WEERBERICHT. Thermometerstand BIN JN EN LAN li. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorna. 10.50 uur. De Bildt, 8 April 1910. Hoogste barometerstaud 768.1 m.M. te Stornoway, laagste 747.1 m.M. te Horta. Verwachting tot den avond van 9 April 1910. Matige N.O.-lijke tot N.W.-lijke wind. Gesteldheid vau de luchtZwaarbewolkt ol betrokken, waarschijnlijk regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 52 Laagste hedennachtF. 42 Uedeumiddag 12 uurF. 49 niek der Fransche aviateurs vertrouwd maken, heeft op de openbare meoning in Frankryk een vrij onaangenamen indruk gemaakt en blijkens een offi- cieuse mededeeling, zal dan ook in het vervolg van Overheidswege een wat scherper toezicht worden gehouden op dtze bezoeken van buitenlandsche vliegtechnici aan genoemde legei- plaats. Verbieden kan men dergelijke be zoeken niet, daar een rondschrijven vau den Minister van Oorlog uit het jaar 1908 den verschillenden Maat schappijen tot vervaardigden van aeroplaoes uitdrukkelijk machtiging werd verleend met hun respectieve toestellen bij deze legerplaats proef nemingen te doen en de koopers van toestellen in de gelegenheid stellen daar lessen te nemen. Voortaan zullen echter slechts die personen er werden toegelaten, die zich met behulp van door de Overheid geteekende indentiteitsbewijzen met portret kunnen legitimeeren, waar door dan beter kan gecontroleerd woidtn, wio zij eigenlijk zijn. Het gerucht over het aftreden van generaal Biud, als Minister van Oorlog, schijnt ook verband te houden met diens beweerde gebrek aan voldoende belangstelling voor de Fransche mili taire luchtvaart, waarover de generaal, Daar meD weet, in den Senaat harde noten te kraken kreeg. De premier Briand moet niet veel moeite doen om Brun voor zijn Kabinet te behoudeD. Vakschool voor de Ty pografie. Naar we vernemen, zal de nieuwgebouwde Vakschool voor de Typograpbie te Utrecht geopend worden op Woensdag 20 April, des namiddag, te 2 uur, met een rede van den Commissaris der Koningin in de prov. Utrecht, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. Ter gelegenheid van de opening dezer school zal tevens een tentoon stelling gehouden worden van het werk der leerlingen. Examen svanonderoff i- eieren. Indertijd werd bij het le regiment infanterie groote teleurstel ling verwekt, doordat een aantal onderofficieren, die dezen winter een cursus hadden gevolgd voor het af leggen van examen voor een booge- ren rang, door den regiments-comman- daDt niet tot dat examen werden toegelaten, in verband met door hem gestelde eischen. Eén hunner berustte daar niet in en zond een verzoek schrift aan dén Minister van Oorlog. Deze heeft thans beslist, zoo lezen we in het Hbld., dat alle onderoffi cieren, die de opleiding voor sergeant majoor-administrateur of instructeur gevolgd hebben, alsnog tot het afleg gen van het examen in de gelegen heid zullen worden gesteld, tenzij de Diet-toelatiog het gevolg is van een berispelijk gedrag. De strijd in de bouwvak ken te Amsterdam. De metse laarspatroons hebben gisterochtend uitvoering gegeven aan hun besluit om zelf met de hulp vau de werkwil ligen, die zich aangemeld hebben, het werk op te vatten. Geleidelijk zal nu getracht worden de in aanbouw zijnde woningeu, waarvan het metselwerk door leden van de Metselaars-patroons- vereeniging aangenomen is, te vol tooien. Gisterochtend werd een aanvang met het werk gemaakt aan het blok woonhuizen in de Valeriusstraat bij de Brachthuyzerstraat, voorts aan een blok in de Nieuwe Tolstraat en op een werk aan het Frederik Hendrikplant soen. In de Nieuwe Tolstraat arbeiden zes patroons en vijf arbeiders, in de Valeriusstraat negen patroons en en kele werklieden en aan het Frederik Hendrikplantsoen alleen zeven patroons Bij de werken wordt toezicht gehouden door andere patroons, die fungeeren als „bewakiDgs-commissie." De patroons zijn niet zonder de belangstelling van de stakers aan het werk gegaan. Bij de alle drie genoemde werken was echter een politiemacht aanwezig, die de stakers op een af stand hield. De voorzitter en secreta risder Metselaars-Patroonsvereeniging, de heeren Prast en Wintershoven, ar beiden ook mede. Zoowel de opperlieden- als het met- selaarswerk wordt door de bazen ver richt. Zij staan nu lustig op de steigers te metselen en dragen de tassen stee- nen volgens „de regelen der kunst" naar boven. Indien de onderhanden zjjnde werken af zijn, worden weer andere bouwwerken van leden op de zelfde wijze onder handen genomen. De stakende bouwvakarbeiders kwa men gistermiddag in huishoudelijke vergadering in „Handwerkers-Vrien denkring" bijeen, om eene besprekiDg te houden over de mededeelingen der commissie, bestaande uit de heeren W. Hovy c.s., gisteren door ons vermeld, en het ter hand nemen van het werk door de metsselaarspatroons. In de gisteravond gehouden al gemeens vergadering der N.V. Amersf. Glasverzekering Mppij werd Da lezing de notulen der vorige vergaderingen, die zoDder opmerkingen werden ge arresteerd, de rekening en verant woording van den penningmeester en administrateur door eene Commissie uit de aandeelhouders onderzocht en accooid bevonden. De resultaten zijn bevredigend te noemen. Na eenige algemeene besprekingen werd de ver gadering gesloten. Ingevolge de bepalingen der wet op het lager onderwijs is pensioen verleend aan den heer J. W. v. d. Heul, hoofd der openbare lagere school te Leusbroek, f 867, en aan den he r A. v. Wijland, hoofd der openbare lagere school te Bunschoten f960. VROUWENKIESRECHT. In de Arend werd gisterenavond een openbare vergadering gehouden door de afdeeling Amersfoort vaD de VereeDiging voor Vrouwenkiesrecht waarin als spreekster optrad Mevr. Dr. Aletta Jacobs met het onderwerp „I« spoedige invoering van Vrouwenkiesrecht wensche- 1 ij k en noodzakelijk?" De bij eenkomst, die druk bezocht was, werd geopend door mejuff. de Holl, die met een hartelijk welkomstwoord, mevr. Jacobs, de veteraan in den strijd, inleidde. Hierna zegde freule S. Wi- chers van Huis ter Heide met klank rijk geluid eenige verzen, die veel bijval vonden. Mevr. Jacobs, daarna het woord verkrijgende, wijst er op, dat zoo menigmaal de vraag wordt gesteld Waarom doet ge zoo'n moeite voor Vrouwenkiesrecht? Waarom dezen nieuwen strijd begonnen waar de vrouwen tegenwoordig toch zooveel beter er aan toe zijn dan voorheen. Die strijd is echter niet kunstmatig gemaakt, maar is een natuurlijk ge volg van de meerdere d -elname van de vrouw aan het maatschappelijk leven. Toen ontstond de strijd voor Vrouwenkiesrecht als van zelf. Een nieuwe maatschappij wordt opge bouwd en daarin moet de vrouw haar aandeel nemen en dat kan alleen als ze deel heeft aan de wetten, die het geheel beheerschen. Als men dan meent, dat de vrouw beter werk zal leveren, is de haast zeker te verklaren. Laat men nu niet zeggen, dat wet ten maken het werk is van mannen en de viouw tehuis behoort. Het tehuis van heden is niet meer dat vau vroeger. De wetten grijpen in het huiselijk leven en niets kan haast meer gedaan worden, of wetten leg gen bepaalde voorwaarden op. Wooiug- wet, Leerplichtwet, Kinderwetten, Ar beidswet e.d. leggen ons plichten op, die we moeten nakomen. Ons dage- lijksch huiselijk leven wordt steeds meer door wetten beheerscht en zou den dan de vrouwen, die beter dan de mannen kunnen weten hoe en wat geregeld moet worden, dan geen recht van meespreken mogen verlangen Bij die wetten toch zijn elks belan gen betrokken en waarom moet dan de vrouw worden uitgesloten bij het maken er van? Vroeger ging dat nog, bemoeide zich de politiek alleen met militairisme en oorlog, maar tegen woordig heeft ze een ruimer inzicht en bemoeit ze zich met kunst, weten schap, industrie en het huiselijk leven. Nu is de toestand dus geheel anders, want die zaken betreffen ook de vrouw en het in dus haar taak te waken tegen verkeerde invloeden daarbjj. Uit alle rapporlen, uitgebracht op het Wereldcongres, blijkt, dat de strijd voor Vrouwenkiesrecht een gevolg is van het verhoogd gevoel voor huise lijke en moederlijke plichten der vrouw. Die zijn gegroeid eu het streven om het huisgezin te verheffen en de maat schappij te zuiveren vao misstanden drijft nu vele vrouwen in het kamp der strijdsters voor ontvoogding. Daar bij komt nog, dat de positie van de vrouw afhankelijk is van de wet en de strijd voor verbetering daarvoor is dus vruchteloos zonder invloed op de wet. Wat het kiesrecht voor de vrouw beleekent, leert ons Noorwegen. De Vrouwenraad zoud daar reeds vele mal sn een verzoek aan de regeering om een Staatshuishoudschool voor de kinderen der bergbewoners. Nimmer kwam er eenig antwoord, maar vorig jaar toeD de vrouwen het stemrecht hadden, vond de regeering tijd en be langstelling voor de vraag en spoedig werd het verzoek door het Parlement behandeld en aangenomen. Meerdere voorbeelden bewjjzeD, dat er dan re kening wordt gehouden met de vrouw, evengoed als bijv. in ons land na de kiesrechtuitbreiding van '87 en '96 meer gelet werd op de arbeiders. We kregen toen de sociale wetten, door den drang van onderop, door den invloed der nieuwe kiezers. Zoo zal het ook gaan met het Vrouwenkiesrecht, dan eerst zal men zich de belangen der vrouwen bewust worden en in wet ten zullen die worden belichaamd. Hierna zet spr. uiteen hoe de wet optreedt ten nadeele der vrouw. Schandelijk onrechtvaardig en in strijd met de openbare zedelijkheid is bijv. de wet, die de ongehuwde moeder alle verantwoording doet dragen voor haar daad, terwijl het meisje in dat geval reeds op 16-jarigen leeftijd mondig is. Voelt men niet, dat bij het samen stellen van zulke wetten het inzicht van vrouwen zich moeten uiten Meerdere voorbeelden haalt spr. aan, waaruit blijkt, dat onze wetgeving geheel ten voordeele van den man beslist. De veranderde tijdsomstandigheden hebben nu de vrouw gedwongen haar arbeidskracht productief te maken. Het gezin biedt geen werk meer voor haar en meermalen zijn de verdiens ten van den man onvoldoende om voor het gezin te zorgen. Op elk ge bied leveren nu de vrouwen een over weldigende arbeidskracht, iu ons laud alleen zijn reeds over de millioen vrou wen in een of ander beroep werkzaam. Maar wat zien we nu? De onderge schikte betrekkingen zijn voor de vrouw, men dwingt haar voor lager loon te werken, terwijl ze reeds uit verschillende bedrijven is gedrongen, zoodat de concurrentie op ander ge bied steeds greoter wordt. Om zich daartegen te beschermen heeft de vrouw het kiesbiljet noodig. Het Staatsbelang eischt toch slechts, dat eer. betrekking goed wordt waar genomen, waarom dan de eene helft uitgesloten, wanneer het gaat om de beste kracht voor een open plaats. Waarom, als de vrouw de geschikt heid heeft voor een of ander ambt, haar toch uitgesloten? In Colorado heeft men 12 jaar geleden een vrouw als minister voor ouderwijs gekregen en nergens in geheel Amerika bloeit het onderwijs zoo als juist daar. In Suf folk io Engeland heeft men een vrouw als Burgemeester en in andere plaat sen vrouwelijke wethouders, die uit stekend haar taak vervullen. Ook in ons land zouden dergelijke betrek kingen door vrouwen kunnen worden waargenomen. Maar waDneer ze niet spoedig het kiesrecht krijgen zullen ze nog van tal van betrekkingen worden uilgesloten, omdat dat in de lijn ligt van de thaus bovendrijvende politiek. Door de vrouw haar politieke rechten te onthouden, onthoudt men haar dus tevens het wapen tot zelfverdediging, daar het kiesbiljet het middel is om op kalme, waardige wijze op te ko men voor haar recht. Spr. zet dan uiteen hoe de gehuwde vrouw geheel verstooten is vau alle recht. Staatsraad Oppenheim, mr. Fokker e.a. wezen er dan ook op, dat het Burg. Wetboek de vrouw meer als zaak daD als mensch beschouwt. En mr. Fokker noemde het B. W. zelfs onhoudbaar en een beschaafde natie onwaardig. Zeker zouden de wetsbepalingen anders luiden als vrouwen aan de behandeling er van hadden deelgenomen. Uit de tegenwoordige sociale wet ten spreekt, dat ze alleen door man nen gemaakt zijn, het moederlijk ge voel ontbreekt er aan. En sterker zal zich dat doen gevoelen bij de wetge ving betreffende het kiud. Thans is ons staatsleven in de ontwikkelings- phase, dat het zich gaat wijden aan het kind. Nog lang niet genoeg is men echter doordrongen, dat de kin deren van heden de maDnen en vrou wen der toekomst zijd. Het land, dat zjjn kinderen het verst houdt van onzedelijke eu ondeugdelijke invloeden, zal iu de toekomst het gunstigst er aan toe zijn. Maar vooral de wetten betreffendeu het kind moeten door mannen en vrouwen gemaakt worden. Dat is in het belang van het kind en de heele maatschappij, daar de moe ders zooveel beter de kinderziel ken nen. Spr. stelt ten slotte tegenover elkaar de werking van kinderwetten in landen zonder en met vrouwen kiesrecht, waaruit blijkt, dat in de laatste de zorgen beter en vollediger zich uitstrekken tot bescherming van het kind en waaruit men leert, hoe noodig het is, dat de vrouw medehelpt het land te regeeren en de wetten maken, waaronder we allen moeten leven.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2