UIT DE PERS. WEERBERICHT. Thermometorstand STADSiNlEUVVS. MEDEDEELINQEN VAN tiET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 18 April 1910 Hoogste barometerstand 773.3 m.M. te Coruna laagste 749.3 m.M. te Stornoway. Verwachting tot den avond van 19 April 1910. Zwakke tot matige meest Zuidelijke wind halt bewolkt, Gesteldheid van de luchtwaarschijnlijk droog weer zeilde temperatuur. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 767 m M. Vorige stand te 12 uur 753 m.M. to Amersfoort. Hoogste gi-teienF. 55 Laagste hedennachtP. 40 Hedenmiddag 12 aurF. 62 in de vereeniging te moeten opvatten en hooghouden. Vooreerst dan de neutraliteit ten op zichte van het kiesrechtvraagstuk. Wij meenen schrijft het hoofd bestuur dat de Vereeniging er naar moet streven kiesrecht voor de vrou wen te verkrijgen op dezelfde voor waarden als dit recht is verleend of zal worden verleend aan de manneD. Ter verduidelijking diene dat, indien door eene clericale meerderheid het tegenwoordig kiesstelsel zou worden gewijzigd en daarvoor in de plaats zon worden gebracht een gezinshoof den-kiesrecht, onze Vereeniging dan al hare krachter. moet inspannen om voor vrouwen, die aaü de eischen van gezinshoofd voldoen, ook het kiesrecht te vet krijgen. Hetzelfde geldt, indien een andere oplossing van het kiesrecht- vraagstuk aan de orde is. De vereeni ging moet dus trachten hetzelfde voor de vrouwen te verkrijgen, wat voor de mannen wordt voorgesteld. De leuze der vereeniging moet zijn geen sexeverschil bij de stembus. Om nu allen die voor dit doel wil len strijden te kunnen vereenigen, meent het Hoofdbestuur, dat de Ver eeniging voor Vrouwenkiesrecht be hoort neutraal te blijven ten opzichte van alle andere politieke, maatschap pelijke en godsdienstig" vraagstukken, die buiten de sfeer van den strijd voor vrouwenkiesrecht vallen, en zoowel de VereeDiging als hare afdeelingen als zoodanig zich onthouden van alle deelneming aan eenige politieke actie of aan eenig sociaal streven naar her vorming van toestanden, die niet di- rekt verband houden met het vrouwen- kiesrecb tvi aagsiuk. Hiermede wordt niet bedoeld, dat op huishoudelijke en openbare verga deringen niet alle vraagstukken van politieken, maatschappelijken en gods- dienstigen aard zouden mogen worden besproken. Integendeel. Maar de Ver eeniging in haar geheel of eenige af- deeling afzonderlijk behoort nooit als zoodanig hare ingenomenheid van eene of andere richting op politiek, maat schappelijk of godsdienstig gebied. Ware bet anders dan zoude het hun, die verschillend deuken, onmoge lijk worden gezamenlijk deel te blijven uitmaken van de Vereeniging. Wjj zouden worden gesteld voor de oplos sing van kwesties, die methetgroote doe), waarvoor wij eendrachtig strij den kunnen, slechts in een verwijderd verband staan. Leggen wij ons deze wei-bewuste zelfbeperking op, dan weet ieder, betzij dan man of vrouw, die tot onze Vereeniging toetreedt, dat hij of zij beveiligd is voor het gevaar van zelfs maar indirect te worden betrok ken in eenig streven, dat hij niet kan goedkeuren dat men enkel en alleen helpt bevorderen het doel onzer Ver eeniging, het verkrijgen van kiesrecht voor de vrouw. Het bedryf der a f d rei gers. Wij hebben dezer dagen mel ding gemaakt van een nieuw geval van afdreiging, in de omgeving van het Holl. Spoorstation in den Haag ge pleegd, waarbij een vrouw als lokvogel dienst deed. De man, die er in vloog, werd zoogenaamd „betrapt" door den echtgeuoot der vrouw, en zijn buur man, zekeren B. Voor de woning dier beide heeren is toen een politie-agent geposteerd. Deze historie heeft nu een staartje gekregeD, meldt de Ned. De betrok- nen, of de betrokkene, verspreiden publiek een pamflet, met het opschrift New-York-Bank, bevattend een „voor- loopig protest" tegen den door de politie genomen maatregel. In dat stuk wordt de naam van den persoon, die door eigen onvoorzichtigheid het slachtoffer van de heeren werd, open lijk genoemd. Men vraagt zich toch af of dergelijke toestanden nog langer mogen worden geduld, of het niet hoog uoodig is, dat aan deze dingen een eindo wordt- gemaakr. Gelukkig heeft de heer S. (het slachtoffer) tegen den onderteekenaar van 't pamflet, zekeren W. J. H vaD B. eene klacht ingediend, en reeds is proces-virbaal opgemaakt. Wij vernemen dat de hoofdschuldigde in dit bedrijf een zeer zwart register heeft, dat met hem, in Frankrijk, dingen gebeurd zijn van zoo ernstigen aard, dat ook daar de Justi tie zich met hem bemoeien moest, terwijl hij, verdacht van een soortgelijk feit te hebben gepleegd in ons land, eenige jaren geleden circa 9 maanden in preventieve hechtenis heeft door gebracht. Het blad herhaalt zijne waarschu wing: wie eenmaal in handen van deze heeren valt en de politie niet terstond te hulp roept, staat voor eeu berg van niet te overziene ellende. Congres voor gemeen tebedrijven. De verschillende commissiën zijn met het bestuur der vereeniging voor Handel Nijverheid en Gemeentebelangen te 's-Graven- hage druk bezig ter voorbereiding der regeling van het nationaal congres te bespreking van de geraeentebedi ij- ven met daaraan verbonden tentoon stelling. 1-Iet congres wordt gehouden 7 en 8 Juni in het Kurhaus te Schevenin- gen. De ontvangst van congresleden zal plaats hebben den 6en Juni des avonds. De 7e Juni zal bestemd worden voor de behandeling van het eerste viaagpunt „Door welke beginselen behoort het uitoefenen van bedrijven door de gemeente te worden beheerscbt." Den volgenden dag, 8 Juni, komt in behandeling het tweede viaagpunt „Welke behoort de verhouding te zijn tusschen de financiën der bedrij ven en die der gemeente en op welke wijze behoort zich deze verhouding in de gemeenterekeriing af te spiege len De gelegenheid zal worden aange vraagd om, na sluiting van het con gres de erschillende inrichtingen der gemeente-bedrijven aldaar te bezichti gen. Een gemeenschappelijke maaltyd zal gehouden wordeu in het Kurhaus. Tot nu toe zgn pl.ra. 300 personen uit alle deelen des lands als congres leden toegetreden. De aan het con gres verbonden tentoonstelling op het gebied van gemeentebedrijven, zal 14 dagen geopend blijven. Koninklijk bezoek te Amsterdam. Bij het aanstaande koninklijk bezoek aan Amsterdam zullen op den Amstel grootsche fees ten plaats vinden, 's Middag's o. a. zal een wedstrijd plaats hei-ben van achtriems gieken, over een afsland van 4500 M. Indien het feest met een koninklijk bezoek vereerd zal wordeD, zal een snelloopende motor boot tot jacht worden ingericht en zal aan den eindstreep door Amster- damsche roeiers en zeilers aan H. H. M. M. een ovatie worden gebiacbt. Ook 's avonds zullen feesten plaats hebben, ais vuurwerk, spiegelgevech ten, optocht vau geïllumineerde vaar tuigen, enz. Successiebelasting. Uit eene opgave van de waarde der ac tieve bestanideelen en van het pas siet van de nalatenschappen waarvan het recht van successie in 1909 be taald is, blijkt, dat het totaal van het passief f 40,345,587. Het aantal nalatenschappen die ge heel vrijgesteld waren van het recht van successie, voor zoover daarin aan recht van oudergang onderworpen zaken aanwezig waren, was 2302 en het totaal bedrag van het zuiver saldo dezer nalatenschappen f4,009,051 Van 11,0S9 nalatenschappen werd recht van successie betaald. Daaronder waren er 71 van f500,000 en daar boven: 85 van f300,000 tot benedeu f500,000; 90 van f200,000 tot be neden f300,000; 92 van f150,000 tnt benedeu f200,000; 190 van f 100,000 tot beneden f150,000; de ove igen beneden f 100,000. UIT REVERENTIE VOOR DR. KUYPER? Onder dit ironische opschrift schrijft De (Christ.-hist.) Nederlander „In het Geref. Jong. Blad wordt verantwoording gedaan van door de Nat. Commissie ontvangen gelden voor „het plan" (de hulde aan dr. Kuyper). Daaraan zijn de volgende woorden toegevoegd ,,'t Bljjft goed gaan. Wg dringen bij de vrienden op aan zich door niets te laten bewegen den arbeid te staken, maar voort te gaan, af te werken. Straks zijn de avonden te kort om veel te doen, voortmaken dus." De vraag zou zich laten stellen, waarom voor dit werk straks de avonden te kort zijn om veel te doen. De dagen lengen toch. Of kan deze ondeineming slechts in de duisternis slage i Ter eere van den verjaardag van Z. K. H. Prins Hendrik zal mor gen middag te 12 uur door h«-t gar nizoen parade worden gehouden op de Regentesselaan. Als parade com mandant zal optreden de luitenant kolonel Baron van Hogendorp van het le reg. Veld Artillerie. Do hon neurs zullen worden bewezen aan ge- neraal Buhhnan, commandant der 4e divisie. Hedenavond zal de muziekver- eeniging „Harmonie" als ommegang maken door de stad. met het vorige week ontvangen vaandel. Om 8 uur gaat de stoet van af den Hof. Bij dienstorder is ter bevorde ring van een uniforme wijze van handelen, meegedeeld welke aan- wyzingen wel en welke niet, zonder betaling van een extra-port, op qui- tantiën eD wissels zijn toegelaten. A. Zonder betaling van extia-port le. een adres, rekening of aan duiding van het bedrag in onder- deelen 2e. volledig adres van een schuld- eiseher, c.q. met vermelding van tele foonnummer en adres 3e. korte omschrijving van de dooi den schuldeischer gedreven zaak 4o. prijsopgaven van abonnementen op nieuwsbladen en tijdschriften eD van advertentiën, zooals die meestal voorkomen op de formulieren, gebezigd door boekhandelaren en uitgevers, be nevens eene opgave van de hoegroot heid van de oplaag van het betrokken blad 5e. folionummer en dergelijke aan duidingen, verband houdende met de boekhouding van den schuldeischer 6e behaalde bekroningen en eervolle vermeldingen en afbeelding van ver kregen medailles 7e. opgaaf en een eukele afbeelding van filialen en depóts, en voorts 8e. in een quitantie, waarop de ti tels vau eenige bladeu zijn vermeld, de doorhaling van eeu of meer van die titels. 9e. advies, rekening, en aanduiding van het bedrag in onderdeelen mag op den wissel ot de quitantie zelf voorkomen. B. Tegen betaling van extra-port Ie. uittreksels van reglementen en statuten 2e. bijzondere aanwijzingen, bestemd voor de schuldenaren 3e. verzoeken om opgaaf van vaste of tjjdeüjke adresveranderiDg 4e. afbeeldingen of reclames, betref fende aanbevolen artikelen 5e. eene ve. klaring, dat de quitantie recbt geeft op het een of ander, waar- dooi zij het karakter verkrijgt van een bon. Ten slotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat het, ter voorkoming van onregelmatigheden, aanbeveling verdient op nota-formulieren, dienende tot quitantie, aan den voet het in te vorderen bedrag in letterschrift te herhalen. In Baarn vergaderde den I7den April de Provinciale Piopaganda- Commissie voor de provincie Utrecht der Ned. Vereen, tot Afschaffing van Alcoholh. Dranken. Besloten werd om den 3den Juli te Amersfoort eene provinciale meeting te houden, ten gunste van het Plaatselijk verbod. Reeds is medewerking toegezegd door do afdeelingen Rheuen, Utrecht, Baarn, Soest en Amersfoort, door de Zang- vereenigingen „De Blauwe Vaan" uit Utrecht, Baarn en Amersfoort, dooi de Utrechtsche Geheelonth. Tooneel- vereeuiging „de Propagandist" en een Muziekkorps. Verder werd besloten in Veenen- daal, Zeist, de Bilt en Jutphaas eene afd. te stichten. In de plaats van den heer G. Kinker uit Utrecht werd als penningmeester benoemd de heer J. Th. Eggink te Amersfoort. De heer R. van Esveld is be noemd tot leeraai hg het Middelbaar Onderwijs in Oost-Indië. Hedenmorgen werd op de R.-K. begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer W. Frans, oud-griffier van den burgerlijken stand alhier. Op het kerkhof waren eenige ambtenaren en oud-ambtenaren van het gemeente huis benevens eenige belangstellenden, die den ovorledeue de laatste eer bewezen. Een prachtopvoering hebben gisterenavond de Utrechtsche volks kinderen ons in de Keizerskroon van de bekende kiederoprette „Sneeuw witje" gegeven. Zang, muziek en costumes, alles was zeer prijzens waard en getuigden an uitstekende leiding, 't Is voorzeker geen gemak kelijke taak met kinderen zoo iets in te studeeren, en de heer H. van Rheenen, de directeur, zal dat ook heel wat moeite en tijd hebben moe ten geven, om het er zoo goed in te krjjgen. Des te grooter is echter ook voor hem de voldoeuing, nu de op voering zoo 'n enorm succes was. Een woord van buide komt hem zeker toe. Maar ook niet minder aan de jeugdige excecutanten, die zich zoo dapper weerden, zoo heerlijk frisch zongen en zich zoo los in hun bewe gingen toonden, dat het geheel uit stekend tot zijn recht kwam en veel effect sorteerde. Het zeer talrijke publiek genoot dan ook van dezen

De Eemlander | 1910 | | pagina 2