DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 62. DINSDAG 15 MAART 1910. 7e JAARGANG. TRUSTS. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof BUITENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur H>. Cr- RIJKENS. Bureau BREtDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. IBS PRIJS DER ADVERT ENTIEN Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel mee f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort por regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amorsfoort in dit blad is uitsluitend" gerechtigd het Algemoen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y. ALTA,Warmoosstraat 76-78 to Amsterdam. De vleeschboycot ia Amerika heeft weer eens aangetoond, dat de bevol king daar te lande onmachtig is verder de hooge prijzen te betalen, die tegenwoordig voor de levens middelen gevorderd worden. Het is zonder twijfel een van de meest ernstige vraagstukken, waarvoor het Amerikaansche volk zich geplaatst ziet. Steeds luider doen zich de stemmen hooren van zaakkundigen, die er op wyzen, dat de bevolking der Vereenigde Staten in een vlugger tempo toeneemt dan de productie dei- levensmiddelen. Dit mag in een land, waarvan de capaciteit tot voort brenging voor nog weinige jaren reus achtig scheen en waarin ook nu nog groote oppervlakten met onbebouwden, vruchtbaren grond aanwezig zijn, byua ongelooflijk lijken I Het geheim van deze tegenstrijdig heid vindt zjjn natuurlijke verklaring daarin, dat streng genomen de abso lute toename, maar de ongelijkmatige, ja onverstandige verdeeling van de bevolking het is. die dezen noodtoe stand in het leven heeft geroepen. De secretaris van landbouw Wilson heeft er sinds jaar en dag op gewezen, dat het verrassend snelle tempo, waarin de industrieele ontwikkeling ook naar het Weston der Vereenigde Staten is overgeslagen, een groot deel van de daar gevestigde boerenbevolking van haar beroep vervreemd heeft. Door de schijnbaar gunstiger Icon- verhoudingen zijn die lieden bij groote troepen naar de industrie districten getrokken. Niet een gebrek dus aan voor kuituur geschikten grond heeft den tegen woordigen nood veroorzaakt, maar een gebrek aan geschikte ar beidskrachten voor de bearbeiding VAN GUY BOOTHBY. 12) Omdat ik met my'o rug naar het licht gekeerd was, was het voor hem onmogelijk te zien, met welk een armzalig individu bij te doen had. 't Spijt mij bijzonder, u lastig te moeten vallen, zei hij, bij wijze van introductie. Maar toch, het „Overleven van den Knapsten" is een aangenomen natuurwet. Hoeveel geld heeft u bij u? Ik had grooten lust hom te vragen, wat hij daarmee te maken had, maar een oogenblik later vond ik beter, dat maar voor mij te houden. Hjj scheen mij er de man niet naar om een brutaal optreden te verdragen. Daarom vertelde ik hem, dat ik totaal niets bezat, dat ik werkelijk geen roode duit in de wereld had. Hij liet een kuchje hooren, dat alles zou hebben kunnen beteekenen, en verzocht mij, mijn zakken voor daarvan. Daarom wordt er ook te weinig aan veeteelt gedaan. Van de vele argumenten, waarmee de vleesch- trust de prijsstijgingen zoekt te ver dedigen, komt dit argument ongetwij feld met de waarheid o/ereen: dat de voeding, het behoud en de ver zorging van de kudden meer kosten vereischten. Maar de vleeschtrust, die ook vele andere bedrijven vau levensmiddelen bebeerscht, heeft toch geen blank ge weten, want reusachtige voorraden, worden in koelkamers opgeslagen, zoolang als het den grooten heeren behaagt. Bij de onderzoekingen, die op 't oogenblik teven de methodes van de vleeschtrust zijn ingesteld, komen bjjna ongeloovelijke daadzaken aan het licht. In de verschillende koel kamers van de Vereenigde Staten worden zoo 14 millioen stuks rund vee, 6 millioen kal.eren, 25 millioen lammeren en hamels, en 50 millioen varkens aan de markt outtrokken. Bovendien is er nog een hoeveelheid visch tot een bedrag van 25 millioen dollars. Ook bestrijden de bezitters van deze koelkamers niet dat er 1800 millioen eieren, 130 millioen pond ge vogelte, en verscbill-nde vruchten ter waarde van 5.0 millioen dollars, be nevens een waarde van 100 millioen aan melk. bi'ter, kaas en groenten opgeslagen zijn. In 't geheel beloopt de waarde der voorloopig achterge houden voedingsmiddelen in de koel kamers ongeveer 3000 mihioen dollar. Evenzoo is er herhaaldelijk op ge wezen, dat de trust er eerder toe over gaat groote hoeveelheden van levens middelen te vernietigen, dan ze tot billyker prys te verkoopen. Het is dus niet te verwonderen, dat het spreekwoordelijk geworden geduld van de Amerikaansche bevolking bijna zijn oogen om te keeren. Het zal uw moeite niet loonen, my lastig te vallen, zei ik, het is niets dan tijdverlies, zoowel voor u al voor mij. Ik geef u myn woord, als gij dat ten minste kunt gebruiken, en het is het eenige, dat ik nog te geven heb, dat ik zoo arm ben als de armste. Ik heb nog niets te eten gehad sinds gisteren aan het ontbijt, en ik ben onderweg naar de oude kapel in de Pouncetstraat, om te zien of ik daar voor een nacht onder dak en iets te eten kan krygen. Zyn antwoord was kort en bondig. Blijkbaar was hij niet alleen niet ge woon, woorden te verspillen, maar ook gewend te bevelen en gehoor zaamd te worden. Keer uw zakken om! Heel goed, antwoordde ik vastbesloten, als ge dat wilt, wil ik u dat genoegen wel doen. Ge zoudt my waarschijnlijk kunnen dwingen, als wij gingen vechten. Welken zak wilt ge het eerst zien Het is mij hetzelfde. Wat kan mij dat schelen, keer om al je zakken, riep hij woedend uit. Je hebt evenveel drukte als een Amerikaansche trommelslager. Eén voor één keerde ik mijn zak- uitgeput is. Hoe het vraagstuk van de toene mende stijging der levensmiddelen zal worden opgelost, kan op 't oogen blik slechts by benadering worden vermoed. Dat het voortbrengingsver- raogen der Vereenigde Staten, vooral op het gebied der veetee.t, nog kan toenemen, staat vast. Maar even zoo zeker is het, dat de industrieele ex pansie in de Westelijke Staten, die voor ongeveer tien jaren bjjna uit sluitend den landbouw beoefenden, van jaar tot jaar toeneemt. In weer wil van de buitengewone ontwikkeling der verkeersmiddelen is de vroeger bestaande toestand, dat het Westen naar helOosten de landbouwproducten, dit echter naar het Westen de fabri katen verzendt, niet meer te hand haven. De landverhuizing heeft de moeilijk heden slechts verscherpt. Zelfs het grootste deel van de Oost-Europeesch6 landverhuizers, die in hun vaderland landbouwers waren, bljjft by aankomst bf in de groote steden van het Oosten hangen, öf wordt snel door de indus trieele centra opgezogen. Daarby komt nog een niet onaan zienlijke landverhuizing over de Cana- deesehe greuzen van uit de Weste lijke staten, waardoor de Unie weer vele van zyn goede boeren verliest. De vleeschboycott heeft al heel wei nig tegen de vleeschtrust kunnen uit richten, en of de regeering na de op gedane ervaringen sterk genoeg zal blyken om op gerechtelijken weg de trust ten minste haar onnatuurlijke woekerpolitiek onmogelijk te maken, schijnt bjj allen jjver, die in deze richtiug wordt aangewend, nog zeer twijfelachtig te zyn. ken om, opdat hij ze zou kunnen inspecteeren. Er zat heelemaal niets in. Hij was verontwaardigd en deed geen poging dat voor ray te verber gen. Ik begon my minder op myn gemak te voelen, want ik had geen idéé, hoe hjj hierover wraak zou nemen. Nummer vier, merkte hij op, naar 't mij voorkwam een beetje inconsequent. Het loopt my van avond buitengewoon tegen, en dan te moeten denken, dat ik myn tijd verspild heb op een armzalig wezen als gy zyt. fljj zweeg even. Wat drommel, ging hij ten slotte voort. Ik heb veel lust het eens te probeeren. Kom, dat zullen wij doen. Met die woorden bracht hij my den weg terug, dien ik gekomen was, totdat wij den ingang naar de laan bereikten en onder de flikkerende gaslamp stonden. Terwijl hij naar iets in zyn broekzak grabbelde, had ik gelegenheid hem meer van naby op te nemen. Hjj was lang, maar eenigszins ma ger gebouwd. Zijn gelaat was niet vriendelijk, tenzy hij glimlachte, dan verhelderde het geheel en kieeg een DUITSCHLAND. In den loop der debatten over de begrooting van het Rijksland, waarin vooral de Elzassers en Lotharingers eischen, dat de grondwettelijke toe stand van het Rijksland in den zin van autonomie geregeld zou worden, verklaarde de Rijkskanselier, dat diep gaande debatten over de quaestie van een grond w t voor Elzas-Lotharingen bewezen, dat het den Rjjksdag ernst is de samensmelting van het Rijks land met het Rjjk te bevoideren. Reeds op 13 December 1909 had spr. verklaard, dat de aangewezen weg naar de politieke zelfstandigheid voert, die echter afhankelijk wordt gesteld van waarborgen, die Elzas- Lotharingen zelf geven moet. Spreker geeft niets om z.g. „Hurrapatriotis- tnus", maar loyaliteit en trouw aan den Staat zijn dergelyke waarborgen. Tot de verlaagde waarborgen behoort niet die vaderlandsliefde in alle bij zonderheden, die slechts door het schenken van de zelfstandigheid ge- eischt kan worden. Spreker liet daar om een wetsontwerp gereedmaken, dat de grondwet voor het Rijksland verder uitwerkt. (Levendig applaus). Na verkregen instemming van den Bondsraad zal spr. den inhoud van dit wetsontwerp mededeelen. Mosilyk- heden op staatsrechtelijk gebied zullen overwonnen worden. De stadhouder en het Rijksbestuur doen oprecht hun best om de zaak afgehandeld te krygen. FRANKRIJK. De rechtbank te Reims heeft zoo als men weet den bisschop van Reims veroordeeld tot schadevergoeding aan de onderwijzers vereeniging. Maar de totaal andere uitdrukking. Lat°r ontdekte ik, dat zyn oogen bijzonder mooi waren en in staat, aandoening uit te drukken van de diepstgevoelde genegenheid tot haat. zooals ik het nooit in een ander man gezien had. Hij was gekleed in een donker pak en zjjn schouders waren bedekt met een kleedingstuk, dat men in Zuid- Amerika met den naam van poncho zou hebben aangeduid. Een zachte vilten hoed voltooide zijn costuum. Hij haalde een shilling uit zijn zak en gaf haar aan mjj. Wil u mij een genoegen doen, begon hij, en uw geluk bij mjj beproeven? Ik heb het ongeluk bygeloovig te zijn, en de gedachte is by mij opgekomen, dat de kansen voor myn geiuk gekeerd zijn, sinds ik u heb ontmoet. U heeft er toch zeker niets tegen Niet het minst, antwoordde ik, my tegelijkertijd afvragende, of dit alles een droom zou blijken te zijn. Zal ik het eerst zeggen Als ge zoo goed wilt zjjn, antwoordde hy beleefd en terwijl hij sprak, gooide hij zyn geldstuk op. (Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1