WEERBERICHT. Thermometerstand AIEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 25 Jan. 1910. Hoogste barometerstand 760.0v m.M. te Bodo, laagste 727.9 m.M. te De Helder en Vlissingen. Verwachting tot den avond van 26 Jan. 1910. Heden toenemende tot stormachtige daarna afnemende N.-W.lijke tot W.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Afnemende be wolking, buiig, later opklarend. Temperatuur: Kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 734 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 39 Laagste hedennachtF. 32 Hedenmiddag 12 uurF. 35 teraad, opdat Amersfoort moge bloeien onder uw voorzichtig beleid. De heer v. Esveld: Namens den Raad daDk ik u voor de vriendelijke woorden tot ons gesproken. Ook wy hopen dat u met Wet houders en Secretaris veel goeds zult ondervinden. Ik hoop, dat door onder linge samenwerking veel tot afdoening moge komen en dat ook dit jaar met gulden letteren moge worden in geschreven in de geschienis van Amersfoort. Tegen de notulen werden geen be zwaren ingebracht. Medegedeeld wordt, dat zijn inge komen o.a. de volgende stukken. Scbrjjven van B. en W. van '21 Januari 1910 houdende toezending van een proces-verbaal van de opname van kas en boeken van den Gemeente- Ontvanger. Van de Commissie tot wering van schoolverzuim het verslag en de reke ning en verantwoording over 1909. Eeue mededeeling van Dr. T. P. Sevensma, dat hij zijne benoeming tot tijdelijk buitengewoon leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het Gym nasium aanvaardt. Eene dankbetuiging van mej. E. M. van Hamersveld voor hare benoeming tot onderwijzeres in de nuttige band- werken aan de school aan de Pun tenburgerlaan. Een dankbetuiging van H. Jansen, boschbaas op Birkboven, voor de hem verleende gratificatie. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken de rekening en verant woording over 1909. Van curatoren van het Gymnasium het verslag o\er 1909. 1. Voorstel van B. en W. tot aan koop van een perceel, staande aan de Krankeledenstraat. Besloten wordt het perceel aan .te koopen voor f740. 2. Voorstel van B. en W. tot mach tiging tot verhuring van een perceel staande aan de Krankeledenstraat. Besloten wordt dit te verhuren voor f 1.40 's weeks. 3. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der begrooting, voor het dienst jaar 1910 (aankoop perceel). Goedgekeurd. 4. Voorstel van B. en W. tot wij ziging der begrooting voor het dienst jaar 1909 (administratiekosten fonds werkloosheid.) Goedgekeurd. 5. Voorstel van B. en W. betref fende a. de gratificatie verleend aan W. Frans, gepensionneerd commies ter secretarie b. onderhandsche verhuring van het perceel, gelegen aan de Breede- straat. Goedgekeurd. 6. Voorstel van B. en W. naar aan leiding van een adres van het Bestuur van het Nederlaudsch Verbond van vakvereenigingen betreffende werk- loozen verzekering. De heer Rykens: Ik zal mee gaan met het voorstel van B. en W., maar wensch toch iets op te merken. Het spijt my, dat adressanten niet een aantal exemplaren van hun toe lichting voor de raadsleden hebben beschikbaar gesteld. Nu hebben wij een stuk, dat in elk geval bestudeering vereischt, in betrekkelijk korten tyd, terwijl, als men het zoo getroffen heeft als ik, meerdere leden er op zaten te wachten moeten doorzien. Voor vele zaken in die toelichting gezegd, kan ik iets gevoelen. Zoo is mij gebleken, dat het aantal leden vau een algemeene vereeniging een verhindering kan z(jn, dat het door de verordening vereischte aantal leden door eene plaatselijke vereeniging wordt bereikt. Daar is iets hards in en ik zou derhalve aan de betrokken commissie willen verzoeken, eens te overwegen of het vereischte minimum niet kan worden teruggebracht. Ik geloof niet, dat het strikt noodzakelijk is, daarvoor eerst af te wachten hoe de verordening werkt. De voorzitter,: Het verzoek zal door de commissie ter harte worden genomen. De heer Gerritse n De Com missie heeft terstond niet willen tor nen aan de verordening, ten einde eerst eens te zien hoe die verordening werkt. Het voorstel wordt goedgekeurd. 7. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een bedrag voor het doen vervaardigen van ree- keningen. De heer v. Esveld: Niet dat ik my juist wil verzetten tegen dit be trekkelijk klein bedrag, maar ik wil er toch op wijzen, dat tijdens den heer Kam het personeel veel kleiner was. En toen werd er zoo veel gebouwd- Ten overvloede heeft later de heer Kroes aangedrongen op een teekenaar voor f600, die is er ook gekomen. En nu wordt er niet veel gebouwd. Daar om meen ik dat dit werk wel op het 1 bureau kan worden verricht. Ik zou gaarne opheldering willen hebben. De heer v. Duinen: Ik sluit mjj aan bij den heer v. Esveld. Ik heb het stuk -met verbazing gelezen. Als men zich voorstelt, dat er nu jonge krachten zyn gekomen in plaats van oude, begrijp ik dat nog minder. Dat getuigt van weinig liefde voor het werk van de ambtenaren. Voor zoo ver mij bekend is, voert de gemeente geen werken uitparticulieren laten ook niet bouwen. Wat zal er dan moeten gebeuren als er eens veel te doen is. De heer Sanders: Ik kan my eenigszin de heeren begrijpen, maar zij zijn niet op de hoogte. Het voor stel staat geheel buiten het bouwen van de gemeente. Het archief van de gemeente moet worden gecompleteerd. Men moet meer dan een teekening van ieder gebouw hebben. Het voor stel heeft geen ander doel dan het archief te completeeren of teekeningen bij te werken, zoodat men niet af hankelijk is van één teekenaar. Dat de tegenwoordige ambtenaren dat niet kunnen doen, is niet omdat zy geen lust hebben maar omdat er meer werk is gekomen door allerlei wetten en verordeningen. Den ambte naren treft geen blaam en ik hoop dat de heer v. Duinen zijn uitdruk kingen zal terugnemen. De heer v. Esveld: Het komt me voor, dat degeen die die dubbele exemplaren noodig hebben, ze maar zelf moeten betalen. Het werk behoort op de bureaux, waarom moet het dan door anderen gedaan worden. De heer Sanders: Ze zyn niet om uit te leenen aan particulieren, maar om voor den Raad beschikbaar te zyn. Hierna wordt het voorstel z.b.s. aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. betref fende een adres van Gerard van Sjjsen inzake het bouwen van een houten rijwiel- en bergloods. Goedgekeurd zonder discussie of hoofdelijke stemming. 9. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van Water- graaf en Heemraden van het Heem raadschap ,de Vriv. [de Eem betreffende het in gebruik nemen van gemeente- eigendom ten dienste van een te bouwen sluis. Goedgekeurd. 10. Voorstel van B. en W. betref fende bet verkrijgen van vrijstelling van de verplichting tot oprichting eener burgerdagschool. Goedgekeurd. 11. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de jaarwedde van den tijdelijk buitengewoon leeraar aan het Gymnasium Dr. Sevensma. De jaarwedde wordt vastgesteld op f300 met ingang van 7 Januari 1910. 12. Benoeming van een curator van het Gymnasium (vacature professor T. van Santen.) Benoemd wordt met algemeene stemmen prof. F. Kenninck. 13. Voors'el van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van de gewijzigde begrooting van het Burger lijk armbestuur 1909, tot verhooging van het subsidie van het Burgelyk armbestuur en tot wijziging der ge- meentebegrooting dienst 1909. De begrootingen worden gewijzigd tot een som van f'235.98. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het verslag inzake kindervoeding en kin- derkleeding. Goedgekeurd. 15. Vastellling van het 5e aanvul- lingskohier van de inkomstenbelas ting, dienstjaar 1909 Hetkohier wordt ingevuld motf78.75. 16. Behandeling van de motie van den beer Rijkens, en bet desbetreffend rapport van Burgemeester en Wet- houdeis inzake de combinatie van de betrekkingen van Gemeente-genees heer en Directeur van het St-Elisa- betbs Gast- of Ziekenhuis. De heer Rij kens: Mynheer de Vooizitter. Ik moet erkennen, dat ik bij het indienen van de motie geen rekening heb gehouden met de moge lijkheid eener andere oplossing dan ik mij toen voorstelde. Nu die echter blijkt te bestaan, komt het mjj ge wenscht voor de motie aldus te wijzigen „De Raad, gelezen de discussies, in de tweede afdeeling, gehouden inzake de al of niet wenschelijkbeid der combinatie van de betrekkingen van Gemeente-geneesheer en Direc teur van het St. Elisabeth's Gast- of Ziekenhuis; gezien het advies van Burge meester en Wethouders in deze zaak, oordeelt genoemde combinatie on- gewenscht." De Raad kan zich dan in beginsel uitspreken en die uitspraak kunnen Burgemeester en Wethouder als leid draad riemen bij hun eventueel voor stel tot wijziging der instructie op dit punt. Daar ik in een vorige zitting reeds de gronden voor myne motie heb aan gevoerd aan ik mij hiervan thans ont houden. De heer Plomp: B. en W. wil len de zaak aanhouden tot Maart 1911. Wanneer wij ingaan op de motie- Rykens verrichten we geen practisch werk, de toestand blyft er door zoo als hy is. Ik geef den heer Rykens in overweging de motie aan te houden tot de tijd daar is. De heer Rijk'ens: B. en W. zullen in deze motie een leiddraad hebben vóór het oogenblik waarop de zaak aan de orde komt. Dan be hoeft er over deze onaangename quaestie niet meer te worden gespro ken. In zoover is de behandeling wel practisch. De heer Veis Heyn: Als dat het eenige motief is," vind ik dit zeer dun. De voorzatter. In 1911 is de Raad dan gebonden, wanneer de motie wordt aangenomen. De heer Kroes. Ik had gemeend dat meerderen zich tegen de motie zouden verzetten en heb daarom tot nu gewacht met mjjn stem te ver heffen. Waarom moeton wij reeds meer dan een jaar te voren een be sluit nemen Ik ben t6gen her in behandeling brengen van de motie. De heer Gerritsen. Ik geloof mynheer de voorzitter, dat er ver warring komt. We moeten nu uitma ken of de combinatie gewenscht is of niet. Het kan toch ook zyn, dat de heer Jorisseu, als hij de opinie van den Raad hoort, zijn ontslag neemt. Hy -al toch niet gaarne een functie bekleeden tegen het gevoelen van den Raad in. De heer Oo.sterveen. Ik kan mjj vereenigen met het door den heer Plomp gesprokene. Dat de heer Joris- sen een besluit zou nemen iD den geest van den heer Gerritsen, geloof ik niet, omdat bij zich zelf dan in 't ongelijk zou stellen. Ik stel voor de zaak te laten rusten tot 1911 en geef den heer Rijkens in overweging het voorstel in te trekken. De heer Jorissen: Wanneer ik het raadsverslag nalees van 26 October 1909 dan lees ik daarin, dat de heer Rijkens gezegd heeft niet op 't oog te hebben eenig persoon onaan genaam te zijn, maar alleen het ge meentebelang te dienen. Even verder dient hy zyn motie in en nog iets later wenscht hy die motie direct in behandeling te nemen, omdat by latere behandeling de zaak allicht een hate- lyken kant zou kunnen krygenWaarom zou onder zoo'n motie een hatelijk heid kunnen zitten. Ik wil wel directe behandeling. In April reeds was de heer Rijkens in blyde verwachting van de motie, en in October d.a.v. kwam de baby ter wereld. Door B. en W. werd toen aangeraden het wicht nog wat in de broedstoof te doen, 'tgeen gebeurd is. Nu is daaruit gekomen iets wat gelykt op de Siameesche tweeling, waarvan de eene helft reeds dood is, terwjl met de andere helft wat wordt omgewurmd. Ik krijg nu werkelijk medelyden met den heer Rijkens. Ik had wat meer van hem verwacht. Toen hy nog geen lid van den Raad was, schreef hy nabetrachtingen over den Raad, die ik steeds las en toen kreeg ik het. idee, dat daaruit nog wel eens een handboek voor een gemeenteraadslid kon worden samen gesteld. Ik verwachtte daaruit veel. (De Voorzitter onderbreekt den heer Jorissen). Ik spreek geen beschuldigingen uit. De heer Rykens moet nu wel geleerd hebben een motie beter in elkaar te zetten. De heer Rykens: De beer Jorissen heeft een toon in het debat gebracht, die de herinnering wekt aan dejdebatten in het Hongaarsche Volks huis, maar die ik niet gaarne zou nagevolgd zien in den Amersfoortschen Raad. Ook heeft hij in het insinuee- ren en virtuositeit aan den dag ge legd, die ik mij gelukkig acht niet te bezitten. De heer Jorissen heeft om de zaak heengedraaid. Ik heb alleen het principe naar voren willen bren gen dat heb ik mij tot plicht ge steld, toen ik in den Raad kwam. D' heer Gerritsen. Mijnheer de Voorzitter. In een der vorige zit tingen heeft de heer Jorissen het

De Eemlander | 1910 | | pagina 2