WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. AGENDA. Rechtzaken. ALLERLEL MEDEpEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 8 Febr. 1910. Hoogste barometerstand 776,3 m.M. te Horta, laagste 734.7 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 9 Febr. 1910. Moest matige W.lijke tot Z.-W.lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbewolkt, later waarschijnlijk regen. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand t.e. AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 751 m.M. te Amcrstoort. Hoogste gisterenF. 49 Langste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 47 oevers getreden. Verschillende dorpen zijn reeds d. or het water omringden kunDeD niet dan zeer moeilijk van levensmiddelen worden voorzien. Volgens de Petit Parisien zijn in het geheel 110.000 arbeiders werkloos geworden door de overstroomingen, hiervan wonen er 25.1)00 in de stad Parijs en 85.000 in de departementen van de Seine, Seine-et-Marne en Sei ne et Oise. SPANJE. Daar de clericalen zich, gelijk men weet, opnieuw roeren en op 3 Febr., een meeting tegen de wereldlijke scholen hielden, heeft de repuulikeinsch- socialistische vereeniging te Madrid besloten, om op 13 Febr. a.s. in deze stad een groote demonstratie te hou den, waarop de onmiddellijke opening van allo neutrale scholen zal worden geëischt. Ook zal men dan den minister-pre sident Moret herinneren aan zijn pro gram van Saragossa, waarin hij vrij heid van geweten op elk gebied, met name ook voor de scholen eischte. Gelijksoortige manitestaties zullen op alle grootere plaatsen van Spanje plaals hebben. Gouvernementsgebouw. Naar het ,Utr. Dbld" verneemt, be staan er ernstige plannen om over te gaan tot uitbreiding van het Gou vernementsgebouw te Utrecht, waarin de bureaux van de Provinciale Griffie gevestigd zijn. Dezer dagen is het heerenhuis, waarin notaris Dubois woont, Achter St.-Pieter, voor dat doel aangekocht. Is 't blad wel ingelicht, dan moet 't voornemen bestaan om irr 't nieuwe gedeelte van het Gouvernementsge bouw, o.a. ook een Statenzaal te bouwen, waarin de vergaderingen van de Provinciale Staten kunnen worden gehouden. Bij gemis van zulk een eigen zaal worden deze vergade ringen steeds gehouden in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschap pen, waaraan dan nu een einde zou komen door de inrichting van een eigen zaal. Prins Hendrik naar Palestina. Men meldt uit Berlijn aan „Het Vad.": In eene jl. Maandag hier gehouden kapittel der Johanniter-Orde, onder praesidium van den Herroinmeister der orde, Prins Eitel Fritz, is aan de daartoe opgeroepen kommandatoren (de voorzitters der verschillende kom- manderjjenj o. a. mededeeling gedaan van 's Prinsen voornemen om in het a.s. voorjaar persoonlijk het Keizerin Augusta-Hospitaal te Jeruzalem, eene stichting der orde, te gaan openen. Tot de vorstelijke personen, die zijn uitgenoodigd, den Duitsehen prins op die reis te vergezellen, en zijne gasten te wezen op het Duitsche oorlogsschip, dat hem naar het Heilige Land zal overbrengen, behoort ook Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Naar het blad van andere zijde ver neemt, heeft Z. K. H. nog niet be- s oten of hij aan deze uitnoodiging gevolg zal geven. Minister N e 1 i s s e n. De Haagsche Torenwachter van de „Mid- delburgsche Courant" meldt, dat mr. Nelissen na zijn verlof als minister zal afreden. „Natuurlijk zal dit bericht officieus tegen gesproken worden, maar toch is het zoo. De Papendrechtsche zaak moet het hem gedaan ibebben." De Avondpost heeft dit bericht reeds tegengesproken. Staatscommissie voor den Landbouw. De Staatscommis sie voor den Landbouw heeft eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar den toestand van het landbouw-crediet hier te lande en naar de middelen tot verbetering daar van. Deze commissie bestaat uit de heeren Westerdjjk, voorzitter, De Boer, Verheggen en Smid, leden der Staats commissie, alsmede uit de assessoren dr. Bos, lid der 2e Kamer, de Hoop Scheffer, directeur der Ned. Bank, Du Bois, directeur der Postspaarbank, Löhnis, inspecteur van den landbouw en v. d. Marck, geestelyke adviseur der Centrale Boerenleenbadk te Eind hoven. Bescherming-trekhond. Het Hoofdbestuur der Ned. Vereeni ging tot bescherming van dieren wendde zich met een ad'es tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin wordt aanbevolen lo. Voorschriften te geven, hetz(j omtrent de - waarte van den last, hetzij omtrent de afmetingen van kar of vracht, des dat de last nimmer meer bedrage dan 50 K.G. per hond 2o. een zekere grootte van de hon den als minimum aan te geven, bijv. een hoogte van 60 cM. gemeten van de schoft af 3o. te verbieden om gewonde, kreu pele, zieke of drachtige honden en teven, binnen Sweken na het wer pen, als trekdier te gebruiken en te bepalen, dat de honden niet anders mogen trekken dan door middel van een goed passend eu doelmatig tuig en nimmer door middel van den hals band 4e. te verbieden het doen dragen door de honden 5o. in elk geval het zitten op het voertuig absoluut te verbieden 6o. niet te bepalen, dat de aange spannen trekhonden gemuilband of gemuilkorfd moeten z(jn. DE EERERAAD. Naar aanleiding van de zonderlinge bewering van Het Centrum, dat de namen en positie der leden van den Eereraad borg staan, dat deze zich voldoende gegevens zal kunnen ver schaffen, stelde het Vaderland dat blad de vragen of die naam en positie kunnen bewerken, dat getuigen, die niet verkiezen te verschijnen dittöcb doen, of getuigen die zich niet wenschen uit te laten daardoor tot spreken gedwongen, en of stukken die de commissie geweigerd worden, daardoor opgevorderd kunnen worden. Hot Centrum antwoordde met tege- - vragen, hetgeen, zegt het Vad. op zich zelf al een ontwijkende manier van handelen is. Het Vad. wil echter niet, als Het Centrum het antwoord schuldig blijven en schrijft: „Die wedervragen dan zijn Acht Het Vaderland de drie leden van den Raad zóo onnoozel, dat zij, alvorens daarin zitting te nemen, alle mogelijkheden niet ernstig hebben overwogen En meent het, dat, wan neer hun arbeid zoo weinig vucht belooft, als Het Vad. veronderstelt en insinueert, zij zich voor dien arbeid hadden beschikbaar gesteld Antwoord wij achten de leden niet onnoozel (d; t te doen zou op zich zelf al onnoozel wezeu), maar wij beweren, dat zij niet de macht hebben, om ge tuigen tot verschijnen en spreken te noodzaken, en om stukken te lichten, die zij noodig hebben. Het Centrum schijnt te gelooven, dat de Eereraad die macht wèl heeft. Welnu, het blad zal zeker velen ge noegen doen, door mede te deelen, waaraan de commissie die macht dan ontleent. Uitdrukkingen als „onnoozel" en „insinueeren" kan het daarbij ge rust achterwege latenwij hebben die niet gebruikt, én gebruiken ze ook nu nietzij kunnen hoogstens ontstemmen maar niet overtuigen. En om dit laatste immers is het te doen Welnu Het CeDtrum deele dan eens mede, hoe de leden van den Eereraad, alvorens zich beschikbaar te stellen, zich konden verzekeren dat die macht hun ten dienste zou staan, en wie hun die macht verleenen kan." Te beginnen met heden zal in ons blad een lijstje worden opgeno men, waarin voorkomen al de data waarop vergadeiingen, uitvoeringeo, bijeenkomsten, enz., die ter onzer kennis zullen worden gebracht. De bedoeling is, dat een ieder die een dag wil bepalen, waarop een ver gadering, enz. zal worden gehouden, zal kunnen zien of er dien dag niet reeds een andere vergadering is vast gesteld. Zoo zal men kunnen voorkomen, dat er op denzeifden avond meer dan eene bijeenkomst wordt gehouden, iels wat altijd nadeelig werkt op de opkomst. Als men ons slechts datum en plaats vau eene vergadering op geeft, zullen die in het lijstje woiden opgenomen. Natuurlijke zullen Dadere bijzonderheden omtrent de bijeenkomst achterwege moeten blijven; daar is de advertentierubriek voor. Te Soest overleed de heer P. Hartmau, sedert 1S98 lid der staten van Utrecht voor het district Amers foort. Zijn mandaat liep tot 1910, dus zal een tusschentjjdsche verkiezing moeten plaats hebben. Het A. D. verneemt, dat de voorstelling van „De vrouw in't Spel", die op 24 Februari a. s. in Amicitia zou worden gegeven door „Het Tooneel, directeur de heer Willem Royaards, door omstandigheden tot een nader te bepalen dag moet wor den gesteld. Voor den Doopsgezinden Kring wordt Zondag a. s. des voormiddags half elf, een godsdienstoefening ge houden in het Logegebouw, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate. In de godsdienstoefening, die Zondag a.s. des voormiddags half elf in de Remonstrantsche wordt gehou den, zal als spreker optreden Dr. L. N. de Jong, van Utrecht. Zaterdag a. s. wordt in het Valkje door den Nederl. Bond voor Vrouwenkiesrecht een propaganda- avond gehouden, waarin als rprekster zal optreden Mevr. M. van Eeghen- Boissevain, met het onderwerp „Waar om Vrouwenkiesrecht." Daarna wordt door een Haagsche tooneelclub, die zeer gUDStig als zoodanig bekend staat, opgevoerd „Ontwaakt," tooneel- spel van Marcellus Emauts. Mej. E. W. de Waard, onder wijzeres aan de Meisjesschool beeft tegen 1 Mei a. s. eervol ontslag ge vraagd. B. V. C. I—H. V. C. I 1—2. Voor de tweede maal trok het le elftal van H. V. C. Zondag j.l. naar de Bilt, en voor de tweede maal moesten de Biltsche trappers de superi oriteit der H.V.C.'ers erkennen. Werd de eerste maai voor de competitie met 43 gewonnen, thans voor de 2e ronde van do zilveren U. P. V. B.- medailie werd met 21 de zege be vochten. Een geregeld verloop van den wedstrijd te geven is bij Da on mogelijk, aangezien het spel zich razend vlug verplaatste. Immers, zoo zagen wij de H. V. C. achterhoede in actie, of bijna op het zelfde moment werd het Biltsche doel bekogelt. Ge noeg is het, wanneer wij vermelden dat na 20 rain, spelens v. d. Pol met een prachtig schot voor H.V.C. doel puntte, dat Nieuborg direct na rust die leiding vergrootte en dat Rutgers, even voor tijd, onhoudbaar tegen- scoorde. H. V. C.'s tweede elftal, bijna geheel voor dezen wedstrijd uit zeer jonge spelers bestaande, stoomde eveneens naar de Bilt, om te trach ten hare geschokte reputatie eenigs- zins te verbeteren. Zij slaagde hierin slechts ten deele, want na met rust 11 goljjk te staan, werd toch nog met 21 verloren. Toch bevie'i ons deze combinatie beter dan alle vooraf gaande, want het was een lust om te zien, hoe uitstekend de aanvallen van het zooveel zwaardere Voorwaarts II werden afgeslagen. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 9 Febr. Lezing Mevrouw Baudet. Logegeb. Alg. vergadering Kindervacantie- kolonies. Industrieschool. 10 Febr. Gvmnastiekuitvoering. Amicitia. 11 Febr. Gezondheidscommissie. Stadhuis. 12 Febr. Ned. Bond voor Vrouwenkies recht. Valkje. 13 Febr. Jaarvergadering Ned. Vereeniging voor Drankbestrijding. Ons Huis. 14 Febr. Lezing C. K. Eiout. Amicitia. 17 Febr. Ned. Geheelonthoudersbond. Ven duhuis. 25 Febr. Ledenverg. Soc. Amicitia. 1 Maart. Concert. Amicitia. 21 April. Toonkunst. Amicitia. EEN .BELANGRIJK VONNIS. Een belangrijk vonnis werd giste renmorgen door den kantonrechter te Groningen gewezen. Zooals men weet is er in het laatst van het vorg jaar te Groningen een typografenstaking geweest. Nu heersehte er verschil van meening omtrent de vraag of staking beschouwd zou kunnen worden als contractbreuk. De patroons in het drukkershedrijf besloten bij de eerste de beste gele genheid van den rechter een princi- pieele uitspraak uit te lokken. De letterzetter Van Dam bad bij de firma B. Jacobs gestaakt en nu eischte de firma Jacobs van dezen staker (willekeurig uit anderen ge nomen) schadevergoeding. De kantonrechter heeft nu giste renmorgen de eiseheresse inderdaad ontvankelijk in haar eisch verklaard, o. m. uit overweging, dat onder de zg. rancune-maatregelen, die volgens den gedaagde niet zouden worden ge nomen, niet is te begrijpen l.et vra gen van schadevergoeding, daar de eiseheresse haar rechten daarop niet heeft verspeeld door het voeren van onderhandelingen met de stakers. De kantonrechter was van meening, dat eiseheresse een zeer dringende reden h d den gedaagde te ontslaan, n .dat deze hardnekkig geweigerd had aan een redelijke opdracht te voldoen. De zwarte lijsten. Dezer dagen werd voor de rechtbank te Ber-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2