WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bildt, 14 April 1910 Hoogst bekende barometerstand 760.6 m.M. te Horta, laagste 733.3 m.M. te Aberdeen. Verwachting tot den avond van 15 April 1910. Zwakke tot matige meest Z.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbewolkt of betrokken, regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te. AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 748 m.M. Vorige stand te 12 uur 748 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 63 Laagste hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 62 Uit het antwoord van Asquith bleek, dat dit inderdaad het geval was ge weest. De Minister keurde het gedrag van Sir Robert scherp af, doch achtte het niet wenschelijk om nu nog, na twin tig jaar, een onderzoek naar de feiten te doen instellen, zooals de interpel- lanten hadden gevraagd. Bij de begrooting zal nu echter op de quaestie worden teruggekomen. TURKIJE. Een Turksch generaal deelde den correspondent van het Berliner Tage- blatt. te Constantinopel mede, dat de bezetting van Albanië zeer lang kan duren omdat normale toestanden daar niet weer mogelijk zijn voordat de bevolking geheel ontwapend is. Men zal dan ook voorloopig doorgaan met het zenden van troepen. Dezelfde correspondent verneemt, dat de Porte weer een rondschrijven tot de mogendheden zal richten, waar in zij de aandacht vestigt op de han delwijze der Nationale Vergadering van Creta. Burgemeestersbenoe mingen. Er is weer ontevredenheid onder de volbloed-antirevolutionnairen over burgemeestersbenoemingen onder dit Kabinet. Te Sluis, StaveDisse en 's Graven polder, waar burgemeestersvacaturen waren, zijn liberalen benoemd, en dat, hoewel in alle drie dezer gemeenten, de meerderbetd rechts is. Naar Sta- venisse had zelfs meer dan een be kwaam antirevolutionnair gesollici teerd, ja, een paar uit de gemeente zelf, klaagt De Zeeuw, en toch werd er een liberaal benoemd, nog wel een van buiten de gemeente. De Standaard die deze klacht over neemt, stemt er mee iD, en vermoedt, dat het advies van den liberalen Commissaris der Koningin den door slag heeft gegeven. Het a.-r. hoofd orgaan, van oordeel, dat ons land nog niet snel genoeg geclericaliseerd wordt, vindt, dat het met dit benoe men van liberalen nu maar eens uit moet zijn, eu dat ook aan het benoe men van mannen uit het dorp beter de hand moet worden gehouden. Het blad vergeet, zegt het Vad., dat zelf tegen het Kabinet-Kuyper de grief is ingebracht, dat het zich aan dien regel niet hield. Het is dan ook duidelijk, dat toepassing daarvan in de practijk soms allerlei moeilijk heden geeft. De regel, dat een' pro feet niet geëerd is in zijn eigen vader land, is in kleine gemeenten ook dik wijls van toepassing op burgemees tersbenoemingen. Het komt maar al te dikwijls voor, dat iemand uit de gemeente tegenover hen, die vroeger met hem gelijk stonden, als burge meester het gezag mist, dat iemand van buiten weet in te boezemen. Inmiddels schjjnt der rechterzijde in de komende burgemeestersbenoe ming voor Delft een schadeloosstel ling voor Sluis, Stavenisse en 's Gra venpolder te worden bereid. Delft schijnt te oordeelen naar de toe spellingen en voorspellingen in de R.-K. pers een Roomschen burge meester te krijgen. De persoon moet reeds aangewezen zijn. Huwelijksgoederenrecht. De Nationale Vrouwenraad van Ne derland heeft een adres aan H. M, de Koningin gezonden, waarin aandacht gevraagd wordt voor de 2e alinea van Artikel 162 Burgerlijk Wetboek en verzocht wordt genoemde alinea te wijzigen en uit te breiden in dien geest, dat de vrouw, staande huwelijk, uit eigen hoofde aanspraak heeft op zoo danig deel, öf van het gezamenlijk inkomen, óf van het inkomen van haren man onverschillig of dit ont staat uit rente, loon, salaris, pensioen of andere baten als voortvloeit uit het goederenrecht, waardoor haar hu welijk wordt beheerscht, en haar de inning daarvan op afdeende wijze mo gelijk te maken. Bedoelde alinea luidt thans Hij (de maul is verplicht haar (de vrouw) te beschermen en haar al het geen noodig is, volgens zijnen staat en zijn vermogen, te verschaffen. Tegen de openbare hui zen van ontucht. Burgemeester van Leeuwen heeft den strijd tegen de openbare huizen van ontucht te Amsterdam gevoerd zonder dat de sluiting daarvan gelast werd door B. en W., overeenkomstig de voorschrif ten der algemeene politieverordening. Hij heeft heel wat inrichtingen doen verdwijnen alleen door posten. De nieuwe burgemeester gaat het evenwel op andere wijze probeeren. Althans gisteren is het sluitingsbe- «luit, aangeplakt aan twee huizen aan den O.Z. Voorburgwal aldaar. Wethoudersverkiezing. De Amsterdamscbe Raad moest gister voorzien in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Delprat als wethouder van bedrijven. 42 leden namen aan de stemming deel. De heeren Zimmerman en Van Gigch waren afwezig en de heer Del- prat had voor de stemming de zaal verlaten. De uitslag der stemming was, dat de heer Delprat verkreeg 20 stemmen, de heer Wibaut 8 en de heer Hen- drix 1 stem, terwijl 13 stemmen blanco waren uitgebracht. De heer Delprat was alzoo bij meerderheid der (29) uitgebrachte stemmen herkozen. De voorzitter deelde mede, dat hem van zijn ver kiezing zou worden kennis gegeveD. De heer Delprat heeft echter reeds bericht gezonden, dat hij zijn benoe ming niet aaoneemt, zoodat de raad, volgens art. 86 der Gemeentewet, binnen 8 dagen een nieuwe keuze zal moeten doen. Aanleiding tot dit besluit is de houding van de kerkelijke en de sociaal democratische raadsfractie. De leden der eerste groep stemden, overeen komstig het iD hunne vóór-vergade ring genomen besluit, blanco, en de sociaal-democraten brachten, naar ver wacht werd, hun stem uit op een eigen caudidaat, den heer Wibaut. Onder deze omstandigheden meent de heer Delprat zijn herbenoeming niet te mogen aanvaarden. DE STAATSCOMMISSIE TOT HERZIENING DER STRAFVORDE RING. Het Vaderland merkt op, dat naar algemeen gedeelde overtuiging, een herziening van onze strafvordering vóór alles moet strekken tot betere waarborging van de belangen der be klaagden, dus van de rechten der ver dediging, zij het ten koste van de tra- ditioneele bevoegdheden der staande magistratuur. Men wenscht bijv. aan den raadsman van den verdachte een ruimere taak toe te kennen, zoo tij dens de openbare behandeling van 't proces als in de instructie. Ook is 't noodzakelijk genoemd het appèlrecht der parketten te besnoeien. Met het oog daarop acht het Vader land het bevreemdend, dat onder de negen leden der Staatscommissie niet één advocaat zich bevindt. En toch beschikt ons land over uitnemende advocaten, die zich vooral op het ge bied van het strafrecht bewegen. Voor den geest, die aan hot departement van justitie heerscht, is deze samen stelling dan ook teekenend het hui dige systeem onzer strafvordering, dat de stem der verdediging zoo weinig mogelijk gehoord en derzelver invloed op de strafste manier ingeperkt worde, heeft alvast bij de benoeming dezer Staatscommissie voorgezeten. Het blad hoopt, dat het gezag, het welk gewis uitgaat van de heeren mrs. Van Hamel en Simons (de laatste al thans behoorde voor hij het hoog- leeraarsambt aanvaardde tot de balie) bereiken moge, dat de wanverhoudiug in de vertegenwoordiging van parket en balie in deze commissie niet al te sterke weerspiegeling in de te produ- ceeren ontwerpen vinde VERBOLGEN SCHILDERS. Onder de kunstschilders in het Gooi en voornamelijk in Laren heerscht, naar de Ned. meldt, ernstige ontstem ming tegen de Haagsche jury die te beslissen had over de toelating van schilderstukken tot de Brusselsche wereldtentoonstelling. Dezer dagen hebben een aantal dezer heeren een vergadering gehouden te Laren, ten einde middelen te beramen om te protesteeren tegen het feit, dat op één na alle Larensche inzeudingen geweigerd zijn. In 't geheel waren 500 doeken ingezonden en slechts 100 werden aangenomen, terwijl er, naar verluidt, plaats was voor meer daa 100 werken. Er bestaan nu plannen, om in Amsterdam een tentoonstel ling te organiseeren van de vierhon derd geweigerde stukkeu, waaronder vele werkelijk mooie doeken zijn. Tot zoover de Ned. Laren herbergt enorm veel kwasten, die meenen dat het wonen aldaar hun het recht op den naam artist waar borgt, maar dat er zoo weinig wer kelijk goeds zou worden geproduceerd, weigeren ook wij te gelooven. Bij den Raad dezer gemeente is het volgend voorstel ingezonden De ondergeteekenden, leden van Uwen Raad, van meeniDg zijnde, dat het wenschelijk is, een progressieve belasting naar het inkomen in te voeren, hebben de eer het volgend voorstel in te dienen De Raad benoeme uit zijn midden een commissie van vijf leden, die ten doel heeft te onderzoeken in hoeverre het wenschelijk is in deze gemeente een progressie in de belasting naar het inkomen in te voeren, om ver volgens dan den Raad voorstellen te doen. S. J. VAN DUINEN. D. GERRITSEN. R. G. RIJKENS. A. M. TROMP VAN HOLST. Hedenmorgen passeerden tal van auto's onze stad, die deelnameD aan den verkoopsrit, geregeld door de Ned. Aut. Club. De rit ging van Utrecht over Amersfoort, Harderwijk, Elspeet, Apeldoorn, Deventer, Zutphen, Arn hem, Wageningen naar Utrecht terug. Afstand pl.m. 200 K.M. De extra-trein, waarmede H. M. de Koningin a.s. Vrijdagnamiddag van de residentie Amersfoort passeert komt hier te 3 u. 40 min. aan en vertrekt 3 u. 43 min. naar 't Loo. Door den architect W. van Schaik werd namens z.jn principale, aan den aannemer T. van Hoogevest opgedragen het bouwen van 9 burger woonhuizen, verdeeld in 4 blokken aan de Westerstraat alhier. Naar wij vernemen, hebben de apothekers hier ter stede het besluit genomen om van 1 Mei af, op Zondag hun apotheek te sluiten. Eén zal er evenwel geopend blijven. Natuurlijk zal dit besluit nog wel officiéél worden bekend gemaakt. (Am. Dgbld.) Uitslag van het doorloopend winteTconcours van de schietvereeni- ging „Voor Koningin en Vaderland." Ie klasse: Rozenprys, L. B. J. Serréle prijs, J. Th. van Zwol met 1913 punten 2e pr., R. J. van Eimeren met 1900 p.3e pr., L. B. J. Serré met 1890 p.4e pr., C. J. van Wennekendonk met 1884 p.5e pr. J. de Bruin met 1S78 p. 2e klasse: Rozenprys, M. D. Reemsle pr., W. Entrop met 1864 p.2e pr., M. D. Reems met 1859 p. 3a pr., A. F. A. Tillemans met 1858 p.4e pr., D. Brandsen met 1842 p. Bovendien waren nog eenige piyzen beschikbaar gesteld door verschillende personeD, voor leden en donateurs, die werden gewonnen als volgt Leden: le pr., J. Th. van Zwol met 196 p.2e pr., R. J. van Eimeren met 195 p.3e pr., W. Entrop met 192 4e pr., M. D. Reems met 178 p.; 5e pr., J. Hoveling met 172 p. Donateurs: le pr., E. J. Ruitenberg met 113 p.; 2e pr. J. Mills met 108 p. De prijzen werden door den voor zitter met een hartelijk woord uit gereikt, waarna een gezellig samen zijn den avond besloot. Gisterenavond gaf de muziek- voreeniging „Harmonie" een feest- concert in het Valkje ter gelegenheid van de onthulling van het vaandel, geschonken door ingezetenen der ge meente. Het vaandel is vervaardigd door den Dordtschen fabrikant van Diemen en mag zeker een sieraad worden genoemd voor de vereeniging. De heer J. W. v. d. Gang onthulde met eenige hartelijke woorden het vaandel, waarna hjj het aan de ver eeniging overdroeg. De voorzitter dankte allen, die er toe hebben bij gedragen en overhandigdeaaD de dames comité-leden, die de gelden verzameld hebben, een souvenir. Daarna werd het afwisselend pro gramma afgewerkt zeer ten genoege van de talrijk aanwezigen. De Har monie toonde weer zich te mogen laten hooren en hei woord van hulde aan den directeur, den heer C. H. Stoetzer. gebracht, was ten volle ver diend. Ook de voordrachten en too- neelstukjes van de Utrechtsche Ge- heel-ODth. Tooneelver. „De Propagan dist" vielen zeer in den smaak en verwierven veel applaus. Tegen de door het Gemeente bestuur vastgestelde Kiezerslijst zyn van vrijzinnige zijde een zestal ver beteringen aangevraagd. Wy herinneren liefhebbers van goede muziek en zang aan Donderdag 21 April. Dat zij dien avond vrij hou den, want dan geeft de afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst haar tweede uitvoering van dit seizoen. Zooals men weet, zal worden uitgevoerd „Das Pa radies und die Peri". Het geheele Arn- hemsche orkest onder directie van den heer J. A. Kwast zal zijn medewerking

De Eemlander | 1910 | | pagina 2