DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 19. MAANDAG 24 JANUaRT 1910. 7e JAARGANG. Een opzienbarend plan. FEUILLETON. het doodenmasker. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur H>. O. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. fl.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. jf® --gsi PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer fO.OS. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. De Amerikaansche minister Knox heeft een plan, waarover tegenwoor dig druk wordt gesproken. Hij wil Mandsjoerije, de Chineesche provincie, die het bloedig tooneel was van den Japansch-Russischen oorlog, tot on zijdig gebied maken. Op het oogenblik hebben de Japan ners er eigenlijk meer te zeggen dan de Cbineezen. Zij zijn overal, tot er gernis van de andere gele broeders niet alleen, maar ook van de Russen die nog altijd de hoop koesteren hier hunne vroegere tegenstanders te over winnen, wat moeilijk zal gaan als zy er zich vastzetten en versterken. China en Japan hebben den vorigen zomer eene overeenkomst gesloten omtrent de spoorwegen en de berg werken in Mandsjoerjje. Men kwam overeen dat Japan een belangrijk deel van deze openbare werken voor zich zou behouden, ter wijl het met China gemeenschappelijk het overblijvende zou exploiteeren. Dat komt daarop neer, dat Japan eigenlijk alles te zeggen heeft over de sporen en de mijnexploitatie in Mand- sjoerije. De heer Knox vindt terecht van zijn standpunt, dat zulk eene over eenkomst Mandsjoerije aan Japan uit levert en dat dit slechte gevolgen kan hebben. De Vereenigde Staten kunnen den toenemenden invloed van Japan niet zonder bezorgdheid aan zien. In Amerika houdt men altijd rekening met de mogelijkheid van een conflict. De heer Knox, om de Japanscb- Chineesche overeenkomst krachteloos te maken heeft een, naar het schijnt, afdoend middel bedacht. Deze minister is een groot financier Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 88) Ik kom in de verzoeking om het te doen. Veronderstel eens, dit ik je aan bood om voor je te poseeren Jij, Téphany?" Waarom niet? Ik heb zoo dik wijls voor je geposeerd. Maak een schets van mijn hoofd en geef het me dan." Hij staarde haar aan, zei verlegen met een vreemde stijfheid door een onmiskenbaredankbaarheid getemperd: „Ik heb in jaren geen vrouwenhoofd geschilderd. Ik geloofd niet dat ik het zou kunnen doen 1" Je zult toch niet zoo onaardig wezen om mij te weigeren het te probeeren Ik zou het niet kunnen doen, het is onmogelijK. Maar je uitnoodiging om mee te gaan ontbijten, neem ik aan." geweesthjj weet wat men met een trust onder omstandigheden kan doen. En zijn plan komt neer op de stichting van een trust. Niet om geld te verdienen in de eerste plaats, maar om den vrede te handhaven in het gevaarlijke Oosten. Ten minste zoo kan men de zaak beschouwen en dat zal ook wel de officieele beschouwing zijn. De heer Knox wil de exploitatie van Mandsjoerije opdragen aan eene internationale maatschappij. Eene groote maatschappij, waarin alle naties elkander zullen ontmoetenEngel- schen, Amerikanen, Duitschers, Rus sen en waarom ook geene Japanners als zij het noodige geld hebben Hij meent genoeg te hebben aan omtrent zes honderd millioen gulden. Mandsjoerije is eene rijke provincie en de maatschappij zou waarschijnlijk zeer goed uit kunnen. De groote vraag is wat de mogend heden omtrent dit plan zullen zeggen. Rusland heeft goede redenen om het voortdringen der Japanners met leede oogen aan te zien, hoewel het maar zwak heeft geprotesteerd tegen de ChineeschJapansche overeenkomst toch is het niet vóór het plan, Frank rijk zal als trouw bongenoot wel met Rusland samengaan. In Duitsche'bladen is het aanbevolen. Men vindt dat daar in Mandsjoerije een nieuwe markt is voor Duitsch- land's hoogontwikkelde industrie, die vooral op het gebied van den berg- bouw rijke ervaring heeft. En boven dien zou men immers vele kilometers spoorwegrails kunnen leveren als de Duitsche financiers hun beiang begrij pen, wat zij in den regel doen. In Japan wil men er natuurlijk niets van weten daar beeft men reeds beweerd dat de minister der Unie eigenlijk door Duitschland was opgestookt. Hoe men daarbij komt is niet te zeggen. Zwijgend gingen zij de trap af, en stuurden hunne fietsen langs den stei- len weg. Aan het eind daarvan was een herberg, waar Furie aan de deur stond, met ongekamde haren, gescheur de kleeren en al de voetgangers met trotsche met bloed beloopen oogen na starende. Hij keek woedend, toen Michael hem zeide dat hij hem niet voor den volgenden dag wachtte. Ik heb het niet op dien man begrepen," zei Téphany. „Ik ben bang voor hem." Hij is een Bretagner in hart en nieren," zei Michael achteloos. Hij voegde er bij„Het zal je misschien verbazen te vernemen dat Furie op een pelgrimstocht naar een of ander Pardon in het Noorden geweest is. Daarom had hij Pont-Aven verlaten. Hjj kwam half verhongerd terug. Ik ontdekte dat hij het geld, dat ik hem voor het poseeren gegeven had, besteed had om een retour te koopen naar Tréguier." Naar Tréguier? Waarom Tré guier Zoo als je wel zegt Waarom Tréguier Het is wonderlijk. Want de man komt uit Morbihan. Hij had geen zin om naar Ysland te gaan en 1 daarenboven is het niet het geschikte Maar de Japanners worden omtrent Duitschland en Europa over 't geheel vooral ingelicht door de Engelsche pers en die inlichting is nogal een zijdig. Wat zal nu echter Engeland doen Het is de bondgenoot van Japan. Het zou als zoodanig zich moeten verzetten tegen een plan dat zich rechtstreeks wendt tegen de uit breiding van de Japansche macht. Maar in Engeland spelen de belangen ook een groote rol en reeds zijn er stemmen opgegaan die raden om mee te gaan met den heer Knox, daar Engeland ook daarbij verdienen kan. GROOT BRITANNIË. Het gaat er nu dreigend uitzien voor de zuiver liberalen meerderheid van de regeering Om middernacht Zaterdag waren gekozen 217 unio nisten, 181 liberalen, 32 leden van de arbeiderspartij, 66 Iersche nationa listen, te zamen 499 leden. Het gaat er dus heen, dat de re geering voor hare meerderheid uit sluitend op de Ieren en de arbeiders partij zal moeten steunen. DUITSCHLAND. Het is nog niet bijster lang gele den, dat veroordeelingen wegens ma- jesteitsbeleedigingen in Duitschland aan de orde van den dag waren. In de laatste 10 jaren echter is daarin groote verbetering gekomen. Terwijl bijv. in 1899 nog 400 veroordeeliogen hadd n plaats gehad, was in 1907 bet cijfer gedaald tot 120 En na de inwerkingtreding van de wet van 17 Februari 1908, is de toestand nog meer verbeterd, in 1908 werden n.l. slechts 39 personen wegens majesteits schennis veroordeeld. jaargetijde daarvoor. Hij verbaast me die Furie. Maar ik vermoed half dat hij een gelofte bad gedaan aan Saint Yves zijn heiligen patroon. Ik ben wezenlijk bang van bem," herhaalde Téphany. Ze gingen de brug over. Ter zelfder tijd naderde Carne het hotel van den kant van Trimour komend. De Cali- forniër zag, dat Téphany en Michael zeer geanimeerd met elkaar spraken, maar ook niets meer en toch ried hij als door instinkt een deel van de waarheid. Hij trok zich terug in een van de smalle lanen die naar de Aven voerden, en wachtte tot dat zij weer opgestegen waren en de scherpe bocht boven de herberg gepasseerd waren. Daarop begaf hij zich naar zijn kamer in een bui van hartstochtelijke jaloor- sche woede, en bracht daar het bitterste uur uit zijn leven, door. Hij gevoelde vooi het eerst in zijn leven, dat hij met zich zelf alleen was, zijn ziel en geest waren tot nu toe vage schadu wen geweest, maar vormden nu eensklaps een ontzagwekkende macht, waaraan hij niet kon ontkomen. Hjj erkende dat die verandering iets ^waads en noodlottigs beduidde. Hij haatte Michaelhij voelde dat een SERVIË. Een beschikking van den minister van oorlog, waarbij wordt bepaald dat prins George troependienst zal verrichten by het 10e regiment in fanterie te Gorujimilanovac, is den prins toegezonden. Men vreest, dat de kwestie tot ver wikkelingen aanleiding zal geven. De pogingen van den prins om van den Koning gedaan te krijgen, dat de order van den minister van oorlog gewijzigd wordt, zyn zonder gevolg gebleven. Hoogers Burgerschool en sport. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van Leeraren bfj het Mid delbaar Onderwijs heeft aan de depar tementen de vraag gedaan, of er mis schien gelegenheid is nog een tweede wintervergadering te beleggen tot be handeling van 't onderwerp de H.B.S. en de sport. Kerkparade. Naar het Hbld. verneemt, bestaat bij de Roomscb- Katholieke militaire vereenigingen in ons land het plan zich tot den minis ter van oorlog te wenden met het verzoek, in alle garnizoensplaatsen de vroegere verplichte kerkparade weer in te voeren voor minderjarige militairen, tenzij ouders of voogden dit niet voor hun zoons of pupillen verlangen. Boringen naar steen kool. De boring naar steenkool bij de halte America der spoorlijn Ven- lo—Helmond, uitgevoerd vanwege den Rijksopsporingsdienst, is op 18 dezer gestaakt, na drie steenkoollagen van 60 tot 90 centimeter dikte te hebben aang.-troffen. Deze boring beeft de, op inwendige begeerte om hem te scha den zich van hem meester maakte, dat hij hem wilde doen lijden, zooals hij nu zelf deed. Het woord van Té phany maakte hem woedend dat minachtende „Nooit." XV. Gedurende de twee eerste dagen behandelde Carne de vraag of hij dat „Nooit", als het eind zou beschouwen. In zijn ellende nam hy Machie en Keats in vertrouwen. Zy legde balsem op de wond met'de woorden als „Je declaratie is te vroeg gedaan," of Johnnie zei: „Het zal wel terecht komen, Clinton". Aangezien by jong en optimist was, gevoelde dat hij in het aangenaam bezit was van een vasten wil, begon de hoop bij Carne weer te herleven. Téphany was toch ook iemand anders als een melkmeisje, wanneer het op een verovering aan kwam. Een stijve ontmoeting tusschen hen werd geheel geneutraliseerd door de goede manieren van Carne; ofschoon zijn Dederlaag hem nog steeds pyn deed, scheen hy het ongeluk met den glimlach van den galanten edelman te aanvaarden. (Ifor dl vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1