WEERBERICHT. Thermometerstand UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Land-, Tuinbouw eu Veeteelt. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Dc Bildt, .24 Jan. 1910. Hoogste barometerstand 764.6 m.M. te Horta, laagste 759.2 m.M. te Malinhead. Verwachting tot den avond vau 25 Jan. 1910. Krachtige tot stormachtig Z.lijke tot W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest betrok ken, regen. Temperatuur; Warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. 734 m.M. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagste hedennachtF. 26 Hedenmiddag 12 uurF. 40 de uitkomsten der voorafgaande bo ringen gebaseerde veronderstellingen volkomen bevestigd, daar de steen koollagen op de diepte en in de volg orde werden gevonden, als verwacht was. Door deze bevestiging kon de boring thans gestaakt worden, daal de zekerheid bestaat, dat diepere steenkoollagen 160 a ISO meter die per liggen. DE LINTJESHANDEL. Het weekblad „De Vaderlander" schrijft Wij moeten ons al zeer vergissen, als er nog een eereraad komt. Zyn wij goed ingelicht, dan stuit de sa menstelling van den eereraad hierop af, dat dr. Kuyper de leden daarvan zelf wil benoemen, terwijl niemand op die wjjze daarin zitting wil nemen. Natuurlijk niet, welke beklaagde be noemde ooit zijn eigen rechters Van bevriende zijde moet dr. Kuy- per zijn aangeraden, een hoogstaand algemeen geacht man in Nederland te verzoeken de leden van den eereraad aan te wijzen, de voorzitters van de verschillende Kamerfractiën b.v., maar dr. Kuyper zou daarvan niet willen weten, en, zeker van eene meerder heid aan de Rechterzjde tegen bet voorstel van parlementaire enquête, de zaak nu maar willen laten dood bloeden. Onze zegsman verzekerde ons tevens, dat er geene sprake van is, dat dr. Kuyper er aan zou denken, zich uit het politieke leven terug te trekken, maar dat hij, gesteund door de antire- volutionnaire fractie, in casu het af stemmen van de parlementaire enquê te, wacht om zijne plaats au premier plan te hernemen, zich weinig storende aan min aangename bejegeningen van medeleden links of rechts. Naar „Plet Paard" uit goede bron verneemt zullen dit jaar op de baan „Birkhoven" vier gemengde meetings gehouden worden. Het plan is rennen en draverijen te houden 'op den 2den Pinksterdag en verder één Zondag in de maanden Juni, Juli en September. De afdeeling van den Alg. Ned. Geheelonth. Bond zal in het begin van Februari een openbare vergade ring houden. De Amersfoortsche Schietver. „Prins Hendrik" staat thans met465 punten als No. 2 in den gewestelijken schietwedstrijd te Deventer. Zoo vol als het gisterenavond in Amicitia was, hebben we het in geen tyd gezien. De feestelijke bijeen komst van de Ned. Ver. tot afschaf fing van alcoholhoudende dranken, had zooveel publiek getrokken, dat heel wat belangstellenden, we hoorden zeggen een 200, moesten worden teruggezonden, daar de zaal reeds lang voor half acht, tot in alle hoek jes bezet was. Nadat de muziekver- eenigingS.Harmonie" een vroolijken marsch had geblazen, opende de voor zitter, de heer S. Idzmga, met een korte toespraak, waarin hij den groo- ten vooruitgang der afdeelmg consta teerde, de bijeenkomst. Alvorens de zangvereeniging „De Blauwe Vaan" haar eerste lied in zette, nam de heer W. C. Oosterman het woord, en bracht den heer van Rheenen dank voor al hetgeen hij voor de zangvereeniging als haar directeur gedaan heeft. Als blijk van waardee ring bood hij hem een fraaien dirigeer stok met zilveren monteering aan. Hierna werd het vrij uitvoerige programma, dat blijkbaar met zeer veel zorg was saamgesteld, afgewerkt. De zangvereeniging, hoewel nog zeer kort bestaande, zong reeds heel a .rdig, vooral voor de pauze werden de ver schillende liederen goed gezongen. De Utrechtsche tooneelvereenigiug „De Propagandist" behaalde met de op voering van „Paljas" zeer veel succes. Plet stuk werd dan ook zeer goed gespeeld en maakte veel indruk. Ook de Kweekschool en het Tableau Vi- vant werden door de Utrechtenaren met veel goeden smaak uitgevoerd. De muziekvereeniging „Harmonie" blies in de pauze's lustige wysjes, terwijl een jeugdig fluitist met een solo een uitbundig succes verwierf. Bjj de sluiting bracht de voorzitter dank aan alle medewerkenden en wekte hij op tot aansluiting bij de geheelouthoudersbeweging. Waar zoovelen moesten worden teruggestuurd zal overwogen worden nog een tweede uitvoering te geven. Het gioote succes van dezen avond is er zeker wel aanmoedigend voor. SCHAKEN. Zaterdagavond had in „De Vergulde Zwaan" voor de schaakvereeniging „Amersfoort" de aangekondigde simul taanseance van Jhr. Strick van Lin- schoten plaats. Tegen 16 spelers bond hij den strijd aan, terwijl een groot aantal toeschouwers dien volgde. Reeds na ruim een uur viel het eerste slach- offer, en daarna bezweek de een voor, de ander na, totdat, nadat de simul- taanspeler reeds 8 partijen gewonnen had, hjj er een n.l. tegen den heer C. Éggink moest opgeven. Even groot succes had de heer N. Förster, die, na in de opening een stuk gewonnen te hebben ten gevolge van een grove fout van zijn tegenstander, dit voordeel wist vast te houden en hem in een krachtig gevoerden aanval pp de witte rochadestelling wist dood te drukken. Behalve deze beide spelers was de heer F. de Boer de eenige, die zijn partij wist te winnen, en dat niet tegenstaande hij eerst zijn dame tegen een toren had moeten afstaanFeite lijk had nóg éen partij voor den si- multaanspeler moeten verloren gaan, n.l. die tegen Jacques van Hoek, die ten slotte D -j- 2 pionnen tegen D had. Theoretisch is dit eindspel na tuurlijk gewonnen, hoewel 't dikwijls uiterst moeilijk is aan het eeuwig schaak der zwakkere partij te ont- suappen. Van Hoek voor het hord en met beperkten bedenktijd vond de op lossing van dit probleem niet en eindigde met, wegens 't ver gevor derde uur, 'emise aan te bieden, wat natuurlijk door den simultaan- speler met graagte geaccepteerd werd. Immers nu kon hy alle aandacht wijden aan de eenige nog niet be ëindigde partij, door hem zelf de beste van den heelen avond genoemd, n.l. die tegen den heer H. F. van Eek. Daar stond het bord nog vol en was voor geen van beide partijen beslis send voordeel te zien. Er volgden echter- (na 4-£ uur spelen 1) een paar minder sterke zetten van zwart, waar van het gevolg was, dat de simU- taanspeler een oogenblik later een mat in 2 zetten kon aankondigen. Het resultaat, dat deze daarmede bereikt J- 12, 3 1 is zeker niet on- guDstig te noemen, vooral in aan merking genomen, dat hij gemiddeld nog geen 40 seconden over eiken zet heeft nagedacht, en hij ook toen hem dit gevraagd werd, volstrekt geen bezwaar bad tegen consulteeren, waar van natuurlijk, vooral, toen er eenige partijen geëindigd waren, druk gebruik gemaakt werd. Moge de moeite, die de heer Strick van Linschoten zich zoo welwillend en belangeloos getroost heeft, hier ten gevolge hebben een opgewekter schaak leven, en een veelvukliger beoefening van het koninklijke spel I QUICK I G0-4HEAD I 1—1. Precies 2 uur stellen beiden elftal len zich op onder leiding van scheids rechter v. Voorst v. Beest. Go-ahead, naar ik meen, volledig. Quick mnt invallers voor Keetell, v. Holthe Sr. en van Goor, ziet er als volgt uit Knoppers, I!. Smit, L. van Holthe, Souris, Jo de Boer Ittmann, De Bruijn Ebeli, Marin, Jan de Boer. Mazell. Quick wint den toss en verkiest, tegen wind in te spelen. Go-ahead trapt af en weet de eerste minuten het spel op Quicks helft te houden, doch van Holthe en Knoppers zijn op hun hoede en zenden den bal telkens retour. Langzamerhand begint ook de Quick-voorhoede wat op dreef te komen en wordt zoo nu en dan een aanval op het Go-ahead-doel onder nomen. Gevaarlijk zijn deze aanvallen echter niet wegens gemis aan samen spel, zoodat het de verdediging der Deventenaren niet moeilijk valt deze onschadelijk te maken. Eens breekt de rechtsbuiten van Go-ahead door, laat de verdediging van Quick achter zich en lost op eenige meters van doel een hard schot, dat echter prachtig gestopt wordt door Knoppers, welke in goede conditie blijkt te zijn. Ais de rust aangekondigd wordt heeft nog geen der partijen het net kunnen vinden, zoodat niet een blanke score van doel wordt verwisseld. Als weer begonnen wordt, krijgen we beter spel te zten, dan in de eerste helft. Beide partijen pakken thans flink aan, en het is nog niet te zeggen, wie de leiding zal varkrygen. Uit een goede voorzet van rechts weet Marin echter met een scherp schot den Deventer-doelman te doen visschen, zoodat Quick leidt met 1 Go-ahead begint in te zien dat het ernst wordt en zet er alles op gelijk te maken, hetwelk haar gelukt als na eeoe scrimmage voor het Quick- doel de bal in het net belandt. 1 1, Quick is nu echter overwegend sterker en het wordt eene belegering van het Go-ahead-doel. Het mag haar echter niet gelukken hare meerder heid in doelpunten uit te drukken, zoodat als het einde daar is, de stand onveranderd Ts gebleven 11. Van Quick Knoppers vaD Holthe en Ittmann de besten, de rest speelde vrij goed, doch samenspel ontbrak ten eenen male. Van de bezoekers de verdediging goed, de voorhoede is hier echter het zwakke punt. KOMPOSTBEREIDING. Sinds de kunstmeststoffen op de maikt zjjn verschenen, is de bereiding vau kompost en ook het gebruik van deze bemesting veel verminderd. Hoe wel in vele gevallen een flinke kora- posthoop meer nut kan doen dan welke soort kunstmest ook, gebruikt men in den regel liever kunstmest omdat de toepassing daarvan zoo uiterst weinig arbeid eischt. Ze is gemakkelijker over het land te bren gen, maar bovendien moet aan de bereiding van een goeden komposthoop zeer veel werk worden besteed. Ten eerste moeten de grondstoffen over tamelijk groeten afstand meestal wor den gehaald de arbeid die er het gevolg van is, hangt daarvan af of de stad welke het materiaal levert al of met ver is verwijderd. Met eenigen geeden wil kan er in hertsten winter wel tijd gevonden worden en boven dien hebben dan de paarden, bij ge brek aan ander werk, gelegenheid tot beweging. Bruikbaar voor kompost bereiding zijn huis- en straatafval, asch, slootaarde, puin, roet, dierlijk afval en vooral faecalien. Ten tweede eischt de bereiding van den kompost veel arbeid de grond stoffen toch worden in hoopen samen gebracht, die een kratervormige ver dieping moeten hebben waarin regel matig gier of beer wordt gestort.Meu make met het oog daarop den hoop niet hooger dan 1 of 1-J- meter, het geen ook gemakkelijk is bij het her haald noodig omzetten van de massa. De kompost moet ongeveer twee jaren aan den hoop blijven liggen en gedu rende dien tijd enkele keeren worden omgewerkt. Is de hoop voldoende ver teerd, dau levert hij een goede mest voor weiden en kan ook, mits vol komen onkruid v. ij, wordengebruikt op het bouwland met uitzondering van die akkers welke vlinderbloemigen zulien dragen. De overstroomingen in Frankryk. Ter aanvulling van de berichten ontleenen wy aan de Fran- sche bladen nog het volgende In de vlakte ten oosten van Lyon, tusschen Saint Fous en Vauix, staat het water tot de vierde verdieping der huizen. De treinen van Lyon naar Genève kunnen niet over het gewone spoor ryden dit is ook het geval met de treinen van Lyon naar Parijs. Tus schen Yienne (ongeveer vijf uur gaans zuidelijk van Lyon) en Saint Rambert d'Albon vormt het dal der Rhone een meer, waarboven de daken der huizen uitsteken, alleen bereikbaar voor de roeibooten. In Givors stroomt de Rhöne door de stratende pleinen zyn in moeilijk doorwaadbare plassen veranderd. Uit Besancon aan de Doubs, een tyrivier van de Saóne, wordt ge meld De geheele stad Montbéliard staat onder water tienduizend men- schen zijn geheel van de buitenwe reld afgesloten. Een geheele nij rer- heidsstreek, een der bloeiendste stre ken van Frankrijk, met de plaatsen Vaujeaueourt, Baume-les-Dames, Va- lentigney, Dannemarie, is verwoest. Sommige plekken zyn als bezaaid met doode dieren. Te Döle, in de Jura, zyn de laag gelegen wijken overstroomd. Gister nacht werden de bewoners in hun slaap door het water verrast. De bewoners van de andere wijken der stad verleenden hulp; gelukkig zijn er geen menscheulevens te betreuren. De Doubs voert een groote hoe veelheid verdronken vee mee. Uit Chambéry wordt gemeld, dat het water in het meer van Bourget aanhoudend stijgt, in alle huizen, tot op verscheidene honderd meters van het meer verwijderd, staat het water wel een meter hoog. Ook de oevers van de Marne zijn onder water geloopen. Te Chalons sur Marne zyn verscheidene fabrieken overstroomdgisteren hield de was der rivier nog steeds aan, zoodat de straten, aan de rivier gelegen, onder water liepen. Zoo is het gesteld met alle streken in het stroomgebied der rivieren, die gevoed worden door de Alpen en het Vogezengebergte. De oorzaak is na-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2