DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 28. DONDERDAG 3 FEBRUARI 1910. 7e JAARGANG. Hoofdredacteur B. Gr. RIJK ENS. WINDSTILTE. FEUILLETON. ÜET DOODENMASKER. BUITENLAND. LANDE ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f 6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Van 1 Buiten PRIJS DER ADVERT ENTIEN tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclamos van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend'' gorechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 to Amsterdam. Na de verkiezingen van dezen zo mer is er een groote stilte ontstaan in den eigenlijken politieken strijd. De zwaarst gehavende party, de oud-liberale, heeft' wat ingeboet van haar vroeger zelfvertrouwen, de over winnaars zijn met hun overwinning wat verlegen, alleen de sociaal democraten zetten nog maar steeds een keel op alsof zij morgen meerder heid zullen zyn en doen alsof alle vooruitgang ook thans reeds van hen komt, terwijl zy door hun geschreeuw de eenvoudigen van hart, wier sociaal medegevoel ben zou doen stemmen voor hervormingen, die zy kunnen overzien, afkeerig maken van nieuwig heden, die hun met zoo schril ge schreeuw worden aangeprezen. Het begrootingsdebat in de Tweede Kamer kon onder de bovengeschetste omstandigheden niet veel winste op leveren voor de verbetering van onze sociale toestanden, maar wel heeft het kunnen leiden tot meer helderheid in den politieken toestand en heeft hot ten volle de dwaasheid doen zien van het vasthouden aan de antihese op politiek gebied. Immers helderder dan ooit is gebleken, dat links en rechts warme democraten worden gevonden, maar dat de democraten rechts dooi de antithese vast, ja nog vaster aan de conservatieven zyn gebonden dan vroeger de vooruitstrevende elementen links aan de oud-liberalen. Niettegenstaande de antithese-vrien den gepoogd hebben de vage verkla ringen te voorkomen, dat ook voor de eenvoudigen van harte duidelijk zou blijken, dat het vasthouden aan de antithese moet ten gevolge hebben, dat de .Nederlandsche politiek in het conservatieve moeras moet blijven Naar het Engelsch van HORACE ANNESLET VACHELL. 97) Zij kon door het gebladerte den gryzen, steenen muur en het schitte rende venster der kapel zien en de lage deur waardoor zij als kind naar bin nen was gegaan om met de andere kinderen neer te knieien. Maar Michael was er niet. Een oogenblik had zij een angstig gevoel, dat hy zich niet aan de af spraak zou houden. Toen zag zij op eens met een rilling van afkeer een man onder het oostelijke venster staan, op dezelfde plaats, waar Yannik de bescherming en den steun van den heilige had ingeroepen. Ofschoon hare voetstappen onhoorbaar waren op het dikke mostapijt, scheen hij hare tegen woordigheid te voelen. Zy zag, dat hij zyn hoofd opeens omdraaide. Het was Michael niet, maar Furie. Hij kwam naar haar toe, met iets wits in zijn handeen briefje van steken, althans zoolang het conserva tieve element rechts de lakens uit deelt, is dit helderder uitgekomen dan ooit te voren. Het conservatisme in de Eerste Kamer is intusschen nog best tevre den en ziet blijkbaar uiet, dat het gevolg van de meerdere helderheid, die op politiek gebied begint te ko men, weldra het gebazel omtrent de scheiding tusschen christelijke en andere rechtsbeginselen, moet doen ophouden. Men leze slechts den aanhef van het voorloopig verslag omtrent de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting van het dienstjaar 1910: „Vele leden betuigden hunne ingenomenheid met het beleid en de werkzaamheden van dit Kabinet en verklaarden zich zeer goed met zyn programma te kunnen vereenigen. Afgezien nog van de richting waarin het werkzaam is, achten zy het een voordeel in 's Lands belang, dat de uitslag der algemeeue verkiezingen eene onderbreking der werkzaamhe den had voorkomen. „Ook andere leden, die hun leed wezen er over uitspraken dat de afloop der verkiezingen het optreden van een bewind hunner eigen richting niet mogelijk had gemaakt, waren overigens over den gang van zaken niet onte vreden. Zij waardeerden de geneigd heid van het Ministerie om verzoe nend op te treden en vertrouwden, dat het, mits het de groote strijd vragen wist te vermijden, veel goeds voor het vaderland zoude kunnen tot stand brengen." Niet waar, men proeft de partijen, die hier aan het woord waren. De coalitie-partijen vinden hun gevoelen Michael. Téphany nam het aan en maakte het open. „Als ge nog van dezelfde meening zijt als gisteren avond, kom dan naar het atelier." Het briefje droeg geen onderteeke- ning en geen adres. Toen zij opkeek, merkte zij, dat Furie haar op zijn gewone griezelige wjjze stond aan te staren. Zij bloosde even, térwij 1 zy hem bedankte voor het brengen van het briefje. Toen zij Furie langzaam Monsieur Ossory heeft me niet meer noodig. Kunt u een model ge bruiken, mademoiselle?" Ik Neen Uwe vriendin, misschieD Téphany knikte om van hem af te komen. Misschien hadden juffrouw Machin of meneer Keats een model noodig. Furie zou hem te Boz Braz vindeu. Gaat u naar Pont-Aven, made moiselle Ja." Zy was zich weer bewust, dat de blik van dien man onbeschrijfelijk on derzoekend en minachtend op haar rustte. U gaat naar monsieur Ossory, naar uw fiancé, niet waar, mademoi selle blijkbaar weergegeven in de eerste, de oud-liberalen in de tweede zin snede, en men voelt de nauwbedwon- gen vreugde dat het Kabinet deze partyen naar de oogen zal hebben te zien. Het lot van de oude-liberale party in de Tweede Kamer heeft hun niets geleerd of zy zien niet, dat con servatisme alleen nog nimmer een regeering lang in het zadel heeft ge houden. Een veel slimmer politicus dan zy begrijpt dat wel en hy doet net also! er bij de huidige constella tie van niets minder sprake is dan van een overheersching van de con servatieven in de coalitie. Hoort, hoe oo.yk hij driestart. Het is bekend, dat de Klaroen, hoe wel geschreven door een man van rechts, niets moet hebben van de coalitie. De Standaard van 17 Januari jl. bestrijdt dit en zegt: „maar wel dient gewezen op de fout door meer dan een van deze uitnemende mannen be gaan, voor zoover zij hun socialen ijver bedoelen te houdeu buiten de politiek. Dat was de onloochenbare fout vaD uu ruim dertig jaren ook door Stöcker in Duitschland begaan en die zijn pogen deed uitloopen op zoo bittere teleurstelling". Na geconstateerd te hebben dat Stöcker dit ten slotte inzag en toch in de armen van het conservatisme viel, verklaart de driestar, dan dat sociale en politieke actie niet van elkaar te scheiden zijn. Behendig gesteld, niet waar. Stöcker is wel in de armen van het conser vatisme te recht gekomen, maar Kuy- per heelemaal niet, sociale en politieke actie zijn niet van elkaar te scheiden, ge moet dus aan een coalitie geloo- ven of gij wilt of niet. Maar als nu de conservatieven in en naast uwe coalitie eens niet van Een oogenblik kwam er het verlan gen in haar op om hem een norsch antwoord te geven, maar er was niets beleedigends in zijn toon, Zij baheersch- te zich en antwoordde ontwijkend Ik ga naar monsieur Ossory." Téphany liep door met knikkende knieën. Toen zij dicht bij Pont-Aven was, begon zy wat langzamer te loopen. Zij verbeeldde zich, dat zij begreep waarom Michael haar had gevraagd om naar het atelier te komen. Daar, wa r hy zooveel geleden had, moest de vreugde balsem op de wonde leg gen. En ze hadden te Trimour trou wens ook gestoord kunnen worden door een voorbijkomenden boer of een gast uit het hotel. Michael had gelijk gehad, dat hij dat briefje gestuurd had. Aldus peinzende, hoorde zij op eens stemmen achter zich een mannenstem en een vroolijke meisjes stem. Zy keek om en zag Yannik en Léon Bourbis naderen met de vlugge, lichte schreden van jonge gezonde menschen. Zy liepen als alle verliefde paartjes, arm in arm en met hun hoofden dicht bij elkaar, zoodat de muts van het meisje byna in aanra king kwam met de breede schouders van den man. Zij hadden beiden het uwe sociale acte willen weten en dus wel niet deze van de politiek, maai de politiek v.in de sociale actie schei den, zou men kunnen vragen, wat dan Maar op die vraag rekent de schrij ver blijkbaar niet, want dan zou hij in allen ootmoed moeten bekennen dat hem hetzelfde lot is wedervaren als Stöcker en dat hy in de armen van het conservatisme is te recht gekomen. Of neen, toch niet hetzelfde, want dr. Kuyper is minister geweest, zelfs minister-president, maar tot welk oen prijs? Dat hij zijn tred heeft te regelen gehad naar dien van de conservatiefste groep van zyn coalitie en dat hij thans een Kabinet moet steunen, dat in nog sterker mate in die omstandig heden verkeert. Eiken dag moet aan de democraten ter rechterzijde duidelijker worden dat dit samengaan van democraten en conservatieven rechts het land in on- houdbaren toestand moet brengen en ten slotte tot een storm moet voeren. Hoelang zal de windstilte nog duren? FRANKRIJK. Dat de „apachen" uit Parijs en de voorsteden de gelegenheid tot rooven en stelen welke hun door den waters nood wordt verschaft, niet zouden laten voorbijgaan, was wel te voor zien. Daarom hadden ook zoowel de politie als de militaire macho haar maatregelen genomen. De patrouilles kregen de instructie mede, om tegenover lieden, die op heeterdaad werden betrapt, zonder veel plichtsplegingen van hun vuur- kostuum aan. Zij waren klaarblijkelijk op weg naar de bruiloft van den een of anderen kennis of bloedverwant. Zoo Yannik, ben jy het Ja, mademoiselle. Marie-Jeanne Penker trouwt vanmorgen. Zjj heeft lang moeten wachten, die arme Marie- Jeanne, maar nu is zij zoo gelukkig als Als wjj zijn," voegde hij er by. Hij sprak verder over den zegen van het huwelyk en gebruikte zulke vrye uitdrukkingen, dat Yannik haar hand op zyn mond legde. Zulke dingen zegt men niet Léon Och watIk schaam er me niet over, dat ik zooveel van je houd, mijn blank duifje! Zy vei volgden hun weg. Téphany hoorde hen lachen hun lach was als een echo van de eenvoudig,', intense levensvreugde. Zij bleef staan om dankbaar te luisteren uaar dat opge wekte gelach. Op de steenen muren aan hare voeten stonden kleine wa terplasjes, waarin de zachte, rose tin ten der lucht weerspiegeld werden de bladeren aan de boomen waren schoon gewasschen door den regen, die er dien nacht gevallen was. [Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1