DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 32. DINSDAG 8 FEBRUARI 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. FEUILLETON. II ET DOODENMASKER. Hoofdredacteur H>. Cr. RIJKEN S. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar mot geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. ffj.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. ui§ PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amorsfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van adverteniiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend'' gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. DE CRISIS IN HET OOSTEN. De berichten uit Athene en Kon- stantinopel luiden zeer geruststellend. Het gevaar is voorloopig geweken, dank zy het besluit der Grieksche regeering om de Nationale Vergade ring eerst over 10 maanden byeen te roepen. De toestand kan nu blijven zooals by isKreta, in naam be- hoorend tot Turkije, in werkelijkheid half tot Griekenland, half onafhanke lijk. Een oplossing van de Kretenzer quaestie kon voorloopig onmogelijk gevonden worden, omdat die per se hetzij Griekenland tegen den ander in het harnas zou jagen. Daarom stelt men maar uit. Komt tijd, komt raad 1 Intusschen komen er berichten, dat niettegenstaande vele betuigingen van vredelievende bedoelingen Turkije kalm zyn oorlogstoerustingen voortzet. Men kan nooit weten wat er gebeurt, zoo denkt men blijkbaar te Constan- tinopel. De mogendheden onderhandelen. Waarschijnlijk zijn zij het geweest, die de Grieksche regeering het besluit tot uitstel van de vergadering in de pen hebben gegeven. Nu beraden zij over een middel om de afvaardiging van Kretenzers naar Athene voorgoed te beletten, zonder gevaar te loopen voor een revolutie in Griekenland en een daaruit voortkomenden oorlog metTur- kije. Volgens wat minister Pichon Zater dag in de vergadering van den Fran- schen ministerraad gezegd heeft, is dat middel reeds gevonden, zouden Petersburg, Londen, Parijs en Rome het eens geworden zijn over de te volgen gedragslijn. Den Kretenzers zal officieel worden aangezegd wat de groote heeren besloten hebben, en mi nister Pichon gelooft niet, dat men Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 101) Geen van de beide mannen keek naar Téphany, zóo waren zij van hun eigen gedachten vervuld. De uitdruk king op haar gezicht was totaal ver anderd. Het uitdagende, de veront waardiging hadden plaats gemaakt voor hulpeloosheid. Michael las den brief. Toen riep Carne op eens met zeker gevoel van schaamte„lees hem niet hardop voor, Ossory." Ik moet!" Ik heb er naar geïnformeerd," (schreef de vriend) „de gi-schiedenis is bijna vergeten, maar ze heeft inder tijd een ontzettenden indruk gemaakt. Een priester heeft er mij alles van ver teld. Het schijnt dat Ossory, een mooi meisje, Liezena Morvezen genaamd, ontdekt had. Hij begon met schetsen te maken van haar hoofd. De priester zeg dat Ossory iemand was, met een groote in Athene of Coustantinopel bezwaar zal hebben tegen het door de mogend heden uitgedachte plan. Men begrijpt, dat hiermede het ge vaar voor een conflict in den Balkan nog allerminst geweken is. De Kre tenzer quaestie wordt immers niet opgelost, maar op de lange baau ge schoven, terwijl er ook nog altijd ge vaar blyft'.dreigen voor de vijandschap tusschen Turkije en Bulgarije., Vooral tegen het voorjaar verwacht men vernieuwde werkzaamheid der benden in Macedonië en daaruit kan gemak kelijk een TurkschBulgaarsch con flict voortkomen. Bovendien komt einde Maart de wetgevende vergade ring op Kreta bijeen en wie weet wat voor dwaze dingen die uithaalt! De mogendheden echter zullen daartegen haar maatregelen wel genomen hebben. GROOT BRITANNIË. Dr. Ekenberg, de Zweed, die zooals men zich herinneren zal, beschuldigd werd van moordaanslag, door middel van bommen, die hij aan verschillende personen in Zweden zou hebben ge zonden, en die reeds verscheidene maanden in Engeland gevangen werd gehouden, is in de gevangenis aan de gevolgen van een beroerte overleden. Op 24 Januari j.l. had de politie rechter in Bowstreet beslist, dat hij aan Zweden zou worden uitgeleverd. Hij had echter vergunning gekregen om in hooger beroep te gaan. TURKIJE. Er zijn al meer geruchten gegaan, dat oud-Sultan Abdul Hamid's ver standelijke vermogens sterk achteruit gaan thans wordt er bericht, dat de oude despoot op weg is om volslagen krankzinnig te worden. Hij is onbe schrijflijk mager geworden. Hij slaapt niet meer en stoot onsamenhangende zinnen uit, terwijl hij met luider stemme zijn vroegere gunstelingen roept, met wie hij spreken wil. Nie mand kan hem tot rust brengen. BELGIË. Het Belgisch socialistisch congres nam naar aanleiding van debatten over de eventueele deelname van socialisten aan de Regeering een mo- tie-Vandervelde aan die verklaarde, dat de socialisten op den dag volgende op de overwinning der oppositiepar tijen, hun vrijheid van actie zullen bewaren dat hun houding tegenover de Regeering door niets anders be- heerscht zal worden dan door het hooge belang van het proletariaat en dat de quaestie van een persoonlijke deelname der socialisten aan de vor ming van een Kabinet wanneer het oogenblik gekomen is, opgelost zal worden naar den eisch der omstan digheden. AMERIKA. In de Kamer van Afgevaardigden is gister een wetsontwerp ingediend betreffende de vorming van corpora ties die betrokken zijn of bij den internationalen handel of bij den han del der staten onderling. De wet zal toegepast worden op corporaties, die opgericht zijn in ovt-reenstemming met de wetten van welken staat of welk land ook. Volgens bedoeld voorstel van wet kan geen enkele corporatie door aan koop of anderszins obligaties van welke andere corporatie ook verkrij gen of houden of ook bankzaken doen. FRANKRIJK. De afgevaardigde Dalimier vroeg de Regeering welke maatregelen zjj dacht te treffen om onder de hoogere offi cieren den eerbied voor hunne onder geschikten te handhaven. De afgevaardigde doelde op een incident, dat zich in den loop van den morgen in de couloirs had afgespeeld tusschen generaal Tautée, den direc teur van het Kabinet des Ministers, en kapitein Savouieau, die aan den Minister van Oorlog is toegevoegd. Generaal Tautée verweet den kapitein zich zonder zijn tusschenkomst, tot den Minister te hebben gewend, ge lastte hem heen te gaan en duwde hem met de hand. Dalimier eischte voor de afgevaar digden het recht op, zich in onmiddel lijke verbinding met den Minister te stellen. Generaal Brun, de Minister van Oorlog, betreurde het incident tusschen een officier en een generaal, maar had te veel eerbied voor de prerogatieven der vergadering om een incident te kunnen toestaan als in den loop van den morgen had plaats gehad en deelde de Kamer mede, dat generaal Tautée geen deel meer uitmaakte van zijn Kabinet. Een motie van vertrouwen werd met bet opsteken der handen aange nomen. De Ministerraad heeft besloten een crediet van 20 millioen frcs. te vragen om opnieuw hulp aan de slachtoffers van den watersnood te kunnen ver- leenen. Er zullen binnenkort ont werpen van wet ingediend worden, strekkende om kloffie handelaars, in- dustrieelen en landbouwers te helpen hun ondernemingen weer op gang te brengen. Hoewel de toestand in Parys nu is verbeterd is die in de omstreken nog lang niet zooals zy zyn moet, op sommige plaatsen zelfs verergerd. De Loire en haar zy rivieren zijn door het smelten van de sneeuw en den sterken regenval buiten hare lichamelyke en geestelyke aantrek kingskracht en dat hy het Bretonsche dialect sprak. Het meisje werd wanhopig verliefd op hem. Hy gebruikte haar liefde om te krygen, wat hy wilde hebben. Hy haalde haar over om geheel voor hem te poseeren. Het afschuwelijke van het verhaal is, dat die man geheel in koelen bloede schijnt gehandeld te hebben. Toen hy zijn schilderij af had, vertelde hij haar doodkalm dat zijn werk klaar was 6n dat hy wegging. Hy ging ook weg en liet haar alleen achter. Een paar dagen daarna was Liezena verdwenenmen veronder stelde dat zy Ossory naar Parijs ge volgd was. Een maand daarna kwam er bericht van Ossory, dat zij dood was." Toen Téphany die laatste afschuwe lijke, oi doffen toon uitgesproken woorden hoorden, sprong zij op. Michael 1" Het is waar, zy sprong in de Seine 1 En van af dat oogenblik tot nu toe, beschouw ik mijzelf als baar moordenaar 1" Carne was onder den indruk van den klank zijner stem. „Ik verbeeld me, dat ge te hard over uzelf oordeelt, Ossory," zei hy. „Ik vermoed, dat dat meisje in de war was." Zij was volmaakt normaal." Michael liep zwijgend de kamer door, nam een klein sleuteltje van zijn horlogeketting af, bukte en sloot de massieve eikenhouten kist open. Ik zal jullie het doek laten zien, dat ik van haar gemaakt heb," zei hij op killen, levenloozen toon. Hy tilde het zware deksel op en nam een lange rol uit de kist. Téphany keerde zich om. Even daarna zei Michael op kalmen toon „Nu kunt ge kijken." Carne stond het dichtst bij het doek zoodra hij het zag, ontsnapte hem een scherpe kreet. Hebt gij dat geschilderd Ja, dat is Liezena Morvézen, maagd en martel;!ros." Lieve hemel, ze lijkt op het doo- denmasker." Het doodenmasker is van haar gezicht genomen. Michael nam den zakdoek van het gipsafgietsel af. Carne werd vreeselyk bleek en keek van het gipsafgietsel naar het schilderij. Liezena Morvézen stond geheel naakt midden in een reusachtige arena. Het was alsof van uit den achtergrond tien duizend oogen haar aanstaarden, Het waren ook die blikken, die haar dien angst aanjaagden, niet de leeuw, die op het punt was van baar te be springen. Op haar gezicht vertoonde zich de uitdrukking van de martela res een mengeling van onderworpen heid, extase, angst en lyden. Carne riep uit„Groote God wat is dat mooi!" Het doek was vreeselijk vernield, vooral het lichaam van het meisje, als of de kunstenaar door een duivel aangevuurd, het voorbeeld van het wilde dier had willen volgen. Alleen het gezicht was gespaard gebleven. Gedurende het lange verhaal, dat nu volgde, rustte Téphany's blik op het gipsafgietsel, terwijl Carne naar het doek keek. Michael sprak op ge- dempten toon die een onuitsprekelyken indruk maakte omdat men daardoor een voorgevoel van onafwendbaar on heil kreeg. Ik heb haar nu juist tien jaar geleden te Port Navalo gevonden. Ik wist dat als ik haar gezicht op het doek kon brengen, ik een schildery zou maken dat de moeite waart was bekeken te worden. Maar zij wilde niet poseeren [Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1