SEES DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 64. DONDERDAG 17 MAART 1910. 7e JAARGANG Hoofdredacteur B>. Gr. RIJKENS. BUITENLAND. FEUJLLETON. Quinnion de Philosoof. BINNENLAND. DE EEMLANDEB Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS PRIJS DER ADVERi ENTIEN Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco por post id. f5.60. Per 3 maanden id. tl.Franco per post Van 1 tot 5 regols f0.40. Yoor iederen* regel mee f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij id. fl.40. Afzonderlijke nummers f0.05. abonnoment belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën on reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend'* gerechtigd hot Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. DUITSCHLAND. Dinsdagavond hebben in verschil lende steden van Pruisen de socialis ten 48 vergaderingen gehouden. Op al die vergaderingen werd een besluit aangenomen, waarbij de aanwezigen zich verbonden, de woeling in heel Pruisen vol te houden, zoolang niet het algemeene stemrecht is ingevoerd. Te Maagdenburg was buiten weten der politie eene straatbetooging inge richt, waaraan 6000 man deelnamen. De politie liet den sto 't de stad door- loopen. Te Halle, daarentegen is er na 6en vergadering een lichte botsing geweest tusschen de politie en de manifestanten. Behalve in Kiel, waar over wjj reeds iets hebben gemeld, is alles echter kalm afgeloopen. GROOT BRITANNIË. De „Daily Chronicle" meldt, dat de regeeriug, indien zy niet de beperking van het vetorecht van het Hooger- huis kan verkrijgen, b j de dan nood zakelijke algemeene verkiezing aan het land een plan zal voorleggen tot vorming van een geheel nieuwe „Tweede" Kamer. Dit Hoogerhui.; zou twee honderd tot twee honderd veertig leden tel len. Peers en leden van het Lager huis, die hun veertigste levensjaar hebben voltooid, zouden verkiesbaar zijn. Kiesgerechtigd worden alle kie zers voor het Lagerhuis, die evenwel voor de benoeming van leden der Tweede Kamer zulleu worden samen gevoegd in veel grootere kiesdistric ten. De zittingsduur van het nieuwe Huis zou zeven of negen jaar zijn het zal geen bevoegdheid hebben om over financieels maatregelen te be slissen, maar het recht van amende- VAN GUY BOOTH BY. ment en van uitstel in zake van wet geving. Indien beide Kamers het over eenig voorstel niet eens kunnen wor den, zal de beslissing over het punt van verschil opgedragen woiden aan de vereenigde vergadering van beide Huizen. ZWITSERLAND. Een commissie uit den Nationalen Raad is belast met het onderzoek van een vorrstel tot het uitiokken van een volksuitspraak over de invoering van het evenredig kiesrecht. D:- Na tionale Raad heeft zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel van de com missie om het volk uit te noodigen het voorstel te verwerpen. De Kamers zullen in April een beslissing nemen. BULGARIJE. De vechtpartij van Zondagmiddag in de Bulgaarsehe Donau-stad Roets- joek, die we eerst onder het opschrift „een liefdesgeschiedenis" onder allerlei plaatsten, blykt zulk een omvang aangenomen te hebben dat zij van politiek belang wordt. De bevolking is verontwaardigd jegens de regeering, omdat deze haar hulp verleende bij de teruggave van het Turksche meisje, dat door een Bulgaar ontvoerd was. Het was dus geen zuiver particuliere aangelegenheid, maar de ta&k van Bulgaren en Turken kwam er by te pas. Vandaar ook dat de jonge Bul gaar zooveel hulp vond bij zijn land- genooten, toen hij Zondagmiddag het meisje met geweld uit de handen der politie heeft gerukt en weggevoerd. Et schijnen daarbij een paar duizend Bulgaren geholpen te hebben. De po litie schoot eerst met los kruit, maar daarna vuurde ze onder de menigte, zoodat er 17 djoden en 32 gewonden vielen. Men vreest nu dat er nog meer onlusten te wachten staan als gevolg 14) Maar ik heb niets om er tegen te zetten, antwoordde ik. Alle voordeel is aan mijn kant. Des te beter voor u als ik ver lies, en voor my als ik win, was zijn raadselachtig antwoord. Ik ge loof, dat het mijn beurt is, te spreken. Ik gooide myn schilling in de lucht, maar ving haar niet op. Ik zette er echter dadelijk myn voet op. Hy deed hetzelfde in het bleeke gaslicht, en ving haar op zooals het behoorde. „Kop", riep hij uit, terwijl by het geldstuk bekeek. Ik nam er myn voet af en wy buk ten om myn geldstuk te bekijken. „Kop" was het Hij h d gewonnen en stak het stapeltje geld weer in zyn zak. Nu is de zaak uitgemaakt, merkte hij op, even bedaard, alsof hy honderd belangrijke effecten had gekocht. Ik wiide u voorstellen, nu er gens samen goed te gaan eten. Wil u mij die eer aandoen HOOFSTUK Hl. Het zou my onmogelijk zijn u dui delijk te maken, welk effect de woor den van dien zonderlingen man op mij maakten. Toen hij voorstelde, dat wij samen zouden eten, had ik een gevoel, of ik in elkaar zou zakken, en dat is ook niet te verwonderen, als u bedenkt, dat ik in vyf-en-dertig uur geen kruimeltje voedsel door mijn keel had gehad. Ik volgde hem langs de straat in een soort toestand van veidooving, eigenlijk alsof ik droomde. De vechtersbazen hadden blijkbaar vrede met elkaar gesloten, want zij waren naar binnen gegaan en maak ten nu een afschuwelijk lawaai in hetzelfde logement waaruit zy eerst verjaagd waren. Later zouden zij naar alle waarschijnlijkheid naar het naaste politiebureau gebracht worden, onderweg de wetten van een land verwenschend, waarin het dames en heeren verboden was samen rustig een glaasje te drinken, zonder door van de opgewonden stemming der bevolking tegenover de regeering. De stad is in rouw, de winkels zijn ge sloten. GRIEKENLAND. Door de laatste eischen, die deoffi ciersbond aan de regeering gesteld heeft, kan men er aan twijfele i of de bond het met zijn toegezegde ontbin ding wel ernstig neemt. Onder deze eischen zyn er geene, die niet reeds eerder zyn gesteld, maar steeds met hetzelfde ongunstige gevolg, omdat zij op bijna onoverwinbare moeilijk heden stootten. Zoo de vervanging van de zeer talrijke ambtenaren door bekwame en eerlijke lieden, de wet telijke regeling van het mandaat der afgevaardigden dat met hooge ambten niet vereenigbaar zou zijn, het ont slag van alle 58 professoren der uni versiteit. Verder wordt geëischt onmiddellijke wijziging van de kieswet door vast stelling der kiesdistricten, invóering van maatregelen tegen omkooping en bet werken van invloeden daarbij. In een andere wet moet het treu rige Thessalische landvraagstuk door aankoop van de groote landgoedereu worden opgelost, wat groote gelde lijke offers zou vorderen van den staat, die daartoe onbekwaam is. Dan zyn er nog eenige eischen, die maar niet zoo in eens vervuld kunnen worden. Tegen het einde van de komende week zal de buitengewone zitting van de Kamer met de voorlezing van de Koninklijke boodschap worden geslo ten. Zij moet reeds aan eenige nog in behandeling zijnde wetsontwerpen haar aandacht schenken, zooals aan de builenlandsche leening. Het is daarom bijna zeker, dat de officiers- bond, alle verzekeringen ten spijt, die bemoeizieke politieagenten daarin verhindeid te worden. Men metgezel was blijkbaar goed bekend in dit deel van de stad, want hij liep de eene straat in en de andere uit met een zekerheid, die my be wondering afdwong, in weerwil van myn groote vermoeidheid. Eindelijk sloegen wij een zijstraat in, die breeder en beter verlicht was dan die, welke wij tot nu toe waren doorgeloopen. Ik kan zien, dat u vermoeid is, merkte myn geleider op, terwijl ik naast hem voortstrompelde. Houd u echter nog maar een poosje goed, wij behoeven niet veel verder meer te loopen, en dan zult ge een diner hebben, zóó goed, als ge u maar kunt droomen. Is dat niet waard, o n er den moed in te houde i De gedachte alleen maakt my bijna dronken, antwoordde ik. Als u had doorgemaakt, wat ik pas heb moeten ondervinden, zou u zich evenzoo voelen, denk ik. Kom, beste kerel, ik weet het evengoed als gij, antwoordde de zonderlinge man. Toen voegde hy er, na even gezwe gen te hebuen, met buitenge wonen ernst aan toe zijn belofte zich te ontbinden na de afkondiging van de Koninklijke bood schap betreffende de bijeenroeping der Nationale Vergadering, niet ver vullen zal. De Atheensche bladen deelen mede, dat binnen enkele dagen te Rome, onder voorzitterschap van den Italiaanschen minister van buiten- landsche zaken, een conferentie van de gezanten der mogendheden, aan welke de bescherming van Kreta is opgedragen, zal plaats hebben en dat daar over de toekomst van Kreta zal worden beraadslaagd. De bladen spreken als hun meening uit, dat deze conferentie het gevolg is van de jongste aanwezigheid van den Griekschen kroonprins te Rome. TWEEDE KAMER. Zooals wy gisteren reeds meedeel den heeft de Kamer een voorstel van den heer Borgesius, om de verzeke ringsdebatten, die bij overrompeling gesloten waren, te heropenen, ver worpen rechts tegen links. Alleen de heer de Stuers van rechts, stemde voor. De rechterzijde heeft daarbij haar numerieke meerderheid doen gelden op een wyze, die haar niet tot 'er strekt. Den vorigen dag, na de rede des Ministers, heeft de voorzitter tweemaal gevraagd of iemand nog het woord verlangde, maar onder het al gemeen gedruisch van stemmen heb ben slechts weinigen die vragen ver nomen, in elk geval niet de sprekers die nog wilden repliceeren en huns ondanks werd het debat gesloten ver klaard. De heer Borgesius zeide on middellijk, dat hij nog had willen U zal het misschien moeilijk kunnen gelooven, maar er zyn oogen- blikken geweest in mijn leven, dat ik gedwongen w.is mijn jas te verpanden om geld te krygen, waardoor het my mogelijk zou worden, voort te gaan met mijn studie van het menschelijk karakter. Denk daar eens goed over na. Gedwongen te zyn, tyd verloren te laten gaan, alleen om het gemis van enkele armzalige shillings. Er kon geen twijfel aan bestaan, dat de man gek was. Ik was het op dat punt al lang met mijzelf eens. Kyk, fluisterde hij een oogen- blik later, daar komt een kans om ons geluk te beproeven. Mijn instinct, en dat dwaalt nooit, zegt mij, dat hij een man is naar mijn hart. In eik geval zal ik het probeereu. De man, die ons nadeide, was een lang, goed gebouwd persoon, met een puntbaard. Meu kon dadelijk aan hem zien, dat zyn beroep zeemau was; alles, van zyn waggelenden gang, de manier waarop hy zijn handen hield, tot zelfs de snit van zijn kleereu wees daarop. Uit den zwaai, dien hij maakte, toen hy een lantaren voorbij ging, maakte ik op, dat hij zyn thuis komst op de gewone wyze gevierd had. i (Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1