DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 81. VRIJDAG 8 APRIL 1910. 7e JAARGANG BUlTEiNLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. DE EEMLANDER Hoofdredacteur 3£. G-. RIJKEN S. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar mot geïllustreerd Zondagsblad f 4.Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers fO.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Van 1 Buiton PRIJS DER ADVERTENTIEN tot 6 regels 10.40. Voor iederon regel mee 10.08. het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertantiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hot Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. DE STAKING IN DUITSCHLAND. De sedert laDgen tijd dreigende staking in het bouwbedrijf over ge heel Duitse! iland, is dan eindelijk gekomen. Eergisteren hebben alle arbeiders organisaties, de neutrale, zoowel als de Christelijke en de Hirsch-Dunker- scbe op een algemeene bijeenkomst onder groote geestdrift tot de staking besloten. Bovendien werd een motie aange nomen, waarbij de arbeiders ver klaarden, zich gedurende den tijd, dat de staking duurt van alcohol te zul len onthouden. Niet alleen dat alle organisaties in het Duitsohe Rijk haar steun hebben toegezegd, maar de offervaardigheid is ook bij de ambtenaren der organi saties in bet bouwvak zoo groot, dat zij een groot deel van hun salaris hebben afgestaan voor de weerstands- kas. Bij de metselaars en opperlieden hebben de ambtenaren der organisa ties voor den tijd van veertien dagen afstand van hun salaris gedaan. Bij de timmerliedenorganisaties dragen de ambtenaren 25 procent van hun loon tot de weerstandskas bij en de ambtenaren der Christelijke vakver- eeDigingen willen 75 tot 100 mark per maand bijdragen. De atyd gaat, zooals men weet tegen hot nieuwe arbeidscontract, dat de werkgevers irganisaties hebben op gesteld en tot de aanneming waarvan zij de arbeideis willen dwingen. In dit contract zijn de voorwaar den voor de arbeiders aanmerkelijk slechter dan in het thans geldende contract, dat linnenkoit afloopt. Zoo willen de werkgevers o. a. het VAN GUY BOOTHBY. 30) Op den hoek van den Haymacket was een paard voor een cab gevallen en een menigte menschen duwden en stompten elkander, om toch maar iets te zien te krijgen van wat zy waar schijnlijk al honderd maal te voren gezien badden. Wij van onzen kant bleven niet staan, om er naar te kijkeü, maar liepen door in de rich ting van het bureau van bet departe ment van oorlog. Uit de verschillende clubs kwamen leden Daar buiten, hoofdzakelijk ge zeten en achtenswaardige menscheD, die elf uur laat genoeg vonden voor een getrouwd man, om zijn huis weer op te zoeken. Sommigen riepen rijtuigen aan, anderen waren van plan te gaan wandelen. Eén man in't bijzonder werkte mijn belangstelling op. Het was een reus van een kerel van minstens zes voet loon, dat thans als bet gemiddelde wordt aangenomen, voortaan slechts aan de uitstekende arbeiders uitbeta len. Maar wat wel de meeste veront waardiging ODder de arbeiders heeft gewekt, dat is dezelfde quaestie, die ook in de mijnstreken de gemoederen zoo hevig in beweging bracht, en die ook daar misschien spoedig tot een reuzenstaking zal leideu. Het is de quaestie van de gedwon gen plaatsingsbureaux, waardoor de arbeiders, om zoo te zeggen, met ge bonden handen en voeten aan hun pa troons worden uitgeleverd. De werkgevers richten dan kantoren op, waar de arbeiders om werk kun nen vragen, en zich kunnen informee- ren naar de plaatsen die opengevallen zijn. Het spreekt echter vanzelf, dat arbeiders, die in staking of uitgesloton zijn, of die op andere wijze bet mis loegen hunner patrooDS hebben ge wekt, in deze door de werkgevers beheerde bureaux nooit werk zullen kunnen krijgen. In de groote te Berlijn gehouden vergadering, waar tot de staking werd besloten, zei de Rijksdagafgevaardigde Bömelburg, dan ook onder algemeene instemming der aanwezigen, dat de arbeiders gaarne bereid waren, bemid deling van welke zijde ook, te aan vaarden, doch dat de onmisbare voor waarde voor zulk een bemiddeling was, dat de werkgevers vooraf verklaarden, dat zy de aan de arbeiders onaanne melijke bepalingen uit het contract terugnamen. „Nooit of te nimmer mogen wij bij voorbeeld aan bemiddelaars of aan een scheidsgerecht de beslissing over laten in zake de plaatsingsbureaux. Deze vraag is voor ons beslist." Het Berliner Tageblatt, waaraan wij deze bijzonderheden ontleeneD, deelt laog, terwijl zyn schouders breed ge noeg waren, om een middelmatig ruime deuropening geheel te vallen. Hy had een gang als van een beer en droeg zijn parapluie op den schou der alsof bet een knuppel was. Zoo nu en dan bleef hij staan en keek dan de straat op en neer, alsof hij iemand verwachtte. Dan, als was hij teleurgesteld in zyn verwachtingen, schudde hy zyn massief hoofd en ver volgde zyn waggelenden gang. Daar hebben wij weer een ander karakter, en een ander dat waard is, bestudeerd te worden, als ik mij niet vergis merkte mijn metgezel op. ik zal myn best doen de hand op hem te leggen, als 't wil gelukken. Maar boe ben je van plan, dat aan te leggen vroeg ik, want ik begreep niet, boe dal moest worden klaargespeeld. De vreemdeling scheen er mtf de man niet naar, die gemakkelijk tot iets was over te halen. Laat dat maar aan my over, zei hy. Ik weet wel een manier om dat klaar te speleD, maak je daar over niet ongerust. Blijf zelf achter hem loopen, maar ga voora' niet ver der dan naar Marlborough House op den hoek. Met die woorden stak hij de straat verder nog mede, dat de Regeering pogingen zal doen tot bemiddeling. Heden zal in het Ministerie van Binnenlandsche Zaken een conferentie plaats hebben, waartoe de vertegen woordigers der strijdende paitjjen zyu vertegenwoordigd. Uit de door het blad ingewonnen inlichtingen blijkt echter, dat voor zoo ver Westphalen en de Rijnprovincie betreft, er niet veel kans is. dat deze poging zal slagen. Te Berlijn schijnt echter voor een op het laatste oogenblik nog te treffen schikking, meer kans te bestaan. GROOT BRITANNIË. De berichten uit Biarritz over Ko ning Edward's gezondheid waren tot dusver bijster gunstig, maar nu komt opeens de correspondent van de Daily News vertellen, dat die berichten on juist zyn geweest en dat de Koning ernstig influenza gehad beeft, wat hem veel kwaad heeft gedaan. Zyn stap is niet meer „veerkrachtig", hij beweegt zich moeilijk en hij lijkt ouder ge worden. Ook schijnt de monarch over werkt en overspannen te zyn. „Is de iucht van Biarritz niet te zwaar voor hem", vraagt de correspondent, „voor een ouden en moeden man De eerste veto-motie die ver klaart, dat het Hoogerbuis by wet verhinderd moet worden begrootings- wetten te verwerpen of te wijzigen, werd gister door bet Lagerhuis met 339 tegen 237 stemmen aangenomen. De Iersche nationalists steunden de Regeering. RUSLAND. Volgens berichten uit Petersburg houdt het besluit van de Doema, om de 11 millioen roebels voor nieuwe oorlogsschepen van de begrooting te schrappen, verband met een ander over en liep in vluggen pas in de richting van de St. Jamesstraat. Ik kon zien, dat het zijn plan was, zoo vlug mogelijk aan het eind van de straat te komen, om dan de straat weer over te steken en op zijne voetstappen terug te komeD, waardoor hij den man in kwestie zou ontmoeten, voordat hy aan het St. James Paleis kwam. Dit plan was echter niet bestemd tot uitvoeiing gebracht te zullen wor den, want hij was nog geen vijftig meter ver aan de overzijde van de straat gegaan, toen een mar, die vlak achter bem de straat dwars over gestoken was, en die tot nn toe eenige passen aebter hem geloopen had, hem inhaalde en op den schou der klopte. Quinnion bleef dadelijk staan, en ik kon zien, dat er een levendig ge sprek tusschen hen beiden gevoerd werd. Mijn instructies opvolgend, ver volgde ik mjjn weg tot ik bij Marl borough House op den hoek aan kwam, waar de reusachtig groote man, die zoozeer myn belangstelling had opgewekt, links omsloeg en in de richting van de Mali doorliep. Toen keek ik om, om te zien wat besluit der volksvertegenwoordiging, bij hetwelk de wensch wordt uitge sproken, het departement van marine te onderwerpen aan een onderzoek, te houden door een senator. Goetsjkof, de Doema-voorzitter, moet over dat plan reeds met minister Stolypin ge sproken hebben, die bet goedgekeurd heeft, en zoo verwacht men spoedig een keizerlijke oekase, waarby een of meer senatoren belast zullen worden met het onderzoek naar de misstan den op de keizerlijke marine. Mod vermoedt, dat onder de hooge ambte naren der marine (die in den tijd van den Japanschen oorlog reeds betrek kingen hadden) een paniek zal uit breken, omdat hun geweten ver van zuiver is. TURKIJE. De opstand in Albanië neemt een zeer ernstig karakter aan. Te Pristina is de staat van beleg afgekondigd. 12 bataljons zij n ter plaatse bijeengebracht. De toestand in Albanië is zorgwek kend. Een vergaderiDg vaD Albaneezen te Pelara besloot te weigeren belasting te betalen. De grootvizier gaf last met de grootst mogelijke kracht op te treden, wanneer de Albaneezen in opstand blyven. In de buurt van Pristiua is een ernstig gevecht aan den gang. Men hoort te Saloniki den donder van het geschut. De Ministerraad besloot 34 batal jons naar Albanië te zenden, de op marsch zijnde inbegrepen. FRANKRIJK. De gister door ons meègedeelde „onthullingen" der Matin over het verblijf van Duitsche officieren in de legerplaats te Cbalons, waar zij quasi voor eigen rekening zich met de tech- er van Quinnion was geworden. Tot mijn verbazing was hij nog steeds in ernstig gesprek gewikkeld met den man, die hem had aangesproken. Zy stonden nog precies op dezelfde plek, waar ik hen het laatst had gezien. De klok van het Paleis vertelde mij, dat het nu tien minuten over elf was. Het zou spoedig tijd voor ons zyn, als wij op afgesproken tjjd en plaats den jongen man van Trafalgar Squura wilden ontmoeten. Weer ging er een kwartier voorbij en nog bleef Quinnion met den vreemdeling staan prateD. Wie kon by zijn? En wat had hij met mijn chef te maken? Ik kende den laatsten goed genoeg, om overtuigd te zijn, dat hij op dat uur van den avond zyn tyd niet in onbe- teekenend gebabbel zou verbeuzelen, vooral niet, omdat hy wist, dat ik op hem wachtte. Eindelijk, toen ik zeker wel voor de vijfde maal de st aat op en Deer gewandeld bad, verbet bij zijn gezel schap en kwam Daar mij toe. Er was stellig iets belangrijks ge beurd, want ik kon dadelijk zien, dat by in een toestand van groote op gewondenheid verkeerde. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1