WEERBERICHT. ïhermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Land-, Tuinbouw eu Veeteelt. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 27 Jan. 1910. Hoogste barometerstand 764.7 m.M. te Horta, laagste 739.1 m.M. te Dunrosness. Verwachting tot den avond van 28 Jan. 1910. Zwakke tot matige veranderlijke wind. ^Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, tot betrokken waarschijnlijk sneeuwbuien. Temperatuur Dezelfde. ^Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 749 m.M. Vorige stand te 12 uur 736 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 34 Laagste hedennachtF. 26 Hedenmiddag 12 uurF. 40 beschikbaar stelt voor de dakloozen. Indien de omstandigheden dit noodig mochten maken, zou de regeering be schikken over de kazernen en de lyceums. Het door de Kamer toege stane crediet van 2,00U,000 frs. is geheel onvoldoende. Alle benoodigde credieten zullen woiden aangevraagd bij het parlement. De Noordzee-entente. Bjj het afdeelingsverslag der Eerste Kamer is gevoegd een nota van den heer Van Heeckeren van Keil ten aanzien der Noordzee-entente, waarin hy breedvoerig nogmaals uiteenzet, waarom z. i., in die entente een sti pulatie had moeten zyn opgenomen, zekerheid gevende, dat de intregriteit, casu quo neutraliteit, van ons vader land in geval van een Noord-Euro- peeschen oorlog voortaan geëerbiedigd zou worden. Het hoofdbezwaar van den heer Van Heeckeren tegen de Noordzee- entente is, dat, geveven de algemeen gevoelde behoefte om het onderlinge wantrouwen weg te nemen, waarop de Minister van Buitenlandsche Zaken op 1 Mei 190S met zooveel nadruk gewezen heeft, toch door dezen daar van geen gebruik is gemaakt om ook voor ons land bij deze entente alle reden tot wantrouwen te doen weg nemen. Een blik op de kaart van Europa is immers voldoende om ons te over tuigen, dat Nederland, indien ooit een oorlog tussche Duitschland en Enge land mocht uitbarsten, de heillooze gevolgen daarvan meer dan eenig ander land te dragen zal hebben en dat wy ons dus deze gelegenheid ten nutte hadden moeten maken, om op eene stipulatie aan te dringen, hou dende zekerheid, dat onze neutraliteit ingeval van een Noord-Europeescben oorlog geëerbiedigd zou worden. Onderscheidene leden zagen het nut niet in van de Noordzee verklaring en spraken twyfel uit, of ons land daarv n voordeel zal trekken. Onze neutraliteit wordt bij dit bedrag niet gewaarborgd, terwyl onzerzyds in tijd van vrede geen overdracht van grond gebied kan geschieden zonder daarin de andere mogendheden te kennen. Andere zagen in de entente van den eenen kant geen belemmerenden band, maar van den anderen kant ook geen bescherming of voordeel voor ons land. De uiteenzetting door den Minister gegeven van het doel van het verdrag werd echter onduidelijk geoordeeld, en de vraag gedaan, welk voordeel ons land van de entente heeft. Opnieuw werd betoogd, dat tracta- ten van dezen aard aan de goedkeu ring der Staten-Generaal behoorden te worden onderworpen. De nieuwe burgemee ster van Amsterdam. By Ko ninklijk besluit is, met ingang van 16 Maart 1910, benoemd tot burgemee ster der gemeente Amsterdam, jhr. mr. A. Röell, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Arnhem. De heer Röell wordt 21 Aug. 46 jaar. Hij is geboren te 's-Gravenhage en in 1892 te Leiden gepromoveerd in de recht- en in de Staatsweten schap. Zijn dissertatie liep over „Wetgeving op de huisvesting van arbeidende klassen". Zy stempelt den schrijver als een man van vooruit strevende denkbeelden. Van 1892 tot 1893 was Röell adj.- commies ter Prov. Griffie van Gelder land, van 1893 1898 hoofdcommies ter Prov. Griffie van Overysel, en van 18981904 burgemeester van Leeuwarden. Hy werd Sept. 1904 te Arnhem als burgemeester geïnstalleerd. Zonderlingemaatregel. Vanwege het Gemeentebestuur zjjn in de Gemeente Westdongeradeel in de „Vergunningen" lijstjes opgehan gen, bevattende de namen van per sonen, die door het armbestuur be deeld worden. Aan de kasteleins is verboden aan dezen te tappen. Cholera! Te Sueek is een jonge vrouw overleden onder ver schijnselen die aan cholera asiatica doen denken. Het bacteriologisch in stituut te Utrecht zal uitwijzen, of men hier inderdaad met de gevreesde ziekte te doen heeft. Rooken in spoorweg coupés. De St.-Ct. bevat een K.B. van 14 Januati, bepalende, dat, wat betreft het rooken in afdeelingen van lokaalspoorwegrijtuigen waar dit op: duidelijke wijze door bestuurders van den spoorwegdienst is verboden, met het rooken wordt gelijk gesteld het zich aldaar met brandende tabak be vinden. Dat wil aus zeggen, dat men met geen brandende sigaar of pijp binnen mag komen, lal is men ook niet van plan verder te rooken. Een zeer goede maatregel, want een sigaar, die uit gaat, verspreidt een veel onaangenamer geur, dan een die verder gerookt wordt. MARINE DOMINEES. D6 Vaderlander schrijft Men herinnert zich, welk een gewel dige philippica door de Kamerleden de heeren Van der Voort van Zijp en Duymaer van Twist gehouden is, over een preekenbundel, welke bij de gods dienstoefeningen aan boord onzer oor logsschepen wordt gebruikt. Die bun del was zoo erg uit den booze, dat in orthodoxe kringen al druk het denkbeeld is besproken om een pree kenbundel samen te stellen, die onzen Jantjes als gezondere geestelijke spijs zal worden aangeboden. Bij de behan deling der Marinebegrooting heeft mi nister Wentholt te kennen gegeven, dat hy niet ongeneigd is subsidie te geven aan kerken of vereenigingen, die zich willen belasten met de geeste lijke verzorging onzer matrozen. In deze Kamerdebatten hebben de katholieken zich niet gemengd. Ze heb ben de coalitiebroederen kalmpjes la ten redetwisten en alleen in hun pers is te kennen gegeven, dat ze het maar niet zoo kalmpjes zouden aanzien, dat op de vloot propaganda zou worden gemaakt voor een bepaalde „dwaal leer". Het roomsche hoofdorgaan, „De Maasbode" komt nu met een plan voor den dag, dat wel bewyst, dat de katholieken het zich in het oor hebben geknoopt, dat de koorden der staatsbeurs misschien zullen worden losgemaakt. Het blad stelt voor, een aalmoeze- niersdienst voor de marine in te rich ten, met Den Helder als hoofdplaats, Amsterdam, Hellevoetsluie en Soera- baja als bijkantoren. Zouden de hee ren Van der Voort en Duymaer daar wel erg over gesticht zjjn De bom springt blijkbaar verkeerd. Hadden de heeren over de zaak gezwegen, dan zou van deze katholieke actie geen sprake zyn geweest. Als nu ook nog een dergelijke dienst wordt ingesteld door de orthodoxen, een vanwege de modernen, één vanwege de Dageraads mannen (en deze zal men toch bil lijkheidshalve geen subsidie kunnen weigeren dan kan deze actie aan de schatkist aardig wat kosten. Zouden de heeren Van der Voort en Duymaer al niet eens berouwvol hebben gedacht aan de twee hondjes en het been? De le luitenant der infanterie E. C. J. Moonen, leerling der hoogere krijgsschool, wordt met Mei gedeta cheerd bij het le regiment huzaren te Amersfoort. Kapitein B. Reijnvaan, van het 5e reg. inf., is bestemd om als leider op te treden van het militair onder richt in de provincie Utrecht en een gedeelte Gelderland. De le luit. der infanterie B. E. Stöver, leerling der hoogere krijgs school, wordt met Mei gedetacheerd bij het le reg. huzaren te Amersfoort. De le luit. A. G. J. C. VVilkens, vau het le regiment veld-artillerie te Utrecht, wordt medio Mei gedetacheerd bij de rij- en hoefsmidschool te Amers foort. By Kon. besluit van 26 dezer is benoemd tot kantonrechter te Ter- borg mr. J. G. van Heuven, thans griffier bij het kantongerecht te Amers foort. Zaterdagavond wordt in de Arend een feestelijke bijeenkomst gehouden door de Onderoff. Gymn. en Scherm- vereeniging E. M. M. A. en de On deroff. zangvereeniging „Amersfoort." Het programma bevat een zevental liedereu, eenige gymnastiek- en seherm- oefeningen en een vijftal voordrachten. De afd. Amersfoort van den Alg. Ned. Geheelonth. Bond is voor nemens een openbare vergadering met zang te houden op Donderdag 17 Februari in het Venduhuis, Havik alhier. Verschillende sprekers zullen het woord voeren. We herinneren aan het 4de abonnementsconcert morgenavond door het Sevcik kwartet in Amicitia geven. Dat het kwartet zeer zeker tot de allerbeste mag gerekend wor den bewyzen de buitengewoon gun stige recensies in alle bladen. We namen reeds op hetgeen de Telegraaf over het viertal schreefthans laten we hier volgen, hetgeen we in het N. v. d. Dag er over lezen. Dit blad schrijft o.a. „Het ensemble van dit kwartet heeft zooveel voortreffelijks, dat men het veilig onder de eerste-rangs-kwar- tetten moet rangschikken. De voor dracht is temperamentvolde rhyt- miek is buitengewoon goed verzorgd de klank onderscheidt zich door rorsch- heid en schoonheid en aan de juiste phraseering is zeer veel zorg besteed. Van vinger- en stokvoeringmoeilyk- heid is om zoo te zeggen niets op te merken. Men luistert daarom met bepaald genoegen naar de vertolking van deze vier jonge uitvoerenden." Donderdag 24 Febr. a.s. zal het gezelschap van Willem Rooyaardo in Amicitia opvoeren het tooneelstuk ^De Vrouw in 't spel." De verloting ten voordeele van den bazaar voor Zandbergen is goed gekeurd bij Kon. Besluit van 24 Jan. 1910 No. 66. Naar wy vernemen zal 14 of 15 Februari de heer C. K. Elout, de be kende Haagsche hoefyzercorrespon- dent van het Handelsblad voor de kiesvereeniging „Gemeentebelang" een lezing houden in Amicitia. Hedenmorgen heeft men een aantal personen te werk gesteld om de sneeuw op te ruimen, zoodat heden- raiddag eenige straten in de oude stad al geheel schoon waren. Voor de werk- loozen is aldus de sneeuw nog weer een meevallertje, nu ze met het op ruimen tenminste weer iets verdienen. BARNEVELD. Met de vervulling van de vacature in den Raad, ont staan door bet overlijden van notaris Van Heuven op 17 Januari j.l., schijnt groote haast gemaakt te zullen wor den. Naar wy althans uit goede bron vernemen, zal de verkiezing van een raadslid reeds in het midden der vol gende maand plaats hebben. Deze spoedige verkiezing vindt haar oor zaak in het feit, dat de heer Van Heuven tevens wethouder was, ter wijl de tweede wethouder te Voort huizen woonachtig is, wat, by afwe zigheid van den burgemeester, wan neer de wethouder als plaatsvervan gend hoofd der gemeente moet optre den, eenige moeilijkheden veroorzaken kon. Verder wordt het wenscbelyk geoordeeld, de benoeming van een tweeden wethouder in een voltallige raadszitting te doen plaats hebben. HET VERVAARDIGEN VAN HOOI EN KLAVERRUITERS. Menigeen, die wellicht geneigd zou zijn bij den hooioogst gebruik te maken van ruiters, ziet op tegen de kosten, die de aanschaffing veroor zaakt. Men kan deze uitgave echter besparen door in den wintertijd zelf de ruiters te maken van elzen- of esschenslieten of ook wel van jonge sparren die als dunsel voor zeer wei nig geld te koop zyn. Ze dienen te worden geschild, waar bij men gebruik maakt van twee, aan de binnenzijde getande ijzeren gaffels, die, op palen gestoken, welke op eenigen afstand van elkaar in den grond worden geplaatst, de te be handelen staken eene vaste ligging geven. De staken worden in ongeveer 2 M. lange stukken gezaagd, die de pooten der pyramidevormige ruiters zullen vormen, terwijl de dunne stuk ken van de slieten dienst kunnen doen als dwarshouten. Om de pooten aan elkaar te bevestigen, boort men ongeveer 20 cM. van de uiteinden gaten, en brengt daardoor een ijzer- draad dat de drie staken van eiken ruiter ouderling beweegelyk verbindt. Dp ongeveer 60 c.M. van het andere uiteinde worden eveneens gaten ge boord daar doorheen ijzerdraden ge bracht die aan eiken poot tot een ring worden gebogen. Bij het gebruik van de ruiters worden de staken uiteen gezet en de dwarshouten telkens tus- schen twee pooten in de ringen ge stoken Het benoodigde draad kost zeer weinig, temeer omdat kleine stukken dienst kunnen doen, die voor andere doeleinden eigenlijk toch geen waarde hebben. De sneeuwstorm. Uit verschillende plaatsen komen berich ten over den sneeuwstorm, waaruit blijkt dat het elders erger is geweest dan in Amersfoort. Overal werd men er door verrast, moesten vervoermid delen den dienst staken, werd extra werkvolk aangesteld, om het verkeer

De Eemlander | 1910 | | pagina 2