhuis met plaatsje aan den Hof no. 24, opgehouden voor f 1720. Een heerenhuis met tuin aan den Hof no. 17, verkocht aan den keer C. van Zwol voor f 2980. Een koffiehuis met plaatsje achter het oude Stadhuis noramer 1, opgehou den voor f3900. Een Winkelhuis tevens woonhuis met plaatsje aan het Zand no. 1, verkocht aan den heer Verkerk voor f 1920. Een Woonhuis met grond en 3 aan- eengebouwde Woonhuizen met grond aan den Leusderweg nommers 86, 88 90 en 92, verkocht aan den heer G. van Wjjland voor f5200. Ds tooneel- en reciteervereeni- ging .Thalia" geeft morgenavond een uitvoering in de sociëteit „Vereeni ging." Opgevoerd zal worden „Broe ders Vrijmetselaren', blijspel in 3 be drijven, naar het Duitsch van Carl Laufs. De „Macbeth"-opvoering der Hagespelers, zal zeker a. s. Dinsdag wel de noodige belangstelling trekken. In en der vele gunstige recensies lezen we o.a het volgende Een tooneelinrichting, met uiteen gaand voorhangsel en maar enkele requi. itien, bespoedigt de plaatsver anderingen en getuigt van oorspron- keljken smaak en vindingrijkheid. Een paar vierkante zuilen mankeeren met gordijnen er tusschen een zaal, met poortdeuren de binnenplaats, met vrfie opening en galerij, waaruit men het terrein vöör 't kasteel overziet. Deze en dergelijke eenvoudige midde len zijn suggestief genoeg, al geven zij niet het geheimzinnige, sombere, dreigende van den middeleeuwschen burcht. Daarentegen hebben de bo vennatuurlijke verschijningen een zeer fantastische griezeligheid, minder in de heksenkeuken het was daar althans bjj deze voorstelling te don ker maar des te meer op de schemerige heide. De drie „Noodlot- zusters" (volgens het programma ver tolkt door Pine Beider, Helen Des- mond en Else van Duyn) reien zich rondwarend aaneen in grauwe rafel sluiers, en maken drie kromme, holle knotwilgen tot boomschimmen in rijp en mist en do6n de gelijktijdig heesch fluisterende stemmen suizen als spook achtig windgezucht en laten zich dan vallen tot vormlooze bulten van den ruigen grond. Deze oplossing van een bezwaarlijk geestenprobleem mag een geniale en meesterlijk uitgevoerde gedachte heeten. En ook overigens werd aan het pittoreske der vertoo ning een zeer ongemeen verbeeldings vermogen besteed. De moeite is zeker niet verloren. De heer J. M. J. Borgerhof Mulder alhier komt als no. één voor op de voordracht voor ontvanger der gemeente Blaricura. Op het bureau van politie is gedeponeerd een armband van zilveren muntstukjes, die op den openbaren weg gevonden is. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een automobilist, en een motorberijder, die, zich niet storende aan de waarschuwingsborden, over het Beukenlaantje reden. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, verzonden van het postkantoor te Amersfoort, over de le helft der maand Januari 1910. Brieven Binnnenland: v. Nus, Amersfoort. M. Beek, Wed. de Vries, Dinkle, C. Hilten, Plantapie, allen te Amsterdam, v. Mierop, Bussura. Z. Brand, Deventer. Walbaman, Rotter dam. W. Smit, Soest. J. Jacops, Venlo. 1 blanco. Briefkaarten F. Krimppenberg, Amsterdam. K. Tap, Bloemendaal. E. v. d. Wiele, Rotterdam. Tukking, Utrecht. 3blanco. Briefkaarten Buitenland. M. Reynders, Alderney, Kerkhoff, Bergenhausen. E. E. 47, Hamburg. B. Dietrich, Morges. v. Gotsch Nice. PREDIKBEURTEN op Zondag 23 Januari 1910. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur. Ds. J. L. F. de Meyere. 'REHONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10$ uur. Dr. C. E. Hooy- kaas, Rem. pred. te Vlaardingeu. DOOPSGEZINDE KRING. Geen dienst. Sneeuwval. Te Evolene, in het kanton Waadt, zijn 3 mannen, die in het gebergte vee gingen ver zorgen, door een lawine verrast en niet meer teruggekeerd. In Tyrol vallen er ook vele lawinen. Ten gevolge van den sneeuwval is telefoon- en telegraafverkeer allerwe gen gestoord. Speelhuizen. Aan de N. Ct. wordt geschreven Donderdagavond was ik met een mijner vrienden nog laat in de stad en besloten wj ook eens een kijkje te gaan nemen in een der Haagsche speelhuizen. We kozen daartoe uit de Gentleman Club in het Achterom. Alhoewel er steeds beweerd wordt, dat die gelegenheden sociëteiten zijn, kan daar toch iedereen binnenkomen en verkoopen ze binnpn, ook na 1 uur, allerlei dranken, tegen hooge prijzen. Er staat een spel, een spoor trein tje, dat rondloopt en waar men evenals bjj een roulette op zetten kan. Dadelijk kwam de kellner vragen, wat wij gebruiken zouden; wij antwoord den van niets, hetgeen volgens zeggen niet kon. We zeiden toen, dat we toch in ieder geval nog wat wilden wach ten. Daarop waagde ik éen gulden op het spel en won daarmede na eenigen tijd 5 gulden. Ik hield daarna op met spelen, zeer tegen den zin van den eigenaar, en w j vertrokken. Maar dat was niet de bedoeling van een dergelijk huiser werd dan ook tegen den portier gezegd, dat hij ons nooit weer binnen laten mocht. O v e rs t r o o m i n g e n. Niet alleen in Nederland krijgen we te veel water, ook Frankrijk en Duitsch- land ljden er geducht onder. De Seine is te Parijs40c.M. gewassen. De wrkplaats van de Métropolitaine in de rue de la R&pleé staat onder water, evenals de werken van den stadsspoorweg Noord-Zuid. De rue Félicien-David staat over een afstand van 100 M. onder water. De stad Nemours is overstroomd. Telegraaf en telefoon zijn verbroken; drie huizen zijn ingestort. Groote schade is in Cóte d'Or aan gericht. In Dijon staat een geheele wjk onder water. In de wegen zijn gaten ontstaan. Een trein kan niet verder. Het meer du Bourget is 4.20 M. ge stegen. Telegrammen van Dole en van Chülons a/d. Marne spreken eveneens van toegebrachte schade. Te St. Ménéhould in de streek van Vitry en in de streek van Epernay is de toestand kritiek. De stad Ton- nerre is in duisternis gehuld, daar de gasfabriek onder water staat. De stad Bar aan de Seine is door het water ingesloten. De treinenloop is onder broken. Te Auxerre is een deel van de laaggelegen stad overstroomd. De dienst van post, telegraaf en telefoon is onderbroken. In het gehucht Leroy zjjn verschei dene huizen ingestort. Er zijn 5 per sonen gedood en een tiental gekwetst. Een gevaarljkeman-vrouw. Dezer dagen reed de burgemeester van Charny, (Frankrjk), Roche geheeten, met zjn knecht per auto naar Mille- roy. Onderweg vroeg hem een rijzige vrouw, gekleed in een voetvrijen rok, donker corsage en een hoofddoek, die haar heele gelaat bedekte, of ze mocht meerjden. De burgemeester vond het goed en nam een rieten mmdje van haar over. Op het zelfde oogenblik bemerkte hij echter aan de eeltige handen, dat hij met een man te doen had. Hj gaf hem dadelijk een vuist slag die hem over den weg deed tui melen en reed toen met de auto weg. In het mandje waren twee geladen revolvers, een zaagvijl en een priem. In eeu mjn opgesloten. In de mijn Holland te Gelseukirchen zjn Dinsdagavond bj graafwerk zes mijnwerkers, tengevolge van een steen storting, van de buitenwereld afge sloten. Men hoopte, dat zj zich allen in een nis hadden kunnen redden. Woensdag hoorde men teekenen van leven. Spoedig lukte het hun, zich door middel van kloppen verstaanbaar te maken en mede te deelen, dat zj alle zes nog leefden. Het reddingswerk bleef eerst helaas zonder succes, daar een hernieuwde instorting alle pogingen verijdelde. De verongelukten gaven ook geen teeken van leven meer. De opruiming van den steenhoop schoot gisteren beter op dan men had durven hopen. Gistereuochtend tegen vier uur waren de werklui al gena derd tot aan den voet van den muur, waaraan tot op den dag dat het on geluk gebeurde, gemetseld is. Indien er geen nieuwe tegenslag kwam, hoopte men in den loop van dezen nacht de gevangen mjnwerkers te voorschjn te halen. Men houdt toe stellen voor het inademen van zuur stof gereed. Een vrouwelijke predi kant. Voor het eerst treedt in Hon garije een vrouweljke predikant op die haar werkzaamheden is begonnen in Zevenburgen. Haar naam is Julia Varghahaar eerste preek hield ze kort geleden in de hoofdstad Klausen- burg en van daaruit maakt ze een rondreis naar de andere steden van Zevenburgen. Overal werd ze harteljk toegejuicht. Julia Vargha is dan ook een uit stekende redenaarster en oen voor treffelijk godgeleerde. Ze is de dochter van den bekenden bisschop Karei Satz. G evolgenvanden storm. Aan -de Westkust van Jutland spoelen iederen dag Ijken, scheepsplanken en wrakken aan. De kustbewoners ver klaren, dat sinds 'smenschen heugenis niet zooveel scheepsrampenizjn voorge komen, als bij den laatsten storm. De slaapziekte. De slaap ziekte richt in Belgisch Kongo nog altjd groote verwoestingen aan. Vol gens een pas ontvangen verslag van den apostolischen vicaris van den Boven Kongo, is de helft van de bevolking van Bruges-Saint-Donnat uitgeroeid

De Eemlander | 1910 | | pagina 2