DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 45. WOENSDAG 23 FEBRUARI 1910. 7e JAARGANG. Nabetrachting over den Gemeenteraad. FEUILLETON. ÜET DOODENMASKER. BUITENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur B>. Gr. RIJKENS. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar mot geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Van 1 Buiten PRIJS DER ADVERT ENTIEN: tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. het Kanton Amorslbort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend'' gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau 0. Y.ALTA,Warmoesstraat 76 78 te Amsterdam. Geen gemakkelijke taak voorwaar om hier n£ te betrachten het betrach ten zelf in casu de discussie liet in vele opzichten nog al te wenschen over, tenminste voor een buiten staander. Uit de gepubliceerde stukken over het voorstel-schoolgeldheffing zou men opmakenvoor buitenleerlingen wil de minister een uniform schoolgeld, terwijl dan de Raad onderhandelingen aanknoopt met de betrokken besturen van de gemeenten om te trachten die in een of anderen vorm te doen mee betalen voor wat hun kinderen hier ter stede genieten. Weigeren ze, welnu, dan zal de Miuister berusten in een hooger schoolgeld voor de kinderen van de weigerachtige gemeenten. Blijkens den heer Plomp en natuur lijk het Dagelyksch Bestuur, beg nt de Raad met te zeggen voor de b uiten- leerlingen moet zoo en zooveel meer betaald worden. Zijn de omliggende gemeenten bereid dit te betalen goed, doen ze het niet, welnu dan betalen de ouders der kiDderen het. Volgens die uitleg haDgt het dus van die gemeenten af, of er door de buitenleerlingen al of niet een uni form schoolgeld zal betaald worden en beteekent de circulaire van den Mi nister niets anders, dan dat den Raad de verplichting opgelegd wordt, kis dit lichaam een hooger schoolgeld vastgesteld heeft, te trachten het meerdere los te krijgen van de be trokken gemeenten. Welke lezing is de juiste? Aan den Minister het laatste woord. Waarom werd geweigerd die zaak naar de afdeelingen te verzenden Naar het Engelsch van HORACE ANNESLET VACHELL. I Waarom werd geweigerd eerst de adviezen te vragen van de Commissie van Toezicht en van den Directeur. Men had toch licht eens kunnen informeeren welke gevolgen de onder- wijsautoriteiten van deze stap ver wachten. Want er is nog een kant aan deze zaak. Amersfoort is gesteld op kostleer lingen. Sommige raadsleden hebben dit uitgesproken, niemand heeft het be- stieden. Geen wonder. Zoo'n kostleerling komt een f 1000 f 1200 hier ter stede verteeren, wat ten goede komt aan allerlei leven- ranciers, aan dengenen bij wie die jongelui gehuisvest zyn en aan de gemeentekas in den vorm van meer belasting. Geen wonder dus, dat men op der gelijke leerlingen gesteld is. In de reden ligt dus, dat men den toevloed van dergelijke leerlingen zoo groot mogelijk tracht te maken. Eu men gaat voor hen het schoolgeld verhoogen. Zelfs al is het waar, dat nu en in de toekomst het betrekkelijk geringe bedrag dier ver hooging geen invloed uitoefent op het aantal wat nog een vraag is dan blijft er nog een kwestie van billijkheid over. De eenige giond, waarop men die verhooging kan verdedigen ligt alleen daarin, dat elke- 40 pop, die men los kan krijgen al weer binnen zijn. Hoe noemt men zoo'n politiek ook weer En thans de brandweer. Daarover niet veel. We kunnen gerust zijn. Een reor ganisatie is in studie en wat hoofd zaak is B. en W. nemen de volle ver antwoordelijkheid op zich voor het 114) Was er een ziel op het punt om te verscheiden, zonder absolutie ge kregen te hebben Na een schijnbaar oneindige stilte, ving zij eenig ge mompel op, gevolgd door het gepre vel van den priester. Toen volgde er weer stilte en het getik van het eene glazen voorwerp tegen het ander. Er was schijnbaar een opwekkend middel noodig. Zij hoorde nu Furic's stem luider en duidelijker. Machie stond besluiteloos op, legde haar werk neer en luisterde. Als Furie onder het zegel der biecht sprak, dan zou hij voor zoover het TéphaDy betrof, te vergeefs spreken. Die kalme, beminnelijke, beschaafde vrouw zag er een oogenblik bepaald woest uit. Terwijl ze daar met ge fronst voorhoofd dicht bij de deur stond, hoorde zij een scherpen kreet, gevolgd door het gemompel van den priester. Toen hoorde zij Furi's stem en deze was wel scherp en gebroken maar toch ook krachtig. Machie klemde haar tanden op elkaar, terwijl de verleiding zich van haar meester maakte. Zij streed er eigenlijk in het geheel niet tegen schande genoeg. Onze eerbiedwaardige dame sloop heel zachtjes naar de deur, ging op haar knieën liggen als om te bidden, mom pelde „God vergeve het mij" en luisterde aan het sleutelgat. Toen zij even daarna weer opstond was haar ge zicht vuurrood van ergenis, niet van sobaamte, Zij kon Furic's stem dui delijk hooren, maar de man sprak Bretonscb. Een uur daarna kwam pêre Nar- cisse de kamer uit met het masker in zijn hand. Machie las de waarheid op zijn gezicht. Is hij dood Ja. God hebbe zyn ziel." - Amen," antwoordde Mary. U kunt om de vrouwen sturen. Ik moet U nu verlaten. Hy stak zijn hand uit. Ik verwacht hem elk oogenblik," zei Machie. „Ik dacht dat men hem misschien noodig zou hebben." U denkt aan alles." blusschingswerk by komende branden. Men kan met den heer RijkeDS van oordeel z jn, dat het niet van wijs be leid getuigt, althans zoolang de op de waterleiding-kwestie wachtende reor ganisatie, niet tot stand gekomen is, niet gebruik te maken van de zoo vaak en zoo hoog geroemde krachten van de vrijwilligers, voorloopig althans, wordt de kritiek den mond gesnoerd door het flere antwoord van de zijde van het Dagelyksch Bestuur. Eén argument had de heer Sanders liever niet moeten bezigen. Hy bracht den persoon van den Burgemeester in het debat, door by zijn verzet tegen het aanblijven van een vrijwillige brandweer zich te beroepen op „defe rentie voor den Burgemeester," zoo doende raadsleden, die er voor waren in het belang van de gemeente een vrijwillige brandweer te behouden, voor het moeilyk dilemna plaatsende, te kiezen tusschen deferentie voor den Burgemeester of voor de gemeente belangen. Getuigt een ander inzicht van ge brek aan deferentie voor den persoon, met wien men van meening verschilt? En dan de Raad moet toch zeker ook deferentie hebben voor den wet houder enz.? V. Z. D. GRIEKENLAND. De terugkeer van den kroonprios Constantyn is definitief tot na de slui ting van liet parlement en na de uit vaardiging van de Koninklijke bood schap tot bijeenroeping van de Natio nale Vergadering uitgesteld. De koning stelde den reeds te Brin- disi aangekomen kroonprins van dat besluit op de hoogte, die daar zyn reis onderbrak. Dat is waarik beD verbaasd over mezelf." Zij legde hare trillende hand op een mouw der soutane. Ik heb getracht Furies biecht af te luisteren. Begrijpt u Het was een schandelijk iets, maar ik heb het voor haar gedaan," zij keek naar boveD, en er kwam een uitdagende klank in haar lieve stem, ik zou het zeker weer doen." Hebt u dan gehoord..." Ik heb een taal gehoord die ik niet verstond," zei juffrouw Machiu. „Ik moest het u vertellen dat is alles." „Er flikkerde een flauwe glimlach over bet onbewegelijke gezicht van père Narcisse. Ik begrijp het," zei hij ernstig; „U is een vriendin die wat waard is, mademoiselle. A propos, als monsieur Ossory hier komt dan wordt de zaak veel eenvoudiger en wordt tyd ge wonnen." Waarom Het zal het beste zyn om dat wat gezegd moet worden, te vertellen in het bijzijn van meneer Ossory en juffrouw Lane." Ja, dat is zoo." Waarom is u daar zoo zeker van?" vroeg hy scherp. De eerste minister Dragoemis sprak voor eenige dagen de terugkomst niet tegen, daarna heeft hy zich door den officiersbond laten ompraten en stelde zelfs de kabinets-quaestie. Als argu ment voor hun verzet wijzen bODd i-n regeering op de zorg voor het aan zien van den kroonprins, dat door de vyanden der hervorming zou kunnen worden misbruikt en benadeeld. Prins Nikolaas zou gisteren te Athene aankomen. FRANKRIJK. Zondagavond werd een soldaat die op wacht stond bjj een kruithuis van het fort Maibousquet bij Toulon, door twee individuen aangevallen, die blijk baar in het kruithuis wilden doordrin gen. Door toegeschoten soldaten werden de lieden op de vlucht gedreven. Later vond men een deur van het kruithuis opengebroken. SPANJE. De Koning toekende gister een be sluit, waarbij geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van straf wordt ver- leeDd aan alle polirieke veroordeelden. AMERIKA. De toestand te Philadelphia, ten gevolge van de staking der tram beambten, wordt steeds ernstiger. Naar de New York Herald, d.d. Maandag, uit Philadelphia verneemt, waren er daar toen ruim Aonderd tramwagens vernield. Tweehonderd man waren in hechtenis genomen. Maandagmiddag reden er weer eenige honderden wagens onderpolitietoezicht, De stakers haalden den bestuurder vau een wageD, na de politie over mand te hebben, en hingen hem aan een lantaarnpaal op. Nog bijtijds werd bij afgesneden. Ook is het voor- Omdat ik een vrouw ben." Machie vertelde hem verder, dat TéphaDy een lichten slaapdrank had iDgenomen en nu nog sliep. Zij ein digde op de karakteristiek uitdagende wijze, waarmee haar vrienden zich zoo amuseerden, terwijl haar vijan den er zich aan ergerden. Sir Japhet heeft me gezegd dat ik haar niet wakker moest makeD, maar ik doe het toch I" Om dezelfde rede als die u me daar even opgaaft?" Om precies dezelfde reden. Père Narcisse boog en liep den tuin in, waar Machie hem op en neer kon zien loopen hij las in zijn ge bedenboek Mére Pouldour was bezig om den doode af te leggen en Tè- phany lag nog rustig te slapen terwijl Machie naar het hek zat te turen, benieuwd of Michael zou komen. Toen zij hem eindelijk den hoek zag omslaan, barstte zy in traDen los. Père Narcisse ging hem tegemoet, terwijl Machie naar boven vloog om Téphany voor te bereideD. Het was ha: r een pak van het hart dat Té phany wakker was, want de instruc ties van sir Japhet waren zeer na drukkelijk geweest. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1