DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 42. ZATERDAG 19 FEBRUARI 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. FEUILLETON. HET DOODENMASKER. BINNENLAND. DE EEULANDEB Hoofdredacteur R. Cr. RIJKENS. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fl.40. Alzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Van 1 Buiten PRIJS DER ADVERT ENTIEN tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. abonnement belangrijke korting.) (Bij Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesslraat 76-78 t^Amstordam, DE ENGELSCHE POLITIEK. Volgens unionistische bladen ziet de politieke toestand er in de laatste uren ernstig uit. De premier heeft den Koning bezocht in het Buckingham- paleis, twee vergaderingen van het kabinet zijn er gehouden, de onder handelingen met de Iersche nationa listen zjjn, naar men zegt, afgebroken en de arbeiderspartij heeft der regee ring op het onverwachts een ultima tum gezonden." Dat ultimatum zou dan ongeveer hierin bestaan Asquith heeft in een paar verkiezingsredevoe ringen gezegd, dat hij onder geen om standigheden weer zitting zou nemen, indien hij niet van den Koning waar borgen verkreeg dat zijn actie tegen het Iloogerhuis succes zou hebben. Nu heeft de premier die waarborgen nog niet gekregen, maar in plaats van af te treden, gelijk hij beloofd had, blijft hij aan en bereidt zich voor om de begrooting er door te ja gen. De arbeiderspartij eischt daarom van Asquith dat hij zich terstond de waarborgen verschaffen zal en dat hij anders de regeering neerlegt. Doet hij niet een van deze twee dingen, dan zal de arbeiderspartij hem niet steunen. De liberale bladen oordeelen guns tiger over den toestand. Verschillende bekende afgevaardigden van de Ar beiderspartij zeggen, dat Barnes niet anders weergaf dan zijn persoonlijke meening. De partij heeft nog geen be slissing genomen en zal niet beslissen voor de vergadering van de parle mentaire groep op Maandag. Barnes erkent, dat dit juist is, maar neemt aan, dat zijn verklaring het algemeene gevoelen der partij weergeeft. De onderhandelingen van de liberalen met de arbeiderspartij en do Ieren zijn geschorst. DUITSCHLAND. Geheel Pruisen, VOO'- zoover het ten minste niet overwegend agrarisch ge zind is, verkeert in heftige beroering, die tot in het Berlijnsche Raadhuis doordrong. De Gemeenteraad nam met algemeene stemmen oen motie-Cassal aan, die het Huis van Afgevaardigden in overweg ng geeft, het algemeen stemrecht in te voeren. Gedurende de debatten beweerde een socialistisch Raadslid, dat een politieluitenantzich met tien agenten in de vestibule be vond. De „Herr Obeibürgermeister" oordeelde het terecht gewenscht, zich persoonlijk van deze ongehoorde, om niet te zeggen brutale bewaking, te gaan overtuigen. En inderdaad, het troepje was er. De burgervader ver zocht vriendelijk, maar zeer beslist, dat de luitenant met zijn mannen zou heengaan. Hetgeen geschiedde. Het was dan ook wel wat heel kras. GRIEKENLAND. Wij kunnen over den toestand in Griekenland weinig meer en duide lijkere vertellen dan gisteren. De Agence d'Athènes spreekt het bericht van de Lokal-Anzeiger tegen, als zou het personeel der vloot voornemens zijn Athene te gaan bombardeeren. Daarbij verzoekt dit (wellicht offi- ceuze?) agentschap tevens alle der gelijke berichten te wantrouwen. Toch schijnen de machthebbers van den Militairen Bond de vloot-offlcieren niet te vertrouwen, want het Reuter- telegram van gisteren, volgens het welk men er over denkt heel de vloot te ontwapenen en de schepen over verschillendo havens te verdeelen is wel degelijk juist geweest. Ook het bericht dat de bemanning van een Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. i 111) Ik vind dat wij van meening even goed kunnen veranderen als van naam. Ik ben nu weer Téphany Lane en ik wil Téphany Lane blijven." Machie trachtte bij zichzelf uit te maken of Téphany hiermee bedoelde dat zjj ongehuwd wilde blijven of dat zij niet meer zou optreden. In ieder geval moet je Sir Japhet naar je keel laten zien I Ik denk zeker dat ge kou gevat hebt." „Ja, ik beu ook verkouden geworden. En nu Ma chie, als ge nu een gezicht trekt als een uil in doodsangst dan ga ik lachen en dat zal mij pijn doen." Als gjj lacht, Téphany, dan ga ik huilen." Het weerlichtte opnieuw. Het komt dichter bij," zei Machie. Er volgde een weinig goeds voor spellende kalmte, te meer daar de storm kwam opzetten. De lucht hing zwaar neer boven Bos-Braz. Toen het heviger begon te donderen greep Machie Téphany's hand. Zjj gaf toe, dat ze voor muizen en voor onweer ontzettend bang was. Toen verscheen Sir Japhet, in al zjjn lengte en breedte, hij droeg zijn glad geschoren hoofd fier op zjjn breedeschouders. Hij zei,dat hjj hem een beetje geest van ammoniac had toegediend en dat de patient, die op het punt was van het hoekje om te gaan, weer bij was gekomen. Dat is heel vriendelijk van u," zei Téphany. Vriendelijk Wat ik u bidden mag, Miss Lane, zeg als het u belieft niets meer. Die opmerking moogt» u letterlijk opvatten. U is zeer heesch." „Heesch?" Mary Machin stond op. „Sir Japhet, zij heeft haar keel to veel ingespannen. U moogt er wel dadelijk eens naar kijken. Het is een plicht tegenover het publiek." Zeker, zeker. Permitteert u mij miss Lane." Téphany trachtte er aan te ontko men, maar de dokter hield, als naar gewoonte, voet bij stuk. Het onder zoek had plaats, terwijl zy daar op het terras stonden en de donder in de holen van Port-Manech weerkaatste en het beukenbosch van Poulguen ver- torpedoboot slechts schoorvoetend het bevel opgevolgd heeft om munitie aan land te brengen, was volgens de waar heid. De minister van marine moest er zelf bijkomen. Bovendien heeft het bestuur van deu Bond manschappen uit do provincie naar Athene ont boden en daaruit leidt men af dat er een nieuwe militaire revolutie op handen is, waarbij leger en vloot tegenover elkaar zullen staan. Men weet alleen maar niet wie van de twee zal beginnen. Een laatste bericht meldt dat de vloot tot muiterij is overgegaan en Piraeus heeft verlaten. Er heerscht in Grieken- klaarblijkelijk voldedige araarchie. De Koning heeft de leden zijner familie ook die uit het buitenland naar Athene ontboden ten einde familieraad te houden. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Weenen wordt aan het Berl. Tagebl. bericht, dat een der belang rijkste vragen, die zich voordeden in het proces tegen Hofrichter, den Oostenrijkschen officier, die beschul digd wordt een aantal collega's te hebben willen vergiftigen, n.l. hoe hij aan het cyaan-kaii was gekomen, thans opgelost is. De verklaring, die nog wel officieus heet te zijn, komt ons echter zoo eigenaardig voor, dat wij haar slechts onder voorbehoud mededeelen. Toen in het vorig jaar een oorlog met Servië onvermijdelijk scheen, zou aan de commandanten van de in Bosnië en Herzegowina bijeengetrok ken regimenten cyaankali zyu gezon den met de opdracht van het minis terie vaD oorlog om dit, bij het uit breken van den oorlog, onder de officieren te velde te verdeelen, opdat dezen, waDneer zjj krijgsgevangen mochten worden, in geval van nood lichtte. Het gezicht van Sir Japhet veranderde zichtbaar, in overeenstem ming met de onweerswolken. Hij sprak zijn oordeel uit op doffen toon, die Téphany een p.aar weken geleden zoo ter harte was gegaan, maar waarnaar zij nu onverschillig luisterdeU hebt geen ontsteking boven in de keel of aan de amandelen. De oorzaak van uw heeschheid en pijn ligt dieper. Ik vrees dat het zeer ernstig is. De ar beid der natuur van de twee laatste maanden is te niet gedaan. Er is echter Dog een laatste kans. U moet dadelijk naar uw kamer gaan." Naar mijn kamer," viel Machie hem in de rede, „de andere Ga dan naar MissMachin's kamer, en naar bed. Ik zal u een drank geven. Ik denk dat ik kan gissen, wat u zeggen wilt, maar zeg het liever niet." Téphany antwoordde hierop niet, want op dat oogenblik brak er een verschrikkelijke storm boven Bos Braz los. De tuin stond als in brand, het geratel van den donder was angstaan jagend eenige oogenblikken daarna viel de regen bij stroomen neder. Téphany ging met Mary Machin naar boven. Zij ging op een sofa naast het venster liggen en onderwierp zich willoos aan het toedienen van die daarmede een einde aan hun leven konden maken. Zoodoende werd ook aan de 13de brigade, bjj welke Hof- richter ingedeeld was, een zekere hoe veelheid vergift toegezonden. En nu moet gebleken zijn, dat deze, die met de verdeeling van het gif werd belast, een gedeelte daarvan heeft achterge houden. Het vergift moet luchtdicht verpakt zijn geweest, zoodat het na langen tijd zijn kracht nog behield en met dit vergift zou Hofrichter zjjn pillen hebben toebereid. Verder moet uit het onderzoek ge bleken zijn, dat de vrouw van Hól- richter 'indirect eenige schuld had aan de misdaad van haren echtgenoot. Zjj moet nl. zeer eerzuchtig zijn en niet hebben kunnen verkroppen, dat haai man niet bij den generalen staf zou komen. Die eerzucht nu zou één der aanleidingen zijn geweest dat Hof richter tot zjjn schanddaad was over gegaan. De zaak-van Heeckeren. De N. Ct. is gemachtigd het in enkele bladen vermelde g6rucht, als zou een schrijven als door baron Van Heec keren bedoeld, niet door H. M. de Koningin, maar wellicht door H. M. de Koningin-Moeder zijn ontvangen, uit een bron welke niet den ge- ringsten twijfel overl; at, met de meecte beslistheid tegen te spreken. H. M. de Koningin-Moeder heeft nimmer een schrijven van eeD vreem den souverein ontvangen, waarin op eenigerloi wijze sprake was van be langen, welke ook, in verband staande met onze landsverdediging Soldijwet onderofficie ren. Naar De Avp. meldt, isoulangs middelen, die bij de hand waren, zon al?. koude compressen en een verzach tende gorgeldrank. Toen zij haar mond open deed om te spreken, legde Ma chie haar hand er op en gebood vol strekt stilzwijgen. Ge moogt geen enkel woord spre ken. Hier is een potlood en papier. Als je iets noodig hebt, schrijf het dan op." Téphany nam het papier aan en schreef er op Als je mij pleizier wilt doen, Machie, maak dan geen drukte I Ik wil hier graag alleen liggen en naar den storm luisteren." Miss Machin ging tegen wil en dank naar beneden. Téphany keek door het venster naar haar geliefd landschap, dat nu door wind en regen zoo geteisterd was, dat men het nauwelijks herkende. Want met den regen was er ook wind komen opzet ten, die de bladeren van de hoornen rukte en het donkere water van de A ven als sneeuwwit schuim deed op- bruischen. Het onweer had evenwel de onduldbare drukking van de atmos feer weggevaagd. (Wordt vcrogld.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1