WEERBERICHT. Thermoaieterstand STADSiNIEUWS. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtzaken. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 5 Febr. 1910. Hoogste barometerstand 773.6 m.M. te Coruna, laagste 724.7 m.M. te Seydistjord. Verwachting tot den avond van 6 Febr. 1910. Toenemende tot krachtige Z.-W.lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk regen. Temperatuur Zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. 766 ui M. Vorige stand te 12 uur 755 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 39 Langste hedennachtF. 28 Hedenmiddag 12 uurF. 40 RUSLAND. In de Doema heeft men beraad slaagd over de verbanning van poli tieke misdadigers, alleen op admini stratief bevel en zonder rechterlijk vonnis. De rechterzijde wilde dit wel in zoover tegengaan dat politieke mis dadigers niet naar Aziatisch Rusland gezonden mogen worden zonder vonnis, maar wel naar afgelegen plaatsen in Europeesch Rusland. De Doema heeft echter een motie aangenomen, om heel de verbanning zonder vonnis onmoge lijk te maken, niettegenstaande de minister r tegen sprak. Voorts heeft de arbeiderspartij een motie voorgesteld tegen de terecht stellingen op vonnis van de krijgs raden. Zjj deelden mee dat er in 1908 krachtens deze vonnissen 825 men- schen gehangen waren en 543 in het j.ar 1909. OOSTEN.RIJK-HONGARIJE. Dezer dagen werd de zelfmoord gemeld van een der voornaamste ge tuigen in de zaak-Hofrichter. Eene latere officieuse mededeeling laat we ten, dat die getuige, luitenant Schmidt, aan eene zenuwziekte leed, welke de oorzaak vaD zijn zelfmoord is geweest. De „Zeit" doet hierbij opmerken, dat deze zenuwziekte denkelijk dezelfde zal zijn als die van kapitein P., die insgelijks aan zenuwstoring leed en zich te Weenen voor het hoofd schoot, juist op 't oogenblik, dat er een huis zoeking bij hem plaats vond. Die zonderlinge feiten maken den indruk, dat in deze vergiftigingszaak geheimzinnige dingen gebeurd zijn. AMERIKA. Volgens te New-Vork in omloop zijnde berichten uit het binnenland zou de vleeschboycottover de geheele linie mislukt zijn en zouden deoudehoo- ge prijzen zich weer hersteld hebben De groothandelaars hebben de actie door vernietiging van het klein-kapitaal en hooghouding der détailprjjzen tot stilstand gebracht. Degenen die nu de schade dragen zjjn de kleinhande laars, wier zaken onder den Locyott en de tegenmaatregelen van de groote fabrikanten zwaar geleden hebben. FRANKRIJK. Te Harondet bij Amiens hebben 50 kaarders de ruiten ingpsmeten l-an een weverij, waar een tiental hunner kameraden wegens diefstal van ma teriaal ontslagen waren. Vervolgens drongen zij in het ge bouw binnen, vernielden tal van machines en beschadigden ander ma teriaal als drijfriemen enz. Gendarmerie en cavalerie zjjn naar Harondet gezonden. DUITSCHDAND. Het Pruisische kiesrecht-ontwerp behoudt het drieklassenstelsel en de openbare stemminghet voert alleen de directe verkiezing in door telling van de afdeelingsgewijze in de kies districten afgegeven stemmen voor het geheele kiesdistrict. Verder komt het tot versterking van het aantal kiezers in de hoogste klassen door bedragen boven de 5000 Mark aan belastingen niet meer te tellen, en door rekening te houden by de afdeeling in de klassen met beschaving, kennis, be roepservaring en openbare werkzaam heid. Bij de schermwedstrjjden te Hoorn werden in de schoonwedstrjjden o.a. de volgende prijzen behaaldfl o- r e t, eereprijs, zilveren medaille, ge schonken door Z. K. H. den Prins der Nederlanden wachtmeester K. Dui zendstra sabel, eereprijs, groote bronzen medaille, geschonken door H. M. de Koningin-MoederK. Dui zendste. Van 1 Mei tot 30 September wordt te Amersfoort gedetadheerd bij het le reg. veld-artillerie de le luit. der infanterie O. L. leger J. Beumer. De luitenant J. B. de Jongh van het 5e Reg. Inf. die gedetacheerd is aan de Hembrug tot het volgen van een cursus voor officier van wapening, wordt den 14en Febr. a.s. van die detacheering ontheven en keert hier in garnizoen terug. De afdeeling van de Ned. Ver. tot aschaffing van alcoholhoudende dranken hield gisterenavond haar jaarvergadering in „Ons Huis." De verschillende verslagen getuigden van een zeer opgewekt leven in het af- geloopen jaar. Begonnen met 12 leden, telde de afdeeling er op 1 Januari van dit jaar 64, terwijl door vertrek, bedanken of andere redenen nog eeD 29 leden de afdeeling verlieten. In 't geheel telt de afdeeling thans 64 leden, 2 adspirant-leden en 17 voor standers. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de kas er ook gunstig voorstaat. In weerwil van het vele propagandawerk was er nog een batig saldo van f 19.29. Ook de colportagecommissie kon op zeer gun stige resultaten wijzen. In 't geheel werden van 1 Febr. tot 31 Dec. 1909 verkocht 5328 exemplaren van het weekblad „De Blauwe Vaan." Op het oogenblik telt dit blad, buiten de leden, reeds 55 vaste lezers. Verder werden 218 brochures verkocht en een groot aantal vliegende blaadjes verspreid. Besloten werd nog binnenkort weer uit te geven het orgaan, de Drank bestrijder, en een feestavond voor de leden en introducée's te organiseeren. In het bijzonder vestigen we de aandacht op de in dit nummer voor komende advsrteotie omtrent de uit voering a.s. Dinsdag in Amicitia te geven. Zij, die nog eens gezond willen lachen, mogen vooral niet verzuimen, morgenavond naar Amicitia te gaan. Het blijspel van Carl Laufs, dat door de tooneelvereeniging „Tbalia" wordt gegeven is zoo allerleukst en zoo vol van kostelijke lachscènes, dat zeker niemand zijn avond zal beklagen. Volgende week Vrijdag geeft „Thalia" hetzelfde stuk in Baarn. Naar wij vernemen heeft de bazaar ten bate van Zandbergen, na aftrek van alle onkosten, een bedrag opgeleverd van f 1900. De dames, die dezen bazaar organiseerden mogen dus met groote voldoening op haar werk terugzien. Mevrouw van Reigersberg Versluys verzoekt ons tevens mee te deelen, dat zjj haar hartelijken dank betuigt aan hen, die hunne medewerking heb ben verleend, om den bazaar zoo uit stekend te doen slagen. PREDIKBEURTEN op Zondag 6 Februari 1910. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur de heer W. L. Jens, Oud-Zendeling te Utrecht. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 94 uur Kinderkerk van de afd. v. d. Ned. Prot. Bond. Voorm. 11 uur Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Geen dienst. EEN AANKLACHT. Naar de Bredasche Ct. verneemt, is dooi de heeren C. A. J. van der Lin den en W. Weisfelt, 2e luit.-kwartier- meesters van het 6e regiment inf. te Breda, een aanklacht ingediend wegens een voor hen beleedigend artike', voor komende in het blad De Carnavai. „CHRISTELIJK" ONDERWIJS. De rechtbank te Tiel behandelde de klacht van den openbaren onderwijzer H. Sprong te Zuilichem, wegens mis handeling door den leerling der chris telijke school aldaar, C. Brienen. Het hier bedoelde geval had plaats op 6 Januari j.l. De openbare school bevindt zich recht tegenover de kerk, waarin sinds het najaar het christelijk onderwijs gegeven wordt. Dit eindigt's morgens een kwartier vóór het openbare, en dan wordt er een formeel bombarde ment op de voordeur der school geo pend. Op genoemden dag gelukte het den onderwijzer S. een der belhamels te grijpen en om hem over het gebeurde te onderhouden,! nam bjj den knaap mee in school. Toen vloog Brienen op S. toe en sloeg hem met een stok over den rug. De dader verscheen gistermorgen met een verbonden hoofd, gevolg van een vechtpartij in de chr. school. Eisch 6 maanden tuchtschool. Reeds vroeger was door den betrok ken ouderwijzer een klacht over mis handeling ingediend, n.l. op 28 Octo ber j.l., toen hij door een troep van 50 kinderen met steenen gegooid werd. Daartoe werden deze aangezet door een 30 jarigen man, die tot de jongens zei„Trekt hem van de fiets, gooit hem van den dijk!" Door in te vluch ten bij den wethouder Hooykaas ont trok de heer Sprong zich aan verdere vervolging. De burgemeester wenschte op een desbetreffende klacht niet in te gaan. Het waren nesterjjen. „Op de openbare school sneden ze elkander wel met messen over den rug" een vergis sing, want dat gebeurde op de cate chisatie „zoodat de baldadigheden der christelijke school lang zoo erg niet waren". Een klacht van het hoofd der open bare school over het gooien op de school, waarbij de ziek °P 30 meter afstands bevindende gemeentepolitie als getuige is opgegeven, is bij den burgemeester ingediend, doch daaraan is geen gevolg gegeven. Een nieuwe oplichters truc. Een inzender schrijft aan Het Centrum Hedenmorgen begaf ik mij per fiets via 's-Bosch naar Hedel. Bfj mijne thuiskomst was ik ten zeerste ver wonderd, toen mijne vrouw mij vroeg, hoe het ongeluk zich had toegedragen. Er was namelijk kort na mijn weg rijden, een man, vrouw en meisje aan de deur geweest, welke beweer den dat ik het meisje op den Bos- schen weg had aangereden, en daar zij daarbij nog al eenige verwondin gen zoude hebben opgeloopen, ver meenden de lui wel aanspraak te hebben op eenige vergoeding. Ofschoon mijn vrouw het zaakje wel eenigszins verdacht voorkwam, gaf zij toch oen kleinigheid om van hen af te zijn. U. begrijpt, M. de R., hoe ik er van stond te zien. Ik heb namelijk abso luut geen als hierboven omschreven drietal gezien, en ook geen ongeluk gehad. Een en ander geeft mij der halve aanleiding het zaakje als een nieuwe sooit oplichterij te beschou wen, reden waarom ik meen goed te doen het fietsrijdend publiek op der gelijke trucs opmerkzaam te maken. Naar de Noordpool per onderzeeboot. Een romantisch plan De Oostenrijksche onderzoekins- reiziger Julius von Payer wil met een daartoe opzettelijk gebouwde onder zeeboot, onder 't ijs door, de Noord pool bereiken. Hoe hij echter eenmaal op de Noordpool aangeland met zijn boot door het meters dikke ijs naar boven moet komen, daarover beaom- mert hij zich niet. Dr. Anschutz Kampf, uit Kiel, de eigenlijke ontwerper en uitdenker van het plan, die 10 jaren aan den bouw van deze boot heeft gearbeid, heeft voor de plaatsbepaling een nieuw toestel uitgedacht, waarmee, naar het heet, binnenkort alle Duitsche oorlogs schepen worden uitgerust. Ontploffing. In een gummi- en asb 'Stfabriek te Dusseldorf heeft gisteren een ontploffing plaats gehad. Een plafond van beton stortte over verscheiden vierkante meters in. Daar door maakte zich van de arbeidsters een vreeselijke opwinding meester. Een jong meisje sprong door het venster naar buiten, anderen volgden het voorbeeld na en vielen op het meisje dat er het eerst was uitge sprongen. Dit werd inwendig zwaar gekwetst. Verder werden drie arbei ders levensgevaarlijk gewond. Slechte lectuur. De lief hebbers van Sherlock Holmesromans kunnen zich voortaan niet meer aan de Zwitsersche spoorwegstations voor zien van hun lievelings-lectuur. Het bestuur der Zwitsersche bondsspoor- wegen heeft namelijk den verkoop van de boeken van Sir Arthur Conan Doyle en andere detective-romans op de stations verboden. Dat verbod is uitgevaardigd naar aanleiding van den vjjtvoudigen moord, onlangs op een hoeve in Frankrijk gepleegd door twee Zwitsersche kna pen, die door het lezen van detectiv- romans op het denkbeeld van de mis daad gebracht moeten zijn. Door een taxameter verraden. Een taxi-auto heeft te Brussel een boef aan de politie ver raden. Een politieagent aldaar zag s'nachts een taxi staan voor een koffiehuis in de Zespenningenstraat, waar bet voer tuig wachtte op een klant, die daar binnen lustig de champagne-kurken liet knallen. De agent was nieuwsgierig, hoeveel het tarief van die lang wachtende taxi wel zou aangeven. Het was fr. 28.80. Dat verhoogde zijn belang stelling en toen hjj den taxi-chauffeur vroeg, wie zijn klant was, kreeg hij ten antwoord „Een schoetje in Zondagskleeren, die veel geld ver teert." Dat zal wel een dief zijn, dacht de agent. Hij ging naar binnen, verzocht den vroolyken fuiver in zijn auto met hem mee te g.ian naar het bu reau, en daar herkende men in den arrestant een laDggezochten boef, die verscheidene diefstallen had gepleegd. De man is nu voor de rechtbank verschenen en deze heeft hem veroor deeld tot 10 jaien gevangenisstraf wegens diefstal, viermaal 3 maanden

De Eemlander | 1910 | | pagina 2