DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. *3® 30 ris buitenland. feuilleton" het doodenmasker. binnenland. stadsnieuws. ?WT\ No. 48. ÈMLANDER Hoofdredacteur B>. Cr. RIJHENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS PRIJS DER ADVERTENTIEN Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f 6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fl.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Van 1 tot 5 regcl6 f0.40. Voor iederon regel meer fO.OS. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) w- -aoor- Tol plaatsing van advertentign au reclames »an buitan hel kanion Amersfoort in dil blad is „uitsluitend" gerechtigd hot Algemeen Binnen- en Buitenlandse!) Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesslraal 76-78 te Amsterdam. HET BULGAARSCH-TURKSCH INCIDENT. Over het ongetwijfeld zeer ernstige grensgeschil valt nog te melden, dat de Turksche gezant te Sofia om een onderhoud met den waarnemend Minister van Buitenlandsche Zaken onder een voorwendsel niet ontvangen werd. Dat de opwinding te Sofia groot is begrijpt men. Sommige dagbladcorres pondenten seinen, dat de houding van pers en publiek den indruk maakt alsof men aan den vooravond van een oorlog staat. Bovendien weet men aan geen van beide zijden van uitscheiden en geeft elkaar natuurlijk wederkeerigde schuld. De Turken bewijzen, dat de Bul garen begonnen zijn en omgekeerd. Uit Philippopoli wordt gemeld, dat de officieren van de tweede divirie zeer opgewonden zijn en den oorlog eischen. Zelfs de Preporetz, een overi gens gematigd orgaan, dat ook thans nog haai collega's verwijt van een mug (het grensincident) een olifant der seusatie te hebben gemaakt, oefent scherpe critiek uit op de wijze, waarop de Turksche Regeeriug de Bulgaren in Macedonië behandelt. FRANKRIJK. Niet lang geleden heeft er te Nice een zeer gewichtige meeting plaats gehad, waarover men (en dit is niet zeer te verwonderen) slechts zeer weinig heeft gesproken. De meeting bestond uit hotelhouders en vaklieden, die bjj elkaar waren gekomen, om deu strijd aan te binden tegen de speel woede. Vooral in de laatste twee jaren heeft zich die van Nice en de geheele Riviera meester gemaakt. Een verzoekschrift door 3.145 in Naar het Engelsch van HORACE ANNESLEY VACHELL. 117) In den gang kwam hij Mary Machin tegen. Ge gaat haar toch niet verlaten vroeg Machie met schorre stem. Zjj vraagt om het masker." O 1 dat zal ik wel halen. Wacht hier maar even. Zü vloog naar bene den en liet Michael boven aan de trap staan. Toen zfi terug kwam en hem het gipsafgietsel ter hand stelde, zei zij hem waarschuwend „Laat haar toch vooral niet spreken." Zjj is erg heesch." Alles wat zij er in de twee laatste maanden voor gedaan heeft, is vergeefsch geweest. Sir Japhet denkt dat zij nooit meer in het openbaar zal kunnen optreden, maar Nu?" Dat zal haar niets kunnen sche den handel betrokken personen werd naar den eersten Minister gezonden. Men deelde den Minister mede, dat de inrichtingen waar gespeeld mocht worden in 1908 een winst maakten van zes millioen francs en dat deze 'som met tien millioen francs in 1909 gestegen was. Dat aan den anderen kant het aan tal faillissementen gestegen is van 128 tot 162. Dat de Hotelindustrie, der voor naamste hotels in de Riviera zeer daaronder leed, te meer daar de rei zigers slechts zeer korten tijd bljjven. De eenige garantie der hotelhouders van hunne gasten, die al hun geld op de speelbanken verloren hebben, is de bagage. Daardoor is de toestand der hotel- en restauranthouders vrijwel onmogelijk geworden. London-House, een der grootste res taurants der Riviera, zag zich naeeD wanhopigen strijd voor het bestaan, genoodzaakt zijne deuren te sluiten. Twee andere restaurants, die in ver binding staan met eenige eerste-rang inrichtingen te Parijs kunnen zich niet dan met groote moeite staande houden. De speelgelegenheden zijn voorzien van prachtig ingerichte restaurants, waar den spelers alles gratis wordt aangeboden en waaraan niets gespaard is om ze zoo aantrekkelijk en mooi te maken, opdat de speler de inrich ting ook maar niet voor een kort oogenblik zal verlaten. Op de speelinrichtingen is geen toezicht, zjj staan open voor allen die komen will n, ryk en arm, voor lage zoowel als hooge inzetten. Minder jarigen kunnen van den vroegen mor gen tot den laten avond, den geheelen nacht door, als zü het willen, spelen. Men hoopt, dat het verzoekschrift eenig goeds uitwerkt, daar er reeds een groote verandering te bespeuren len, als zü in huis maar kan zingen voor den man, dien zy liefheeft." Daarop vloog Mary Machin naar beneden. Michael ging weer naar de kamer. Téphany stak beide handen uit om het masker aan te nemen. Toen zij het aangenomen had, ging Michael bij 't venster staan. De zon had ten slotte gezegevierd over de massa nu verdwü- nende wolken. Op de rotsen bü de landingsplaats werden de licht blauwe tinten van dien hemel weerkaatst in de kleine plassen, ieder oogenblik werd de lucht helderder blauw. Eenige kinderen uit het gehucht, die door den storm gevangen werden gehouden en tevens bang voor den donder waren, stonden naast die plassen. Michael kon hunne onschuldige lachbuien hooren zooveel te luidruchtiger en te vroo- lfiker omdat de vreeselüke storm op hield. Zü konden nu weer vroolijk zün. Michael zag en hoorde de kinderen hü was bang voor de boodschap die zij hem zouden brengeo. Zou het voor Téphany en hem beter zijn geweest als Furie hem gedood had is in het bezoekend publiek der Ri viera. Van uit alle oorden van Europa komt eeu zeer ongewenscht soort van reizigers naar de Riviera, zoodat de gegoeden, Engelsche en Amerikanen, hunne reizen tot in Egypte en elders uitstrekken. De krijgsraad te Chaions-sur- Marne heeft den wachtmeester Fara- co, die cyaankali had gedaan in de soep züner compagnie, maar gelukkig zoo veel, dat niemand van de soep at, om een der miliciens, van wien hü 200 frs. had geleend, uit den weg te ruimen, veroordeeld tot 20 jaar dwang arbeid, militaire degradatie en 20 jaar verbod van verblüf binnen 's lands grenzen. GROOT BRITANNIË. Gisteren zün twee Ministerraden gehouden en de toestand schünt plot seling een wending ten kwade te hebben genomen. Of en welke nieuwe moeilükheid gerezen is, is onbekend, maar er .heerschte gisterennamiddag in de wandelgangen van het Lagerhuis on getwijfeld een zeer pessimistische stemming. Er ging een absoluut onbevestigd gerucht, dat aan de Regeering het voornemen van aftreden toeschrijft. JAPAN. Het Japansche Parlement zal over een gewichtig en gevaarlijk vraagstuk moeten oordeelen. De Regeering stelt nl. voor vreemdelingen in het vervolg geen landbezit meer toe te staan, tenzü hun Regeering dit wel aan onderdanen van den Mikado toestaat. Deze maat regel is klaarblükelük tegen de Ver- eenigde Staten gericht en kan als zoodanig groote moeilükhed'm veroor zaken. Waarom was hij gespaard geworden? Téphany lag naar het masker te turen waaraan zü haar leven te dan ken had Zü dacht nu voor het eerst aan Furie, aan Furie die nu alles wist. Zü haalde zich hem levend voor den geest. Zü zag hem, omhuld door den killen grauwen mist aan het roer staan, in het water starend, zoekend naar het gezicht dat zü op het oogenblik vóór zich had. Had hü er niet tallooze malen naar gezocht? Of vlak voor het aanbreken van den dag in 't ge heimzinnige schemerlicht; had Furie dan ook niet staan wachten op den geest van de vrouw die hij had bemind en gedood Had hü dan niet gewaebt met een kloppend hart Of in zijn eigen geboorteplaats, waarheen hij na jaren was teruggekeerd, in het gehucht waar zü samen gespeeld, gewandeld en gebeden hadden was hij daar niet steeds vaster ervan overtuigd ge weest dat Liezena vroeger of later zou terugkomen Hü had haar tien jaar lang verwacht, maar zij was niet verschenen. Maar hü had hare stem gehoord het gejammer van het schep sel dat veroordeeld is om op aarde rond te dolen ofschoon het niet meer Mr. Th. H. de Meester. Naar de N. Ct. verneemt, is de gezond heidstoestand van Mr. Tb. H. de Meester steeds vooruitgaande. Doch hoewel reeds zóo zeer hersteld, dat hü zich te voet door zijnkamers mag bewegen, is het hem nog niet veroorloofd zün huis te verlaten, zoo dat de heer De Meester de vergade ringen der Tweede Kamer nog niet zal bywonen. Ter voorziening in de vacature van lid der Commissie van Beheer van de Muziekschool der Afdeeling van „Toonkunst", ontstaan door het overlüden van mr. J. Heyligers, is door het Afdeelingsbes' uur benoemd mr. W. G. De Marez Oyens alhier, die deze benoeming beeft aangenomen. We herinneren aan het Dinsdag a. s. in Amicitia te geven- concert. Het programma belooft veel moois, o.a. liederen van Schubert, Dvorak, Brahnjs, Kinderliedjes van mevr. G. VogelVan Vladeracken, en viool- stukken van Veracini, Franck, Matthe- son en Mozart. De heer A. W. Boeckhorst te Groenlo, in de raadsvergadering van 30 Nov. 1909 benoemd tot onderwyzer aan de openbare lagere school aan de Hellestraat alhier, heeft alsnog voor die benoeming bedankt. Naar de Eembode meedeelt hield het Dagelijksch Bestuur der R. K. Centrale Kiesvereeniging voor het kiesdistrict Amersfoort eene verga dering ter bespreking van eventueele candidaten voor de aanstaande ver kiezing van éen lid voor de Provin- van deze aarde is. Het gebrul der golven had haar kreet niet kunnen overstemmen haar stem klonk boven den storm uit. En eindelük had hü zich verbeeld de levende vrouw te zien terwül het maar een gipsafgietsel was. Was het werkelyk niets meer? Terwül zij zichzelf die vraag deed scheen 't masker er haar een antwoord op te geven. Datgene wat altfid zoo moeilfik weer te geven was geweest, verdween. Spotzucht, minachting en lfiden scb.enen over te gaan in een uitdrukking die niet verkeeid opgevat kon worden. Michael!" Zü sprak zün naam slechts fluiste rend uit maar het klonk hem als trompetgeschal in züne ooren. Hü knielde naast haar neer. Zü hield het masker met haar eene hand vast en sloeg haar anderen arm om zü'n hals en trok zijn hoofd naar zich toe. Toen fluisterde zü Ik heb het op haar gezicht ge lezen Wat, Téphany Vergiffenis voor ons allen EINDE.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1