WEERBERICHT. Thermoinetarstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. AGENDA. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 18 Maart 1910. Hoogste barometerstand 772.7 m.M. te Horta laagste 740.7 m.M. te Hernosaud. Verwachting tot den avond van 19 Maart 1910. Meest matige N.Westelijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van do lucht: Veranderlijke bewolking, aanvankelijk nog buiig. Temperatuur; Zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 753 ui M. Vorige stand te 12 uur 758 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 34 Hedenmiddag- 12 uurF. 44 Eenige manifestanten weiden in hechtenis genomen en er vielen ook eeDige gewonden. AMERIKA. De Gemeenteraad van New-York wordt bedreigd met een gerechtelijke vervolging, die een amusant naspel vormt van de roemrijke ontvangst van dr. Cook in het vorige jaar op z(jn terugreis van Europa „en de Noordpool". Het ambtelijke welkom, waarmee hij toen werd begroet, strekte zich ook uit tot de aanbieding van een versierd adres en de insignes van het eereburgerschap van New-Yo k. Maar nu lekt er uit, dat adres en insignes nog niet betaald zjjn. De rekening bedraagt ongeveer 70 pd. st. en sinds de aan de kaakstel- ling en het verdwijnen van dr. Cook, heeft het gemeentebestuur den moed niet den Raad voor te stellen het geld uit de publieke fondsen te betalen. De leveranciers en ontwerpers dringen nu op betaling aan en dreigen met vervolging. Het gemeentebestuur schijnt de rekening nu uit eigen zak te willen betalen om zich niet nog meer spot op den hals te halen. De marinecommissie van het Huis van Afgevaardigden te Washing ton heeft 500.000 dollars toegestaan voor het opruimen van bet wrak van de Maine in de haven van Havanab. Zooals men zich herinnert was het in de lucht springen van dit Noord- Amerikaansche oorlogsschip mede de onmiddellijke aanleidiog tot den Spaansch-Amerikaanschen oorlog. MAROKKO. Volgens een telegram uit Fes aan de Matin, hebben de stammen Tsoel, Branes en Ruata, na het gevecht van 8 dezer waarin de Marokkaansche regeeringstroepen verslagen zijn, een gebed voor Abd-el-Azis, den vroegere n Sultan, opgezonden. Het overschot van de mehalla ver keert in een zeer hachelijken toestand. De soldaten van het Magzen moesten zich in den naeht, volgende op den slag, verschuilen en durfden geen vuur aan te leggen. Maar tegen midder nacht verrasten de stammen hen en doodden een groot aantal van hen. Moel&i Hafid zit in aDgst. TWEEDE KAMER. Wjj hebben gister reeds in het kort meegedeeld, hoe de heer Schaper de Kamer voor twintig stemmingen heeft geplaatst. Bij de vierde stemming vroeg de heer Drucker het woord. Hij zou den heer Schaper willen verzoeken zijn wensch in te trekken. Ook spr. heeft in hooge mate betreurd hetgeen gis teren is voorgevallen, maar nu thans duidelijk is gebleken dat de minder heid over krachtige middelen beschikt om obstructie te voeren, zou hjj den heer Schaper dringend willen viagen de vergadering niet langer op te houden. De heer Schaper zegt dat hij slechts een zeer gematigde obstructie voert zonder redevoeringen. Hu kan aan het verzoek van den heer Drucker niet voldoeD. Hier geldt: greif niemais in ein Wespennest, doch greifest du so greife fest. Slechts indien de rechter zijde haar leedwezen betuigt over het gebeurde, met of zonder schuldbelijde nis, kan hjj van deze obstructie afzien. Wanneer men rekent dat gisteren voor repliek twee uur noodig zou zijn geweest en elke stemming zes minuten vordert, dan vraagt spr. nog '20 stem mingen. Dit is enkele boekhouding. Een volgende maal zal spr. dubbele boekhouding toepassen. De heer Lonm. n verklaart geheel onschuldig te zijn aan den uitval van den heer Schaper, dat hij achter den voorzitterstoel staat te stoken. Wat de zaak zelf aangaat, hebben wij ons allerminst scbnldig gemaakt aan wille keur of part jdigbeid, doch slechts in 's lands belang beoogd een einde te ma- keu aan redevoeringen die niemand noo dig achtte. Een tuchtiging van den mi nister van landbouw, die twee dagen geduurd bad, achtte spr. lang genoeg. Het reglement van orde cchrut't voor dat men op algemeene beschouwingen niet antwoordt. Als er verdachtma kingen zijn geuit, dan kan men het woord viagen voor een persoonlijk feit. Maar er was voor ons niet het minste belang om iemand den mond te snoeren. We weten nu eenmaal dat men in Holland van herkauwers houdt, maar wil men ons beletten om hier tot stand te brengen wat 's lands belang vischt, dan komt dit voor re kening van een.groepje socialisten, die meenen dat zij de eenige partij in den lande en in de Kamer zijn. De heer Duys Er zijn nog 60 ma rionetten. De heer Lohman Wij hebben den moed om daartegen in te gaan. Pre cies hetzelfde wat de heer Schaper nu zegt, heeft hij in 19o3 gezegd. Toen dreigde hij ook met obstructie. Wij zullen die weten te keeren. De heer Schaper komt op tegen de groote onbeschoftheid van den heer Lohman. (Heftige beweging). De Voorzitter roept den heer Scha per tot de orde. De heer SchaperDe heer Lohman stond eergisteren achter uw voorzit terstoel en trok u bij den arm toen gij den beer Borgesius nog vijf mi nuten wilde laten repliceeren. Hij gedraagt zich hier als vice-president. Hij heeft ons dit alles berokkend. De Voorzitter ontkent dit. De heer SchaperHet is al zoo dikwqls gebeurd. De heeren moeten leeren dat wjj middelen hebben ons daartegen te verweren. Zü hebben zich gedragen als stemmacbines. Wel nu, zij zullen leeren stemmeD. De heer Lohman wilde den heer Talma niot langer laten tuchtigen, maar de Minister had niet geantwoord op het geen wij te berde brachten. Mag een Minister dan niet gecritiseerd worden In 'a lands belang zou het zijn dat niet tweemaal het woord werd gevoerd over een belangrijk onderwerp als de ver zekeringsdebatten Moet de Minister dan maar door alle mazen he9Dglip- pen? Wat er van kome, ik neem het geen nu gebeurt voor mijn rekening. Hier sta ik, het land moet maar be slissen over wat hier gebeurt. Ik draag de verantwoordelijkheid. De heeren zullen stemmen I Voor de twintigste stemming zegt de heer Schap»i dat dit nu de twin tigste stemming is. Hij moest dus nog over dit artikel stemming vragen. Hjj biedt zijn verontschuldigingen aan de linkerzijde aan voor de moeite die hij haar be -orgd heeft. Dit is de laat ste stemming ofschoon de tijd nog niet verstreuen is. De heer Roodhuyzen Dank voor het genadig recht. (Gelach.) Te 12.55 had deze laatste stemming plaats. Het Amsterdamsche ont slag. Het Hbld. meldt, dat de aan leiding tot het conflict tusschen den directeur van de Amsterdamsche Ge meentelijke Electrische Centrale, den heer A. W. Ressing, en den onder directeur dr. De Gelder, welk conflict tot het ontslag van den laatste heeft geleid, is gelegen in het volgende Zaterdag 8 Januari van dit jaar bevond dr. De Gelder zich met verlof elders. Bij terugkeer in de Centrale op Maandag 10 Januari bleek zijn schrijftafel geopend te zijn. De direc teur deelde hem mede, den vooraf- gaanden Zaterdag het bureau te heb ben doen openen, daar hij een stuk, dat bij dr. De Gelder berustte, drin gend noodig had. De opening had plaats gehad des middags omstreeks 3 uur, terwijl de bureaux te 4 uur worden verlaten. Dr. De Gelder meende te kunnen bewijzen, dat de beer Ressing het stuk geenszins noodig had, althans niet vóór het tijdstip waarop hij, dr. De Gelder, zou terugkeeren. De, vol gens hem, onnoodige opening van het bureau achtte hij in hooge mate be- leedigend en toen hij dan heer Res sing verklaring vroeg van diens han deling, ontstond een vrij heftige woor denwisseling. Omtrent te juiste toedracht van wat verder is geschied kunnen in bijzonderheden geen mededeelingen worden gepubliceerd, daar het gerezen conflict spoedig grooter afmetingen aannam en weldra raeeningsverschillen omtrent bedrjjfsaangelegenheden en het beheer met de quaestie werden vermengd. Pogingen, door derden aangewend om het geschil bij te leggen, hadden geen resultaat. In Februari meende dl'. De Gelder den wethouder der bedrijveD, den heer Delprat, met eenige zaken het conflict- betreffende, te moetan in kennis stel len. Dat voornemen werd uitgevoerd en ook aan den heer Ressing door dr. De Gelder bekend gemaakt. In den brief aan den wethouder beklaagde de heer De Gelder zich er o. ra. over, dat de directeur voortdurend z(jn (De Gelder's) gezag ondermijnde. De correspondentie tusschen den wethouder en dr. De Gelder, die van dien brief het gevolg was, leidde er ten slotte toe, dat de heer Delprat in het begin van Maart den heer De Gelder beval eervol ontslag te vragen binnen drie dagen, daar het hem auders or.eervol zou worden gegeven, op grond dat sameuwerkiog tusschen directeur en onder-diiecteur voor de toekomst onmogelijk is gebleken Het verder verloop der zaak is bekend. VrjjziDnig Weekblad. Op 2 April e. k. zal het eerste num mer verschijnen van het Vrijzinnig Weekblad voor de Veluwe. Van deze courant zullen minstens 3 maanden lang ruim '2000 exempla ren worden verspreid onder de vrij zinnigen van alle nuances in het kies district Apeldoorn. Als vaste medewerkers zijn aan het blad verbondeD de heeren E. M. Ten Cate, K. Eland, mr. A. Ferf, mr. J. A. Van Gilse, dr. Aletta Jacobs, mr. Th. H. De Meester, G. Nijpels, mr. P. Rink, A. Roodhuijzen, mr. P. Tideman, mr. W. H. U. De Werker en C. A. Zelvelder. Eerste Kamer. De Prov. Gron. Ct. verneemt, dat de heer J. E. Scholten bedankt heeft als lid der Eerste Kamer. Weer „buitenaf. Het an- tirevolutionDaire weekblad de Sche- veuingsche Banier meldt, dat dr. A. Kuyper een reis naar Indië hoopt te ondernemen, waar hjj de gast zal zijn van Gouverneur-Generaal Idenburg. Bij vonnis van het Kantonge recht te Amersfoort dd16 Maart 1910, is A. v. D. te Amersfooit, ter zake van overtreding der Drankwet veroordeeld tot f 40 boete, subsidair 20 dagen hechtenis. De 2e luit. C. Gordijn wordt binnenkort overgeplaats van het 7e reg. infanterie te Amsterdam naar het 5e regiment van dat wapen te Amersfoort. Dit staat vermoedelijk in verband met de alhier te houden vliegproeven. Tot agent van politie 2e klas alhier, is met ingang van.l April a. s. benoemd J. Nijeboer, thaDS agent van politie 3e klas te Baarn. Gisteren slaagde te Utrecht voor de acte nuttige handwerken onze stadge'noote mej. G. Kroon. De afd. Amersfoort van de „Ned. Vereeniging van beneden den rang van officier gepensioneerde Europee- sche militairen van Leger, Marine en Koloniën tot het verkrijgen van R(jks- pensioen voor, en tot het verleenen van steun aan hunne weduwen en weezen" hield Woensdagavond een algemeene ledenvergadering. Tot afgevaardigde naar de alge meene vergadering, welke op den 2en Paaschdag te Amersfoort wordt gehouden, werd benoemd de heer N. G. van der Stadt, en tot diens plaats vervanger de heer C. Nahuizen, ter wijl voor de op die vergadering te houden periodieke bestuursverkiezing werd candidaat gesteld de heer D. L. van Peursen, te Amsterdam. De voorzitter deelde nog mede, dat de Vereeniging, nu het hoofdbestuur voorstelt om het ijveren voor het verkrijgen van pensioen ook voor de weduwen en weezen van oud-militai ren op te geven, vrjj zeker den steun van de regeeriDg, door het verstrekken van 'd subsidie kan verwachten. De vereeniging zal dan den naam dragen van „Weduwen- en Weezenzorg." Volgende week zal in de Am bachtsschool de tentoonstelling wor den gehouden van de door de leerlingen vervaardigde werkstukken en teeke- ningen. De tentoonstelling is geopend op Goeden Vrijdag en Zaterdag van 1 tot 5 en van 6 tot uur en op de beide daaropvolgende Paaschdagen van 10 tot 4 uur. Evenals bij vorige exposities zal ook nu wel weer het bezoek zeer groot zijn. Aan de ten toonstelling is ook weder een verloting verbenden van circa 500 prijzen, be staande in meubelen en werkstukken. (Hieronder worden gratis oegenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 19 Maart. Feestelijke bijeenkomst Ned. Ver. in het Venduhuis. 21 Maart. Openb. verg. Gemeentewerkl. in het Valkje. 24 Maart. Bond v. Vrouwenkiesrecht. „Ons Huis" 's nam. 25-28 Maart. Tentoonstelling Ambachtsschool. 7 April. Ver. voor Vrouwenkiesrecht Openb. Verg. in de Arend. 1316 April. Huisvlijttentoonstelling in Ami- citia. 21 April. Toonkunst. Amicitia. BAARN. 't Was een bejaard man, die te Eemnes b(j de politie onderdak vroeg, hetgeen hem werd verstrekt in het arrestantenlokaal. De man ver klaarde in de godgeleerdheid te heb ben gestudeerd, doch had, naar z(jn zeggen, die studiën wegens allerlei omstandigheden niet kunnen beëindi-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2