msm DAGBLAD VOOR AMERSFOORT ?EN OMSTREKEN. Hoofdredacteur B>. G. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Gedeelten van Soeialisme. FEUILLETON. HET DOODENMASKER. BUITENLAND. No. 35.VRIJDAG 11 FEBRUARI 1910. 7e JAARGANG. ABONNEMENTSPRIJS PRIJS DER ADVERT ENTIEN Per jaar mot geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fl.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer fO.OS. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hot Algemeen Binnen- on Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. Dat wordt iets van coöperatieve kolonies, denkt de lezer van dit op schrift. Er zal ons verhaald worden van de zooveelsto stichting (een mis lukking, gel(jk het te gaan pleegt) van een vereeniging, welker leden ge zamenlijk grond bezitten en met en voor elkaar dien grond in land- en tuinbouw bewerkenwier arbeid en arbeidsproducten aan hun gemeen schap toebehoort en die voor zoolang het duurt, een klein socialistisch eilandje vormen in de groote „kapi- talistischen" oceaan. O, zeker, dat stukje socialisme had met ons opschrift zeer goed bedoeld kunnen zijn. Maar wij kiezen die in houd toch niet. Het is over een veel omvangrijker en gewichtiger stuk socialisme of socialiseering, dat wij heden spreken willen. Want, men wete het wel, het so cialisme is overal daar, waar in plaats van optreden en machtsuitingen der enkelingen de wilsuitingen van ge meenschappen treden is overal daar, waar individueele beschikkingen door die van vereeniging, staat of samen leving vervangen worden. Niet kolonietjes alleen maar ook niet staatsbemoeiing alleen doch alle gemeenschappelijk-making in welken graad dan ook. Natuurlijk is dus elk belasting hef fen socialisme, want het is het op- eischen van een stuk individueel in komen, van een portie der vruchten van individueelen arbeid ten bate der staatsgemeenschap en even van zelf sprekend is het eischen van militai ren dienstplicht een (en nog veel druk kender) socialeeren van het individu. Natuurljjk is ook elke onteigening, elke gemeente-exploitatie, elke bouw verordening of hepeiking vanarbeids- Naar het Engelsch van HORACE ANNESLET VACHELL. 104) Het onuitsprekelijk-dofïe van Mi chael's toon, z(jn algeheele onderwer ping aan het onvermijdelijke, aan de hem toegediende straf, wekten de edelste gevoelens in den Californiër op. Er sprak uit de volgende woorden niets dan edelmoedigheid Zoo waarlijk helpe mij GodIk had in jouw plaats niet anders gehan deld, Ossory!" Gij zoudt dat zeker gedaan heb ben," zei Téphany trotsch. Carne begreep toen dat hij haar verloren had en die wetenschap deed hem krachtiger optreden. Clinton Carne deed zich hier kennen, als een beter mensch en een grooter kunstenaar, dan tot nog toe het geval was geweest, Hij zal eens een grootsch schilderij scheppen, en als dat voltooit is, dan zal hij weten, dat hetgeen hem boven zijn collega's verheven heeft, de macht duur een stukje socialisme, want ook daar treedt dan telkens gemeenschaps macht in plaats van individueele be schikking. En zoo zou men de opsom ming kunnen voortzetten. Maar niet louter in staats- (of ge meentelijk) ingrijpen, zeiden wy reeds, niet louter in overheidszorg is socia lisme te vinden. Ook in de meer vrije associeeringen is het te vinden. Ook in het vrije vereenigingsleven en z(jn toenemenden invloed op den enkeling, in de coöpe ratie, de vakvereeniging, de politieke bonden met hun bindende programs. En ook in de toenemende macht der publieke opinie op ons aller doen en laten. Op allerlei punten en in allerlei graden komt het over de maatschappij. Komt het opnieuw, moeten wij zeg gen want sommige uitingen van ge- meenschapszorg bijv. rechtspraak, landsverdediging, waterkeering, munt slag, zyn reeds oeroud. Komt het opnieuw door toedoen van den wet gever maar ook door vrye samenwer king der burgers zelve. En waarom dit geschiedt? Omdat ondanks het feit, dat het maatschappelijk bouw werk nooit gehéél zonder socialistische bestanddeelen geweest is, zelfs niet in de periode 1789 tot ongeveer 1880, de periode der betrekkelijke staatsonthoudingondanks het feit ook, dat de uitbreiding der socia liseering thans reeds sedert een der tigtal jaren weder is opgevat niet temin, ondanks dit alles, onze huidige maatschappij nog steeds te individua listisch is. Omdat men van vrije aan eensluiting hier en van staatszorg ginds nog op tal van punten heil n.l. versterking te wachten heeft voor het geïsoleerd veel te zwakke individu. Omdat al deze socialisaties dus bij slot van rekening de vryheid om dat te vertolken, wat zich niet aan de oppervlakte vertoont, de sym pathie en het fyne begrip dat de beste beoordeelaars zoo hemelhoog prezen al die voorname kenmerken van zijn werk gesproten waren uit een nietig zaadje, met nederigheid gevuld, dat op een grauwen morgen in een atelier aan den ouden Concarneauweg ter ontkieming was geplant geworden. Toen Carne weg was, begaf haar de trots die haar tot nu toe had op gehouden. zij zonk op een stoel en be dekte haar gezicht met hare handen. Michael stond haar gade te slaan, hij wist wat er in haar omging, want hjj had in den afgeloopen nacht elk woord, elke stemming van te voren bedacht en doorgemaakt. Er was door het nood lot uitgemaakt dat zy de waarheid moest leeren kennen. En aangezien zy de vrouw was, die zij was, met het overgeërfde veroor deel dat hy zoozeer in haar liefhad, kon zij immers zijn belediging niet vergeven Want als dat wonder mo gelijk was zou het bloed der doode Liezena dan niet op haar hoofd komen, en haar zoo veranderen dat zy niet meer te herkennen was Téphany uitte geen enkele klacht. Het gipsafgietsel lag tusschen hen, van het individu niet verkleinen maar vergrooten. En omdat vrijheid het hoogste goed is. Socialisme in tal van graden, schre ven wij zooeven. Inderdaad, niets geeft beter inzicht in den samenge- stelden bouw onzer maatschappij en in het nog meer samengestelde pro ces harer ontwikkeling, dan open oog te hebben voor dit betrekkelijk karak ter van het socialisme, dat een bouw wijze is, die wij twintigste eeuwers reeds lang hebben en die wij tot zoover als het nuttig zal blijken nog verder zullen krygen een bouw wijze waaraan gewerkt wordt door alle hedendaagsche hervormingspar tijen, on waartegen slechts door con servatieve individualisten vrij-libe- ralen en christelijk-historischen wordt tegengestribbeld. Het is zoo nuttig, dit alles helder in te zienhet toont zoo duidelyk de oppervlakkigheid, waarmede zij, die zich alleenhandelaars in socialisme wanende sociaal democraten, het hedendaagsch tijdperk bezien, of willen bezien, teneinde in de „onver zoenlijke" tegenstelling van het he- dendaagsch kapitalisme met het quasi- „toekomstige" socialisme hun klas senstrijdleuzen en hun „scherpe tegen stelling tot de „burger" partijen op te diepen. Het toont ook zoo duidelyk de on waarheid aan van het „beschuldigen van „socialisme" en van „afglijden naar socialisme", dat christelijke par tijgangers zoo gaarne aan vrijzinnig- democraten naar het hoofd werpen tegen welk afglijden zij de even zeer socialiseerende christelijk - dan „waterproef" zijn zouden. Een en anderad majorem ach neen, ter doodeenvoudige kiezer-vangerij. (Slot volgt.) nog steeds onbeweeglijk maar niet zonder uitdrukking. Het was alsof Téphany zat ineengehurkt op haar stoel met gebogen hoofd en met haar handen voor haar oogen. Michael kon zich niet herinneren dat zy zijn blik vroeger ooit ontweken had. Té) hany, het verbaast me niet, dat ge me niet wilt aankijken." Hare vingers trilden, maar zij nam hare handen niet van hare oogen af. Hij verbaasde er zich over of er iets tot haar doordrong behalve haar eigen ontsteltenis. Hij maakte zich een voor stelling van den indruk dien hy nu op haar moest maken, ineengekrompen tot de kleinst-mogeljjke afmetingen. Zij was een vrouw om een misdaad te vergeven, maar geen laagheid. Als hy Liezena had liefgehad eu vermoord zou zy het hem misschien vergeven hebben. Maar nu hy haar vermoord had zonder het enorme excuus der liefde, was hij veroordeeld. Toen Téphany eindelijk opkeek, was hij verdwenen. XVII. HET ONVERWACHTE. Téphany had Michael het ate lier natuurlijk wel zien verlaten maar DE KRETENZER QUAESTIE. Voor al te optimistische opvattingen in het Kretavraagstuk wordt van verschillende zjjden gewaarschuwd en de Turksche bladen toonen zich ook nog niet zeer tevreden over het door de Porte bereikte resultaat. De Jeni Gazetta eischt een onmid dellijke en definitieve oplossing. Zy verklaart, dat de wederbezetting van het eiland door de beschermende mogendheden de in ds toekomst drei gende gevaren niet. zal kunnen voor komen. De Ikdam kondigt aan, dat de Porte spoedig een nota aan de beschermende mogendheden zal zenden, waarin zij verklaait, dat zoolang de Kretensische quaestie niet voor goed geregeld is, de betrekkingen tusschen Turkije en Griekenland niet weer normaal zullen kunnen worden. Volgens het Turksche blad zou de Turksche regeering eischen dat de quaestie definitief geregeld werd vóór de samenkomst der Nationale Verga dering. Ook in Weensche kringen meent men, dat de vraag wel verdaagd is, maar geenszins voor langen tyd. De Porte zou dan ook voornemens zjjn in een nieuwe nota de mogendheden om een definitieve beslissing te verzoeken. SPANJE. Dit land heeft plotseling de wereld verbaasd door een ministerieels crisis die echter ook reeds is opgelost. Het ministerie-Moret heeft plaats gemaakt voor een ministerie-Canalejas. De nieuwe minister-president is iets vrijzinniger dan de afgetreden premier Moret. Maar hij behoort toch nog altyd tot hetgeen men in Nederland zij liet hem stil gaan niet omdat, zooals hjj vermoedde, zyn aanblik haar ondragelijk was maar omdat zy zich zelf op eens niet kon uitstaan. Zy had zich in Michaels armen geworpen en daar een toevluchtsoord gezocht, we tend dat hjj gezondigd en berouw had gehad en dus nu, na een lange, boe tedoening, haar liefde waard was. Hij was niet veranderd door de openbaring zjjner zonde, zij was veranderd. En die verandering bracht haar in de war omd vt zy van nature niet verander lijk was haar ideeën, hare idealen, haar smaak en haar vooroordeelen, hadden zicnzelf langzaam gevormd evenals de parelen die in een mooie schelp zitten. Zy zag Michael met drooge oogen heengaan. Zij voelde, dat hare tranen nooit meer zouden vloeien, het was alsof de verborgen bron ervan uitge droogd was. Zy wist dat Michael vu rig verlangde naar de troost en de sympathie die zij hem alleen kon ge- vee. Zy had een vriend in den groot sten nood aan zyn lot overgelaten. Zy bleef een poos stil zitten en trachtte zich zelf te begrijpen. Toen zag zy op eens het masker vlak by zich op de tafel liggen. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1