DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 30. DONDERDAG 17 FEBRUARI 1910. 7e JAARGANG. Hoofdredacteur H>. Gr. RIJKENS. Het schoolgeld der buiten- leerlingen. FEUILLETON. HET DOODENMASKER. BUITENLAND.}; Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers fO.05. ymU A PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regels 10.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hot Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. li. B. en W. stellen voor een bedrag van f 125 te heffen voor iederen buitenleerling-spoorlecrling. Er bestaat volgens hen ge en enkele deugdelijke reden, de gemeente Amersfoort jaar lijks voor ieóeren buitenleerling een naar verhouding belangrijk bedrag te doen bijpassen. Dat is natuurlijk aan den eenen kant juist, maar men mag aan dsn anderen kant toch ook niet vergeten, dat het te hoog opjagen van het schoolgeld zelfs een tien-klassige school zoodanig kan ontvolken, dat de school gelden zooveel minder gaan opbrengen, dat het voordeel in nadeel zou ver anderen. Men moet dus een cijfer nemen, dat dit gevaar voorkomt. En naar het ons voorkomt is 1125 te hoog. We spreken daar van de tien- klassige school. Minder kan het aan tal klasse afdeelingen niet worden, omdat aan de leeraren salaris gega randeerd is voor een minimum aantal lersen, op tien afdeelingen berekend. Van een buitenleerling-kostleerling stellen B. en W. voor f 100 te heffen. Maar, mag men vragen, waarom moeten dezen meer betalen dan de kinderen van Amersfoortsche inge zetenen We gaan op het oogenblik de vraag voorbij of de minister zulk een rege ling kan goedkeuren. O. i. is het zeer problematisch. Kostleerlingen brengen indirect voor deel aan de gemeente, omdat zij een bron van inkomsten vormen voor vele burgers, wier meerdere welstand zich afspiegelt in het belastingbiljetzij Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 109) Hoe kon zy ontsnappen. Door het raam Neen, dat was te klein en daarbij zwaar gegrendeld. Er was in den tuin maar één laantje waar zoo'n onhandige kerel als Furie haar niet zou kunnen vinden. Maar de weg daarheen leiddedoorhet salon. Téphany sloop achter de zware deur, die naar binnen open ging. Zij besloot om, zoo dra Furie den drempel overschreed hem voorbij te sluipen en in den tuin te vluchten. Als Furie in eens naar binnen was gekomen dan zou dat uitstekende plan misschien goed uitgevoerd hebben kunnen worden. Maar Furie kwam niet naar binnen. Voor den krankzin nige heeft de tijd geen beteekenis. Zijn geest was voor het oogenblik be paald geheel en al vervuld van de uil, die bjj voor Bugal Noz, le berger de la nuit hield. Téphany stond ach- doen hun inkoopen in Amersfoortsche winkels, enz. enz. Men wachte zich derhalve wel, door het te hoog op voeren van het schoolgeld, deze kost leerlingen te verdrijven. Voor de toehoorders wil men de getallen ook al veihoogen, wat o, i. ook onbillijk is. Want men moet niet vergeten, dat er thans reeds toe hoorders zijn, die circa het dubbele van het schoolgeld betalen. Dat is geen gezonde toestand. Als B. en W. zich zetten tot de berekening van de gemiddelde kosten per leerling, zeggen zij o. a, „Rekent men onder de kosten de jaarlijksche annuïteits-aflossing voor het hoofdge bouw ad f 1800 en een bedrag voor het werkhuis ad f 500 's jaars." Het college wil dus onder de k o s- t e n van de school óók opnemen de annuïteit der gebouwen. Een eenigszins zonderling woord, zooals het thans voor de bestaande, geheel onbruikbare gebouwen wordt gebezigd. Een nieuw gebouw zal onvermijde lijk zijn en dit zal uitsluitend door de gemeente moeten worden bekostigd, 't Is dus ook de vraag of de minis ter wel met deze berekening accoord zal gaan, omdat bij het Rijk het beginsel geldt, dat de gemeente voor het gebouw moet zorgen. Zelfs in plaatsen, waar eene Rijksschool ge vestigd is, heeft de gemeente het ge bouw moeten stichten. Voor het nieuwe gebouw zal dus een soms ineens noodig zijn, waarvan de annuïteit door B. en W. bij hun berekening moest zijn aangenomen. De thans door hen genoemde getallen hebben geen werkelijke waarde. Onze meeuing over het voorstel van B. en W. kaD, in aanmerking geno men bovenstaande beschouwingen,geen andere zijn dan dat wij hopen dat B. en W. er in het belang van de ter de zware deur te wachten, half verlamd haar blik rustte bijna on danks zichzelf op den knop der deur. Na een schijnbaar oneindig tijdsver loop zag zij zijn grove slecht gevormde, knokkelige, behaarde hand. Toen zy dat zag begaf hare tegenwoordigheid van geest haar en uitte zjj een door dringenden gil. Onmiddellijk daarop gooide Furie de deur wijd open, zoo dat Téphany byna platgedrukt werd. Maar hij bewoog zich niet en zij ook niet. Door de reet der deur zag zij dat hij niet in staat was om uit te maken vauwaar het geluid kwam. Hij staarde geheel versteend van angst naar het raam. Toen zag zij dat hy zijn blik naar het bed wendde. Hjj had in zijn hand een mes zooals zeelui altjjd gebruiken. Zy voelde dat zij hem zou kunnen voorbij loopen en aanraken, dat zij in zijne ooren zou kunnen gillen, zonder dat hy zich be woog, omdat hij het niet kon. Toen begreep zy het. Het bed kon men slechts flauw onderscheiden, rnaar daar boven hing, schitterend verlicht door het schijnsel der maan, de kop van Liezena, met zyn minachtenden glim lach. Furie gaf een doordringenden gil, wankelde en viel voorover op den gemeente toe mogen besluiten hun voorstel in te trekken en dat zy mogen beginnen met den weg te volgen, door den minister in zijn schrijven hun aangewezen, dat wil zeggen onder handelingen met de betrokken buiten gemeenten te openen om tot een overeenkomst te geraken. Mochten die afstuiten op onwil of anderszins, dan kan men op eigen houtje de school gelden voor de buitengemeenten voor stellen en den minister raadplegen over de goedkeuring daarvan. BELGIË. De Dernière Heure deelt mede, dat de arbeiders in het ertsvak te Ant werpen dreigen tot staking over te gaan, wanneer de patroons er niet in toestemmen terug te komen op den ononderbroken arbeid zonder middagrust. De patroons verklaarden in een onderhoud met de arbeiders de gevraagde rust niet te kunnen toestaan, omdat zij tusschen 12 uur en 1 uur 30 niet over spoorwegmate riaal beschikken. De arbeiders ver klaarden zich hedenmorgen niet voor overwonnen. Talrijke stoomschepen zijn op weg naar Antwerpen. Het is waarschijnlijk, dat de staking ge proclameerd zal worden wanneer de haven vol ligt. De betrokken arbeiders zijn zeker van den steun der andere bootwer kers. GROOT BRITANNIË. De „Daily News" meldt, dat As- quith alle waarborgen gekregen heeft van den Koning om tot oplossing van de crisis te komen. Ook de parlementaire correspon dent van den „Morning Leader" gladden, eikenhouten vloer. Het was alsof hy door een onzichtbare hand omgegooid werd. Onmiddellijk maakte de afschuwelijke angst by Téphany plaats voor een diep medelijden. De vrouwelijke behoefte om te zorgen vervulde haar geheel. Zy boog zich over hem heen. Hij was doodsbleek en haalde met veel moeite adem. Dadelijk daarop kwam MaryMachin bij haar. Machie bekende later dat zy zoo ontsteld was, dat zy een heel natuurlijk iets voor iemand die in Londen geboren is maar één idee had en dat was van om de politie te sturen. Téphany vond het even na tuurlijk om een boodschap naar den dokter te sturen. Want zij was er zeker van dat Furie zou sterven. Na verloop van een paar minuten kwam Leon Bourhis opdagen. Machie nam het masker van den spijker af en sloot het weg in een kas in het salon. Bourhis legde Furie op het bed. De zware boerin die bij hen als keukon- meid diende beweerde, dat de man een beroerte gehad had.Téphany verklaarde aan de bedienden dat zij Furie in het salon aangetroffen had waar hy dron ken of krankzinnig op en neer liep. Zij vertelde Machie later de waar heid. schrijftIndien ik goed ben ingelicht, zal niet3 zelfs niet de regeling van den financieelen toestand tusschen de regeering en haar aanval op het Huis der Lords staan. De veto-quaestie zal vooropgesteld worden en al het andere eerst later. Ook de .Westminster Gazette" zegt, dat de laatste ministerieele benoe mingen het duidelijk maken, dat de regeering tegenover het parlement zal komen te staan, en voornemens is een vastberaden politiek te voeren om den tegenwoordigen moeilijkheden het hoofd te bieden. GRIEKENLAND. Volgens een telegram van den ge woonlijk welingelichten correspondent van den Vossische Zeitung te Athene, is de toestand in Griekenland weer hachelijker geworden. De kranten mogen .alleen uitkomen, onder beding, dat leden van het militaire verbond, die op de redactie-kantoren ingekwar tierd zyn, op den inhoud toezicht oefenen. De zee-ofücieren hebben zich in het tuighuis van Salamis verzameld en de schepen gevechtsklaar gemaakt, om tegen Pirnaeus en Phaleron op te treden. Typaldos is plotseling te Athene gekomen. De gezanten van Rusland, Engeland, Frankrijk en Italië hebben zich naar Phaleron begeven, om met de com mandanten van hun daar gestation, neerde oorlogsschepen overleg te houden. TURKIJE. De toepassing van de bendenwet in Macedonië is geschorst. Alle Bul- gaarsche en Grieksche families, die men naar Saloniki had gevoerd, wer den door de overheden vrijgelaten en verkregen de vergunning naar hun woonplaatsen terug te keeren. Ik ben er zeker van dat hij hier was gekomen om my te dooden," zei zij. 5 .Hij had een mes in zijn hand. Toen hij het masker zag hangen sloeg hij op den grond. Ik ben ervan over tuigd, dat ik myn redding heb te danken aan dat masker." Maar waarom zou Furie je heb ben willen dooden Dat weet ik niet. Als hy gek is Vanmiddag was hij niet gek." Intusschen was Bourhis naar Sir Japbet gestuurd. De dikke keuken meid en moeder Pouldour bleven by Furie, die bewusteloos, op het bed lag achter zijn rug zaten verscheiden kussens en hij had natte compressen op zijn hoofd. Sir Japhet kwam tegen het aanbreken van den dar. Twintig minuten later zei hy tegen Téphany Ik denk wel dat de man weer bij zal komen, maar zyn hart begeeft hem. Het zou me verbazen als hy den heelen dag in het leven blijft." Dan moet ik om père Narcisse sturen." Om den priester? Ja." Toen voegde hjj er met meegevoel by Het is voor u een vreeselijke ondervinding. U moet lijden (Wordt vverolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1