WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 17 Febr. 1910. Hoogste barometerstand 767.3 m.M. te Munchen, laagste 721.3 m.M. te Stornoway. Verwachting tot den avond van 18 Febr. 1910. Meest krachtige tot stormachtige Z.lijke tot Z.-W.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Betrokken of Zwaarbewolkt, waarschijlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 752 m.M. Vorige stand te 12 uur 750 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 45 Laagste hedennachtF. 36 Hedenmiddag 12 uurF. 50 Overstrooming in Fries land. De verslaggever van het Hbl., die een kijkje neemt in Friesland, waar het water zulke groote uitge strektheden heeft overstroomd, seint Eau [troostelooze aanblik, al deed heden de winterzon het over de lan den gestroomde water vrooljjk glinste ren. Boven de oppervlakte, die hier en daar met een ijskorstje bedekt was, steken boomen uit, een hekje of een rand van een dijkje, dat het water niet meer heeft kunnen tegenhouden. Op andere plaatsen is het land slechts gedeeltelijk ondergeloopen of zjjn de slooten ongewoon breed geworden. Dapper, als met den moed der wan hoop, malen watermolens op dammen die nog stand gehouden hebben. Andere molens staan met stille wieken werk loos in het water. Wel het ergste is de toestand in de gemeente Idaarderadeel, het laagste deel van Friesland. De acht dorpjes, die deze gemeente vormen, waarvan Grouw de hoofdplaats is, hebben vol gens de jongste volkstelling samen 5624 inwoners. Van de geheele opper vlakte dezer gemeente ongeveer 7000 H.A., staat meer dan de helft onder water. Over een afstand van ruim 7 K.M. hemelsbreed heeft men er gisteren kunuen varen van Grouw naar Eernewoude, daar waar anders gedeeltelijk althans land was. Te Wartena, een dorpje eveneens tot Idaarderadeel behoorend, zijn giste ren de ongeveer een meter hooge dij ken bezweken van een paar polders, die anders zomer en winter droog blijven. Over een afstand van onge veer 300 meter staat het water te Wartena een voet hoog op den Puin- weg. De trein van Heerenveen naar Leeuwarden rijdt langs geheel of ge deeltelijk overstroomde velden, waar boven nog als op eilanden de boeren huizen uitsteken. Te Leeuwarden was heden de waterstand 76 cM. boven zomerpeil, te Grouw 78 cM. Volgens by den provincialen water staat ingewonnen inlichtingen, is de toestand niet onrustbarend. Het wach ten is alleen op Oostenwind, die in staat zal stellen het overtollige water op de Zuiderzee te loozen. Bloeddorstige christe nen Thans hebben op wederinvoering van de doodstraf aangedrongen vier classes der Chr. Geref. Kerk (Apel doorn, 's Gravenhage, Dordrecht en Zwolle), terwijl de classis Grootegast der Geref. Kerken de Prov. Synode van Groninoen daarop wil doen aan dringen bij de Hooge Regeering. Bakker s-nachtar beid. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen tot beperking van Zondagsarbeid en nachtarbeid in broodbakkerijen en tot instelling van Bakkersraden de heeren Van der Mo len, Duymaer Van Twist, Limburg, Elhorst en Van der Voort van Zyp. DE NOTA—VAN HEECKEREN. 't Begint er voor Dr. Kuyper weer donker uit te zien; er dienen bepaald weer eenige gereformeerde sympathie telegrammetjes gezonden te worden om hem staande te houden. Het „Utr. Dagblad" schrijft naar aanleiding van de nota v. Heeckeren „Dr. A. Kuyper, de „van God ge geven leider,* die in hoogheid geze ten uitmaakt of de geest van het Pinksterfeest iemand leidt dan wel de geest die uit de diepte opwelt, deze aanvoerder van het recht- p.che coalitieleger wordt thans onom wonden (en nog wel door iemand uit eigen kring) openljjk aangewezen als de bron van jammerlijke kletspraatjes, krenkend voor het aanzien des lands, schadelijk voor de goede verhouding tot nabuur-staten. Welk een triomf voor den „man der kleine luyden" (zooals „De Standaard" het nog gis teren sierlijk en bescheidenlijk uit drukte: „uit conscientienood naar de politiek gedreven!") in zyn dagboek niet alleen een binnenlandsche affaire, met Lehmann en Mathilde als hoofd personen, te kunnen inschrijven, maar ook een buitenlandsche cause célèbre. Wederom een weefsel met onzichtbare en verwarrende draden. Thans voor de afwisseling door hem zelf ge weven." En verder „In elk geval, er is tegenspraak en bjj die tegenspraak is, naar hetschjjnt, de waarheid niet aan dr. Kuyper's kant. Op en om het Binnenhof kon men na het aftreden van het Mini- sterie-Kuyper door de naaste politieke vrienden van dat Ministerie bij her haling hooren spreken over de mili taire maatregelen, die in Den Helder plotseling noodig waren geweest. Een sluier van geheimzinnigheid lag daar over, die maar eenmaal en dan slechts voor een klein stukje door den heer Van Löbeu Seis werd opge licht. Maar in den later gevolgdeu strijd tegen Minister Staal hebben diezelfde in geheimzinnigheid verscho len liggend maatregelen een groote rol gespeeld. Ook al werden ze niet in het openbaar debat gebracht. „Het wordt nu duidelijk: dat alles kwam uit het hoofdkwartier. Waarom? Is de stelling misschien te gewaagd, dat dezelfde groote man, die in 1903 als redder uit den binnenlandschen nood naar voren kwam treden en door zijn trawanten dat „politiek fortuintje" uitbuiten liet, er voor zijn meerdere glorie ook behoefte aah had als red der uit internationale gevaren ver eeuwigd te worden Moesten daartoe eenvoudige maatiegelen in een lyst van geheimzinnige belangi (jkheid wor den gevat? Alledaagsche reclamezucht derhalve „Misschien zal de conscientie-nood, die naar de politiek dreef, op die vragen nog wel een antwoord weten te geven. „Of is er misschien nóg een enquête- voorstel noodig. Of nög een eereraad Land en Volk: „Dr. Kuyper wandelt niet op ro zen. Nu heeft de heer Van Heecke ren weer uit de school geklapt. „De Minister-president van 1901 1905 had het met zijn collega van Buitenlandsche Zaken niet getroffen. Hij ging zich bemoeien met de leiding der diplomatie en speelde specialiteit in het kiezen van Siecbte raadgevers, met den heer Van Heec keren als Minister zonder portefeuille, den diplomaat op eigen hand. Aldus werd de Minister Var. Lynden ver werkt. „Menigeen in den lande bekroop toen, door hetgeen er van uitlekte, een gevoel van ongerustheid. Er lie pen zelfs geruchten, als zou, na een eventueels Kuyperoverwinning bjj de stembus van 1905, de doctor ook formeel zich plaatsen aan het hoofd van het Departement der diplomatie. Het was een van de vele redenen, waarom de kiezers aan de Neder- landsche „boulaugerie" een einde hebben gemaakt.' En verder „Wat nu „Het wordt met den afgevaardigde van Ommen al bedenkelijker. Een tweede enquête? „Er is er één, die een lichtstraal zou kunnen werpen io deze duister nis van intriguede eerste Minister van Buitenlandsche zaken van het Kabinet-Kuyper. Maar hjj is gentle man en zwjjgt. „Men ga eens uit van de onder stelling, dat de Keizerlijke brief is geschreven aan de Koningin-Moeder, lezo over wat de Minister Van Swin- deren zeide en wat De Standaard schreef, en men zal zien, dat alles sluit als een bus." De (antirev.) Rotterdammer bepaalt zich tot deze kantteekening. „Het is natuurlijk te verwachten, dat dr. Kuyper hieiop wel van ant woord zal dienen. „Weer nieuwe persoonlijke verwik kelingen dus." De Standaard:. zwijgt. HUISVLIJT-TENTOONSTELLING. Op initiatief der afdeeling „Amers foort" van.den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, heeft zich hier een Comité gevormd tot het houden eener tentoonstelling van voorwerpen in vrijen tjjd thuis vervaardigd. De deelneming is kosteloos en staat open voor iedereenmannen, vrouwen, jongens en meisjes, uit Amersfoort en omstreken. Inzendingen van vaklieden zullen afzonderlijk worden beoordeeldook zullen inzenders niet ouder dan 16 jaar worden ouderscheiden van inzen ders boven den 16-jarigen leeftijd. Ter opluistering, dat is buiten me dedinging, kunnen voorwerpen worden ingezonden vervaardigd door jongelie den en volwassenen en ook door kin deren beneden den twaalfjarigen leef tijd. De pryzen zullen bestaan in medail les en eerediploma's of in geld, naar keuze der inzenders. Voor bekroning komen uitsluitend die voorwerpen in aanmerking, welke door de inzenders ol inzendsters zeiven vervaaidigdzijn, tei wjjl het Comité zich het recht voor behoudt om ongeschikt geachte voor werpen te weiger n. Om een voorloopig overzicht te verkrijgen van den omvang zag het Comité gaarne dat zjj, die wenschen in te zenden daarvan schriftelijk of mondeling kenuis gaven by een dei- leden vöór of op 5 Maartook latere aangiften kunnen nog worden aange nomen. De voorwerpen zelf moeten afgele verd worden op Dinsdag 12 April e.k., in de groote zaal van desociëteit „Amicitia", waar de Tentoonstelling gehouden wordt op 13, 14, 15 en 16 April. De regeling der Tentoonstelling is opgedragen aan een twintigial inge- zete. en onder Eere-Voorzitterschap van den Burgemeester van Amersfoort, Jhr. J. W. A. Barchraan Wuytiers. Woensdag 16 dezer is het comité door den voorzitter der afd. Amers foort van genoemden Volksbond, Prof_ F. Kenninck, geïnstalleerd. Het con stitueerde zich als volgt Jhr. J. W. A. BarchmaD Wuytiers, eere-voorzitterH. W. E. Vrijdag, voorzitterF. Wesseling, vice-voor- zitterMej. L. H. Wi'.dt, penning- meesteres Mevr. A. Ph. Louman, secretaresM. van Heloraa, tweede secr.de genoemden vormen de Rege- lings-Commissie. Comité-leden zijn verder Mej. H. M. S. J. de HollMevr. A. G. M. J. Baronesse van Oldeneel Mevr. Q. J. Baronesse van Burmania Rengers Mevr. W. J. Steinbuch Mevr. J. G. Stenfert KroeseMevr. J. F. O. H. Tromp van Holst—Hartogh Hejjs Mevr. S. van Vollenhoven Nord Mej. H. van Voorst VaderMevr. J. Th. M. Warnsinck de HeerenTh. J. H. Biancbi, B. W. Baron van DedemProf. F. Kenninck Dr. H. J. ReijndersH. A. Ruysch Lehman de Lehnsfeld A. Veen. VER. VOOR VROUWENKIES RECHT. Gisteravond hield de afdeeling van de Vereeniging voor Vrouwenkies recht en huishoudelijke vergadering met introducées in de Zwaan, oüder voorzitterschap van Mevr. van Vol lenhoven—Nord, die met een kort welkomstwoord de vergadering opende. Nadat de notulen der vorige verga dering waren gelezen en goedgekeurd, deelde de presidente mede, dat Dins dagavond is opgericht een vrouwen- debatingsclub, waarvan ook niet leden der afdeeling lid kunnen worden. Hierna sprak mej. de Holl haar groote teleurstelling er over uit, dat Maandagavond by de lezing van den heer Elout slechts twee dames onder het gehoor waren. Zjj wekte op tot ineer deelname, van de zijde der vrou wen, aan de publieke zaak. Alvorens het woord te geven aan mej. S. H. Croiset, uit den Haag, die een causerie zou houden over Vrou wenkiesrecht, zong mevr. V. Kamer lingvan Vollenhoven eenige liederen en deed zjj ons genieten van haar helder, sympathiek geluid. Op zeer verdienstelijke wjjze werd ze begeleid door mej. A. C. Busquet. Mej. Croiset, hierna het woord krij gende, wees er op, dat de zaak van het Vrouwenkiesrecht al menigmaal is besproken, maar het leger dei- tegenstanders is nog groot en dus is steeds weder er over spreken nood zakelijk. Spr. gaat eenige bezwaren na, die vaak geopperd worden. Zoo de vrees voor het dragen der verant woordelijkheid, de voorstelling alsof kiesrechtstrijdsters feeksen, mannen- haatsters zyn enz. Zjj toont het dwaze hiervan aan en wijst er op, dat het doel slechts is samenwerking van alle leden der maatschappij, vrouwen en mannen, ten nutte vau het geheel. Hierna gaat spr. de verandering na in de werkzaamheden der vrouw, die door de invoering der machinale pro ductie geen voldoenden arbeid meer kunnen vinden in huis. En nu staan wel is waar vele scholen en beroepen voor de meisjes en vrouwen open, maar slechts bij den gunst der man nen, de rechten der vrouw zijn niet gewaarborgd. Door het verbieden van een bepaalden arbeid voor vrouwen grypen de mannen in, hetgeen niet te pas komt. Het stembiljet moet daar tegen als verdedigingsmiddel dienen. Ook dat de mannen diensten ver vullen in het leger en de vrouwen niet, dat de vrouw hoort by de kin deren of dat vrouwenkiesrecht oneenig- heid zal brengen in het gezin, zijn ge zochte bezwaren. Laten de vrouwen op andere wijze, bijv. in moeder- scholen het land dienen van schro melijke verwaarloozing der moeder plichten boort men niet in landen waar vrouwenkiesrecht bestaaten waar het stembiljet tweedracht zou brengen, daar bestond deze toch al. De bel mgen der vrouw zyn nauw bij het kiesrecht betrokken, in tal van opzichten is de vrouw door de wel. achtergesteld. Die ongelijkheid moet verdwijnen door de vrouw mede- zeggingschap te verleeuen.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2