WEERBERICHT. UIT DE PERS. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. AGENDA. Langs den Weg. Thermometerstand MEUEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 11 April 1910 Hoogste barometerstand 766.2 m.M. te Münchon, laagste 741.7 m.M. te Bodö. Verwachting tot den avond van 12 April 1910. Meest matige Z.O.-lijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van do luchtToenemende bewolking, mogelijk regen of onweer. Temperatuur: Zachter. Barometerstand te AMERSF0011T. Schitteren ii aanbod. Het hoofdbestuur van het „Centraal Ge nootschap voor kinderherstellings- en vacanliekolonies" ontving het schit terend aanbod van een dame te Amsterdam, om de door haar reeds voor koloniehuis ingerichte villa te Nuospeet, met voortuin, veranda en grooten achtertuin met volledigen in ventaris aan het Genootschap koste loos in bruikleen af te" staan, met be reidverklaring om de verpleegkosten van 52 kinderen, bij voorkeur Am- sterdamsche, voor hare rekening te nemen. Dit aanbod is met groote dankbaarheid aangenomen. Er zullen in 1911 zes kolonies, elk van 16 kinderen, worden gehuisvest. DE VRIJKAARTEN-QUAESTIE. De redactie van De Vaderlander (het Tweede Kamerlid Roodbuyzen) deelt in het laatste nummer mede, i hoe het staat met de vrykaarten- quaestie, die indertijd zooveel stof heeft opgeworpen. Het is daarmede als volgt gesteld: Geen der leden van do Tweede Kamer heeft van het aanbod der maatschappij van eene vrijkaart ge bruik gemaakt. Toen mannen als Lobman, Drucker, Van Nispen en Beaufort zich tegen het accepteeren van vrijkaarten had den verklaard als te zijn infra digni tatem van een lid van de Volksver tegenwoordiging, kwam de zaak in een geheel ander stadium dan ze eerst geweest was. Toen hebben de Kamer leden, die de aangevoerde bezwaren niet deelden, die voor zichzelven in het aannemen van eene vrijkaart niet de minste verkeerdheid vonden, van de zaak afgezien ze vonden dat men aan de eer der Kamer verplicht was, aan geen buitenstaander tegen haar een wapen in de hand te geven, dat uit de redevoeringen van zoo hoog staande mannen tegen haar zou kun nen worden gesmeed. En dus beeft niemand een vrijkaart. DE KOMETEN. Geslaagd voor het toelatings examen voor de Hoogere Krijgsschool aanvang 1 Nov. a.s de le luit. van.het le regiment huzaren A. H. C. Fabius en de le luit. van het 5e reg. inf. G. Kuyper. De Huisvlijttentoonstelling wordt Woensdag 13 April a.s. des voor middags 11 uur officieel geopend. Naar wy vernemen zal deze tentoonstelling zeer interessant zijn en ongetwijfeld zullen dan ook wel velen er eens een kijkje gaan nemen. In de hedenmiddag gehouden vergadering van de Amerst. Begrafenis- vereemging werd het door den Direc teur uitgebrachte jaarverslag goed gekeurd. Daaruit bleek, dat de toestand der vereeniging zeer gunstig is. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurd. Tot bestuursleden werden gekozen in de vacatures ontstaan door vertrek van de heeren A. Frederikse en A. M. Kollewij n Nzn. en het bedanken van den heer W. H. de Heus de heeren W. H. Kam, J. v. d. Horst en J. Bolk. Deze vergadering was de laatste door den heer Kollewjjn geleid. De secretaris, de heer P. J. Frederiks dankte in hartelijke woorden dan heer Kollewjjn voor al hetgeen hij in het tijdsverloop van 36 jaar voor de Ver eeniging gedaan heeft en bood hem namens de leden het Eerevoorzitter schap aan, dat de heer Kollewijn gaarne aanvaardde. Diep getroffen dankte de heer Kol- lenwijn voor de tot hem gerichte woorden, de verzekering gevende, dat ook in den Haag, steeds de belangen der vereeniging hem nog ter harte zouden gaan. EEN AFSCHEID. Morgen zal een verdienstelijk stad genoot Amersfoort verlaten. De heer A. M. Kollewijn Nzn. gaat n'. na een verblijf van meer dan een halve eeuw te dezer stede te 's Gravenhage wonen. „Den „ouden heer" Kollewijn, wie kent hem niet? den gioenen grijsaard, met levendigen oogopslag en nog rechte gestaltewiens hart zoo jong is gebleven niettegen staande alle wederwaardigheden en teleurstellingen des levens, welke ook hem niet bespaard zijn geweest omdat het altijd warm geklopt heeft voor de jeugd en hare belangen." Deze woorden schreven we, eenige jaren geleden bij zyn gouden jubilé, en we wenschen ze thans te herhalen, nu hij op het punt staat ons te ver laten. Want ieder onzer kent den hei r Kollewijn, ker.t hem als een man van veel en grooten arbeid, die niet alleen op schoolgebied blijk heeft ge- geve i van z(jn groote gaven, maar ook op maatschappelijk terrein meer malen in Amersfoort getoond heeft iets goeds tot stand te kunnen biengen. In vele vereenigingen, in vele com missiën heeft hij zich ver dienstelijk gemaakt en zeker heelt hij door zijn arbeid op liefdadig ge bied, velen voor algeheelen ondergang behoedt. Ongetwijfeld zullen we hem dan ook missen en noode zien we hem vertrekken uit de stad waar hij een menschenleeftijd heeft gearbeid. De heer Kollewijn kan er van verzekerd zijn, dat hij bij velen hier in de aan genaamste herinnering zal blijven leven en we houden ons er van ver zekerd te spreken uit naam van zeer velen, wanneer we hem dank zeggen voor alles, wat hij voor Amers foort heeft gedaan. We hopen, dat het hem in zijn nieuwe woonplaats wel moge gaan, en dat hem nog menig jaar van voorspoed en gezind heid geschonken zal zijn. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 13 April. Fecstconcert van de Harmonie in het Valkje 8 uur. 14 April. Openb. verg. Theosofische Ver. iu de Rem. Kerk 8 uur. 13—16 April. Huisvlijttentoonstelling in Ami- citia. 16 April. Feestelijke Verg. Onderoff. sociëteit Eensgezindheid in de Arend, 8J uur 17 April. Opvoering kinderoperette Sneeuw witje in de Keizerskroon uur. 21 April. Toonkunst. Amicitia. 23 April. Uitvoering Nap. de la Mar in Amicitia. 24 April. Jaarfeest afd. Amersfoort Algem. Ned. öeh. Bond in Amicitia. 24 April. Algem. verg. Centraal Gen. voor kinderhorst.- en Vac. kolonies. 1 Mei Vergadering van de atd. van den Ned. Bond van Post- en Telegr. beambten in de Kroon 8 uur. (Amersfoortsche Kroniek en Criliek.) XXXII. 't Is toch he.rljjk geen raadslid te zijn dat was mijn eerste gedachte telkens als ik in de laatste dagen een courant ter hand nam of eeD socie- teitsgesprek volgde. Het moet een zeer problematisch genoegen zijn. Den eenen keer nu ongeveer eeu maand of drie geleden krjjgt iemand gelegen heid om een ander minuten laug per soonlijk aan te vallen en nu, den laatsten keer, vliegen enkele leden elkander dusdanig in 't haar, dat men den voorzitter kwaliteiten van een dierentemmer zou toewenschen. Eu hierbij doet zich het eigenaardig geval voor, dat een der leden juist hem benevens eene goheele (soc.-dem.) partij, aan wie hij feitelijk zijne ver kiezing te danken beeft, gladweg ver loochent. Ik dacht hierbij aan de regels van Vondel „Voedt leeuwen op, voedt tigers op, Opdat ze u fel verslinden." Zelden heeft er iemand meer naar mijn hart gesproken, dan ditmaal de heer v. Kalken. En als ik een woord in het midden had mogen brengen, dan zou ik aldus van wal zijn ge stoken „Mijnheer de Voorzitter: dit gezel schap, hoe achtbaar het ook zij, heeft zichzelf niet uitgekozen. Wellicht zouden velen elkander niet uitzoeken voor dagelijksche conversatie; maar hier hebben wjj elkaar te verdragen en nimmer te overwegen van wien of van welken kant een voorstel komt, maar wat dat voorstel inhoudt. Wij mogen onbarmhartig en zelfs scherp zijn in het bestrijden van meeningen, maar een persoon worde nooit be sproken of aangevallen. En als u, mijnheer de voorzitter, bij de eerste gelegenheid, dat hier weer persoonlijke dingen ter sprake gebracht mochton worden, uw hamer stuk mocht slaan bjj het tot de orde roepen, geef ik aan de gemeente uit dankbaarheid een Dieuwen hamer cadeau. Ik heb gezegd." De raad heeft werkelijk betere en noodiger diDgen te doen, dan persoon lijke hatelijkheden aan te hooren. Waar blijft o.a. de beloofde loonregeling voor de gemeente-werklieden 't Lijkt wel of men denkt, die kunnen wel wachten, jaar en dag. En toch is het ieder, die ook maar een beetje met arbeiderstoestandeu op de hoogte isdie weet, welk schamel stuk brood in die huisgezinnen van vleesch is geen sprake wordt ge geten, duidelijk dat ze dit niet kun nen. Waarom moet zulk een billijke verhooging toch door requaest op re- quaest als 't ware worden afgedwon gen 'k zou er toch een eer in stellen zulks uit eigen beweging te doen. AfdwiDgen, zelf veroveren, dat moe ten »ok de vrouwen het kiesrecht in de eerste plaats door belangstel ling te toonen. En daarom doet het mij genoegen, dat van die belang stelling ook hier ter stede steeds meer blijkt. Er komt werkelijk leven in dit opzicht in Amersfoortver schillende lezingen en cursussen wor den gehouden, die men zoo aantrek kelijk mogelijk tracht te makeD. Laten nu alle vrouwen, ook zij, die voor zichzelf heel tevreden zyn met haar po sitie, denken aan anderen van haar sekse, voor wie het een zegen zou zijn als de gelijkheid in rechten tusschen man en vrouw bestond, en zich aansluiten. Om 't even, by den Bond of bij de Vereeniging. Want sedert de laatste de politiek heeft la ten varen en zy ten opzichte van feministisch drijven reeds veel van kleur is verschoten, is het verschil niet zoo groot meer en kunnen beide lichamen zegenrijk samenwerken. Belangstelling moge er ook blyken te bestaan als dezer dagen de ver eeniging „Handel en Nijverheid", zoo- als ik uit courantenberichten las, de voorstanders van een vakschool voor den handel gaat oproepen, ten einde samen eene vereeniging te stichten. En liefst groote en veel belangstel ling. Het is niet voldoende zijn geld voor het lidmaatschap te offeren, maar vaak heeft men nog meer aan mo- reelen sleui), vooral in het begin. Zoo'n handelsschool kan voor Amers foort van groote beteekeDis worden men zal er de leerlingen niet alleen gelukkig maken met theoretische ken- Baromcterstaud hedenmiddag te 12 uur 764 ui M. Vorige staud to 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 54 Laagste hedennachtF. 26 Hedenmiddag 12 uurF. 58 Staatscommissie her ziening wetb. van Straf vordering. Bij Kon. besluit is A. Ingesteld een Staatscommissie ter voorbereiding van de herziening van het Wetboek van Strafvordering. B. Aan deze Commissie opgedragen al» eindresultaat van haar onderzoek aan de Koningin een voorstel tot vol ledige herziening van dat Wetboek aan te bieden in den vorm van een ontwerp van wettelijke regeling, van een toelichtende memorie vergezeld, tenzy een onder werpsge wij ze splitsing van dezen herzieningsarbeid en een telkenmale aanbieden van partieele ontwerpen, wanneer het vereischte onderzoek dit toelaat, haar meer ge raden mocht blijken. C. Aan deze Commissie daarnevens opgedragen tijdens haar onderzoek der Regeering van advies te dieneD op het wetgevend gebied der Straf vordering, wanneei dit van Regeerings- wege mocht worden gewenscht. D. Benoemd: tot lid, tevens voor zitter dier Staatscommissie: Mr. B. Ort, advocaat-generaal by den Hoogen Raad der Nederlanden, te 's-Gravenhage tot lid, tevens secretaris rnr. H. C. Dresselbuijs, directeur- generaal van het Gevangenis-, Rijks tucht- en Opvoedingswezen te 's-Gra venhage. Prof. A. A. Nijland, te Utrecht, deelt in „Hemel en Dampkring" van Maart, onder dagteekening van 25 Maart, het volgende mee over kome ten „De komeet van Halley is nu onzichtbaar. Te Utrecht zageu wy haar het laatst op 1, 2 en 3 Maart, toen zy onder vrij ongunstige om standigheden in den zoeker op 8.2, 7.8 en 7.8 werd geschat. Dat zou dus vergeleken by Februari nauwelijks een vooruitgang in helderheid betee- kenen. Men bedenke echter vooreerst, dat de schemering nog niet geheel verdwenen was, waarvan een komeet veel meer last heeft, dan de sterren waarmede zij wordt vergeleken, en ten tweede, dat de schattingen in Februari in een binocle, in Maart in den zoeker van 73 mM. opening wer den verricht: kornetten en nevelvlek ken lijken altijd, in vergelijking met sterren, het helderste in de kleinste instrumenten. Prof. Wolf, die op den Königstubl by Heidelberg onder zeer gunstige omstandigheden kan waarnemeD,deelt mede, dat by de komeet den 9n Fe bruari al even met het bloote oog heeft gezieD, en dat er sedert 29 Januari op de photograpbische platen een staart van 20 lengte was te zien. Te Utrecht liet in Maart een staart- beginsel zich vermoeden, meer niet. De komeet 1910A is aan den mor- genhemel zichtbaarde omstandig heden blijven echter zeer ongunstig voor de waarneming. Den 20n Maart zag ik haar te 6 u. 30 m. nauw keurig op de door Kobold's efemeride vooispelde plaats, als een uiterst vage vlek door de opkomende schemering leek ij echter ook in den kijker van 26 cM. opening zóó zwak, dat van een plaatsbepaling geen sprake was."

De Eemlander | 1910 | | pagina 2