DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 22. DONDERDAG 27 JANUARI 1910. 7e JAARGANG. Hoofdredacteur B. G. RIJKENS. BUITENLAND. FEUILLETON. EET DOODENMASKER. DE EEMLANDER ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. II.Franco per post id. f 1.40. Atzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADTERTENTIEN Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel"; f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algomeon Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. DUITSCHLAND. In het groote naar Rudolf Virchow genoemde ziekenhuis te Berlijn bestaat sedert eenigen tyd een verpleegsters- quaestie. De verpleegsters hebben daar evenals trouwens elders, een zeer zware taak. Haar diensttijd is buiten gewoon lang en zij worden slecht gevoed en verzorgd. Er wordt hun haast geen tijd ge laten om te eten, zij kunnen nooit op tjjd aan tafel komen en vinden dan het eten koud en gedeeltelijk ook reeds verdwenen. Een tragisch voorval heeft de on tevredenheid plotseling in lichtelaaie doen uitbarsten. Drie leerling-verpleegsters hadden gesnoept van een portie vleesch, dat voor een patiënt was bestemd. Vol gens een andere lezing hadden zy slechts van de saus gesnoept. Hoe dit zij, de drie leerling-verpleegsters wer den ontslagen. Een gediplomeerd verpleegster, die het snoepen had gezien zonder het te beletten, kreeg een berisping. Dit meisje, blijkbaar overspannen door haar uitputtenden arbeid, trok zich deze berisping zóo aan dat zij zelfmoord pleegde. Dit droevige feit bracht alle ver pleegsters in beroering, die nu met haar grieven openlijk voor den dag kwamen. Zjj eischten een betere be handeling onder bedreiging dat zij anders over veertien dagen allen haar ontslag zouden nemen. De pers en het publiek bemoeiden zich met de zaak en gaven de ver pleegsters gelijk. De directie schijnt thans bereid om aan de grieven tegemoet te komen. Zij heeft reeds eenige maatregelen tot Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 91) „Ik heb u verteld, dat hy onlangs naar Tréguier geweest is. Het schijnt, dat het doel van zijn tocht was, om de hulp van Saint Ywes-de-la-Verité in te roepen." Waarom zei Téphany. Wie is Saint-Ywes-de-la-Verité," vroeg juffrouw Machin. Michael legde het haar uit. „Saint- Ywes, de Schutsheilige der rechtsge leerden, wordt daar bemind en ge vreesd, als de beschermer en de wre ker der armen, voornamelijk van de genen, die te zwak zijn om een beroep te doen op de menschelijke gerechtig heid. Een boer, die geen geld heeft om een advocaat te betaleo, roept de hulp van Saint-Ywes in. Niet ver van Tréguier bij het ge hucht Frédazec bevond zich vroeger een kapel en een knekelhuis waarvan nu geen spoor of steen meer bestaat. verbetering genomen en zij heeft zich bereid verklaard de drie ontslagen zusters weer in een ander ziekenhuis te doen plaatsen. TURKIJE. De Turksehe prinses Nazimeh, de dochter van Sultan Abdul Azis, heeft een brief geschreven aan den voorzitter der Kamer, om haar leedwezen te betuigen over den brand van het TsjiragaQ-paleis, waarin het parlement zetelde en dat zoovele herinneringen aan haar vader bevatte. De prinses voegt er bij, dat zü zich gelukkig zal prijzen, wanneer de natie haar paleis te Ortokoei aan den Bosporus wil aanvaarden om het parlement in te herbergen. De Kamer heeft dit vader landslievende aanbod dankbaar aan vaard. GRIEKENLAND. Het denkbeeld om in Griekenland een nationale vergadering bijeen te roepen, met het doel de grondwet te herzien, heeft noch de goedkeuring des Konings verworven, nóch die der regeering of van de oppositie en ook de Militaire Bond schijnt er niet warm voor te loopen. In éen woord er komt niets van. Men weet dat datgene waaraan het meest behoefte is in Griekenland, geld is, en dat men daarom alle mogelijke moeite wil inspannen om een buiten- landsche leening te krijgen, waartoe evenwel de buitenlandsche kapitalisten niet bijzonder geneigd zijn. Daarom bestaat nu het voornemen, dat de Militaire Bond die feitelijk regeert ontbonden zal worden en dat ko lonel Zorbas, de leider van den Bond, minister van oorlog worden zal. Dat plan wordt echter door vele machtigen in den lande bestreden. In dat knekelhuis was een beeld van den heilige aangebracht, waarnaar tallooze zwakken en verdrukten heen stroomden om zich op hun vijanden te wreken. Nog geen vijf-en-twintig jaar geleden, geloofde men vast, dat de heilige alle kwaadwilligen, die zijn bedevaartgangers verdrukten, met ziekten of dood zou straffen. Aan den anderen kant kwam diezelfde straf weer op den pelgrim, indien hy zich op onschuldigen wilde wreken. Deze bijzondere godsdienst is echter byna geheel uitgeroeid door het sloopen van het huisje en het wegnemen van bet beeld." Is dat alles vroeg Machie." Er is nog meer," antwoordde Michael. „Die geestelijke van Frédazec, die het beeld had weggenomen, stierf plotseling in zijn bed, gewurgd door het beeld, zooals zijn parochianen vast geloofden. De meid van den ongeluk- kigen curé verklaarde onder eede, dat zy het beeld uit 't hok had hooren komen, waar het opgeborgen was, dat het voor de deur van haar meester was blijven staan en de kamer was binnen gegaan. Het wetenschappelijk onderzoek maakte intusschen uit, dat de goede man aan een beroerte was gestorven. De instructie van het proces- Typaldos c.s., de leider en leiders van bet beruchte marine-oproer by Athene in October j.l., loopt ten einde. Tegen 21 marineofficieren is een aanklacht ingediend. Onderofficieren en matrozen gaan vrij uit. De aanklacht luidt, dat de beschul digden om politieke ledenen met vele anderen te zamen, met uitoefening van geweld tegen personen en zaken, trachtten zich in de plaats der Re geering te stellen en met name d- n Minister van Marine te dwingen óf af te treden, óf tegen zjjn wil het Par lement door hen samengestelde wets ontwerpen voor te leggen, die beoog den hooger en lager geplaatste marine officieren den dienst te doen verlaten. Tal van petities werden ingediend, waarin den Koning verzocht werd, Typaldos en den zijnen gratie te ver- leenen. In de officierskringen zjjn vele van meening dat men Typaldos maar gratie moet verleenen, maar hem niet meer in dienst moet nemen. ZWEDEN. Men herinnert zich, dat tijdens de groote staking in Zweden de verkoop van sterkedrank verboden was. Na de staking hebben drankbestrijders er op aangedrongen, liet verbod, dat, naar aller oordeel, uitmuntend had gewerkt, van blij venden aard te maken. Daar tegen heeft zich een manifest gericht, uitgaande van de universiteit van Up- sala en onderteekend o.a. door een groot aantal Stockholmsche dokters. In dat manifest werden andere midde len ter bestrijding van het drankmis bruik aanbevolen. Wij hebben er indertijd het een en ander uit mee gedeeld. Onder de onderteekenaars miste men destijds de namen van de bekendste Stockholmsche dokters. Nu Ik vermoed dat Furie dat ver haal gelooft," zei Machie. Zonder eenigen twijfel." Ik zou niet graag zyn vijand willen zijn." Wat dat betreft," zei Téphany, „is het feit, dat Furie de hulp van den heilige inroept in plaats van zelf voor zyn wraak te zorgen een waar borg voor de veiligheid van den vijand." Niet altijd," zei Michael, „de geestelijkheid heeft er een eind aan gemaakt omdat zij wist dat de bede vaartgangers den heilige heel dikwijls een handje hielpen als hij het niet vlug genoeg deed naar hun zin." Ik zou wel eens willen weten wie de vijand van Furie is." Waarschijnlijk de schipper die hem zijn congé heeft gegeven." Heeft Furie het doel van zijn pelgrimstocht meegedeeld zei Té phany. Ja." Gelooft hy dat Saint Ywes hem zal helpen?" Hy is er absoluut zeker van." De bijgeioovigheid van die men- schen gaat alle grenzen te buiten", zei juffrouw Machin. „Vertel mijnheer Ossory eens het verhaal van Yannik en haar trépied." hebben 60 hunner, onder wie ver scheiden mannen van wetenschappe lijke beteekenis, een eigen manifest uitgevaardigd, waarin zy naar Po- litiken meldt aanbevelen, den ver koop van sterkedrank volstrekt en voor goed in Zweden te verbieden. GROOT-BRITANN1Ë. De laatst bekend geworden stand der partijen is als volgtGekozen 255 unionisten, 230 liberalen, 38 arbeiders party, 72 nationalisten. FRANKRIJK. De toestand in Parijs wordt nog steeds ernstiger. Er is een scheur ont staan in den eersten pijler van de Auteuilbrug. Een verzakking voor hst station St. Lazare belet het verkeer. De dijk Varenne-St. Hilaire is door de Marne overstroomd. Het water begint door te sijpelen in het sousterrain van het .stadhuis aan de Avenue de Choisy. De goten van het Grève-plein, Clichy en de St. Honoré-straat, als mede verscheidene straten in Nogent en St. Maur zyn overstroomd. Matro zen ontruimen de algemeene maga zijnen aan de Bercykade. De rue Royale is verboden voor rijtuigen. Aan de Louvrekade zijn verzakkingen ontstaan. De telefoondienst is ver broken voor 4000 abonné's. De gangen der conciergerie van het paleis van justitie zijn overstroomd. De gevange nis de la Santé moet ontruimd wor den, evenals de opslagplaats in St. Chapelle, die onder water staat. Parijs is in 3 sectoren verdeeld, waar een militair bevel voert. Tot die militaire overheidspersonen moe ten de opvorderingen gericht worden. De vertegenwoordigers van het de partement Seine antwoordende, zeide minister Briand, dat hy al de verlaten huizen te Parijs der congreganisten Téphany deed het verhaal en Mi chael luisterde aandachtig met een licht gefronst voorhoofd. Was het mogelijk d -,t Carne het verlangen om het meisje te schilderen nog niet had opgegeven Als dat zoo was dan had hij de hoop opgegeven om Téphany ooit te veroveren. Toen het verhaal uit was, zei h-j langzaam: Die oude vrouw is half gek maar zij heeft erg veel geleden. En wat haar geloof betreft in hot feit dat de dooden terugkeeren tot de plaats en de mensrhen die hen aan het hart gaan, waag ik 't uiet te spotten met iets, waarin millioenen mannen en vrouwen heilig gelooven." Hebt u dan ervaring op dit punt?" vroeg Mary Machin. Téphany keek naar Michael Ervaring, juffrouw Macbin? Kun nen gevoel, instinkt, aandoeningen als ervaring worden betiteld Ik heb vaak gedacht, dat de dooden, vooral de ongelukkige dooden werkelijk terug keeren Evenals de vrouw van Fantec," zei Machie plechtig. De spanning was onmiddellijk geweken. Téphany lachte. Dank je, Machie. Ik begon me niet op mijn gemak te voelen." Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1