WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. AGENDA. Kerk en Sehoolnieuws. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 19 Febr. 1910. Hoogste barometerstand 765.5 m.M te Horta, laagste 720.3 m.M. te Valentia. Verwachting tot den avond van 20 Febr. 1910. Krachtige tot stormachtige Z.lijke totZ.-W.- lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Meest betrok ken, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 750 mM. Vorige stand te 12 uur 752 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 42 Hedenmiddag 12 uurF. 53 ingesteld een commissie, die de be zwaren zal hebben te onderzoeken, welke ten aanzien van de nieuwe soldijregeling voor het onderofficiers- kader nog uit den weg zijn te ruimen, ten einde, met behoud van de hoofd beginselen dier regeling zooveel mo gelijk tegemoet te komen aan de wenschen, welke in zake bedoelde regeling nog zjjn blijven bestaan. De commissie bestaat uitden generaal-majoor A. E. Koest van Lim burg, insp. der infanterie, lid en voor zitter kolonel F. Tonnet, cd. gren. en jagers; kolonel J. F. H. Mingels, cd. Ie regt. huzaren kolonel H. Ool- gaardt, cd. 4e regt. veld-art.kolonel N. J. Fabius, cd. Ie regt. vesting-art, kolonel P. Klejjnhens, cd. regt. genie troepen majoor J. E. Fabius, cd. torpedisten, ledenkapitein-kwartieim. W. C. N. de Vries, toegevoegd aan den hoofdofficier belast met de man dateering, secretaris. Bfj Kon. Besluit van 17 dezer is, ingevolge de Burgerlijke Pensioen wet, pensioen verleend aan M. van Gelder, wed. H. Itallie, Israëlietisch godsdienstleeraar bij de strafgevange nis te Utrecht en leeraar aan het gymnasium te Amersfoort, f 113, met ingang van 1 November 1909 te ver- hoogen tot f149. De jaarvergadering van de Amersf. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose wordt a.s. Donderdag in Ons Huis gehouden. De agenda vermeldt 'de volgende punten Jaar verslag Rekening en Verantwoording pen ningmeesteresBestuursverkiezing Mededeelingen. Blijkens de in din nummer voor komende advertentie bestaat op Maan dag 21 en 28 Febr. gelegenheid tot inschrijving van leerlingen voor de Muziekschool. Tevens vestigen we nogmaals de aandacht op de voordrachten-avond door leerlingen dier school op Woens dag a.s. Voor hen, die zich eens wil len overtuigen van bet goede onder wijs dat op de Muziekschool wordt gegeven een uitstekende gelegenheid daarmede kennis te maken. De agenda voor de algemeone vergadering van de sociëteit „Ver eeniging" van Dinsdag a.s. bevat de volgende punten: 1. Verkiezing van drie bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren M. van der Weide en F. Kamerbeek en het ver trek van den heer H. Jebbink. 2. Vooistel van het Bestuur tot bet houden van een Nationaal Biljart concours. 3. Bespreking Foyer. De laatste winterlezing in dit seizoen voor de afdeeling van den Ned. Protestanten Bond werd giste renavond in de Remonstrantsche kerk gehouden door Dr. J. A. Beyerman uit Amsterdam. Het onderwerp „On sterfelijkheid" leent zich minder goed tot een courantenverslag, vandaar dat we met eenige korte mededeelingen volstaan. Spr. wees er op, dat de vraag of er een onsterfelijkheid is of niet van geen actueel belaug is, maar niette min eischt ze beantwoording. Voorde orthodoxen is het een uitgemaakte zaak, voor de modernen echter niet. Spreker ging hierna de geschiedenis na en toonde aan, dat bij alle volken het geloof aan de persoonlijke onster felijkheid voorkomt. Meer in het bij zonder stond hü daarbij stil bij de leer der reïncarnatie bij de Hindoes en bij de herboring der ziel in een nieuw of vernieuwd lichaam zooals de oude Parthen zich dat voorstelden. De historische lijn volgend kwam spr. tot het katolicisme en het prote stantisme, om ten slotte voor de mo dern protestanten een antwoord te geven op de vraag of er ontsterfelijk- heid is of niet. Spr. gelooft aan een persoonlijke ontsterfelijkheid als de uitbloeiing van ons hoogste zelfbewust zijn. Wel worden levensfeeren voor ons gesloten, maar dat wij eens niet zullen zijn is hem onmogelijk dat aan te nemen. Vraagt men nu naar het waar en hoe, dan kan Spr. geen antwoord ge ven. Die vragen hooien thuis in de stoffelijke wereld en op de vraag geef een bewijs, kan Spreker slechts ant woorden: De onsterfelijkheidsleer be hoort met tjt de wereld der mathe matische formules. Het bewijs er voor vindt men in vroom zelfvertrouwen. De vrome vreest den dood dan ook niet, die slechts is eene der omstan digheden uit het rijke leven, dat we zullen voortzetten als de aardsche vorm is verbroken. Ds. J. L. F. de Meyere bracht den spreker een woord van hartelijken dank voor de boeiende ïede. Tevens herinnerde bij er aan dat hij en de heer Freem door vertrek naar elders als bestuursleden der af deeling moesten bedanken. Hij brengt den heer Freem een woord van hulde voor de groote kracht die hij steeds in de afdeeling is geweest, waardoor veel arbeid kon worden verricht en I sprak de hoop uit dat het hem in zijn nieuwe woonplaats, Rotterdam, wel moge gaan. Naar het A. D. verneemt, zal Maandag 21 Februari weder een dam- séance worden gegeven in „Ons Huis". Dien avond zal de heer H Hoog land een simultaan-partij spelen, ter wijl na afloop getracht zal worden om te komen tot de oprichting van een dam-club. Bij de verhuring voor de jaren 1910 en 1911 van: de Dijken, Wei en Hooilanden en Buitenwaters van het hoogheemraadschap De Bunschoter Veen- en Veldendijk, bedroeg de pachtsom in totaal f 10.155.50 d.i. f 1837.50 meer dan in 1908. Door de politie is tegen een persoon procesverbaal opgemaakt ter zake van arbeidswetovertreding. (Het laten verrichten van arbeid door een kind beneden den leeftijd van 12 jaar). Op den openbaron weg is ge vonden een koperen horlogeketting, die op het bureau van politie is ge deponeerd. In dank ontvangen voor het meisje dat naar een sanatorium moet Bij den heer Dr. Kamerlingvan N. K., Zwolle f 2.—, E. C. K., Zwolle f 1.— Bij den heer Tromp van Holst: Uit Putten f 22.50, ingezameld tijdens het feest ter gelegenheid van het 10 jarig bestaan van het Sanatorium. Bjj den heer Gerritsen van C. f 5. Uithoorn, A. P. f 1.50. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 22 Febr. Aandeelh. verg. Mppij. „Birkho- ven". Caté Centraal. 22 Febr. Alg. verg. Soc. Vereeniging. 23 Febr. Uitvoering Muziekschool. Amicitia. 24 Febr. Jaarverg. Amersf. Ver. tot bostr. Tuberculose. Ons Huis. 25 Febr. Ledenverg. Soc. Amicitia. 28 Febr. Tooneelvoorstelling. Amicitia. 6 Maart. Volksavond Nut. Amicitia. 7 Maart. Nut. Amicitia. 21 Maart. Concert. Amicitia. 13—16 April. Huisvlij[tentoonstelling in Ami citia. 21 April. Toonkunst. Amicitia. PREDIKBEURTEN op Zondag 20 Februari 1910. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur Ds. J. Ph. Mek kink van Kampen. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10| uurDs.W. Haverkamp van Nijmegen. DOOPSGEZINDE KRING. Logegebouw van Persfjnstr. 1. Geen dienst. ZEIST. Nader wordt van den Dol- derschenweg gemeld, dat ook het laatste gedeelte van den speurtocht geenerlei resultaat opleveide. Nog had Donderdagnamiddag laat een om graving plaats van de zandvlakte rechts van de spoorbaan, met het oog op de mogelijkheid, dat de jongen misschien kon z(jn bedolven onder zand van een afgeschoven gedeelte hei. Maar ook dat werk leverde niets op, zoodat de troep tegen zeven uur naar Zeist terugkeerde. BARNEVELD. Op de Donderdag al hier gehouden eiermarkt waren 150.000 stuks aangevoerd. Men besteedde f 5 h f 5.50 per 100 stuks. In een alhier gehouden verga dering is besloten een vrijwillige brandweer op te richten. Tot opper- braudmeester werd benoemd de heer J. Vietsen tot brandmeesters de heeren A. van Brummelen, B. ten Ham, C. Fikkert en H. J. Tijsseliug. Voor rekening der gemeente is bij de Firma van Bergen te Heiligerlee, een nieuwe groote brandspuit aan gekocht. - De „PriDS Willem II". Nog steeds is geen bericht ontvangen van het stoomschip Prins Willem II van den Kon. West Indischen Mail dienst, dat met 38 man equipage en 15 passagiers aan boord 31 Januari uit Amsterdam is vertrokken en ongo eer 8 Februari te Paramaribo moest arriveeren. Te Londen werd Dowderdag reeds 6S pCt. en te Am sterdam 25 a 35 pCt. herverzekerings premie betaald. Ook tot Vrijdagvoormiddag was nog geen bericht ontvangen, omtrent het lot van bet stoomschip „Prins Wil lem II" van den West-Indiscben Maildienst. Het pantserscbip „Utrecht", aan hetwelk bevel tot opsporing is gege ven, werd b(j bet afzenden van die order juist van een tocht naar Aruba en Bonaire te Paramaribo terugver wacht. De „Utrecht" is in draadlooze tele- j graphische verbinding met Curaqao, zoodat berichten via laatstgemelde hoofdplaats der Kolonie naar Neder land kunnen worden doorgeseind. Onder de passagiers aan boord van de „Prins Willem II", behooren twee van het gouvernement, t. w., de gouvernements-geneeskundige Seven- mooks, inlandscb dokter, die van ver lof terugkeert, nadat hij het arts examen had afgelegd, en de inspec teur der Hernhutters, belast met een inspectie van de zending-Reicher. Aardbeving op Cuba. Om 6.38 uur gistermorgen had een hevige verticaal-golvende aardbeving plaats, die 14 seconden duurde. De top van den Domtoren stortte in, me' het ge volg, dat ook de mureD instortten, en het gebouw verwoest werd. Gemeld wordt, dat ook in den omtrek schade aangericht is. Aandoenlijk. Een galeiboef, zekere Rechane, die door het gerechts hof te Constantine wegens moord tot 20 jaren dwangarbeid was veroordeeld, is uit het bagno in Guyana ontvlucht en naar Constantine teruggekeerd, al leen om zijne moedor nog eens to zien. Na de oude vrouw bezocht te hebben, stelde hij zich vrijwillig we der in handen van het gerecht. Hij wilde zich niet aan zijn straf ont trekken. Hfj wilde alleen zijn oude moeder vaarwel zeggen. Nieuwe uitvinding. Vol gens de „New-York Herald" is in New-York dezer dagen het zevenhon- derdzevenenzeventigste wonder der Nieuwe Wereld ontdekt. De geleerden van de Cornel universiteit hebben namelijk een merkwaardige proef met goed gevolg volbracht. Ze hebben n.l. gewone witte hennen onschadelijke verfstoffen in het voer gemengd en daardoor bebbeD de veeren van de hennen ook een kleur aangenomen. Er zijn nu in de Vereenigde Staten rose-kleurige hennen die ook men hoore en verbaze zich roze eieren leggen. In de toekomst zullen de moeders dus de Pc'ascheieren voor hun kinderen niet behoeven te ver ven ze behoeven ze maar in de ge- wenschte kleur bij de henuen te be stellen. Huwelijksstaking. Te China heeft zich een bond, bestaande uit meisjes van de oudste families, gevormd, welke boud gedoopt is „Vereeniging der Zusters". De bond stelt zich ten doel de wreedheden van de Chineesche huwelijkswetten tegen te gaan. Deze wetten toch maken de vrouw eerst tot slavin van haar vader, dan tot slavin van haar man, en als ze weduwe wordt tot slavin van haar zoon. Het meisje verzet zich niet tegen deD wil der ouders, want dit wordt in China met den dood gestraftwordt ze echter uitgehuwelijkt, dan weigert ze alle voedsel en houdt haar man met haar nagels op een afstand. Na drie dagen gaat ze de traditie getrouw, haar ouders bezoeken, maar eenmaal daar thuis, weigert ze weer heen te gaan en, daar het ouderlijk huis als ee i heilig asyl wordt be schouwd, kan haar man haar moeilijk terugkrijgen. Gewoonlijk trachten do op deze radikale wijze gescheiden leden van den Zustersbond door eigen werk in beur levensonderhoud te voorzien en dikwijls zijn ze zelfs zoo edelmoe dig, van hun "spaarduitjes den echt vriend iets toe te stoppen, opdat hij zich een andere, meer meegaando levensgezellin kan kiezen. Nieuwe ontdekking. Me vrouw professor Curie heeft een nieuwe ontdekking gedaan. Zij is er met De- bierne in geslaagd, 1/10 mg. polonium af zonderen. Het was noodig geweest om tot dat doel verscheiden duizenden kilo's poloniumhoudend erts op het gezochte bestanddeel te verwerken. Mevr. Curie heeft dus niet enkel de verdienste, het eerst de aanwezigheid van het sterk radio actieve polonium in bepaalde ertsen te hebben ontdekt, maar ook die, van het polonium (waarschijnlijk als een poloniumver- bindingl in zuivereD staat te hebben verkregen.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2