DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 36. ZATERDAG 12^FEBRUaRÏ 1910. Te JAARGANG. FEUILLETON. UET DOODENMASKER. BUITENLAND. BINNENLAND. Hoofdredacteur R. Gr. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f 6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers 10.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 rogels 10.40. Voor ioderen regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) ffill "A=7^-i «er- Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort In dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hot Algemeen Binnen- en Suitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. ON GE WENSCHTE GING. INMEN- Uit betrouwbare bron is ons mede gedeeld, dat het Dagelijkseh Bestuur dezer gemeente eenigen tijd geleden aan het Bestuur van de Industrie- en Huishoudschool hoeft doen weten, dat voortaan niet alleen de begrooting voor die school aan de goedkeuring van het college van B. en W. zal moeten worden onderworpen, doch ook alle a f w ij k i n g e n, die op die begroo ting in het jaar noodig zullen worden geacht, Dezen eisch zouden B. en W. thans hebben gest -ld, omdat, volgens hunne meening, het thans voor het Bestuur der school niet meer uiterst lastig zou zijn eene zeer nauwkeurige be grooting te maken, wat destijds wel het geval was. Dit motief doet vreemd aan, als men weet, dat er in het college van B. en W. zitting heeft, iemand die beter dan wie ook kan weten, omdat hij tot zeer kort geleden, nog aan het hoofd van het Bestuur dier school stond, dat de moeilijkheden waarmede deze inrichting te kampen heeft, nog verre van overwonnen zijn. Maar bovendien, alle afwijkingen, die in den loop van het jaar door het Bestuur worden noodig geacht, komen voor op de rekening, die op hare beurt toch ook aan goedkeuring is onder worpen. Het schijnt dus de bedoeling te zijn, dat het Dagelijkseh Bestuur vooraf zal gekend worden in alle wijzigingen, Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 105) De aanblik ervan gaf haar een schok, die een reactie teweeg bracht. Haar bloed begon vlugger te stroomen en het gevoel van lichamelijke en geestelijke uitputting werd minder drukkend. Zij nam het gispafgietsel op en be keek het aandachtig. Hij zegt, dat hij je gedood heeft,* fluisterde zij. Het was alsof er leven kwam in het gezicht en het was Téphany als of die glimlach niet langer minachtend, maar medelijdend was. Toen herinnerde zij zich dat men haar had opgedragen het masker te vernietigen. Zyt ge van nacht bij hem ge weest?" fluisterde zij. „Hebt gij hem gezegd het mij te vertellen Téphany deed het ding in een doek met het plan om het mee te nemen en het in het water te gooien. Zij liep die het Bestuur wenscht aan te brengen. En dat komt ons voor een onrede lijke, maar ook een zeer gevaarlijke eisch te zijn. Zoo zou men zich recht streeks gaan bemoeien met de zaken, die alleen het Bestuur raken en dus feitelijk het bestuur zelf in handen nemen. Het is duidelijk, dat het Bestuur der school, eene zelfstandige inrich ting, zich zooiets niet kan laten wel gevallen en daarom is het gevaarlijk. Als men mannen en vrouwen, die geheel belangeloos zich wijden aan instellingen, die voor de gemeenschap en de gemeente van het grootste nut zjjn, ongemotiveerd moeilijkheden in den weg legt, dan loopt men kans, dat zij zich eenvoudig terugtrekken, en dat, zou te betreuren zijn, voor de inrichtingen zoowel als voor de ge meente. Misschien echter zijn B. en W. van plan voor te stellen de school geheel aan de Gemeente te trekken. Dan hebben we natuurlijk niets gezegd, en dat zou vermoedelijk het Bestuur ook hoogst aangenaam zijn, maar mocht dit niet de bedoeling zijn,; dan hopen wij,1 dat het Dagelijkseh Be stuur onzer gemeente niet bij baren eisch zal volharden. DE KRETENZER QÜAESTIE. In weerwil van het door den groot vizier Hakki pasja uitgesproken tot aan Trimour Point waar het water zeer snel voortstroomde. Misschien zou de rivier het ding sparen het aan de aarde teruggeven evenals het water van de Seine het Hjk van Liezena weer teruggegeven had. Toen zij daaraan dacht had zij geen zin meer om het ding te vernietigen. Zij begon heel langzaam de helling te beklimmen tusschen Bos Braz en Tri mour. De moeite die het haar koste om het pad te vinden, dat naar het cha teau leidde, leidde haar aandacht een oogenblik af. Toen zij het gevonden had, dwaalden hare gedachten .onmid dellijk af naar Mary Machin. Zij kreeg een alles overheerschende behoefte om er met Mary over te spreken. Maar Mary was niet alleen. Keats en zij waren in den tuin aan het tee kenen. Furie poseerde voor hen. De man bewoog zich niet, maar hij zag Téphany onmiddellijk, zoodra zij zich maar vertoonde. Hunne blikken kruis ten elkaar. Johnnie Keats volgde de richting van Furic's blik en begroette huar met een vroolijken kreet. We zijn hard aan het werk," voegde hij er bij met een handgebaar in de richting van Furie. Machie gaf een verklaring van de „Nooit 1" en trots alle offlcieele loo- chenstraffiugen, schrijft de Romein- sche correspondent van het Berliner Tageblatt, houdt de Italiaansche pers niet op met te verzekeren, dat de eindelyke oplossing van het Kreta- vraagstuk toch naar het voorbeeld van Bosnië en Oost-Rumelië zal zijn de afkoop van de Turksche Souve- reiniteitsrechten door een geldelijke schadevergoeding. Eergisteren beweerde de „Giornale d'Italia" weer van goedingelichte krin gen te weten, dat het de bedoeling der "mogendheden was Turkije als eenigen uitweg in het Kretavraag- fetuk den verkoop van het eiland aan Griekenland voor te siaan. De mo gendheden zouden zich in dit geval borg stellen voor de betaling van den koopsom. De Porte schijnt wel nog te aar zelen, maar in diplomatieke kringen wordt toch aangenomen, dat de Porte eindelijk zal toegeven om van de door het oude regime nagelaten las tige erfenis onder goede voorwaarden afstand te doen. FRANKRIJK. De Minister van Marine heeft den commandant van de Ch&teaurenault, die naar men zich herinnert onlangs op de Marokkaansche kust is geloo- pen en belangrijke averij heeft ge kregen, van zfjn betrekking ontheven. Te Reims is gebleken, dat een leverancier van haver voor het leger met behulp van ondergeschikte ambte naren in den loop van twee jaar den Staat voor niet minder dan 100.000 fr. heeft bedrogen. De leveranties werden aan 16 eskadrons cavalerie gedaan. In den nacht van 10 op 11 Fe bruari is te Brest een in de haven voor anker liggend baggerschip piot zaak. Furie had Téph iny's raad op gevolgd en was bij hen gekomen juist op het oogenblik toen Machie haar galant van luiheid beschuldigde. Furie had heusch met medelijdenwekkenden toon om werk gevraagd. - Ik kan dien man niet uitstaan," zei Machie maar Johnnie heeft hem voor vandaag en morgen aangenomen." Het noodlot heeft Furie ernstige slagen toegebracht," zei Keats, „en dus is het onze plicht hem eiken cent te geven, die wij kunnen missen." Téphany gaf een teeken aan Machie, die onmiddellijk opstond, toen Tépha ny het buis binnen ging. Toen juf frouw Machin langs Keats liep, zei zij op gezaghebbenden toon; „Als ik niet binnen een half uur terug ben zult ge wel zoo goed zijn van uw boeltje te pakken en met dien afschu welijken man naar Pont-Aven terug te gaan. Is dat een gril, of hebt ge er ernstige redenen voor,Molly Ik ben er zeker van dat er iets gebeurd is." Zoo! Maar dan kunt gij, die gist, wat gewone stervelingen niet weten, misschien ook wel zeggen, of 't slecht of^goed nieuws is Slecht nieuws," zei Machie be- seling gezonken. Men vermoedt hier te doen te hebben met een geval van sabotage. Het schip, dat slechts met de grootste moeite weder boven water gebracht zal kunnen worden, heeft een waarde van 650,000 fres. RUSLAND. Te Weenen, waar de correspondent van het Berliner Tageblatt veel te weten komt, dat voor ettelijke zijner collega's onbereikbaar is, wordt ver teld, dat de Tsarina zoo ziek is, dat op genezing nauwelijks te hopen valt. Zij loopt dikwijls urenlang rusteloos in haar vertrekken heen en weer en herkent dan nóch den Tsaar, nbch haar kinderen. Men beweert, dat de Tsarina aan een vrouwenziekte lijdt, die operatief ingrijpen dringend ge bood. Zij kon daartoe echter niet tydig besluiten. SPANJE. De heer Canalejas, 'de nieuwe pre mier, heeft verklaard geen voor stander te zijn van lange redevoe ringen, maar wel van daden. Weinig spreken en veel doen voordat de Cortes geopend worden, is des Mi nisters leus. De pers is met de Kabinetswisse ling reeds miuder ingenomen. De Im- percial betreurt Moret en de Pais herinnert aan 1902 toen de huidige premier aftrad, omdat hy bezwaren ondervond by het voeren van zijn anti-clericale politiek. Het Yaticaan laat tegenspreken, dat het geweigerd zou hebben te onder handelen over een wijziging van het Concordaat. Utrechtsche kermis. De meerderheid in het college van B. en slist, „ik ben er van overtuigd, dat zy dien armen mynheer Carne weer heeft afgewezen." Och jé," zei do satelliet mede- ïydend. „Het lijkt zooongelooflyk, dat ik ben aangenomen terwijl Clinton de bons krijgt.' Machie volgde Téphany zoo gauw mogelyk. Toen het verhaal onder strikte ge heimhouding gedaan was, stortte Ma chie vele tranen, die zeker wel ten goede kwamen aan de verdroogde bron in Téphany's hart. „Heb je hem laten weggaan zonder iets te zeggen In Machie's oog was een dergelyke handelwijs iets, dat zy absoluut niet kon begrijpen. Wat had ik kunnen zeggen Wat zoudt gij gezegd hebben Mary?" Machie trok peinzend haar lippen omhoog. Ik kan er me nog niet indenken, dat jy mynheer Ossory altijd hebt lief gehad. Tot gisteren avond hebt ge my' totaal om den tuin geleid." Hadt gij my dan doen gissen, dat gy van mijnheer Keats hieldt?" Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1