DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 51. WOENSDAG 2 MAART 1910. 7e JAARGANG. Hoofdredacteur R. Gr- RIJKENS. BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof BINNENLAND. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.—Franco per post id. fl.40. Alzonderlijke nummers f0.05. m PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gorechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y. ALTA,Warmoesstraat 76 73 te Amsterdam. DUITSCHLAND. In Berlijn en in Frankfort zijn Zondag 1.1. groote betoogingen ge houden tegen het Pruisische kies- rechtontwerp. Die te Berlijn werd gehouden in den circus Busch en ging uit van den linkervleugel der liberale party. Prof. von Liszt, de groote straf- rechtsgeleerde, zat voor en opende.de de vergadering met een korte rede voering, waarin hij zeide, dat de ver tegenwoordigers van kunst, weten schap, handel en industrie eensgezind waren in de veroordeeling van het kiesrechtsontwerp. „In Pruisen", zei von Liszt, „bestaat eigenlijk in het geheel geen regeering. Aan het hoofd staat (een stem uit de vergadering een majoor 1) een kanselier, die een philosophisch dweper is en er geen idee van heeft hoe het volk denkt en voelt. Daardoor is de regeering het uitvoerend comité der conservatieve party geworden." Na afloop der vergadering zyn de toehoorders de stad doorgetrokken langs het Koninklyk paleis en dat van den rykskanselier. De politie hield zich zeer op den achtergrond en ver hinderde de betooging niet. In Frankfort werd een vergadering in de open lucht gehouden, waaraan tienduizendtallen menschen deelnamen, die een motie aannamen, waarin het kiesrechtsontwerp in zeer sterke be woordingen werd afgekeurd. Er werd hier geen bepaalde optocht gehouden gelijk met de politie was afgespro ken maar om al die menschen weg te krygen, moesten de commissarissen van orde alle krachten inspannen. Ge lukkig nam de politie geen uittartende houding aan en zoo liep alles vlot van stapel. VAN GUY BOOTHBY. 3) Zoo'n man was Gilbert Feversham, die mij en de myrien had geruïneerd en die het zonder eenig gevoel van schaamte, graag weer gedaan zou heb ben als het mogelijk geweest was. Ik zei, dat ik hem stond na te kyken, terwyi by 't schitterend verlichte voor plein overliep en het hotel binnen ging, vol eerbied gegroet door den portier. Over een uur waarschijniyk zou hy voor éen der beste diners in Londen zitten, een flesch champagne drinken en zich later op den avond te rugtrekken in een weelderig ingerich te slaapkamer, voorzien van alle ge makken, die eeu volle beurs konden verschaffen en de hulpbronnen der moderne beschaving konden bedenken. Wat mijzelf betreft, ik wilde liever slapen in de open lucht met het uit vaagsel der stad tot gezelschap en zoo mijn leven wagen, dan door hem be- De officieuze correspondent der Köl- nische Zeitung hecht veel waarde aan de betooging in den circus Busch, omdat daar niet alleen de vryziunige partij vertegenwoordigd was, maar „de Duitsche vryzinnigen." ZWITSERLAND. Het Zwitsersche volk heeft bij referendum twee wetsvoorstellen aan genomen, één waarbij afzonderlyke rechtbanken ingesteld worden voor de berechting van kinderzaken en één op de benoembaarheid van vrouwen in kamers van arbeid en koophandel. Het eerste ontwerp verkreeg 4552 tegen 347 en het tweede 3470 tegen 1780. AMERIKA. De vertegenwoordigers van alle vakvereenigingen hebben eergisteren te Philadelphia besloten, dat de alge- meene werkstaking ter ondersteuning van het werkstakende tramwegperso neel a.s. Zaterdag zal beginnen, indien aan de eischen van de stakers niet wordt voldaan of de onderwerping van de maatschappy aan het voordeel van een s.cheidsgerecht niet t eschied is. De algemeens werkstaking zou meer dan 100.000 man hun arbeid doen neerleggen. Na de openbaarmaking van het besluit hernieuwden zich de onlusten in de straten waarby twee jongens doodgeschoten werden en vijf perso nen zwaar gewond. Ook liet men weer vele wagens van de tram ont sporen. Gisteren was het weer rustiger geworden, en velen, die met de op stootjes hebben meegedaan, meldden zich nu weer in hun werkplaatsen aan. GROOT BRITANNIË. Het Kabinet heeft toegegeven aan schouwd te worden als iemand, die van zyn geld zich een nachtverblyf had verschaft. Toen ik voor my keek, zag ik de shilling nog liggen, waar ik haar had neergeworpen. Ik raapte haar op. Op dat oogenblik kwam er een politie agent voor den dag, die my op ruwen toon gebood door te loopen. Ik deed zooals my bevolen werd, en liep nog eens weer langs het Strand, waar het nog dicht met groote vlokken sneeuw de. De koetsiers hadden de kragen van hun capes hoog opgezet, en hun slappe hoeden naar beneden getrok ken de voetgangers snelden langs de straat als wilden zij laten zien, dat zij vol verlangen waren zóo spoedig mo- gelyk thuis te komeu, terwylde cou rantenjongens aan de algemoene som berheid nog het hunne toevoegden door met schorre stemmen te schreeu wen „Ontzettende sneeuwstormen, treinen vast blyven zitten veel men- scbenlevens verloren." Met mijn handen diep in mijn zak ken begraven, myn ouden hoed naar beneden getrokken over mijn voor hoofd, en mijn kraag zoover mogelijk opgezet, liep ik voort langs de modde rige straten in de richting van Trafal gar Square. Ho° verleidelyk zagen do den drang van haar meer vooruit strevende aanhangers en de beperking van het veto-recht der Lords vóór de begrooting op haar program geplaatst. Dit besluit was ook een dringend ver- eischte geworden voor de verlenging van het ministerieele leven, dat anders, en op niet zeer roemrijke wyze, be slist was afgesneden geworden door de ongeduldige Ieren. Behalve eenige financieele voorzie ningen van meer ondergeschikten aard, welker behandeling den tyd tot Paschen vullen zal, komt de veto motie na de korte Paaschvacantie aan de orde en in de tweede plaats de be grooting. Wordt de veto-motie in het Hoogerhuis niet aangenomen, dan zal men uit de verklaringen van Lloyd George moeten opmaken, dat het des betreffende wetsontwerp niet zal wor den afgehandeld, indien de Koning de meerderheid in het Hoogerhuis weigert om te zetten door een benoeming van liberale peers. Een nieuwe verkiezing, die nu, schynt het, ook alle bladen verwachten zou dan het gevolg zyn. GRIEKENLAND. In een brief uit Athene aan de Frankfurter Zeitung wordt de ver hindering van den reis van den kroonprins naar Griekenland, een aan randing van de dynastie door den officiersbond genoemd. Als reden waarom de officiersbond den kroonprins niet in Griekenland wil zien, wordt door den briefschry ver genoemd de vrees, dat de kroonprins het middelpunt zou worden, waarom alle ontevredenen en alle tegenstan ders der militaire dictatuur zich zou den scharen. winkels er uitDaar aan den over kant was het restaurant Gattiwaar ik zoc d.kwyls had gesoupeerd in den tyd toen de zorg zyn scherpe klauw nog niet op myn schouderhad gelegd, en de geheele wereld vol le ven eo zonneschyn scheen. Ik liep een smalle steeg door en vond een donkere portiek waarin het tot nu toe nog niet gesneeuwd had. Daarin ging ik zitten. Aan den overkant, maar eenige meters van my af, was een andere portiek en daarin zaten twee andere daklooze stakkers een vrouw met een kleio kind, die zich nestelden in haar shawl om nog zooveel warmte op te doen als haar arm lichaam kon produceeren. Ik merkte ook op, dat de linkerschou der van de vrouw onbedekt was; zy gaf het grootste doel van de shawl om haar kleintje tegen de koude te be schutten. De shilling brandde my in de hand. Moeder, ik ben zoo vermoeid en heb zoo'n honger, zei het zw ikke stem metje van onder de shawl. Kunnen wij niet naar huis gaan Ik wou zoo- graag naar huis, moe 'er Gauw, Kevertje, heel gauw, ant woordde de moeder. Probeer nu te gaan slapen, schatje, en als je dan Vlug procedeeren. Een sprekend staaltje van de snelheid der burgerlyke rechtspleging in Nederland kan men weer eens vinden in het jongste nummer (8958) van het Week blad van het Recht. Een aannemer te Haarlem, bouwde een werkplaats voor de Hollandsche Spoor. Hy moest het werk opleveren op 1 November, 1903, doch deed dit eerst op 15 Februari 1904. De vertraging weet hy aan oponthoud in de levering door den onderaannemeren vorderdedaa om van dezen schadevergoeding. In dit, waarlyk niet zwaarwichtig, geding, werd door de Rechtbank in Novem ber 1905 een voorloopig vonnis ge wezen (opdiacht van getuigenverhoor). Toen kwam de zaak in appèl by het Gerechtshof. En nu heeft op Oude jaarsdag 1909, ruim vier jaren na het eerste vonnis, en byna zes jaren na het behandelde feit, de Hooge Raad aan het geval een einde gemaakt. Sta tfl onsassistent. De directie der S.S. is voornemens een groot aantal le klas hoofdconducteurs te belasten met den dienst van stations assistent. Zy zullen den titel dragen van terreinopzichters. Hierdoor krygt de directie de vrije beschikking over een 50-tal stations-assistent6n, die dan met bureaudienst belast zullen worden. Lagere Handelsschool. Zeer spoedig kan de oprichting te Amsterdam eener lagere handelsschool van de Algemeene Winkelvereepiging worden tegemoetgezien, welk school zich zal aanpassen aan de behoefte der praktyk. Ryk, Provincie en Ge meente hebben subsidie toegezegd. wakker wordt, zullen wy naar huis gaan. Ik hoorde haar stem breken, ter- wyl zy dat zeide. Ik wist, dat zij al leen sprak om het kind te sussen ar me stakkers, zy hadden geen tehuis. Ongeveer op dit oogenblik, zoo zei ik tot inyzelf, trok Feversham zyn stoel by de tafel. Ik uitte een verwensching aan zyn adres en keek weer naar de anderen. Op dat oogenblik begon het kind te schreien en de moeder deed haar best het te sussen maar te ver geefs. Toen ging de deur achter haar open en een man in overhemdsmou wen beval haar op ruwen toon Maakt dat je wegkomt, wy heb ben hier geen scureeuwleelyken noo- dig! Dat is schande, fijn mynheertje, bromde ik woest. Ik zou wel eens wil len weten hoe jij het zou vinden als je vrouw en kind zoo weggejaagd wer den op zoo'n avond 1 De vrouw stond vermoeid open nam de kleine in haar armen, terwijl zij do shawl over het kind heenlegde. (Wordt vervolgd.) EMLANDEB

De Eemlander | 1910 | | pagina 1