WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. BINNENLAND. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 3 Febr. 1910. Hoogste barometerstand 773.4 m.M. te Horta, laagste 736.5 m.M. te Sydisfjord. Verwachting tot den avond van 4 Febr. 1910. Zwakke tot matige Z.lijke tot Z.-W.lijke wind. Gesteldheid van de luchtMeest betrok ken regenbuien. Temperatuur Zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand nedenmiddag te 12 uur, 749 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Auiersloort. Hoogste gisterenF. 38 Laagste hedennachtF. 2B Hedenmiddag 12 uurF. 37 wapens gebruik te maken. Zelfs aan journalisten en verslag gevers, die op kondschap uitgiDgen, werd door de policie-autoriteiten de raad gegeven om als zij dieven en plunderaars tegenkwamen, zonder aarzelen bun revolver op hen te richten. Deze maatregelen hebben stellig bij de apachen den schrik er in gebracht, maar toch zijn daardoor niet alle dielstallen en plunderingen voorkomeD. Men verhaalt van gevallen, waarbij de troepen roovers zich als redders voordeden, waarbij zij echter niet de slachtoffers, doch hun bezittingen „redden" en met den buit op den loop gingen. Maar een zeker aantal van apachen is daarbij toch slecht vergaan. Te Jory werd een der lieden door een vrijwillige reddingsbrigade op heeterdaad betrapt, toen hij met buit beladen uit het venster van een groot huis in zijn boot klom, om ijlings weg te roeien. Hij werd gegrepen en zonder veel omslag aan een brugge-pijler opge hangen. Zoodra dit geschied was, werden echter menschelijker gevoelens onder de menigte wakker. Men sneed de on gelukkige ijlings af en leverde hem aan de politie over. Te Cbarenton echter vond men Zaterdagmorgen het lijk van een apache "die op dergelijke wjjze opge hangen was, doch dien men ditmaal niet bijtijds had afgesneden. Een andere apache, die te Jory op heeterdaad werd betrapt, toen hij zich met zijn buit uit de voeten maakte, kwam er beter van af. In de eerste opwinding wierp men hem in het water. Maar ook hier kwam men onmiddell.jk na deze daad weer tot bezinning. Men bracht hem weer op het droge en gaf hem over aan de politie. Te Vitry werden twee inbrekers door gendarmen verrast. De politie mannen hadden de grootste moeite deze dieven tegen de woede der menigte te beschermen. Te Alfortville kwam het tot een geregeld evecht tusschen apachen die in een boot bun buit in veiligheid zochten te brengen en een boot met matrozen. De apachen schoten met hun revolvers, de matrozen maakten van hun karabijnen gebruik. De boot der apachen werd ten slotte door de matrozen geënterd. Twee apachen vielen daarbij in het water en ver dronken. Aan een ander gelukte het te ontkomen, terwijl een vierde zonder vorm van proces aan een boom werd opgeknoopt. GROOT BRITANNIË. Eergisteren zijn te Londen de eerste acht arbeidsbeurzen geopend. Men stelt met het oog op de werk loosheid en de conflicten tusschen werknemers en werkgevers, hooge verwachting in deze beurzen, die door samenwerking voor de lieden, die werkeljjk werken willen veel kunnen. Het zal nu mogelgk worden door uitwisseling de plaatselijke verschil len van vraag en aanbod althans te verminderen en tevens zal men kun nen constateeren wie de zgn. beroeps- werkloozen ziju en wie niet. Verder is dezen beurs zooals gezegd een belangrijke rol toegedacht bij ar beidsconflicten. Zij zullen als bemidde laars en zooveel mogelijk in verzoe nenden geest tegenover patroons en arbeiders moeten optreden. DUITSCHLAND. Zooals men weet heeft de Rijksdag geweigerd het protest van den soc. dem. afgevaardigde Ledebour tegen de handelwijze van den vice-president Hohenlohe in behandeling te nemeD. 's Heeren Ledebour's partijgenooten hebben naar aanleiding van deze wei gering protestvergaderingen gehouden en na afloop daarvan betoogingen op straat. Het kwam tot botsingen met de politie, die de sabel moest trekken en tal van betoogers arresteerde. TURKIJE. gerlijken stand. Het bureau zal bij invoering van wettelijke voorschrif- ten daarover desgewenscht eene be- I schouwing leveren, het zal voor zoo veel noodig modellen ontwerpen en aan de leden der afdeeling de door hen gevraagde inlichtingen verstrek ken. Tot leden zijn benoemdvoor algemeene zaken de heeren J. M. van der Hepen, gemeente-secretaris te Zeist en G. J. Hungerink, hoofdamb tenaar ter secretarie te Zeistvoor comptabiliteit de heer D. Kooiman, gemeente-secretaris te Maarssen voor burgerlijke stand, bevolking, verkie- ziDgeD, militie, landweer en inkwar tiering de heeren Mr. G. Noorman en C. W. Wagenaar, hoofdambtenaren ter secretarie te Utrechtvoor sociale wetgeving de heer Mr. Dr. A. van Doorninek, commies-redacteur ter se cretarie te Utrecht. Het bureau is gevestigd te Utrecht. Tot voorzitter, onder-voorzitter en secretaris zijn be noemd de heeren Noorman, Van Doorninck en Wagenaar. De afdeeling Utrecht, die reeds een bloeienden cursus heeft voor opleiding in de gemeente-administratie, is hier mede een nattige instelling rijker geworden. Staatscommissiegrond wetsherziening. Naar h -t Vad. verneemt, zal eerstdaags in de Staats courant verschijnen het Kod. besluit houdende de benoeming der Staats commissie tot voorbereiding van de Grondwetsherziening. Is het blad goed ingelicht, dan zal de Minister Heems kerk zelf als voorzitter van die Com missie optreden. ZEIST. Tot waarnemend directeur van de gemeentelijke gasfabriek te Meppel is benoemd de heer Heyderaad alhier. BARNEVELD. De gouden dienst- medaille van den Algemeenen Neder- landschen Politiebond is uitgereikt aan den heer G. v. d. Pol gemeente veldwachter alhier. De hoogste brug iu Europa. Tot dusverre gold in Euro pa voor de hoogste brug de Fadesbrug in Frankrijk, welke 132 M. boven de wateroppervlakte is gelegen. Thans is dit record geslagen door de brug, welke op den Noustal-spoor- weg in Tirol over de Nocerivier is gebouwd. Deze brug is nl. niet minder dan 144 M. boog. Het moet een eigen aardig schouwspel zijn van uit den trein in zoo'n duizelingwekkende diepte te blikken I Het meisje, dat een jongen is. By de Rechtbank te Rotterdam is gisteren een zaak aan hangig gemaakt waarbij een moeder verzoekt, dat de Rechtbank zal ge lasten dat haar 17-jarige zoon, die in de geboorteregisters als meisje staat in geschreven, daarin voortaan als jon gen zal worden vermeld. By de geboorte had de verloskun dige een verkeerde opgave gedaan. Auto-ongeluk. De bejaarde huisbediende van den heer v. L., in den Haag, was gisteren per stoom tram naar Voorburg gegaan tot het verrichten van eenige bondschappen voor zijn heer. Op den terugweg naar Den Haag werd hem op de Zwartelaan bij Voor burg door een autobestuurder, die den man kende, aangeboden in de auto mobiel naar Den Haag mede te rijden. Hij nam in het voortuig plaats naast den bestuurder. Ter hoogte van het „Runde Werve' reed de auto in volle vaart tegen een boom op, waartegen de oude man met zyn hoofd te pletter sloeg, zoodat de stakker vreeselyk bloedende en verwond naar Voorburg werd vervoerd, en later naar het Gemeentehuis in den Haag overgebracht, waar hy aan zijn zware wonden is bezweken. Als naaste oorzaak van de botsing wordt 'vermoed dat door een beweging van den medepassagier, het handstuur is afgeweken. Door een lawine bedol- v e n. Over de ramp in het Mesoleina- dal, waarbij zooals reeds gemeld is, zes Italiaansche smokkelaars, die de Forcolapas passeerden, om het leven kwamen, bericht de „Corriere della Sera", nog het volgende uit den mond van den eenige, die het ongeluk heeft overleefd „De koloDne bestond uit 5 dragers en twee gidsen en was met een ladiDg contrabande van uit het Meso- lei na-dal, in het kanton Graubünder getrokken, om bij de Forcolapas over de Italiaansche grens te trekken. Een der gidsen, de geredde Maretoli, kroop ongeveer twintig meter achter de anderen aan, en hij stiet, ten teeken dat de kolonne op veilige paden was, een luiden gil uit. De ervaring leert nu, dat bet minste gedruisch, de minste trilling der lucht, voldoende is, om het sneeuwtapijt, dat aan de naakte, steile rotsen hangt, in beweging te brengen. Zoo gebeurde het ook hier. Nauwelijks had de reiziger de kreet geuit, of een geweldige sneeuwmassa van ruim tweehonderd meter opper vlakte, liet los en stortte boven op de smokkelaarskolonne. Maretoli had even voor het kritieke moment een onbestemd voorgevoel van de lawine, hij had een gevoel alsof by in een sneeuwkolk rondge slingerd werd. Toen hij weer tot het bewustzijn kwam, was er van zijn zes vrienden niets meer te vinden. Turkije rust zich ten oorlog tegen Griekenland, zonder dat het echter rond daarvoor uitkomt. De toerustin gen, zoo heet het daar te lande, ge schieden slechts met het oog op de voorjaarsmanoeuvresdat zij echter wel degelijk een offensief karakter^ hebben, blijkt daaruit, dat niet alleen de reservisten, maar ook de rekruten onder de wapenen zijn geroepen. Ook zal binnen enkele dagen de vloot naar de Middellandsche Zee vertrekken. Opdat in het buitenland zoo weinig mogelijk zal verluiden van de geno men maatregelen, is het de pers ver boden iets mede te deelen over troepenbewegingen of militaire toebe reidselen. Toch, zoo seint de Konstantinopel- sche berichtgever van het Berl. Ta- gebl., is er alle reden om te gelooven dat een eventueele oorlog in geen geval voor het begin van de lente zal uit breken, daar Turkije zijn optreden zal laten afhangen van de houding van Grie kenland by de verkiezingen voor de Nationale vergadering. Degrenadiersquaestie. De Avondpost geeft haar leedwezen te kennen over de openbaarmaking van de overigens juist voorge stelde feiten in zake de grena- diersquaestie door de N. R. Ct. Een schryven van de officiereu, waarin zij allen verklaren, niet de schrijver te zyn van het geïncrimineerde artikel, heeft de redactie nog niet ontvangen. Uit den brief, dien het officiers korps van de redactie ontving in ant woord op een betreffende viaag, is bekend, dat inderdaad een hunner inzender is van het gewraakte arti keltje, dat hier van mystificatie geen sprake kan wezen. „Indien alle officieren onderling tegenover elkander ontkend hebben het stukje te hebben geschreven, dan is er aldus de redactie van De Avondpost maar éen mogelijkheid. Verbetering gemeente administratie. De afdeeling Utrecht van den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren heeft inge steld een bureau tot verbetering van de gemeente-administratie en den bur Bij de schermwedstrijden van den Kon. Onderoff. Scherrabond te Hoorn behaalde in de afdeeling sabel personeel, de korporaal-zadelmaker van het le reg. veld-artillerie alhier, H. W. Pierik den derden prijs. Met Stct. No. 2S zijn verzonden de statuten van de afdeeling Amers foort van den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende adver tentie van de tooneelvereeniging „Thalia." Het blijspel „Broeders Vrij metselaren" werd in de sociëteit „De Vereeniging" met uitbundig succes opgevoerd, èn door de vele grappige scènes, die er in voorkomen, èn door het goede spel der medewerkenden. De entreeprijs is laag gesteld, zoodat ongetwijfeld velen Zondag a. s. in Amicitia zullen zijn. Jammer, dat deze uitvoering net samenvalt met het volksconcert van Amersf. Man nenkoor. We hopen echter, dat het op het bezoek geen invloed zal hebben, on dat beide zalen geheel gevuld zul len zijn. De Utrechtsche provinciale pro- pagandacommissie van de Nedeiland- sche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, houdt Zon dag 13 Februari a. s. haar algemeene vergadering in „Ons Huis" alhier. De bazaar voor Zaadbergen is gisteren gesloten. Over het geheel zijn de dames en heeren zeer tevreden over de ingekomen gelden. Het is nog niet doenlyk in ronde cijfers op te geven, hoeveel voor het goede doel kan worden afgedragen, maar dit mogen we al wel meedeelen, dat de recette zeer is meegevallen. Op het bureau van politie is een gouden broche gedeponeerd, die op den openbaren weg gevonden is. Do tweede uitvoering in dit seizoen van Toonkunst wordt gegeven op 21 April a.s. Ten gehoore wordt gebrachtDas Paradies und die Peri. Solisten zijnMevr. Alida Loman, sopraan, Amsterdam mej Joh. A. v. d. Berg, alt, Utrecht; de heer Leopold Meylink, tenor, Zaandamde heer Max Kloos, bas, Frankfurt a/M.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2