WEERBERICHT. Thermoroeterstand STADSNIEUWS. AGENDA. Kerk- en Schoolnieuws. ALLER LM. Stoomvaartberichten. MEDEDEELINGEN VAN HET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 12 Febr. 1910. Hoogste barometerstand 775.5 m.M. te Coruna, laagste 742.7 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 13 Febr. 1910. Toenemende later matige tot krachtige Z-W.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende be wolking, later waarschijnlijk regen. Temperatuur: Zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 47 Laagste hedennachtF. 32 Hedenmiddag 12 uurF. 44 W. van Utrecht is tegen de voorstel len tot afschaffing van de kermis. Staking vao Onderwij zers. Het onderwijzend personeel van het Instituut-Tegelaar te Amster dam heeft gisteren het werk gestaakt, en schrijft daarover aan de Tel.: We achten ons verplicht, u de me- dedeeling te doen, dat we tot onze spyt genoodzaakt zijn geworden het werk bij den heer Tegelaar neder te leggen en wel om de volgende reden. De heer Tauis is in het bijzijn van eenige leerlingen door den heer Tege laar op onaangename manier bejegend geworden. We achten dit niet ver- eenigbaar met de waardigheid van een onderwijzer. Daarom wilden we hedenmorgen den heer Tegelaar ver zoeken, zulks niet meer te doen. Op arroganten toon gaf deze te kennen, dat hjj beslist niet met ons spreken wilde, om welke reden wjj het onmo gelijk achten onze functie verder on der zy'n leiding? waar te nemen. De heer Tegelaar geeft van het geval de volgende lezing. Om negen uur stonden de vier onderwijzers op de gang, de kinderen waren reeds in de klassen. De onder wijzer Traanberg, sprekende ook na mens zijn collega's, vroeg, of zij den heer Tegelaar konden spreken. Het schoolhoofd antwoordde daarop, dat dit thans niet ginghij verzocht den heeren zich naar bun klassen te begeven. De heer Traanberg zei daarop „Ik begin niet," zijn collega's zeiden het zelfde. Het viertal vertrok en liet den heer Tegelaar alleen. Deze kon niet anders doen, dan aan de kinderen meedeelen, dat, door zich onverwacht opgedaan hebbende moeilijkheden, geen onder wijs kon worden gegeven, doch Haan dag a.s. de school weder zou beginnen. Op een daartoe geplaatste annonce hebben zich een aantal leerkrachten aangemeld, zoodat werkelijk Maandag a.s. de school weer begint. Een boyot. Op Walcheren is onder de broodbakkers een concur rentiestrijd uitgebroken, die tenge volge heeft gehad de boycot van een paar leveranciers. Een comité waarbij de meeste bak kers uit Middelburg, Vlissingen en Souburg aangesloten zijn, beeft eonigs weken geleden aan de leveranciers van bloem, gist en andere benoodigd- heden een brief gericht, waarin ver zocht werd, niet meer te leveren aan twee bakkers te Middelburg, die vol- geos het comité minder eerlijke con currenten zijn. De firma's, die aan bedoelde personen bleven leveren, zouden door de aangesloten geboycot worden. Twee firma's, die aan den gestelden eisch niet wilden voldoen, ontvangen thans van de vereenigde bakkers geen bestellingen meer. De nieuwbenoemde generaal in de 4e divisie, G. A. Bublman, heeft gisteren het commando van het 3e Regiment Inf. overgedragen aan zijn opvolger. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie is de in schrijving voor leerlingen die de Ambachtsschool willen bezoeken open gesteld tot 24 Februari a.s. Bij de ten overstaan van nota ris A. P. Schröder gehouden veiling werden de volgende perceelen ver kocht. Perceelen 25. Vier huizen en erven, gelegen aan de St. Annastraat nos. 1-4in massa gekocht door J. C. v. d. Veer voor f 1580. Perceel I. Het heerenhuis aan den Utrechtschenweg no, SO, was uit de hand verkocht. Woensdag 16 Febr. a. s. zal de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht in de achterzaal van Hotel de Zwaan een huishoudelijke verga 'ering houden voor de leden en genoodigdeu. Spreekster zal zijn Mejuffrouw S. H. Croiset uit den Haag. Mevrouw V. Kamerling—Van Vollenhoven zal eenige zangnummers ten gehoore geven. De Vereeniging „Handel en Nij verheid" houdt Dinsdag a. s. in de Zwaan haar maandvergadering. De agenda vermeldt o. a. de vol gende punten 1. Verkiezing van een bestuurslid wegens bedanken voor de benoeming door den Heer M. H. E. Hubers. 2. Rëexpeditie aan het Station. 3. Vervroegde postbestelling. Over dit punt is dooi een der leden schriftelijk eene motie inge diend, luidende „De Vereeniging H.&N. betuige „adhaesie aan het adies der Han delsreizigers Vereeniging „Ons be- „lang" in zake vervroegde bestelling „der eerste post." 4. Voorstel van het bestuur om een adres te zenden aan de H. IJ. S. M. om vergemakkelijkte verbinding van het le en 2e perron, benevens verge makkelijking Uitgang, voor reizigers met motors en fietsen. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende adver tentie, omtrent de lezing van Dr. J. A. Beijerman voor de afdeeling van den Protestantenbond. Door B. en W. wordt aan den Raad voorgesteld, te besluiten, dat voor iederen buitenleerling-spoorleer- ling der Hoogere Burgerschool een bedrag van f125 en voor iederen buitenleerling-kostleerling een bedrag van f 100 per cursus aan do Ge meente betaald worde, met ingang van 1 September 1910. De toehoorders betalen thans, voor elk vak f 6 's jaars, indien eenmaal 's weeks f 9 tweemaal f 12 driemaal f 15 vier of meermalen 's weeks onderwijs in dat vak wordt gegeven. Deze getallen zouden voor de buitenleerlingen-toehoorders vast gesteld kunnen worden op f 12, f 18, f 24 en f 30. Op het bureau van politie zijn gedeponeerd een beursje en een hals bard met beh^fingpenning. In dank ontvangen voor het meisje dat naar een Sanatorium moet: aan ons bureau v. d. K. f 0.50L. f 1. Bij arts Kamerlingmevr. de H. f2; Bij den heer Stam: f 11.50; Bij den heer Gerritsen N. N. f 1N. N. f3. (Hiorondcr worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 13 Febr. Jaarvergadering Ned. Vereeniging voor Drankbestrijding. Ons Huis. 14 Febr. Lezing C. K. Elout. Ainicitia. 15 Febr. Jaarfeest Christel. Werkm. Bond. St. Joriskerk. 15 Febr. Maandverg. Haudel en Nijverheid in de Zwaan. 1G. Febr. Vereeniging voor Vrouwenkies recht in de Zwaan, 17 Febr. Ned. Geheelonthoudersbond. Von- - duhuis. IS Febr. Lezing Protestantenbond, Renion- strantsche kerk. 23 Febr. Uitvoering Muziekschool. Araicitia. 25 Febr. Leden verg. Soc. Amicitia. 21 Maart. Concert. Amicitia. 21 April. Toonkunst. Amicitia. PREDIKBEURTEN op Zondag 13 Februari 1910. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur Ds. J. L. F. de Meyere. REMONSTRANTSCI-IE KERK. Voorm. 10i uur Dr. L. N. de Jong van Utrecht. DOOPSGEZINDE KRING. Logegebouw van Persijnstr. 1. Voorin. 10£ uur Ds. E. M. ten'Cate. Automobiel ongeluk. De luchtschipper Johnsen, die te Pau proeftochten zou doen met ziju vlieg toestel „Antoinette", is door een automobielongeluk om bet leven ge komen. Hy was met zjjn vriend Humm en een chauffeur in een automobiel op weg van Bordeaux naar Pau, toen de auto te Langon, bij het uitwijken voor een kar, tegen een buom reed en om ver viel. De chauffeur, die ongedeerd bleef, kon den heer Murara gemakkelijk be vrijden maar toen hij pogingen deed om ook Johnsen onder den auto van daan te halen, ontplofte opeens het reservoir, waardoor de auto in een oogenblik in lichtelaaie stond en John sen verbrandde. Men weet niet, of hjj al gedood was door den val dan wel in de vlammen om het leven kwam. Cai navalsoptncht. Bjj den carnavalsoptocht te Lissabon is een treurig ongeluk gebeurd. Eeu hooge wagen, die met watten en glin sterend papier tot een voorstelling van den winter was gemaakt, stood plotseling in lichtelaaie, tot onzetting van de menigte toeschouwers. Dertien meisjes, die er op waren, konden zich slechts met moeite redden en zij be kwamen allen meer of miDder ernstige brandwonden drie harer verloren al bet haar. Men gelooft, dat de wagen opzette lijk in brand gestoken is door een af gewezen minnaar van een der jonge dames. V reeseljjke scheepsramp. De „Generaal Chanzy" met 87 pas sagiers en 44 man equipage aan boord, was Woensdag van Marseille naar Algiers vertrokken. Door een hevigen storm, die 's nachts heerschte miste het schip het kanaal tusschen Majorca en Minorca en liep met volle snel heid op een rots. De eenige ge.edde passagier is Marcel Rodel, een douane beambte. Een later ontvangen telegram meldt, dat er 200 slachtoffers zijn. Z ij w o u n i e t. Te New York stond dezer dogen pen jonge Ameri- kaansche, erfgename van een reuzen- vermogen terecht, omdat zij weigert haar verloofde, met wien zij reeds lan gen tijd verloofd is, te huwen. Lei- cester Kong, een jong architect uit Washington, die een schitterende toekomst tegemoet gaat, heeft tegen de jonge damo een aanklacht ingediend, en eischt 60.000 gulden schadevergoe ding. Tijdens de verloving had hij verschillende groote reizen gemaakt, om zjjn verloofde volgens haar wensch te bezoeken. De kosten dezer reizen en de uitgaven voor geschenken be rekent de heer Kong op 10.000 gulden. Vijftig duizend gulden eischt hij als „smartegeld." Miss Kelley heeft zich bereid verklaard de som te betalen en bovendien nog de boete die de rechter haar zal opleggen. Io Amerika kan voor de verbreking van een ver loving, de schuldige partij gestraft worden. Russische politie. Een zekere Lagofski, een vroegere inspec teur vao politie te Cbarkof, iu Rusland, is tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hy zelf aanslagen be dacht en dan ontdekte, waardoor hij op bevordering hoopte. Zoo had hy twee studenten beschuldigd van een complot te hebben gesmeed en bij huiszoeking vond men bij de beschul digden verdachte papieren, die Lagofs ki er zelf bracht. Eeu anderen keer schoot hij zich zelf door den arm en beschuldigde een jood er van. Hoe het met de slachtoffers ging is niet vermeld en wie weet hoeveel zulke politiemannen er nog vrij in Rusland rondloopen. -Vulkaan-uitbarsting. Te New York ontvangen telegrammen uit Port Liman, in den Midden-Ameri- kaanschen staat Costa Rica, maken melding van een nieuwe uitbarsting van don vulkaan Pons, die ie langen tijd niet gewerkt heeft. De lavastroom moet al groote verwoestingen aan gericht hebben. De dorpen aan den voet van den berg schjjDen als uit gestorven, terwijl de inwoners allen gevlucht zijn. Het stadje Caradicla is geheel onder de asch bedolven, zoodat honderden menscbeu, die niet bijtijds konden vluchten, om het leven kwa men, aldus luiden de Jobstijdingen. Officieele berichten ontbreken evenwel. De kwestie opgelost. De kanalen op Mars, die men vroeger zoo duidelijk kon waarnemen, dat men zelfs de kanaalwerkers aaD den arbeid zag, zjjn volgens de jongste opnamen met een Amerikaansche reuzenteleskoop, op den Mount Wilson, een teleskoop van vijf Engelsche mij len in doorsnee, absoluut verdwenen. Omtrent de oorzaak dezer verdwijning tastte men iu het zwartste donker, tot dat men nu onlangs met een nog reusachtiger teleskoop de zaak heeft opgehelderd. De oorzaak van de ver dwijning der kanalen is een politieke, op Mars zijn op het oogenblik de jonkers de bovendrijvende partij en zij zijn, evenals in Pruisen, ka naaltegenstanders Zij hebben de ka nalen laten dichtwerpen, welke zooals hekend is vroeger onder de liberale regeering verdubbeld waren. Aldus verklaart een Camevalsnummer van de „Munchen. Neuest. Nacbr." Burgerlijke Stand van 12 Februari 1910. GEBORENWilholmina Johanna d. v. Adolph Meuleman en Hendrica van Grol. OVERLEDENHermanus Johannes Ger ritsen. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. „Timor", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 11 Februari Kaap Carvoeira. „Celebes, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Febr. van Port-Said. „Koning- Willem III," van Amsterdam naar Batavia, veatrok 11 Febr. van Lissabon. „Rembrand." van Batavia naar Amster dam, vertrok 11 Febr van Lissabon. „Vondel", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Febr. van Sing-apore.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2