DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 65. VRIJDAG 18 MAART 1910. 7e JAARGANG Staatspensioen. FtiUiLLETOiNT^ Quinnion de Philosoof. UUILE^LaJND. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur B. BIJEENS. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fl.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Van 1 tot 5 rogels f0.40. Voor iederen regel mee f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemoon Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. In het zoo noodlottig afgebroken debat over sociale verzekering is in de Kamer herhaaldelijk over het Deensche stelsel van Staatspension- neering gesproken. Dit stelsel heeft ook het onderwerp uitgemaakt van een onderzoek in Denemarken zelf, door Nederlanders en wel van twee zijden. In de eerste plaats zond onze Regeering er een vertegenwoordiger heen, doch reeds voor lit bekend was geworden, had de Bond voor Staats- pensionneering besloten, door twee afgevaardigden een onderzoek naar de werking der wet, de verkregen resul taten, hare deugden en hare gebreken te doen instellen. Het rapport van den Regeerings- afgevaardigde is nog niet bekend ge worden, doch uit dat van wege den Bond blijkt het volgende. Het Deensche stelsel van ouder- domsondersteuning bedoelt niet te zijn een stelsel van armenzorg. Door de Denen wordt die onder steuning ook volstrekt niet als ver nederend opgevat, maar werkelijk be schouwd als een recht. Zelfs drukt de wet door haar titel uit, dat zij dient „tot ouderdomson- dersteuning aan waardige hulpbehoe venden, die niet vallen onder de be palingen der Armenwet." Verder stelt zij in art. 1 uitdrukkelijk vast, dat zi) die onder de bepalingen der wet vallen een aanspraak hebben op ouder- VAN GUT BOOTHBY. 15) Hij kwam dichterbij, waarop mijn metgezel beleefd zijn hoed afnam en voor hem bleer staan. Vergeef mij mijn vrijmoedigheid, begon hij, maar wil u medelij den hebben en toegeven aan den gril van een beminnelijken zonderling? Hij vergiste zich blijkbaar in de be- teekenis van dat woord, of nog meer waarschijnlijk, bekeek hij het van zijn eigen standpunt. VerweDScht zijn de zonderlingen, merkte hij met bewonderenswaar dige oprechtheid op. Waarom zou ik aan hen denken Heb ik al niet genoeg van ze gehad op de laatste reis? Ik wil ze liever vergeten, nu ik aan wal ben. Wat een gril betreft, daarmee heb ik niet te maken gehad, sinds ik vijftien jaar geleden van huis ben gegaan. Toen voegde hij er niet zonder achter- domsoudersteuning, en bovendien sluit zij gestreng uit, wie de laatste vijf jaren armenonderstand uit de open bare kassen hebben genoteD. De ondersteuning vangt aan na volbrachten zestigjarigen leeftijd, het geen, ook in Denemarken, met reden te vroeg wordt gevonden. Een vast bedrag is niet voorge schreven. Wel is bepaald, dat de on dersteuning het benoodigde moet waarborgen voor onderhoud van den ondersteunde en ("eventueel) van zijn zin, en in geval van ziekte het voor de geneeskundige hulp en verpleging benoodigde. Inkomsten die de aan vrager heeft uit eene woning of uit persoonlijke ondersteuning, worden tot een gezamenlijk bedrag van 100 kro nen (een kroon is 65 ets.) buiten be schouwing gelaten. De gemeentebe sturen mogen dft ook doen met in komsten uit lijfrenten, pensioenen, legaten e.d. tot een bedrag van hoog stens 100 kronen. Het bedrag der ondersteuning wordt bepaald door de gemeentebesturen. De Staatskas draagt de helft der uit gaven die de gemeenten uit dezen hoofde doend. w. z. alleen van de uitgaven voor ouderdoms-ondsrsteu- ning, niet van die voor armenzorg ook hier maakt de Deensche wet een scherp onderscheid tusschen die twee. De grootte der bedragen die worden uitgekeerd is zeer verschillend. Zij varieeren naar de behoeften van de te ondersteunen personen. Op het platte land zijn deze uit den aard der docht bij Wat u bier in Wapping te ma ken heeft met grillen en zonderlingen, dat wil ik wel eens weten. U schijnt geen machinist te zijn, en ook geen mijnwerker. Wat is u dan, ais ik vragen mag Hij hield zich tegen den lantaren paal staande, terwijl hij deze vraag deed. Ofschoon hij er niet naar uit zag, kon er toch geen twijfel bestaan omtrent den toestand, waarin hij ver keerde. Ik ben bang, dat wij een vragen- en-antwoorden-spelletje spelen, merkte mijn metgezel op, nog altijd op denzelfden opgewekten toon. Ik wilde alleen maar vertellen, dat ik een ongevaarlijke krankzinnige ben, als u wilt, die er zijn genoegen in vindt, van een geheel eigenaardig standpunt karakters te bestudeeren. Bijvoorbeeld, ik heb u nooit meer ge zien en toch noodig ik u uit met mij om een shilling op te gooien. Dat is eerst mannentaal, zei de ander, en haalde dadelijk een hanvol zilver uit zijn zak. Ik ben uw man laten wij maar dadelijk beginnen. Mijn geheele leven door heb ik dat spel gespeeld en ik heb er nu weer allen tijd voor. zaak gemakkelijker na te gaan dan in groote steden. En in Denemarken was daarom zulk een onderzoek lich ter toe te passen dan bv. in ons land, aangezien men er eigenlijk slechts éen groote stad heeft, nl. Kopenhagen, dat 500.000 zielen telt. De gemeente vol gende op de hoofdstad, Aarhus nl., heeft slechts 50.000 inwoners. In Kopenhagen leidde de praktijk tot het vaststellen van de vaste taxen voor bepaalde gevallen. Eenloopende personen met een inkomen van meer dan 35 kronen per maand (vrouwen 30 kr.) krijgen daar geen ouderdoms- ondersteuning. Eenloopende personen die niet kunnen werken, krijgen hoogstens 30 kr. per maand (mannen) of 25 ,kr. (vrouwen)de laatsten tot 30 kr. als zjj zelf haar huishouden niet kunnen doenhebben zij per soonlijke en betaalde hulp noodig, dan kan in 't algemeen het bedrag wor den verhoogd. Voor huisgezinnen wordt gegeven wat elk afzonderlijk kijjgen zou, benevens 6 kr. per maand voor ieder onverzorgd kind. Deze bepalingen laten in de toe passing eene groote mate van vrij heid aan de gemeentebesturen. Toen er sprake was van opneming van vaste bedragen in de wet, gevarieerd naar den leeftijd, en naar gelang de ondersteunde in Kopenhagen of op het platteland woonde, verklaarden de besturen der kleinere gemeenten zich daartegen, o.a. omdat vaste be dragen ontevredenheid zouden wek ken, daar iedere aanvrage het best Ik wensch u geluk met de keuze van uw tijdverdrijf, merkte de an der op. Ik merk, dat u het ware sport- instinct heelt. Met uw verlof zeg ik nu „kop". Hy raadde goed, stak de shilling van zijn tegenstander in den zak en het spel begon opnieuw. Weer won hij. Dat ging zoo ongeveer een kwar tier door, toen het den vreemdeling blijkbaar begon te vervelen, dat hij voortdurend verloor. Ik weet niet, wie of wat u is zooveel geluk dat is te gek, zei hij. Ik zet dubbel op en dan is het er op of er ouder, want dan heb ik niets meer. Heb je daar wat tegen, vriend, he Myn weldoener, want ik kon hem met een gerust hart zoo noemen, om dat hij mij een middagmaal wilde ver- schafleu, stemde er gewillig in toe en had in minder dan geen tijd zijn winst verdubbeld. Daarop zei hij zijn tegen stander beleefd „goeden nacht", en mij een teeken gevend hem te volgen, ging hij de straat verder door, ter- wyl hij den ander die blijkbaar zijn uiterste best deed, een goed begrip van den toestand te krijgen, bij den lan tarenpaal achterliet. Heb ik u niet gezegd, dat gij mijn op zich zelf kan worden bsoordeeld. Gezegd moet worden, dat de ge meentebesturen soms zeer kleine be dragen geven in het rapport worden o.a. gevallen genoemd, dat slecht 40 a 50 kr. per jaar werd uitgekeerd. De onpartijdigheid gebiedt echter daarbij te vermelden, dat dit perso nen waren die een eigen inkomen hadden, uit arbeid of andere bronnen. (Slot volgt.) DUITSCHLAND. B(j de kiesrechtdemonstratie te Kiel zijn, zooals nader blijkt, 20 politie agenten door steenworpen en 15 de monstranten door sabelhouwen ge wond. Het aantal der uitgesloten arbei ders die zooals men weet voor eenige dagen werden uitgesloten om dat zij een dag hadden gestaakt ter bijwoning der kiesrechtmeetingen bedraagt 3500 man. Hierbij komen op de Germania-werf, 2400 arbeiders. Gisteren togen de uitgeslotenen in troepen van 500 tot 1000 man door de straten der binnenstad. Daar zij niet in gesloten gelederen marcheerden, kon de politie dit niet verhinderen. Op twee plaatsen kwam het tot botsingen met de politie, die weer van de wapens gebruik maakte. Heden werden nieuwe demonstra ties verwacht. Ook uit Keulen en Brandenburg komen berichten van nieuwe kies recht-demonstraties. In laatstgenoemde stad kwam het tot botsiügen met de politie. goede genius waart? begon hy voortwandelend. Zooals u ongetwij feld heeft opgemerkt, heb ik maar ééns verloreD. Gun m(j het genoegen, de winst met u te deelen. Den gehee- len dag door ben ik van plan er met uw hulp weer bovenop te komen. Ik zag niet goed in, op welke w(jze ik hem zou kunnen helpen, maar daar hij mij een souverein had gege ven, was ik niet aan plan over deze zaak met hem te redetwisten. Yan de straat, waarin wij den scheepsmachinist ontmoet baddeD, want ik was tot de slotsom gekomen, dat dit zyn beroep was, sloegen wij een andere straat in, die, als ik mij goed herinner, ergens in de buurt vau St. Gecrgestraat moet geweest zijn. Halverwege die straat stonden w(j voor een rustig, klein hotel. M(jn gids duwde de deur open, waarop het woord „Restauratie" met groote letters geschilderd stond, en trad binnen. Ik volgde hem. Na de koude eu het modderige der straten was het daar binnen verrukkelijk warm en gezel lig- (Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1