WEERBERICHT. Tkermometorstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bildt, 15 Maart 1910 Hoogste barometerstand 774.5 m.M. te Horta laagste 750.8 m.M. te Seydiefjord. Verwachting tot den avond van 16 Maart 1910. Zwakke uiteenloopendo winden. Gesteldheid van de lucht: Licht tot half bewolkt, droog weer. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 57 Laagste hedennachtF. 26 Hedenmiddag 12 uurF. 54 procureur der Republiek te Nancy, die over een dergeljjken schadever- goedingseisch tegen den bisschop van Nancy conclusie moest nemen, heelt een conclusie genomen strekkende tot ontzegging van den eisch. In de eerste plaats betoogt de pro cureur dat de brie! der bisschoppen niet, zooals de rechtb. te Reims aan nam, twee zinsneden bevatte, die be- leedigend voor de onderwijzers wareD, doch slechts ééne zinsnede. Maar al kunnen de bisschoppen dus om die eene zinsnede tot schade vergoeding worden aangesproken, dan biyit nog de vraag aan wien deze schadevergoeding zou moeten worden toegekend. De organisatie van onderwijzers is volgens den procureur niet bevoegd om in dit geval schadevergoeding te eischen, wèl ieder onderwijzer afzon derlijk. Deze conclusie komt dus hierop neer, dat de bisschop van Nancy niet tegen één organisatie maar tegen duizenden onderwijzers individueel zal hebben te proc.'deeren. DENEMARKEN. De heer Matbieson, hoofdredacteur van een Christelijk orgaan te Kopen hagen, is dezer dagen door eigen schuld in een hoogst onaangenaam parket geraakt. Hij oordeelde het nl. noodig, om voor de goede zeden van de Koninklijke familie te waken en zond delectieven uit om de Prinsen en vooral Prins Harold, den jongsten zoon des Koi.ings te bewaken. De heer Mathieeon hoopte op deze manier te kunnen bewijzen, dat Prins Harold een onzedelijk leven leidt. Een met den Prins bevriende dame, trachtte door middel van klinkende munt den ijver van de detectieven te doen be koelen, betgeen niet mocht gelukken. Ten slotte moest Zahle, de premier, ingrijpen, Deze denkt nu een aanklacht tegen het detectievenbureau in te dienen, wegens beleediging van de Koninklijke familie. RUSLAND. Het debat over de begrooting van Ju stitie in de Doema is zeer heftig ge weest en de tusschenkomst van de boden alleen heeft de sociaal-democra ten en de leden van de uiterste rech terzijde verhinderd tot een handge meen te komen. Toen de orde hersteld was beschul digde Poerisjkewitsj van de'uiterste rechtei zijde de Octobristen revolution- nairen te zijn en inbreuk te willen maken op de rechten van den Tsaar. De rechterzijde riep toen „Weg met de constitutie. Leve de autocratie De kadetten, sociaal-democraten en ook één der Octobristen hadden de wijze van rechtspleging in Rusland gehekeld. Ineenschakelingsco tu rn issie. Wij vernemen dat het eerste gedeelte van het rapport met voorstellen der iceenscbakelingscom- missie voor het onderwijs in druk gereed is en dat het tweede deel ter drukkerij in bewerking is. Een ontslag. Naar het Ilbld. meldt, hebben B. en W. van Amster dam aan dr. G. de Gelder, onder directeur der gem. eleciriciteits-wer- ken, niet op verzoek, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend, ingaande 1 Juli a.s. Tot dien datum is den heer De Gelder verlof verleend. Aanleiding tot dit ontslag is een conflict met den directeur, den heer A. W. Ressing. waaromtrent dr. De G. zich echter niet wensebt uit te lateu voor hij den gemeenteraad daar over ten volle heeft ingelicht. Utrechtsche kermis. De Utrechtsche Gemeenteraad heeft gis teren met 24 tegen 8 stemmen be sloten de kermis te handhaven. K uyper verloochend. Het Volk meldt, dat in de jaarvergadering van de afdeeling Zuid-Beijerland van Patrimonium op voorstel van een zekeren A. Tuk werd besloten een telegram te zenden aan Minister Talma, „die zooveel voor Patrimonium heeft gedaan". Dit voorstel werd aan genomen. Maar een gelijkluidend voor stel door een zekeren A. v. d. Blom om ook dr. A. Kuyper een telegram te zenden werd.... verworpen. Volkstuinen. De eerste groep volkstuinen door het Comité voor Volkstuinen te Amsteidam in gereedheid gebracht, is Zaterdag door de huurders in gebruik kunnen genomen worden. Aan de Linnaeus- straat, op een stuk grond in den hoek, door Staatsspoorweg en Holl. Spoor weg gevormd, beeft het Comité op een groot terrein de hand weten te leggen, en dat in niet minder dan 241 tuintjes kunnen verdeelen. Door eenvoudige afrasteringen worden de verschillende perceeltjes aangewezen, die reeds alle verhuurd zijn. Zelfs kwamen er méér aanvragen in, dan waaraan met dit stuk grond kon wor den voldaan. —De Grenadiersquaestie. In de Mededeelingen van den Ned.- Journalistenkring wijdt mr. L. J. Plemp van Duiveland aan bovenge noemde quaestie een artikel, waarin hij tot de conclusie komt, dat De Avp.-redactie de zaak „in het belang van het regiment" niet kan sluiten en der redactie de vraag stelt, of zij om van haar eigen belang niet te spreken zich niet verplicht acht het hare te doen in het beluDg vau de pers. Sluiting van het incident met de mededeeling, dat men hair woo'd moet gelooveh en niet dat van elk der grenadiers-officieren, is niet voldoende. Arbeidsbeurzen. De agenda voor de algemeene vergadering der Vereeniging van Nederlandsche Ar beidsbeurzen, te houden op 30 Maart 1910, des namiddags 1 uur in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht bevat o.a. de volgende onderwerpen Regeling bijdrage voor kleinere ar beidsbeurzen. Samenwerking met de „Deutsche Feld-arbeiter-Zentralstelle". Bespreking der vraag of het wen- schelijk is voor de verschillende vak ken een loongrens te bepalen beneden welke de arbeidsbeurs geen werk lieden plaatst. Over het laatstgemelde onderwerp is uitgebracht een praeadvies lo. door den heer J. W. Albarda, w. i. Waar sprake is van de bemoeiing van arbeidsbeurzen met loonvoor- wuarden, wil het hem voorkomen, dat de onthouding der arbeidsbeurzen op dit gebied ten onrechte voor onpar tijdigheid wordt aangezien, en dat deze onthouding verre van onzijdigheid te zijn ten aanzien der verhoudingen op de arbeidsmarkt een wezenlijke be gunstiging der ondernemers en een even wezenlijk.' benadeeling der ar beidersklasse is. 2o. door mr. J. Wolterbeek Muller, die ontkennend beantwoordt de vraag of het wenscheljik is voor de ver schillende vakken een 'loongrens te bepalen, beneden welk de arbeids beurs geen werklieden plaatst. Het doel, om het arbeidsloon te deen vaststellen op minstens het mi nimum van het bedrag, waarvoor de beurs hare medewerking nog verleent, kan door dit middel, naar zijne mee ning, niet bereikt worden. Zondag a.s. zal in de godsdienst oefening in de Remonstrautsche kerk als spreker optreden prof. dr. H. Oort uit Leiden. De zang vereeniging „De Blauwe Vaan" alhier, zal Donderdag a. s. eenige nummers uitvoeren in een open bare bijeenkomst te Soest, waarin als spreekster zal optreden mej. Tit-ia van der Tuuk. Gisternamiddag hebben water- graaf en heemraden van het heem raadschap de rivier de Eem aanbe steed het afbreken van de groote schotbalksluis bij de Koppelpoort al hier, en het daar bouwen van een dubbele Stoney-sluis. Er waren 19 inschrijvers, van wie de laagste is de heer C. H. van Haarlem te Vianen, voor 1 12,643. De gunning is in beraad gehouden. Te Utrecht slaagden gisteren voor het examen nuttige handwerken onze stadgenooten, de dames J. M. F. Hillec, J. M. van Rossum en C. J. Zwartjes. De heer A. P. BeDjaminse, ad- spiraut-cominies der posterijen en telegrafie is verplaatst van Rotterdam naar Amersfoort. In de Re-monstrantsche kerk hield gisterenavond mevr. Ros Vrij man uit den Haag een lezing voor de Theosofische Vereeniging over „Karma eu Reïncarnatie". Nadat de heer H. de Jager uit Amsterdam de bijeenkomst had geopend, wees Spr. er op dat de begrippen Karma d. i. de wet van oorzaak en gevolg en Reïncarnatie, de wet van de weder- belichaming, van de wedergeboorte, voor de raeesten nieuw zjjn, waarom zij eerst een uiteenzetting geeft van het standpunt, van waaruit de heele wei old van verschijnselen door de theosofie wordt verklaard. De theosofie is geen nieuwe gods dienst, reeds de naam is een waar borg voor bet onsectarisch karakter er van, en kan nimmer behooren aan een stelsel maar vormt a. h. w. een deel van alle godsdiensten, wijsbe geerten en wetenschappen. Dat al leen dat bestaat, wat door stoffelijke dingen kan worden waargenomen, verwerpt be dist de theosofie, die juist leert kennen het geestelijke leven, en niet hangt aan Jen vorm. Spr. zet hierna uitvoerig uiteen het evolutiebegrip der theosofie, er op wijzende hoe de begrippen Karma en Reïncarnatie bij vole voorgangers van den godsdienst duidelijk optreden. De wet van Karma kent geen ooi zaak zonder gevolg en verklaart het leven uit voorafgaande zaken. In dit ver band is de mensch de maker van zijn eigen lot, en daaruit wordt ver klaard, dat trots de meest schrille tegenstellingen, er een wijs recht vaardig bestuur is, terw jl geen plaats wordt gegeven aan blinde natuur kracht. De mensch zelve is de oorzaak van zijn eigen leven, in geheel zijn le ven ziet de theosofie een plan van goddelijke wijsheid en rechtvaardig heid. De mensch mag echter niet be oordeeld worden naar hetgeen hij doet of schijnt, maar zijn inner lijk wezen. Daarom kan niet op gaan het spreekwoordgedachten zijn tolvrjj, daar de daad slechts is de gekristalliseerde gedachte. De menscben beïnvloeden elkaar dan ook meer door hun gedachten, dan door hun daden en scheppen daardoor de omstandigheden waarin zij leven. Zoo zijn zij dan ook verantwoordelijk voor dehen omringende omstandigheden en ware dat begrip meer algemeen, zonder twijfel zou de wereld er heel anders uitzien. Breedvoerig zet spr. een en ander uiteen en toont ze met tal van voorbeelden aan hoe h.i. de grooto meerderheid der menschen ge looft in Karma en Reïncarnatie. De theosofie nu geeft kennis van deze begrippen en daarover zal in de vol gende bijeenkomst, 31 Maart of 7 April worden gesproken. Ten slotte gaf spr. nog een uit voerige uiteenzetting op de vraag van een der aanwezigen, hoe het er zal uitzien, wanneer de volmaakte toe stand er is, zoowel voor lichaam als ziel, waarna de bijeenkomst gesloten werd. Mej. J. C. van Heerde, volontair aan de'Fröbelschool alhier, slaagde te Groningen voor de acte van bewaar- schoolonderwjjzeres. Op den openbaren weg zijn ge vonden en op het bureau van politie gedeponeerdeen zilveren cilinder horloge, een damestaschje, een ge wicht en een zilveten lepeltje. H. V. C. I—B. V. C. I 3—3. Met zeer veel verlangen is door het Amersfoort's vcetballievend publiek naar deze ontmoeting uitgezien. Dat het er zou spannen, was iedereen be kend, daar het nu zou beslist worden wie er dit seizoen kampioen der 1ste klas van den U. P. V. B. zou worden. Deze uitslag heeft weinig resultaat opgeleverd. Nog is niet met zekerheid te vermelden aan wie de gouden medaille zal worden uitgereikt. Er- bestaat in stand en qualiteit van het spel zóó weinig verschil, dat beide leidende clubs elkaar de eerste plaats betwisten. Maar toch hebben we hoop, dat onze stadgenooten, die van het begin af aan de leiding hebben gehad, die leiding niet aan de Biltsche voet ballers zullen afstaan, en in de beide nog te spelen wedstrijden met het zelfde vuur op het kampioenschap zullen afstuiven als Zondag tegen de vlugge B. V. C.'ers. Ongeveer 600 menschen woonden deze ïnteressanten,.spannenden wed strijd bij, dio genoten hebben van moo1 voetbal, wat 2de klassers N.V.B. menigmaal niet beter leveren. Onze stadgenooten hebben met de beide ontmoetingen. Z.V.Y. en B.V.C de Amersf. voetballiefhebbers doen wanhopen en zijn zij het kampioens idee geheel vaar wel gaan zeggen, door in beide ontmoetingen op eigen ter rein 3 punten te verspelen, welke ontmoetingen zjj op de terreinen van bovengemelde clubs resp. met 81 en 4 3 wonnen. Ook het U. P. V. B -bestuur was zich van het gewicht van deze ont moeting bewust, en gaf de leiding hiervan dan ook in handen van de beeren Makkink (scheidsrechter N. V. B.), Coenen (competitie-leider U.P.V.B.j en den WelEdelGestr. heer Alma, welke beide laatsten als grensrechters fungeeiden, terwijl de heer Makkink het onbescheiden fluitje op gepaste tijden liet klinken. En nu de wedstrijd. Precies twee uur geeft den heer Makkiuk het seiD van aaDvang en stellen beide elftallen zich volledig op. H. V. C. 's aanvoerder verliest

De Eemlander | 1910 | | pagina 2