WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Land-, Tuinbouw bd Veeteelt. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET EONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 31 Jan. 1910. Hoogste barometerstand 770.9 m.M. te Horta, laagste 742.7 m.M. te Bodo. Verwachting tot den avond van 1 Febr. 1910. Matige tot krachtige Z.-W.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende bewolking, waarschijnlijk regen. Temperatuur Zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 747 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 44 Laagste hedennachtF. 26 Hedenmiddag 12 uurF. 4Ü uit het verbond de beschermvrouw, mevrouw Poluboja-Rinowa, een mil- lionairsche, die tot nog toe reusachtige sommen aan het \erbond schonk. Met baar terugtreding ziet men bet einde van het beruchte verbond tegemoet. DUITSCHLAND. In deD Rijksdag heeft een opstootje plaats gehad. De agrariër Oldenburg zeide Zater dag in den loop der militaire debat ten, dat de Keizer elk oogenblik in staat moest zijn tot een officier te zeggen neem tien man en sluit den Ryksdag I Hierop hoorde men minutenlang niets dan een steeds weer opklinkend luid gelach, waaruit allengs opgewon den uitroepen van de sociaal-demo craten verstaanbaar werden. De afgevaardigde Ledebour vroeg Wat zegt de president daarop De ondervoorzitter, erfprins von Hobenlohe, antwoordde hierop, onder groote opwinding van het Huis: „Ik verzoek van een kritiek in dezen vorm verschoond te blijven. Ik roep u tot de orde De opwinding hield aan. Singer zeide, dat het hierbedoelde gedeelte uit de. redevoering van Ol denburg als een rechtstreeksche uit- noodiging om inbreuk op de grondwet te maken, te beschouwen is. Indien de president dat gedeelte hoeft ver staan, dan had hij moetn zeggen wat hij aan de waardigheid van den Rijksdag verschuldigd is. Heeft hij het niet gehoord, dan wil spr. aan nemen, dat hij zijn verzuim herstel len zal. De erfprins antwoordde hierop Ik heb die uitlating zoo opgevat, dat Oldenburg zeggen wilde, dat de Prui sische soldaat tot het uiterste toe den oproep van den opperbevelhebber te volgen heeft. Anders zou ik die uit lating ten sterkste afgekeurd hebben. Oldenburg bevestigde deze opvat ting. Bassermann (nat. lib.), Grüber (cen trum) en Müller (Meiningen) teeken den namens hun partijen verzet aan tegen de in de uitlating van Olden burg opgesloten liggende uitnoodiging om inbreuk op de grondwet te maken. De afgevaardigde Sachse ri pEr af vau den voorzitterstoel 1 Erfprins von Hohenlohe riep Sachse wegens dezen uitriep tot de orde. Weer wat nieuws. Tegen een drietal onderwijzers, niet verbon den aan school C te Tiel, is wegens posten aan die school, ten einde sol licitanten voor een vacature van hun voornemen terug te brengen, een klacht bjj B. en W. van Tiel ingediend. Djjkafschuiving op Wal cheren. Zaterdagmorgen is aan den bekenden Zeedijk te West-Kapello eene verzakking voorgekomen, dicht bij den kleinen lichtopstand. De verzakking beslaat een lengte van ongeveer 100 bjj een breedte van ruim 5 meter. Voorloopig heeft men een duizend tal zakken zand gestort om verdere afbrokkeling van den dijk te voor komen. Onderzoek naar het va derschap. In de jongste hoofd bestuursvergadering der Nederl. Mid- dernachtzendingvereeniging kwam ter sprake de onlangs afgekondigde wet in zake het onderzoek naar het vader schap. Besloten werd in de verschil lende plaatsen informatiebure.iux te stichten. Te Utrecht is er reeds een opgericht. V a c a n t i e c u r s u s s e n. Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Land- en Tuinbouw- onderwijzers, gevestigd te Utrecht, ontving van den Minister van Land bouw, enz. het bericht, dat ZEx. te zijner tijd zal overwegen, of in dit jaar vacantiecursussen voor land- en tuinbouwonderwijzers kunnen worden gehouden of Rijksbijdragen kunnen worden verleend voor het doen van studiereizen door genoemde onder wijzers. Het eerste crematori um in Nederland. Sedert een dertigtal jaren bestaat hier te lande een vereeniging voor facultatieve lijk verbranding, die zich vooral in den laatsten tijd krachtig toegelegd heeft op de verwezenlijking van haar doel, het oprichten van een crematorium in Nederland. Een terrein op de begraafplaats Westerveld is reeds lang ter beschik king de heer M. R. Poel, architect te Hilversum, ontwierp plannen voor den bouw, die indertijd in ons blad uitvoerig werden weergegeven. Dank zij 't ijverig streven der bestuursleden is het benoodigde kapitaal thans on geveer volteekend en naar de voorzitter van de afdeeling Amsterdam, de heer B. Kanio, Vrijdagavond in 'n verga dering mededeelde, zal over niet al te langen tijd de aanbesteding plaats hebben, waarna men zoo spoedig mogelijk met den bouw begint. Wanneer het crematorium eenmaal gereed is, zullen de kosten voor lijk verbranding, die thans doordat het stoffelijk overschot steeds naar 't buitenland moet worden vervoerd, ongeveer f200 bedragen, natuurlijk aanmerkelijk verminderen. Wij herinneren er aan, dat van 1 tot en met 14 Februari a.s. de gele genheid bestaat om ter secretarie aangifte tq doen voor plaatsing op de kiezerslijst. In het bijzonder vestigen wij hierop de aandacht van hen, die in den loop van 1909 te Amersfoort zijn komen wonen en alhier niet zijn aangeslagen in eene Rijksbelasting, de belasting op rijwielen uitgezonderd. Zaterdagavond werd in de Arend een feestelijke bijeenkomst gehouden door de Onderoff. Gymnastiek- en Schermvereeniging E. M. M. A. en de Onderoff. Zangvereeniging, „Arners- fooit". De scherm- en gymnastiek oefeningen werden correct en vlug uitgevoerd en vielen zeer in den smaak, vooral het brngfurnen. De zangvereeniging, onder leiding van den heer C. A. Heunks, bewees weer eens, wat goede leiding en ern stig [willen vermogen, j By de vorige uitvoering maakten we de opmerking, dat de directeur den leden had geleerd te zingen thans mogen we met vol doening constateeren, dat zij nu ook weten wat goed zingen is. Dat be wezen zo in het fraai gezongen Waldandacht en in de frisch, vrooljjk klinkende liedjes van Een Zondag op de Bergwei. De zangvereeniging verwierf dan ook een welverdiend succes. Ter afwisseling werden eenige humoristische voordrachten gegeven. De uitvoering werd o.a. bijgewoond door den kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie. Naar het A. D. meedeelt zullen, in verband met den inhoud van art. 353 van het Reglement op den gar nizoensdienst, met goedkeuring van H.M. de Koningin, de officieren van den staf der 4e divisie, zoomede de korpscommandanten der divisie na mens huu officieren, voor den tijd van één maand den rouw aannemen wegens het overlijden van den divi sie-commandant-, generaal-majoor J. H A. Nierstrasz. De rouw wordt geacht te zijn in gegaan op 20 Januari. De 2e luit. H. A. Luppes van het 5e regiment infanterie, wordt van 15 Febr. tot 31 Mei gedetacheerd bij de Normaal Schietschoolte 's-Graven- hage, tot het volgen van een gymna stiek-, scherm- en zwemcursus. De onderoff. sociëteit „Eensge zindheid" houdt Zaterdag a. s. een bal-masqué in de Arend. De majoor-kwartiermeester van het le Reg. Int. W. Woudstra wordt belast met de controle over de inwen dige administratie der korpsen (2e bureau) en komt te Amersfoort in garnizoen. HOEVELAKEN. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier, door ds. D. Th. Keek, te Zui- licbem en Nieuwaal. DOORN. Bij Kon. besl. van 2S de zer is, met ingang van 1 Maart be noemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, de heer J. Bos, thans commies der telegraphie 1ste klasse. MERGEL OF KALK? Geslachten voor het onze wisten reeds, dat toediening van kalk aan den boden, verhoogde opbrengsten kon geven van de gewassen die daar op verbouwd werpen. Men gebiuikte vroeger geen gebluschte of onge- bluschte gebrande kalk, maar paste m.igel toe; een product dat in hoofd zaak uit koolzure kalk bestaat. Men mergelde de akkers en zoo ontstond vanzelf de uitdrukking „uitmergelen", hetgeen beteekent uitputten. Een uit gemergelde grond was niet in staat meer goedé opbrengsten te geven, zonder dat hjj weer eens flink be- mergeld werd. Gebrande kalk, onmiddellijk ge- bluscht ODder beperkte toetreding van de lucht is een uitstekend verbeterings middel voor koude, vaste en gesloten kleigronden, maar op het zand en vooral op de lichtste zandgronden kan kalkmergel uitstekende diensten bewyzen, zelfs meer nut doen dan gebluschte gebrande kalk. Men beschouwe echter de mergel of kalk in het algemeen niet als eene meststofKalk is geen plantenvoe- dende stof, maar is, in een of|andere verbinding gegeven, een machtig grond- verbeteraar. Hoe vaak is niet voor gekomen, dat een grond ondanks zware bemesting niet noemenswaard reageerdeterwijl hij na eene flinke bekalking, een zoo groote massa voe dende bestanddeelen bleek te bezitten, dat hij flinke oogsten ging geven Hier was geheel aan de kalk te danken, dat de toestand van den bodem zoozeer verbeterde, dat de bacteriën werking weder tot volle ontwikkeling kwam, en als zijde- lingsch gevolg daarvan, de opgphoopte stoffen ten nutte kwamen aan de ver bouwde gewassen. Düt aan den anderen kant de kalk eenigen tijd bij onontwikkelde land bouwers in discrediet is geraakt, is geheel te wijten aan hun begrip dat kalk een plantenvoedende stof zou zijn, zoodat ze, bij enkele toepassing van kalk, zonder bijvoeging van voldoende voedende elementen, öf geen vermeer dering van oogst waarnamen, óf een zeer merkbare verarming van den bodem, hetgeen aanleiding gaf tot vestiging van de jaren lang gehuldigde meening: „Kalk maakt rijke ouders, doch arme- kinderen d.w.z. verkeerd toegepast, gaf kalk, zoolang de bodem nog éenige voedenden voorraad bezat, vermeer dering van oogst, maar ten koste van den toestand van den grond. Een zoete ontnuchte ring. Eene rutomobiel, waarin drie personen zaten, reed Maandagavond den steenweg van Elsene bij Brussel at. Eensklaps, ter zijde schieten, reed het voertuig in de ruiten eener pastei bakkerij. De uitstalkast werd verbrij zeld. Een der personen, die zich in de automobiel bevonden, de 16-jarige E. S. werd tegen den gevel van het huis geworpen en gekwetst aan hoofd en beenen. Het onderzoek wees uit dat de drie automobilisten dronken waren. Kwakzalversbrutiteit. Prof. Kouwer heeft aan de Deutsche med. Wochenschrift geschreven, dat hem kort vóór de geboorte onzer prinses in het paleis een kist met „Rad-Jo" was toegezonden door een kwakzalver Hey te Hamburg, met verzoek om het aan de Koningin toe te dienen, daar het alle gevaren van de bevalling, het kraambed en het zoogen zou voorkomen. Den4en Decem ber kreeg hij een brief waarin om een attest werd gevraagd Hey had uit de couranten gelezen, dat alles zoo goed was gegaan, waaruit hij afleidde, dat H. M. „Rad-Jo" had ge bruikt. Zonder een antwoord van prof. Kouwer af te wachten, verspreidde hij inmiddels een reclameblaadje, ver sierd met het portret van H. M. en de Prinses, en bevattende de beken de berichten over het welvaren van belden. De firma voegde daaraan toe, dat zij dit zonder twijfel toeschrijft aan het gebruik van „Rad-Jo", te meer, daar vroeger de zwangerschap nooit tot een goed einde was geko men. Voor dit „Rad-Jo" was re ds vroeger gewaarschuwd door den Ge- sundbeitslehrer (het orgaan tegen de kwakzalverij in Duitschland) eu door de gezondheidscommissie te Karls ruhe, die het middel beschrijft als „gistend, schimmelend en stinkend vruchtenmoes", bestaande uit tama rinde, oliezaad, lijnzaad, suiker, enz., doch niettemin heeft de oplichters- firma attesten weten te verkrijgen van eenige met name in de Deutsche med. Wochenschrift genoemde artsen, eenige vroedvrouwen en beëedigd „Handels- und Diploma-Nahrungsmit- telcbemiker." Eén dier waardige col lega's schrijft, dat het middel „doel matig is samengesteld tot voorberei ding eener gemakkelijke bevalling, en een prophylactium is, dat voorbehoe dend werkt De Wochenschrift heeft deze be drogzaak voor den rechter gebracht. T. v. G.) Een aap als getuige. Het zeldzame geval, dat een dier voor een rechtbank gebracht wordt, om als getuige op te treden tegen een beschuldigde, is in Devalls Landing

De Eemlander | 1910 | | pagina 2