WEERBERICHT. Thermometprstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. AGENDA. MEDEDEELINGEN VAN HET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 21 Maart 1910 Hoogste barometerstand 772.7 m.M. te Horta laagste 730.4 m.M. te Bodö. Verwachting tot den avond van 22 Maart 1910. Zwakke uiteenloopeude winden. Gesteldheid van de luchtGedeeltelijk be wolkt, weinig ot geen neerslag. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 58 Laagste hedennachtF. 26 Hedenmiddag 12 uurF. 57 De cadettengroep verklaarde zich met Miljoekoff solidair en thans werd de vergadering geschorst. Na heropening trachtte Poerisjke- witsj verder te spreken en las onder oorverdoovend geschreeuw aan de linkerzijde en het gekraak van bre kende deksels van lessenaars iets voor, wierp den stenografen het papier toe en verliet onder donderend applaus van de reehterzyde en helsck speetakel links de tribune. Daarna ontstond rust en ging men over tot de orde van den dag. FRANKRIJK. De instructie van de zaak-Duez brengt feiten aan het licht, die be lachelijk zouden zijn, wanneer het geheel niet zoo diep treurig was. Duez deelde mede, dat hij 110.0UO fres. had moeten geven om een tegen hem ge opende perscampagne tegen te gaan. Eerst probeerde hij het met 80.000 fres. en toen deze luttele som niet voldoende was, kwam er 30.000 fres. bij. De 'oooze stem zweeg. Een vicom- tesse, Varinet, een vriendin van zijn maitresse trad op als bemiddelaarster. Met beklaagde geconfronteerd, bestreed zij henr voortdurend, maar moest toch erkennen belangrijke geschenken in geld te hebben aangenomen. Duez sprak van bemiddelaarsloon. II y a des nuances I De instructie bad nog meer resul taat. In Duez' correspondentie met verschillende geestelijke orden in Bie- tagne, heerschte een ongewoon be minnelijke toon. De broeders regelen in overleg met hem in de inventaris- opneming en deelen hem mede, dat de notarissen in Br»tagne op hem wachten enz. Terwijl de boeren met hooivorken gereed stonden om de orden en de ordebroedeis te verdedigen, onder handelden dezen met den van staats wege aaugesteldeu liquidateur. Beide partijen waren natuurlijk tevreden en de bezittingen der congregaties kwa men in goede handen, dat spreekt van zelf. „II y a des accomodements mème avec le liquidateur", of „avec les con gregations?" De partijen wilden blijk baar voor elkaar niet onderdoen in welwillendheid. Intusschen waar de millioeuen zijn gebleven blijft voorshands het geheim van Duez. Hij zou het vertellen, maar hij vond, dat de heer Albanel, de rechter van instructie, veel heter van zijn zaken op de hoogte was dan hij ze'f. „Laat door uw experts een nauwkeurigo opgaaf samenstellen van mijn tekort. Alleen dan kan ik u op mijn beurt gegovens verschaffen." TURKIJE. Het Turksche Ministerie van Binnen- landsche Zaken heeft de pers gelast geen aanvallen te doen op de Bul- gaursche politiek, maar zich tevens te onthouden van geestdriftige artikelen naar aanleiding van het bezoek van het Bulgaarsche Koningspaar. Dat is zelfs in Rusland geen ge woonte. In het proces van den zoon van Midhat pasja, Ali Haidar Midhat, tot rehabiliteering van zijn vader, die onder beschuldiging den sultan Ab- doel Asis vermoord te hebben, op bevel van Abdoel Hamid in balling schap gedood is, werd bet verzoek om revisie toegestaan. De zoon van Mid- had pasja beweert, dat bet bewezen is, hoe sultan Abdoel Asis door zelf moord een einde aan zijn leven heeft gemaakt. In Jildiz waren onder do cumenten ook de scharen gevonden, waarmede hij zich de polsaderen ge opend had. Dechan tagein De n Haag. By den uitgever D. A. Daamen, is in den Haag een brochure versche nen, getiteld „De Chantage; hoe ze in Den Haag werkt en optreedt", door G. Raatgever. De schrijver memoreert eenige ge vallen van afpersing en afdreiging, die in den laatsten tijd door de bla den worden bekend gemaakt, en voegt daar eenige nieuwe staaltjes aan toe. In vele van die verhaleu speelt de vrouw een rol als werktuig van den chanteur, om een vermogend man in den val te lokken maar het geval doet zich ook voor, dat een fatsoen lijke vrouw een mi.stap begaat en aldus in handen der chanteurs valt; zelfs gebeurt het, dat de man, waar mede de vrouw zondigt, ten slotte zelf een chanteur pleegt te zijn. Het komt voor, dat de chanteur er in loopt. Dit was o.a. het geval met iemand van dat gilde, die een hooggepl atst persoon in den val had gelokt, hem een ccept had doen teekenen, en dit ten slotte te zijnen huize zou komen ontvaugen. In de kamer van zyn slachtofer, tegenover hem gezeten, haalde deze echter geen geld, maar een geladen revolver uit zijn bureaulade en noodzaakte den afdreiger daarmede, het accept te verscheuren. Afdreiging alzoo tegen afdreiging. De schrijver stelt ons de chantage voor als een georganiseerd bedrijf, waarin ieder zijn dienst heeft, en het geheele korps actief is. Op het bureau wordt d s morgens het resultaat van den vorigen avond en nacht gerap porteerd, verder bijgewerkt, en aan de leden van het gilde nieuwe in structies voor de volgende '24 uren gegeven. Dezen raenschen zoo verzekert hij ons wordt het geld bij duizen den toegeworpen, en ze beroemen er zich op, dat het gemakkelijk is geld te verdienen, en dat het dom is, van de gelegenheid geen gebruik te ma ken. Als het eenige redmiddel voor hem, die op het terrein verdwaald is ge raakt, dat de chanteurs plegen te bewerken, beschouwt hij, dat het slachtoffer den moed heeft, zich naar het commissariaat van politie te be geven, om aangifte te doen van het feit der afdreiging. De Prins Willem II. Het vinden van zwemvesten, brengt wel volstrekte zekerheid, dat de „Prins Willem II" met man en muis vergaan is, zegt het Hbld. Blijkbaar hebben opvarenden van het schip, toen dit in zinkenden staat verkeerde, gepoogd zich zwemmende met behulp van zwemvesten te redden. Zulk een wan hoopspoging wordt tijdens een orkaan, waardoor de „Prins Willem II" schijnt te zijn beloopen, zelden of nooit met succes bekroond. De aangedreven zwemvesten leveren biervan ook thans weer het droevige bewijs. Het vrije ruilverkeer. Het jongst verschenen vlugschrittje van de Vereeniging „Het vrije ruil verkeer" behandelt de vraag, wat de Engelsche verkiezingen omtrent de meening die in Engeland bestaat aan gaande het vraagstuk d.-r bescherming, hebben geleerd. Wy nemen er hier het slot van het vlugschriftje over „De Engelsche protectionisten wenschten bescherming ten bate der industrie, om den „nationalen arbeid" te bevorderen, om de werkloosheid uit te bannen. „Tot oordeel daarover waren het spreekt vanzelf de industrieels kiesdistricten het best in staat. „En in die industrieele districten hebben fabrikanten en arbeiders tega- der van die beschermiug in groote meerderheid niet willen weten. „Ziehier de les, die Nederland (waar oók ten voordeele der vaderlandsche nijverheid, ter bescherming van den nationalen arbeid, bescherming wordt aangeprezen) uit de jongste Engelsche verkiezingen trekken kan." Handelsrecht op R.-K. grondslagen. Aan Het Volk" ontleenden wij Zaterdag een schrijven van het bestuur van den handels- cursus van den R.-K. middenstand te Eindhoven aan een jeugdig Prote- stantsch kantoorbediende. Thans wordt uit Eindhoven ge meld dat deze cursus van gemeente wege wordt gesubsidieerd. Daarom werd dit schryveu in de jongst ge houden Raadszitting door hot lid, den heer De Haes voorgelezen, met ver zoek een onderzoek in deze zaak te willen instellen. B. en W. verklaarden dit onver wijld te zullen doen. Intusschen werd het bestuur van den handelscursus reeds van par ticuliere zijde, op het ergerlijke dezer afwijking gewezen, en had een en ander ten gevolge, dat de afge wezene bericht ontving, alsnog tot den cursus te zullen worden toe gelaten, daar de inhoud van het be wuste schrijven, de zaak niet zoo ernstig bedoelde, als zy zeer waar schijnlijk abusievelijk weid opgevat. Hoe het echter ook zy, feit is, dat hier een achtenswaardig inwoner, in overweging is gegeven geworden, zich niet aan te sluiten, bij een van ge meentewege gesubsidieerde vereeniging die personeu voor het examen boek houden, handelsrekenen enz. opleidt, welk examen door een neutrale ver eeniging, als Mercurius is, wordt af genomen. „HET LIEGT." 't Was in de dagen der Doleantie, te midden van den feilen kerkelijken stryd, die toen gevoerd werd, her innert De Hervorming dat ds. Nicolaas De Graaf, in de Nieuwe Kerk te Amsterdam optredende, zeide„het liegt." Gelijk men zegthet hagelt, het onweert, zoo zeide hij „het liegt," daarmee te kennen gevende, dat de kerkelijke atmosfeer vol leugen was. Men kan hetzelfde zeggen van de tegenwoordige politieke atmosfeer, waai in dr. Kuyper en zyn geestver wanten en partij genooten leven het liegt er. Wie eenige tientallen van jaren de staatkundige geschiedenis \an ons land met eeuig bewustzijn mede heeft doorleefd, herinnert zich gedurende al dien tijd geen periode, die zoo vol was van leugenachtig geknoei. De leugen is er niet van de lucht; Kuyper—Lehman, KuyperVan Heec- kerenhet gezellig avondje in Rot terdam en wat de heeren daar onder elkaar verhandelden de Zwammer- dammers en andere goedgeloo ,'ige zie len worden er buiten gehouden er wordt met een stalen gezicht gelogen, met diplomatieke slimmigheden en dubbelzinnigheden leugen bedekt, met onbeschaamde partyzucht leugen ver goelijkt. Nog daargelaten, dat dit al les geschiedt in een omgeving die zich christelijk-by-uitnemendheid noemt 'tis een weerzinwekkend geknoei. Men heeft er behoefte aan 't eens uit te spreken, hoe walglijk het is. Gelijk wy bjj deze doen, tot eigen opluchting, en tot die van anderen allicht. fc» ^uizyTi»ihVTL-i ti Vrijdag a.s. des avonds half acht wordt in de Remonstrantsche kerk een godsdienstoefening gehouden, waar in als spreker zal optreden prof. dr. T. Cannegieter van Utrecht. De godsdienstoefening in de Ev. Lutbersche kerk op Goeden Vrijdag vangt des avonds 7 uur aan. Als spreker treedt op Ds. J. L. F. de Meijere. Naar het A. D. weet mee te deelen zullen we ook in Amersfoort Chantecler te zien krijgen, wel niet van Edmond Rostand, maar van Nap. do la Mar. Het stuk dat een lachsucces schijnt te zullen werden gaat Zaterdag 23 April in Amicitia. We ontvingen het jaarverslag over 19U9 van de Remonstrantsch Gereformeerde gemeente te Amers foort, dat aanvangt met een gevoel van dankbaarheid voor den 6teun in het afgeloopen jaar ontvang n, waar door de lekeniug met een batig saldo kon worden afgesloten. Het lid van het Bestuur, de heer J. van der Horst Bruijn was dit jaar aan de beurt van af reden en werd in zijn functie van Boekhoudói opgevolgd door den heer A. G. van Os, terwijl als nieuw Bestuurslid werd benoemd de heer W. J. Fortuijn Droog lever. Den afgetreden Boekhouder, die meer dan 10 jaren in het Bestuur zitting had, wordt- een woord van dank voor zijn nauwkeurig en zorg vuldig beheer gebracht. Op 1 Januari 1910 bedroeg het aan tal lidmaten 127 tegen 129 op 1 Ja nuari 1909, het aantal algemeene leden 47 tegen 38 en het aantal catechisau- ten 79 tegen 70. Deels door inkrimping der uitgaven, deels door een vermeerdering van in komsten, werd het sedert 2 jaar be staand te kort ingehaald en maakte dit plaats voor een batig saldo. Ni 4- temin blijft steun nog dringend noo- dig, vooral het aantal vaste plaatsen kan grooter worden. De rekening sluit in ontvangst en uitgaaf met een be drag van f2530.28, tenvyl het saldo f 140.29 bedraagt. De feestavond van de Ned. Ver eeniging tot afschaffing van alcoho lische dranken, Zaterdagavond in het Venduhuis gehouden, is uitstekend geslaagd. De zaal was bijna geheel gevuld, terwijl het afwisselende pro gramma zeer in den smaak viel. Een geanimeerd bal besloot den avond. In plaats van den rijksveld wachter A. Polman, die naar Bunnik is overgeplaatst is de brigadier-titu lair E. Bosch van Nederhorst den Berg naar Amersfoort verplaatst. (Hieronder worden gratis opgonomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 24 Maart. Jaarverg. Groene Kruis in „One Huis". 24 Maart. Bond v. Vrouwenkiesrecht. „Ons Huis" rs nam. 25-2S Maart. Tentoonstelling Ambachtsschool. 7 April. Ver. voor Vrouwenkiesrecht Openb. Verg. In de Arend. 13—16 April. Hiïsvlijttentoonstelling in Ami citia. 2J April. Toonkunst. Amicitia. 23 April. Uitvoering Nap. de la Mar in Amicitia.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2