DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. DINSDAG 22 MAART 1910. 7e JAARGANG No. 68. Hoofdredacteur B. CL RÏJRENS. BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof DE EEMLANDER Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.Franco por post id. f6.60. Per 3 maanden id. 11.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. fit PRIJS DER ADVER fENTIEN: Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederon regel mee 10.08. Buiten het Kantou Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement bolaugr(jko korting.) Tot plaatsing van advertentiiSn en reclamos van buiten bet kanton Amersfoort In dit blad is „uilsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 Ie Amsterdam. NOGMAALS KIEZEN? Het wordt steeds waarschijnlijker dat Engeland na Paschen be beproe vingen eener algemeene verkiezing opnieuw te doorstaan zal hebben. Bladen van allerlei richting versprei den het bericht, dat de liberale „whips" uitgebreide maatregelen zijn begonnen te nemen tot voorbereiding van een nieuwe verkiezing. Het zal ook niet, gelijk beweerd was, een soort van halven verkiezingsveldtocht worden, waarin bepaalde vaste uuionistische zetels door de liberalen niet bestreden zullen worden, evenals de conserva tieven sommige liberale bolwerken niet zullen aanvallen. Neen, het woidt weer een verkiezing in al haar glorie, een herhaling van de laatste weken in'Januari. Waarom, zal men vragen, waarom een verkiezing drie maanden nadat het volk zijn meening geuit heeft? 'tSchjjnt dat de iegeering gedwongen is haar toevlucht tot dit middel te nemen, omdat zij geen kans meer ziet, het hoofd te bieden aan de moeilijk- beden die haar overstelpen. De po gingen om overeenstemming te bren gen tusschen al die verschillende ele menten de meer en de minder voor uitstrevende fractie in de liberale partij, de Ieren, de arbeiders, schynen definitief gefaald te hebben en de re geering, die niet meer op een meer derheid mag rekenen, staat voor de keus, haar ontslag te nemen of het parlement te ontbinden. Aftreden zou eigenlyk geen uitweg zijn, want de oppositie heeft evenmin een meerder heid als de regeering, en zoo blijft als eenige mogelykheid de parlemeuts- ontbinding en de nieuwe verkiezingen over. VAN GUY BOOTHBY. 18) Om in staat te zijn geduldig te wachten tot iemand er toe komt, u iets in uw eigen voordeel te zeggen, is een kunst, die waard is, aange kweekt ie worden. Terugdenkend aan alles, wat sinds dien tjjd gebeurd is, herinner ik mij dikwijls dien avond en ons merkwaar dig gesprek. Ik roep dan weer in mijn geheugen terug de stilte in de kamer, alleen afgebroken door het geluid van een voetganger door de straat het onderdrukt gefluister van stemmen uit de aangrenzende gelagkamer, en het vallen van de steenkool in den haard. Mijn gastheer bewaarde minstens vijf minuten lang een volkomen stil zwijgen. Eindelijk verbrak hy het, en terwyl hy zijn sigaar zorgvuldig op zijn bord neerlegde, wendde hij zich tot my en zei met het abrupte, Natuurlijk is het heel goed moge lijk dat de kiezers een volkomen een der sahmgesteld Huis afvaardigen als thans daarmeê zou dau aan de moei lijkheden nog geen eind zijn gekomen. Waarschijnlijk zullen de liberalen wel beproeven den verkiezingsstrijd geheel te concentreeren op de quaestie der Lords, maar niemand kan de op positie beletten er de talrijke andere vraagstukken en allereerst de ta rief-hervorming by te pas te bren gen, die liberalen en oppositie verdeeld houden. DUITSCHLAND. Er is sinds eenigen tijd weer een Duitsch Zwitsersch „grens-incident". Een Duitscher, met name Goensch, te Bazel woonachtig, werd op Duitsch grondgebied gearresteerd wegens spi- onnage, doch weldra in vrijheid ge steld. Naar aanleiding hiervan, ging een Duitsch ambtenaar naar Bazel en deed eenige peisonen een verhoor ondergaan. D:- Zwitsersche Bondsraad heeft zich dientengevolge beklaagd by de Duitsche ltegeeriug. Het Duitsche Ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft nu een onder zoek gelast. - Te Stuttgart heeft men voor het Pruisische gezantschapsgebouw gemanifesteerd voor het Pruisisch kiesrecht. De Norddeutsche heeft hierover een vinnig artikel. De Zwaben, zegt het blad, hebben zich niet te bemoeien met het kies recht in Pruisen, dat hun niets aan gaat. Wat zou men wel in Wurtemburg zeggen, wanneer in Pruisen werd ge manifesteerd tegen de Staatsinstel lingen van Wurtemberg? Dit doen dat ik al eerder had opgemerkt, en dat my later bleek een van zijn eigen aardigheden te zyn: U meent h^, zeker oprecht, als u zegt, dat u een betrekking wilt heb ben. U zegt dat ni»t alleen voor den vorm, of om uw uiterlijk en toestand van dit oogenblik te verontschuldi gen Want onder ons gezegd, als u het mij niet kwalijk neomt u ziet er op dit oogenblik alles behalve aan trekkelijk uit. Ongelukkig ben ik my daarvan maar al te zeer bewust, antwoord de ik, zonder eenig te ken van mij beleedigd te gevoelen. Maar bede laars kunnen ongelukkigerwijze niet kieskeurig zyn. Er is een tijd ge weest, dat het ray belachelijk zou zyn voorgekomen, als ik ooit ge droomd had, dat het zoover met my zou komen. Maar als je eenmaal zoo laag op den maatschappelijken lad der gekomen bent, is het heel moei lijk. weer te stijgen. Misschien weet u dat even goed als ik. Ik weet het, ging hy voort. Ik mag byna zeggen, dat ik het beter weet dan gy. Maar dat heelt nu niets met ons onderwerp van gesprek te maken. Ik heb u toch goed begrepen, 1 dat ge eens gedongen hebt naar de wy niet en dat is he«l natuurlijk. Daarom zouden de Zwaben, die met het Pruisisch kiesrecht niets te maken hebben, er goed aan doen, het voorbeeld van zelfbeheersching en be scheidenheid, dat Pruisen geeft, zich teD nutte te makeu. Te Keulen heeft de politie ver gunning gegeven tot het houden van een meeting in de open lucht, waar het Landdaglid Liebknecht spreken zal. Van socialistische zyde heeft men beloofd, geen optochten te zullen vormen. OOSTENRIJK- HONGARIJE. In het Hongaarsche Volkshuis is voorgelezen de brief van den koning, welke de ontbinding aankondigt, die heden zal worden uitgesproken. Toen de minister-president de woordvoerders der oppositiepartijen, die de ontbinding als een ongrond wettige maatregel hadden geken schetst, begon te beantwoorden, werd zijn redevoering onophoudelijk door luidruchtige interrupties van de leden der onafh inkelijkheidsparty gestoord. De vergadering werd daarom geschorst. Bij de hervatting deed de minister president een beroep op den eerbied voor de vrijheid van het woord. Toen hij zich naar de bank der stenografen wendde om zyn redevoering te vol tooien, wierp de afgevaardigde Zaka- rias hem een schrift naar het hoofd eenige afgevaardigden der oppositie liepen op den minister toe, anderen wierpen met boeken en inktkokers. De ambtgenooten van den minister president en talrijke afgevaardigden schaarden zich om Khuen Hedervary, die aan het voorhoofd en in het ge laat was verwond. De minister van landbouw was eveneens gewond door een worp met een inktkoker. De vergadering nam een einde te- betrekking van particulier secretaris. Zou dat leven u passen Denkt u dat als zich een gelegenheid voordeed, gy het aan zou kunnen nemen en uw geheele zorg eu a-indacht aan uw werk wyden Daar ben ik volkomen zeker van, antwoordde ik heftig. Ik zou mijn vingers kapot werken, als iomand my maar de gelegenheid wil de geven. Maar waar kan ik dien iemand vinden Hij zit hierin dezen stoel, was het kalme antwoord. Ik zoek een amanuensis, en uit prin ipe wil ik iemand hebben, die ellende van naby heeft gezien en meegemaakt, die het leven heeft leeren kennen, ontdaan van zyn klatergoud en valsche ver sierselen, die myn grillen en opwel lingen kan begrijpen, want ik kan u verzekeren, dat ik ben, wat men in een Perzisch spreekwoord noemt: „een bundel tegenstrijdigheden, bij elkaar gebonden door phantasie." Ter nadere verklaring dient, dat ik sinds eenige jaren bezig beo aan een werk, dat al myn tijd en aandacht in beslag neemt. Als het gereed is, dan zal het een literair standaardwerk zijn, zooals er, voor zoover ik weet, tot nu toe nooit heeft bestaan. Vm midden van groote opgewondenheid de ministers namen aan bet einde geen deel. De voorzitter der Kamer verzocht de schuldige afgevaardigden, zich staande de vergadering, bekend te maken. De afgevaardigden Zakarius, Louis, Beck, Hoffmann en Eitner, en alle leden der party van Justh, hebbeu gezegd, dat zij brochures en boeken naar den ministersbank hebben ge worpen, en de Kamer verzocht, hun ontevreden houding door de vingers te zien. De Weensche „Arbeiterzeitung" deelt een brief van den gevangen luitenant Hofrichter mede, waarin deze zyn vrouw verzoekt hem atro pine of hyoscyamus te doen toeko men in een penneschacht, die zij in anjelieren moest verbergen en in andere anjelieren van den ruiker dien zy hem zenden zou, zaad van bilzeu- kruid te verbergen. „Doet gy het niet", zoo schrijft hij, „dan ben ik verloren. Het is mijn laatste kans op redding." In een toelichting by den brief be weert de „Arbeiterzeitung", dat de gevangenbewaarder Hofmann, die we gens heulen met Hofrichter in hech tenis genomen is, op last der justitie den gevangene tot het schrijven van de brieven heeft aangespoord en eiken brief die hem ter bezorging werd ge geven, terstond in handen van den rechter van instructie heeft gesteld. GROOT-BRITANNIË. Zaterdag zyn te Cardiff bespre kingen gevoerd, ten einde tot een nieuwe loonsovereenkomst te komen tusschen mijneigenaars en arbeiders in Zuid-Wales. De onderhandelingen tusschen de werkgevers en de ar beidersgedelegeerden, werden echter het volgens mijn wensch uit te voe ren, is het noodig, dat ik hulp heb. Ik moet u het compliment maken, dat ik denk, dat u verstandig is, u heeft my verzekerd, dat u niet tegen werken opziet, dat u student geweest is, maak ik uit uw manier van spre ken en eenige andere kleine eigen aardigheden op, daarom rest alleen nog de vraag, of u de betrekking zou willen aannemen? Het zal in geen geval een gemakkelijk leven zyn. U zal bij mij inwonen dag en nacht moet u voor mij klaar staan, om mij te vergezellen by menige vreemde expeditie, en boven alios moet u vol komen stilzwijgen bewaren omtrent my en mijn zaken. Dat is gebiedend noodzakelijk. Als belooning bied ,ik van myn kant u een beloouing aan van honderd pond per jaar (en de gelegenheid om uw menschenkennis te verryken), en als dat voor u van eenige waarde is, het bestaan van een gentleman Wat hoeft u daarop te zeggen Zeggen Lieve help, ik wist niet wat te zeggen. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1