DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 91. WOENSDAG 20 APRIL 1910. 7e JAARGANG Hoofdredacteur H>. O. RIJKEN S. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof BUITENLAND. DE EEMLANDER ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fl.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER AD TERTEN TIEN Van 1 tot 6 regels 10.40. Voor iedaron regel mee 10.0S. Buiten het Kanton Amersfoort per regol fO.10. (By abonnement belangryko korting.) Tol plaatsing van adv«rl«nli»n an reclame» van builen hit kanton Amerrloorl in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Algemeen Binnen- en Bullenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesslraat 76-78 te Amsterdam DE AS. STA TEN-VERKIE ZINGEN. Zooals men zich zal herinneren is onlangs van clericale zijde het denk beeld geopperd om bjj de aanstaande Staten-verkiezingen in deze provincie de vier aftredende liberale leden niet te bestrijden met een tegen candida- tuur, doch ze te laten zitten. De „Standaard" vindt dat wel een schoon denkbeeld, vooral omdat er uit zou blijken, dat de rechterzijde zich niet door zucht naar wrake,' wil schuldig maken aan hetzelfde euvel, dat zij als oppositie zoo lang bij de liberalen veroordeeld heeft. Dat schrijft de redactie van een blad, wiens hoofdredacteur destijds naar Oostburg den wensch telegra- feorde, dat ook het laatste bolwork der vrijzinnigen in Zeeland, Oostburg, door de clericalen mocht worden ge nomen Als men dan ook verder leest, vindt de „Standaard" enkel het denk beeld schoon, het omzetten daarvan in de practijk raadt zij af. „Misschien" zoo schrijft z(j, „zou het kunnen, zoo de partijen van rechts en links over heel het land en \oor alle provinciën eeQaccooid sloten. Maar in geen geval gaat het aaD in één enkele provincie, die op onze band is, aldus te werk te gaan, onderwijl in andere provin ciën, waar we nog worstelen om de meerderheid te veroveren, de tegenpartij ons fel in alle districten te lijf gaat, VAN GUY BOOTHBY. ta^.eecJnuq^eD tttiw eieieqeteenoó; Ik hoop, dat hij niet teleurgesteld zal zijn, antwoordde zij, terwijl zij op den stoel ging zitten, dien ik. bij het vuur voor hiar klaarzette. Ik weet niet, wat ik doen zal. Natuur ijk had ik eigenlijk moeten schrijven, dat ik zou komen, maar ik was daartoe a3 op het allerlaatste oogenblik besloten. Ik was zoo wanhopig, dat ik ternau wernood wist, wat ik deed. Mijn va der vertrok uit Parijs en niemand wist waarheeD, dadelijk na den dood van mijn rnoeder. Ods huis werd ver kocht, en de Gravin, mijn grootmoe der, was de eouige tot wie ik mij kon wenden om hulp. Zij had altijd mijn moeder gehaat, en nu zij overleden was, koelde zij haar wraakzucht op mij. Ik ging naar haar toe en vertel de haar mijn toestand. O als ik nog aan al het vernederende van dat on derhoud denk 1 Toen zij had ge- Van wapenstilstand kan noch mag in den politieken kamp sprake zijn. En wat alleen evenredige vertegen woordiging ons brengen kan, mag niet onder de vigueur van het te gen wootdige stelsel, in strijd met het karakter van dit stelsel, ter sluiks worden ingevoerd." Intusschen, wij zijn het ten deele met het blad eensvan wapenstil stand kan nog mag in den politieken strijd sprake zijn. Wij begeeren geen zetels bij de gratie van de clericalen. Maar laat dit alle vrijzinnigen in het district aansporen, om straks, wanneer er een oproep tot hen komt om een Gentraio Vrijzinnige Kiesver- eeniging te stichten, zich aan te sluiten. Al te lang zijn de vrijzinnigen in dit district zonder vereenigingspunt ge weest. REACTIE EN DEMOCRATIE. Er heerst in Duitschland groote be weging, beide op maats happelijk en op politiek gebied. Wat het eerste betrefü, de groote uitsluiting in het bouwvak, waarmede de werkgeveis de hun bedreigende staking hunner arbeiders beantwoorden is begonnen en daarmede een strijd die een groo- ten omvang kan aannemen. Op politiek gebied duurt de strijd voort over het Pruisische kiesrecht. In de eerste plaats voor Pruisen vau belang, heeft de zaak een karakter aangenomen die haar maakt tot het eerste onderwerp van de Duitsche politiek. Want het gaat tegen de over. luisterd naar wat ik haar te zeggen had, dacht zij er over na en verzocht mij eindelijk om vier uur 's middags even terug te komen. Ik deed dat en hoorde, dat zij een betrekking voor mjj gevonden had als gezelschapsjuffrouw bij een kennis van haar. Omdat ik niet wist wat an ders te beginnen, nam ik de betrek king aan en begon den volgenden dag met mijn plichten. Het was de onge lukkigste tijd van mijn leveo. De Ba rones was; zelfzuchtig, had niets over voor anderen, was in alle opzichten een alleronaangenaamste vrouw. Ik was nog geen acht en veertig u ar bij ha r geweest, voordat ik overtuigd was, dat het mij onmogelijk zou zijo, daar te blijven ik zou het niet heb ben kunnen uithouden. Weer ging ik naar mijn grootmoeder. Ditmaal werd ik met nog minder vriendelijkheid ontvangen dan eerst. Zü ver telde, dat de Barones mij ongeschikt had gevonden, en dat dit de reden was, waarom ik wegging. Ik was wanhopig en wist niet, wat ik doen zou, ik had geen enkelen vriend in Frankrijk, tot wien ik mij kon wenden, en de eenige bloedver want van mijn moeders kapt, yan wien ik ooit geboord h^hi. was mijn macht van de reactie, tegen de uiter ste conservatieven, door het centrum gesteund. Zooals men weet hebben de bezadigde leden der conservatieve partij, hebben de zoogenaamd vrije conservatieven de anderen gewaar schuwd, maar het heeft niet gebaat. Een krachtige vermaning om don democratiscben stroom niet gering te schatten, heeft de conservatieve partij van de kiezers ontvangen. Wij hebben dezer dagen melding gemaakt van eene onverwachte en groote overwinning der liberale par tijen bij eene verkiezing in het district Lyck Oletko Johannisburg Het district was de vaste burcht der conservatieve partij. Het werd tot zijnen dood, waar door deze verkiezing noodig was ge worden, vertegenwoordigd door graaf Stolberg-Wernigerode, die voorzitter van den Rijksdag is geweest en wiens goed conservatieve gevoelens niemand in twijfel trekt. H(j was de laatste maal herkozen met ruim twintig duizend stemmen van de nog niet twee en twintigduizend die waren uitgebracht. Ook twijfelden de con servatieven niet aan eene glansrijke overwinning. Toch, omdat men altijd voorzichtig moet zijn, hadden zij niet nagelaten te doen wat zij konden om de tegenstanders te verpletteren. Die tegenstanders waren de natio- naal-liberalen.; Zij konden nauwelijks hier en dasïj'ëen lokaal krijgen om eeoe vergadering te houden. De meeste eigenaars van groote zalen durfden dié niet aan de tegenstanders van de conservatieven verhuren. De kiezers die liberale neigingen toonden werden door groote beeren van het district geboycot. Da landraden en burgemeesters weigerden den liberalen inzage van de kiezerslijsten. Een land raad, de heer Bollert, maakte het zoo bont, dat de minister van binnen- oom Justus, die in Londen woonde. Onder de papieren door mijn moeier nagelaten, vond ik eindelijk z(jn adres en alle andere gedachten over boord gooiend, besloot ik naar Engeland over te steken en mij aan zijn genade over te geven. In Parijs te blijven was onmogelijk, de onvriendelijkheid van mijn grootmoeder zou ik geen week lang hebben kunnen verdrageD. Ik be sloot daarom haar te verlaten, pakte al mijn bezittingen in en ging op reis naar Engeland. Hier ben ik en voor zoover ik na kan gaan, zal mijn oom niet meer verheugd zijn mij te zien, dan mijn grootmoeder was, mogelijk zendt hij mij wel weer naar Frank rijk terug. Als hij het doet, dan zal het mijn dood zijh, want ik zou mijD grootmoeder niet weer onder de oogen kunnen komen, nadat ik op deze wijze bij haar vandaan geloopen ben. Ik denk niet, dat u bang behoeft te zjjn, dat hij u zal wegzenden, over tuigd als ik was van de edelmoedig heid van mijn weldoener tegenover menschen, die in no id verkeerden. Ik kan u verzekeren, dat hij de vrien delijkste man is, die op de wereld be staat. Maar intusschen heb ik mjj nog heejemaal piet aan u" voorgesteld. Ik landsche zaken, von Moltke, Z9lf goed conservatief, hem tot de orde moest roepen. En het resultaat was dat met eene meerderheid van meer dan twee duizend stemmen de liberaal die ver der links schijnt te staan dan de meesten van zjjne fractie werd geko zen. Dat is een zeer belangwekkend verschijnsel. De oogen gaan opeu voor het draven der reactie. DUITSCHLAND. Het hoofdcomité van de Duitsche werkgeversbouden en de vereeniging van Duitsche werkgeversbonden pu- bliceeren een verklaring, waarin zij de opvatting kond doen, dat het optreden van den Duitschen Bond van werk gevers in de bouwvakken gerecht vaardigd is en dat tegenover de steeds verder gaande eischen van de arbei dersorganisaties ten slotte ook oens het standpunt van de werkgevers ge steld moet worden. De in den strijd betrokken werk gevers in de bouwvakken kunnen dus zeker zjjn van den krachtdadigen steun van de overige georganiseerde werkgevers. FRANKRIJK. Koporaal Deschamps, de vermoede lijke dief van de mitrailleuse, die eenige maanden geledeu uit het kamp te Chdlons gestolen werd, is gegrepen. Hy is een tjjd lang in Duitschland geweest, maar is te Parijs terug gekeerd onder een valschen naam ■hij gaf zich uit voor een vervaardiger van vliegmachines. Hij ontkent de mitrailleuse gestolen te hebben, maar hij kan niet verklaren waaróm hij dan zijn regiment verlaten had en een tijd lang in Duitschland en Oostenrijk had ertoefd. De man zal terechtstaan wegens hoogverraad, spionnage, diefstal en schending van militaire geheimen. ben zijn secretaris, en mijn naam is Cyril Armitage. Ik hoop, dat wij heel goede vrien den zullen worden, .zei ze. Het is heel vriendelijk van u, dat u zoo geduldig naar mijn geschiedenis geluisterd heeft. Ik voel, dat ik u kan vertrou wen. Omdat ik toch ook maar een mensch ben, zal ik er rond voor uitkomen, dat ik niet geloof, dat er een man bestaat die zich niet in zijn schik zou voelen op het booren van zulke woorden uit den mond van zoo'n mooi meisje. Ik bedankte haar voor haar goede opinie omtrent mij. (Ik geloof, dat,ik u gl duidelijk .genoeg gezegd heb, dat zij een bijzonder mooi meisje was). Dat ik tot nu toe noch haar japon, noch de wijze, waarop zij heur haar droeg beschreven h.eb, moet mij niet als een fout worden aangetekend. Om de waarheid te zeggen, ben ik niet ge noeg bekend met de bijzonderheden van een damestoilet otp zoo'n reuzen taak op mij te nemen. Alles wat ik kan zeggen is, dat de jppop gemaakt was van een of ande ren zwarten stof, dat zij er keurig netjes uitzag eu dat zij haar bijzon der goed stond. (Wordt zervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1